متقاضیان جراحی بینی ، در جلسه مشاوره قبل از عمل ، اغلب درباره مراقبت های بعد از جراحی بینی می پرسند ؛ لذا لازم دانستیم در این مجال ، فهرستی از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل را ارائه نماییم. این را بدانید که نتیجه و فرم نهایی بینی تا حد زیادی به رعات این موارد بستگی دارد. پس به هیچ عنوان این مسئله را پشت گوش نیندازید. دکتر شاهین باستانی نژاد ، بهترین جراح بینی در تهران ، تمامی مراجعین خود را به طور کامل از نکات مراقبتی آگاه میسازد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر باستانی نژاد

مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی چه اتفاقی می افتد ؟

قبل از ترخیص از مرکز جراحی ، پانسمان داخل بینی برداشته می شود ؛ هنگامی که پانسمان برداشته می شود ، ممکن است مقدار کمی خون دیده شود که امری طبیعی است. سپس یک آتل ( اسپلینت ) ، روی بینی گذاشته می شود که باید بعد از یک هفته برداشته شود. ( اسپلینت بینی ، باید در روز معین شده و حتما توسط جراح برداشته شود ) لازم به ذکر است که در این مدت ، شما باید از آتل یا در واقع همان اسپلینت ( گچ بینی ) به خوبی مراقبت نمایید و از خیس یا مرطوب شدن آن جلوگیری کنید ؛ چرا که هدف از قرارگیری اسپلینت بر روی بینی ، حفظ فرم جدید بینی و مراقبت از آن در برابر ضربات ناگهانی می باشد؛ دقت داشته باشید در صورتی که گچ بینی خیس شود ، استحکام خود را از دست داده و نمی تواند به خوبی از بینی شما محافظت به عمل آورد.

در روز اول بعد از عمل بینی چه مراقبت هایی لازم است ؟

بعد از پایان یافتن جراحی و کسب هوشیاری ، در حقیقت وارد دوره ریکاوری شده اید و بایستی مراقبت های بعد از جراحی بینی را از همان زمان به صورت جدی انجام دهید. در ادامه به شما می گوییم که در هر بازه زمانی در یک هفته اول که شاید دشوارترین مقطع ریکاوری باشد ، چه چیزی در انتظارتان است و بایستی چه کارهایی را انجام دهید :

احساس و حالات شما بلافاصله بعد از عمل :

به خاطر اثر داری بیهوشی ، امکان دارد تا 24 ساعت همچنان احساس خستگی داشته باشید که بعضی اوقات ممکن است با حالت تهوع هم همراه باشد. این را بدانید که پس از عمل حداقل تا یک الی دو روز اول کبودی و ورم شدت پیدا می کنند. با بیشتر شدن ورم ممکن است حالت نوک بینی شما سربالاتر از حد واقعی خود نمایان گردد. البته نباید نگران باشید ؛ زیرا با کاهش ورم این مسئله برطرف می شود. اگر در این مدت شاهد خونریزی از بینی خود بودید ، نترسید ؛ این امر طبیعی است و می توانید با قرار دادن پد زیر بینی ، از پخش شدن خون جلوگیری کنید.

مراقبت های لازم یک روز بعد از عمل بینی:

 • کبودی و ورم در این مدت در حال اوج گرفتن است. می توانید با توجه دستور بهترین جراح بینی تهران برای کمک به کاهش این موارد از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید. همچنین خوابیدن بر روی کمر و قرار دادن سر بالاتر از بدن در بهبودی سریع تر این موارد تاثیر گذار است.
 • امکان دارد خونریزی همچنان ادامه داشته باشد که همانطور که گفته شد از پد مخصوص استفاده کنید.
 • طبیعی است که به خاطر ورم و مخاط جمع شده داخل حفره بینی مسیر عبور هوا تنگ شده باشد و بدین نحو نفس کشیدن دشوار گردد. در این شرایط باید به ناچار از راه دهان تنفس کنید.

بخیه های جراحی بینی

در انتهای جراحی زیبایی بینی ، چند بخیه روی پوست بینی زده می شود که ممکن است در دیواره کناری بینی یا پایه بینی باشد ؛ این بخیه ها اغلب جذبی هستند و معمولا یک هفته پس از عمل برداشته می شوند. نگران جای بخیه عمل بینی نباشید ، زیرا با مصرف پمادهای تجویز شده به تدریج از بین رفته و به مرور زمان محو می گردد.

