افرادی که قصد انجام آندوسکوپی سینوس را دارند توصیه می شود مراقبت های قبل و بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس را رعایت کنند تا نتیجه مطلوبی را کسب کنند.

مراقبت های قبل و بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس

دستورات و مراقبت های قبل و بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس :

 • در بیماران مبتلا به سینوزیت مزمن با پولیپوز بینی :

توصیه می شود به مدت 10 روز قبل از اقدام به عمل جراحی پردنیزولون خوراکی را به مقدار 20 الی 40 میلیگرم در روز استفاده کنید اما در صورتی که  مبتلا به خونریزی های گوارشی ، آب سیاه یا فشار خون ، درمان با پردنیزولون ممنوع می باشد.

از آنجایی که داروهای شاخه کورتیکوستروئیدها سنگ بنای اصلی در درمان پولیپوز بینی هستند و در بیماران مبتلا به سه بیماری یاد شده است که نتیجه دران جراحی مبهم خواهد بود.

در صورتی که از داروهایی همچون آسپرین ، کلوپیدوگرل، وارفارین استفاده می کنید حتما به اطلاع پزشک معالج خود برسانید و زیر نظر او به مدت دو هفته قبل از عمل آن را قطع کنید.

در صورتی که قطع این داروها برای شما خطر ساز است باید در شرایط و بررسی های انجام شده برای جراحی سینوس تجدید نظر شود.

همچنین قابل ذکر است برخی از خوراکی ها و مکمل ها نیز احتمال خونریزی حین جراحی را افزایش می دهد که عبارتند از سیر ، زنجبیل ، کرفس ، مویز سیاه ، بابونه و غیره که بهتر است به مدت دو هفته قبل از عمل از مصرف آن ها پرهیز کنید.

 • در بیماران مبتلا به سینوزیت مزمن چرکی :

در این بیماران توصیه می شود که به مدت 10 روز قبل از جراحی از آنتی بیوتیک خوراکی در کنار دوز پایین پردنیزولون استفاده کنند این کار باعث می شود که التهاب و خونریزی حین عمل پس از جراحی کاهش یابد.

 • در بیماران مبتلا به توده های بینی و سینوس:

در این افراد اقدامات قبل از جراحی متفاوت می باشد و هنگام معاینه به شما توضیحات مربوطه گفته می شود.

مواردی که در رابطه با مصرف داروها و مواد غذایی مختل کننده انعقاد خون توضیح داده شد در این افراد نیز باید رعایت شود.

مراقبت های قبل و بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس

مراقبت های قبل و بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس

قبل از جراحی، پزشک به احتمال زیاد، داروهایی را برای شما تجویز می کند. دنبال کردن دستورالعمل های او و شروع مصرف داروها در زمان مقرر، بسیار حائز اهمیت است.

اگر در حال حاضر دارویی مصرف می کنید، حتماً به پزشک اطلاع دهید. او تغییراتی را در دوز داروها ایجاد کرده و مصرف برخی از آنها را متوقف می کند. علت این کار، جلوگیری از بروز مشکل تداخل دارویی و مراقبت از سلامت شما می باشد.

استفاده از استامینوفن بعنوان داروی مسکن، بلامانع است.

پزشک گاهی داروی آنتی بیوتیک را برای شما تجویز می کند. اگر به آنتی بیوتیک، آلرژی ندارید، می توانید مصرف آن را از شب قبل از جراحی، آغاز کنید.

اگر سیگاری هستید، باید استعمال سیگار را حداقل سه هفته قبل از جراحی، متوقف کنید.

اگر مشروبات الکلی می نوشید، باید نوشیدن آنها را دو هفته قبل از جراحی، متوقف کنید. الکل یک گشاد کننده رگ بوده و می تواند ادم، یا تورم را تشدید کرده و خونریزی را بدتر کند.

روز جراحی آندوسکوپی

از نیمه شب روز قبل از جراحی، چیزی نخورید و ننوشید. شکم خالی به متخصص بیهوشی اجازه می دهد تا شما را بدون هیچ خطری، در وضعیت بیهوشی قرار دهد. اگر شکم شما در روز جراحی خالی نباشد، روند به تعویق خواهد افتاد.

