دستورات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

متقاضیان جراحی بینی ، در جلسه مشاوره قبل از عمل ؛ اغلب درباره بایدها و نبایدهای بعد از عمل بینی و مراقبت های بعد از این عمل جراحی می پرسند ؛ لذا لازم دانستیم در این مجال ، فهرستی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی را ارائه نماییم.

بعد از جراحی بینی چه اتفاقی می افتد ؟

قبل از ترخیص از مرکز جراحی ، پانسمان داخل بینی برداشته می شود ؛ هنگامی که پانسمان برداشته می شود ، ممکن است مقدار کمی خون دیده شود که امری طبیعی است.

سپس یک آتل ( اسپلینت ) ، روی بینی گذاشته می شود که باید بعد از یک هفته برداشته شود. ( اسپلینت بینی ، باید در روز معین شده و حتما توسط جراح برداشته شود )

لازم به ذکر است که در این مدت ، شما باید از آتل یا در واقع همان اسپلینت ( گچ بینی ) به خوبی مراقبت نمایید و از خیس یا مرطوب شدن آن جلوگیری کنید ؛ چرا که هدف از قرارگیری اسپلینت بر روی بینی ، حفظ فرم جدید بینی و مراقبت از آن در برابر ضربات ناگهانی می باشد ؛

دقت داشته باشید در صورتی که گچ بینی خیس شود ، استحکام خود را از دست داده و نمی تواند به خوبی از بینی شما محافظت به عمل آورد.

بخیه های جراحی بینی

در انتهای جراحی بینی ، چند بخیه روی پوست بینی زده می شود که ممکن است در دیواره کناری بینی یا پایه بینی باشد ؛ این بخیه ها اغلب جذبی هستند و معمولا یک هفته پس از عمل برداشته می شوند.

نگران جای بخیه عمل بینی نباشید ، زیرا با مصرف پمادهای تجویز شده به تدریج از بین رفته و به مرور زمان محو می گردد.

تورم و کبودی بعد از جراحی بینی

به طور کلی بینی پس از عمل ، متورم خواهد بود و در اطراف بینی و چشم بیمار نیز کبودی دیده می شود.

کبودی و تورم ، موارد نگران کننده ای نبوده و غالبا بعد از چند هفته برطرف می شوند.

به منظور کنترل ورم و کبودی و پیشگیری از تسریع آن ، می توانید تا 72 ساعت پس از عمل از کمپرس سرد استفاده کنید.

مصرف دارو بعد از جراحی بینی

باید توجه داشت که در صورت مصرف آسپرین و داروهای رقیق کننده خون ؛ طول دوره نقاهت و همچنین روند بهبودی تورم و کبودی ناشی از عمل ، طولانی خواهد شد ؛ لذا توصیه می شود حداقل تا 2 هفته پس از جراحی بینی از مصرف داروهای مذکور خودداری نمایید.

ضمنا جهت التیام و کنترل درد احتمالی عمل ، پزشک معالج برای شما داروهای مسکن تجویز خواهند نمود که باید در ساعات تعیین شده و به طور مرتب به مصرف برسند.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

پس از عمل بینی باید هنگام خواب ، سر خود را با چند بالش بالا نگه دارید و بدین ترتیب با بهبود گردش جریان خون ، از افزایش کبودی و ورم بکاهید.

فین کردن بعد از جراحی بینی

به طور کلی تا چند وقت پس از جراحی بینی باید از لمس کردن و دستکاری بینی پرهیز کنید.

توجه داشته باشید که طی دو هفته اول بعد از جراحی ، ممکن است مقدار کمی خونابه از بینی شما تخلیه شود که برای پاک کردن آن باید به آرامی عمل نموده و از فین کردن اکیدا اجتناب کنید.

نمونه جراحی بینی توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

 

تغذیه بعد از جراحی بینی

به دلیل انجام جراحی بینی تحت بیهوشی عمومی ؛ احساس تهوع پس از عمل ، مسئله ای بسیار طبیعی است.

از این رو باید تا 4 ساعت بعد از جراحی ، صرفا مایعات و غذاهای نرم میل نمایید ؛ تا 4 روز پس از عمل نیز فقط از غذاهای نرم و رقیق استفاده کنید و سپس می توانید غذاهای معمول روزمره را به مصرف برسانید.

شستشوی بینی بعد از جراحی بینی

هرچند تمیز کردن بینی بسیار مهم است ، اما به دلیل وجود زخم و تورم در داخل بینی در شستشوی آن باید بسیار دقت کنید و حتما از سرم های مخصوص شستشوی بینی استفاده نمایید.

استحمام بعد از جراحی بینی

همانطور که اشاره کردیم تا یک هفته پس از جراحی بینی ؛ برای حفاظت از شکل جدید بینی ، بر روی بینی شما آتل قرار خواهد داشت.

همچنین متذکر شدیم که در این مدت باید از خیس شدن گچ بینی خودداری نمایید ، از این رو شستن صورت و استحمام تا یک هفته بعد از عمل بینی ممنوع می باشد.

البته در این بازه زمانی در صورت احساس نیاز به استحمام ، می توانید از گردن به پایین خود را شسته و برای شستن موهایتان نیز از روشی که در آرایشگاه ها برای شستن مو استفاده می شود ، تبعیت نمایید و با خم کردن سر به عقب و با کمک فردی دیگر نسبت به شستن موهای خود مبادرت کنید.

سایر مراقبت های مهم بعد از جراحی بینی

  • تا چند وقت پس از جراحی بینی ، حتما با دهان باز عطسه کنید.
  • از خندیدن زیاد و صحبت کردن طولانی و به طور کلی اموری که عضلات صورت را تحت تاثیر قرار می دهند برای مدتی اجتناب کنید.
  • از بلند کردن اجسام با وزن بیش از 3 کیلو ، ورزش های سنگین و فعالیت های بدنی شدید ؛ حداقل تا یکماه پس از عمل بینی خودداری نمایید.
  • تا 2 هفته بعد از جراحی بینی از مصرف الکل و استعمال دخانیات پرهیز کنید ، چرا که در غیر این صورت فرآیند بهبود زخم ها و طول دوره نقاهت عمل طولانی خواهد شد.
  • تا 2 ماه بعد از جراحی بینی ، استفاده از هر گونه عینک طبی و آفتابی ممنوع می باشد. ( در صورت ضرورت نیاز به استفاده از عینک طبی ، می توانید از لنزهای تماسی استفاده نمایید. )
  • حداقل تا 3 ماه بعد از جراحی بینی از قرارگیری در زیر نور مستقیم خورشید و رفتن به سونا پرهیز کنید و در صورتی که مجبور به قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بودید ؛ حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.