آبریزش بینی بعد از عمل بینی یا همان جراحی رینوپلاستی یکی از نگرانی های بیماران به شمار می رود. اما این عارضه هیچگونه جای استرس یا نگرانی نداشته و یکی از عوارض موقت عمل جراحی بینی به شمار می رود. آبریزش بینی بعد از جراحی معمولا تا مدتی پس از عمل بر برطرف خواهد شد؛ اما در صورت ادامه دار شدن و عدم بهبود ، بیمار باید به متخصص خود مراجعه کند.

آبریزش بینی بعد از عمل جراحی

آبریزش بینی بعد از عمل بینی

آبریزش بعد از عمل بینی یا خارج شدن مایع شفاف ی حتی حالت عفونی ، یکی از عوارض کلافه کننده بعد از جراحی بینی می باشد که برخی از بیماران با آن مواجه هستند. البته باید در نظر داشته باشید که آبریزش بینی شما ممکن است در اثر جراحی ایجاد نشده و در اثر عوامل دیگری همچون سرماخوردگی یا حساسیت به وجود آمده باشد.

علت آبریزش بعد از رینوپلاستی چیست؟

به طور کلی علت های متعددی باعث آبریزش بینی می شوند ؛ برای مثال شستو شو دادن بینی بعد از عمل میتواند باعث رقیق شدن مخاط بینی و خروج آن شود. علاوه بر آن موارد دیگری همچون حساسیت ها و آلرژی های فردی یا سرماخوردگی نیز می تواند سبب آبریزش بینی شود.
اما باید بدانید که اصلی ترین علت آبریزش بینی بعد از جراحی که با گذشت زمان نیز بهبود نمی یابد ، عوارض ناشی از جراحی بینی مانند آسیب به شاخک های بینی یا تغییرات نامناسب بافت داخلی بینی شما می باشد که پزشک باید آن را بررسی و معالجه کند.

آیا آبریزش بینی بعد از جراحی طبیعی است؟

بله به طور کلی آبریزش بعد از جراحی بینی تا دو ماه پس از جراحی کاملا طبیعی است. از آنجایی که بینی حین جراحی دستخوش تغییرات فراوانی قرار می گیرد ، تغیرات بافتی می تواند سبب آبریزش بعد از عمل شود. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که این عارضه تنها در طول دوره نقاهت شما طبیعی بوده و باید پس از سپری شدن این دوره خود به خود برطرف و درمان شود. در صورت ادامه دار شدن حتما به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

چگونه از آبریزش بینی جلوگیری کنیم؟

تنها راه پیشگیری از آبریزش بینی رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی و فعالیت های فردی می باشد. برای مثال فردی که به تازگی بینی جراحی کرده نباید در محیط های حساسیت زا و آلوده به گرد و غبار حضور پیدا کند. این کار هم باعث عطسه های مکرر و هم آبریزش بینی می شود. علاوه بر آن سایر نکات پیشگیری شامل موارد زیر هستند:

  • عدم استفاده از مواد غذایی حساسیت ها
  • نوشیدن آب و مایعات به منظور دهیدراته شدن بدن و خشک شدن بینی
  • استفاده از قرص ضد حساسیت یا سرماخوردگی
  • بالا نگه داشتن سر
  • استفاده از اسپری های مخصوص بینی

آبریزش بینی تا کی طبیعی است؟

آبریزش بینی در حالت عادی می تواند در اثر ، سرماخوردگی ، پولیپ ، حساسیت ها و غیره به وجود آید. اما اینکه بیمار بعد از جراحی بینی دچار آبریزش بینی می شود شرایط را حساس تر می کند. برای مثال اگر پزشک تشخیص می دهد که دوره نقاهت شما دو ماه بعد از جراحی است ، می بایست آبریزش بینی شما هم تا این زمان برطرف شود . در صورت ادامه دار شدن این عارضه تا یک سال ، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کرد و آن را تحت بررسی قرار دهید تا علتهای داخلی و دقیق تر بررسی شود.

نحوه درمان آبریزش بینی

به خاطر داشته باشید که پاک کردن بینی یک امر بسیار مهم و حیاتی به شمار می رود ؛ و عدم توجه به آن و رفتارهای تهاجمی و پاک کردن محکم بینی می تواند سبب تشدید آبریزش شما شود. بنابراین به هیچ عنوان به بینی خود فشار وارد نکنید . علاوه بر آن با مشورت پزشک خود میتواند از دارو های کاهش دهنده التهاب یا ضد حساسیت استفاده کنید.
سوالات متداول:
آیا با فین کردن مخاط بینی پاره می شود؟
بله فین کردن بعد از جراحی بینی موجب وارد شدن فشار زیاد به بینی شده و در نهایت می تواند موجب پاره شدن مخاط بینی شود.
آیا آبریزش بینی بعد از عمل جراحی بینی خطرناک است؟
خیر؛ اگر در روزهای ابتدایی بعد از جراحی یا حتی دو ماه پس از آن آبریزش داشته باشید ، عارضه جدی و خطرناک به شمار نمی رود. اما طولانی شدن آن نیاز به بررسی خواهد داشت.

نتیجه گیری
به طور کلی نباید آبریزش بینی را خطرناک دانست ؛ البته که این عارضه بسیار اختلال ساز و کلافه کننده به شمار می رود اما موضوع خطرناک و حیاتی به شمار نمی رود. بنابراین بهتر است در روزهای دوره نقاهت نکات پیشگیری و درمان خانگی را رعایت و در صورت طولانی شدن (برای مثال 6 ماه بعد از عمل ) به پزشک متخصص مراجعه بررسی لازم را انجام دهید.