برخی داروها از قبیل داروهای قلب، آسم یا فشار خون بالا، به دلیل حساسیت دقت در مصرف آنها، در صبح روز جراحی، قابل استفاده می باشند. نکته ای که در اینجا باید مد نظر داشته باشید این است که این داروها را تنها با مقدار اندکی آب میل کنید.

دستور العمل های بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس

در طول 3 الی 6 هفته اول بعد از جراحی، گرفتگی و پوسته پوسته شدن بینی را تجربه می کنید. بسیاری از بیماران می توانند هفته بعد از عمل، به محل کار یا مدرسه بازگردند.

چند روز بعد از جراحی

در طول چند روز اول، پانسمان زیر بینی را در صورت نیاز، تعویض کنید.

می توانید برای رفع گرفتگی بینی، از اسپری افرین استفاده کنید. این محصول می تواند گرفتگی بینی را رفع کرده و می توانید بعد از شستشوی مجاری بینی با اسپری سالین یا درست قبل از آن، برای آسان تر کردن فرایند، از این محصول استفاده کنید.

پزشک، استفاده از اسپری استروئید بینی را 15 الی 30 دقیقه بعد از شستشو با محلول سالین، توصیه می کند.

برای کنترل خونریزی بهتر است در حالت نشسته، سر را به سمت جلو آورده و به آرامی از راه بینی نفس بکشید.

اگر خونریزی ادامه یافت، می توانید هر 6 الی 8 ساعت به مدت 1 تا 2 روز، مصرف اسپری افرین را ادامه دهید.

چند هفته اول بعد از جراحی

در طول چند هفته اول، ماده ای غلیظ و بی رنگ از بینی ترشح می شود. این حالت بعنوان بخشی از فرایند بهبود، طبیعی بوده و نشانه ای از عفونت محسوب نمی شود. در طول این مدت، به خودتان سخت نگیرید و از انجام فعالیت های سنگین تا زمان تکمیل روند بهبود، که معمولاً دو هفته به طول می انجامد، خودداری کنید.

در موقع سرفه یا عطسه کردن، برای جلوگیری از وارد آمدن فشار به ناحیه درمان، دهان خود را باز کنید. از خوردن غذاهای داغ و پر ادویه تا زمان تکمیل روند بهبود، خودداری کنید.

مشکلات بالقوه

اگر در اثر مصرف آنتی بیوتیک، اسهال شدید را تجربه کردید، آن را باید بعنوان نشانه یک مشکل سلامت جدی تلقی کنید. مصرف آنتی بیوتیک را متوقف کنید و بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

در صورت بروز موارد زیر نیز به پزشک اطلاع رسانی نمایید:

 • تخلیه ترشحات آبکی شفاف از بینی
 • کاهش دید یا تجربه کردن دید دوتایی
 • تورم در ناحیه چشم ها
 • گرفتگی عضلات گردن
 • احساس خستگی شدید

علائم عفونت نیز شامل تب، تخلیه ترشحات زرد مایل به سبز، سردرد مستمر حتی غیر قابل کنترل با مصرف دارو و افزایش درد می باشد که در صورت تجربه این موارد نیز باید با پزشک تماس بگیرید.

دستورات بعد از عمل آندوسکوپی بینی و سینوس :

 1. بعد از جراحی آندوسکوپیک سینوس با توجه به شرایط تان در روز دوم تا پنجم برای تخلیه پانسمان داخل بینی به مطب مراجعه نمایید.
 2. پس از برداشتن پانسمان با سرم های مخصوص بینی تان را شستشو دهید تا دچار عفونت و غیره نشود.
 3. همچنین به این نکته توجه داشته باشید تا ده روز از فین کردن خودداری کنید.
 4. از روز دهم بعد از جراحی بینی از اسپری مخصوص که پزشک تجویز کرده استفاده کنید.
 5. در روز 10-14 برای تمیز کردن داخل بینی با آندوسکوپ به مطب بروید و تارخ ویزیت بعد در همین جلسه به شما اعلام می شود.
 6. پس از ترخیص برای شما داروهای خوراکی پردنیزوون تجویز می شود که توصیه می کنیم آن را با شکم پر مصرف کنید.