زمانی که تصمیم به عمل کردن بینی خود می گیرید ، باید این نکته را در نظر داشته باشید همانقدر که میزان تبحر جراح شما در انجام عمل مهم است ، رعایت مراقبت های بعد از جراحی نیز اهمیت دارد. رعایت نکردن توصیه های بهترین جراح بینی در تهران نه تنها می تواند باعث بروز عوارض جدی شود ، بلکه می تواند روی نتیجه هم تاثیر داشته باشد. یکی از موضوعات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید ، خوابیدن بعد از عمل بینی است. نحوه استراحت کردن ، مدت زمان استراحت و کارهایی که باید از انجام آن ها اجتناب کنید از اهمیت زیادی برخوردارند. به همین دلیل در این مقاله ، به صورت دقیق به این موضوع پرداخته ایم.

 

خوابیدن بعد از عمل بینی + دکتر شاهین باستانی نژاد

 

آیا استراحت کردن به بهبودی سریعتر بعد از جراحی کمک می کند؟

خواب برای داشتن سیستم ایمنی سالم و بهبودی سریع ضروری است. بدن شما بعد از یک عمل بسیار پیچیده ، باید از قبل هم سخت تر کار کند. بنابراین طبیعی است که در چند روز اول پس از عمل احساس خستگی کنید. استراحت در این مدت بسیار مهم است تا از بدن خود بیش از حد کار نکشید.

علاوه بر این با خوابیدن بعد از عمل بینی ، بدن شما جریان خون بیشتری را به عضلات و بافت های آسیب دیده اختصاص می دهد. این خون اضافی اکسیژن و مواد مغذی بیشتری را به این بافت ها رسانده و به بهبودی کمک می کند. در نهایت، خواب می تواند نقش مهمی در مدیریت درد داشته باشد.

نکاتی برای خواب راحت بعد از جراحی بینی

به بیماران توصیه می شود تا علاوه بر 8 ساعت خواب کامل ، در طول روز نیز چرت بزنند. این امر به ویژه در چند روز اول پس از عمل بسیار مهم است. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند تا در خوابیدن بعد از عمل بینی ، به مشکل نخورید :

  1. به پشت بخوابید

در طول دوران نقاهت ، به خصوص در روزهای اولیه بینی شما بسیار حساس و شکننده خواهد بود. به همین دلیل مهم است که روی شکم یا پهلو نخوابید تا به بینی شما فشار وارد نشود. این فشار نه تنها باعث درد می شود بلکه ممکن است نتایج شما را نیز تغییر دهد. برخی از افراد همچنین با خوابیدن روی صندلی راحت تر هستند.

  1. قبل از جراحی خوابیدن به پشت را تمرین کنید

همه افراد به خوابیدن به پشت عادت ندارند ، به همین دلیل مهم است تا قبل از عمل ، این کار را تمرین کنید. تمرین زودتر از موعد به شما کمک می‌کند خوابیدن بعد از عمل بینی به پشت ، برایتان راحت تر باشد.

یکی از راه‌های تمرین خوابیدن به پشت، قرار دادن چند بالش در زیر هر بازو یا زیر زانو است. این کار باعث می شود در طول شب به پهلو یا شکم خود نچرخید.

  1. با سر بالا بخوابید

برای کاهش تورم، هنگام خواب باید سر خود را بالا نگه دارید. این امر تجمع مایعات را به حداقل می رساند و باعث بهوبد گردش خون می شود.

براب بسیاری از بیماران این سوال پیش می آید که چه مدت پس از عمل زیبایی بینی باید سر خود را بالا نگه دارند؟ طور کلی توصیه می شود تا یک هفته برای خوابیدن بعد از عمل بینی ، سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید. اگر امکان آن را دارید ، این کار را تا دو هفته نیز ادامه دهید.

  1. تنها بخوابید

اگر به طور معمول با همسر یا حیوان خانگی خود می خوابید، بهتر است برای مدتی تنها باشید. امکان دارد در حین استراحت ، فردی که با شما می خوابد به صورت تصادفی به بینی تان ضربه وارد کند.

چه مدت بعد از جراحی بینی می توانم به پهلو بخوابم؟

پس از بهبودی کامل، می توانید به هر موقعیتی که دوست دارید برگردید. با این حال، توصیه می شود باز هم به پشت بخوابید. این وضعیت می تواند به کاهش کمردرد و جلوگیری از چین و چروک صورت کمک کند.

موقعیت هایی که باید از خوابیدن بعد از عمل بینی اجتناب کنید

در چند هفته اول پس از جراحی بینی، مهم است که مطمئن شوید در وضعیتی بخوابید که هیچ فشار یا فشاری به صورت یا بینی شما وارد نشود. به همین دلیل، باید از موقعیت های خواب زیر اجتناب کنید:

  • خوابیدن روی شکم بعد از جراحی بینی

هنگامی که روی شکم می خوابید، کنار یا جلوی صورت شما به طور جزئی یا کامل بالش را لمس می کند. این امر به بینی و نواحی اطراف آن فشار وارد کرده و می تواند نتایج جراحی شما را به خطر بیندازد. علاوه بر این، هرگونه تماس یا فشار غیرضروری با برش های ایجاد شده می تواند باعث درد یا ناراحتی شده، تورم موجود را افزایش دهد و در نهایت روند بهبودی را به خطر بیندازد.

  • خوابیدن به پهلو بعد از عمل بینی

چون خوابیدن به پهلو به صورت مستقیم به بینی فشار وارد نمی کند ، ممکن است تصور کنید که این کار ضرری به شما نمی رساند. اما باید بدانید خوابیدن به پهلو نیز می تواند باعث احتقان بینی شود. از آنجایی که خوابیدن به پهلو خطر قابل توجهی برای نتایج جراحی بینی شما ندارد، ممکن است بعد از یک تا دو هفته بتوانید به پهلو بخوابید. با این حال، مهم است که قبل از تنظیم وضعیت خواب خود با جراح خود مشورت کنید.