استحمام بعد از جراحی بینی

همانطور که اشاره کردیم تا یک هفته پس از جراحی رینوپلاستی ؛ برای حفاظت از شکل جدید بینی ، بر روی بینی شما آتل قرار خواهد داشت. همچنین متذکر شدیم که در این مدت باید از خیس شدن گچ بینی خودداری نمایید ، از این رو شستن صورت و استحمام تا یک هفته بعد از عمل بینی ممنوع می باشد. البته در بازه زمانی مراقبت های بعد از جراحی بینی در صورت احساس نیاز به استحمام ، می توانید از گردن به پایین خود را شسته و برای شستن موهایتان نیز از روشی که در آرایشگاه ها برای شستن مو استفاده می شود ، تبعیت نمایید و با خم کردن سر به عقب و با کمک فردی دیگر نسبت به شستن موهای خود مبادرت کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر باستانی نژاد

تورم بعد از رینوپلاستی

باد کردن بینی بعد از جراحی یکی از واکنش های طبیعی بدن به این پروسیجر است. تا یک هفته بعد از عمل ، ورم تقریبا شدیدی را تجربه خواهید کرد ، اما از روز هفتم به بعد این ورم به تدریج و کم کم کاهش می یابد. می توانید به جهت سرعت بخشیدن به کاهش این عارضه اقدامات زیر را به انجام رسانید :

 • هنگام خواب ، سر خود را یا با کمک گرفتن از صندلی مخصوص و یا با کمک چند بالش ، بالا نگه دارید. این امر به خون و دیگر ترشحات اجازه نمی دهد در صورت جمع شوند و به بیرون آمدن آن ها کمک می کند.
 • سعی کنید تا جای ممکن خم نشوید و به هیچ عنوان اجسام سنگین را بلند نکنید. در صورتی که در خانه کودک دارید ، از یکی از نزدیکان خود درخواست کنید تا مدتی از وی مراقبت نماید.
 • از قرار گرفتن در محافل و مکان های شلوغ که احتمال ضربه دیدن بینی را بالا می برند پرهیز کنید. همچنین پیشنهاد می شود تا زمانی که ورم کاهش نیافته ، تنها بخوابید.
 • برای کم کردن این معضل و انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی ، روی پیشانی و چشم ها از کمپرس سرد استفاده کنید. مراقب باشید که این کمپرس روی بینی و اسپلینت قرار نگیرد.
 • با آب داغ دوش نگیرید و زمانی که از حوله استفاده می کنید ، آن را روی بینی و پوست خود نکشید.
 • در صورتی که داخل بینی خود احساس گرفتگی داشتید ، از فین کردن و یا بالا کشیدن بینی خود به صورت جدی خودداری کنید.
 • هر شش ساعت یکبار داخل بینی را با محلول سالین ( آب نمک ) شستشو دهید. این امر به کاهش تورم ، خونریزی و گرفتگی بینی کمک می کند. البته توجه داشته باشید این امر باید بعد از بیرون آوردن تامپون ها انجام شود.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

از دیگر مواردی که باید در مراقبت های بعد از جراحی بینی به آن توجه داشت نحوه خوابیدن بعد از جراحی می باشد. پس از عمل بینی باید هنگام خواب ، سر خود را با چند بالش بالا نگه دارید و بدین ترتیب با بهبود گردش جریان خون ، از افزایش کبودی و ورم بکاهید.

فین کردن بعد از جراحی بینی

به طور کلی تا چند وقت پس از عمل زیبایی بینی باید از لمس کردن و دستکاری بینی پرهیز کنید. توجه داشته باشید که طی دو هفته اول بعد از جراحی ، ممکن است مقدار کمی خونابه از بینی شما تخلیه شود که برای پاک کردن آن باید به آرامی عمل نموده و از فین کردن اکیدا اجتناب کنید.

نمونه جراحی زیبایی بینی توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

شستشوی بینی بعد از جراحی بینی

هرچند تمیز کردن بینی یکی از موارد مهم در مراقبت های بعد از جراحی بینی است ، اما به دلیل وجود زخم و تورم در داخل بینی در شستشوی آن باید بسیار دقت کنید و حتما از سرم های مخصوص شستشوی بینی استفاده نمایید. شما از 48 ساعت پس از عمل زیبایی بینی ، مجاز به شستن داخل بینی می باشید ؛ البته توجه داشته باشید که هرگز نباید با استفاده از آب اقدام به شستشوی بینی نمایید ؛ در طول دوران بهبودی بعد از جراحی ، صرفا باید با استفاده از سرم های مخصوص شستشو که پزشک معالج تان تجویز می نماید ، بینی خود را بشویید. شایان ذکر است که نحوه شستشوی بینی با سرم ، میزان استفاده از سرم و تعداد دفعات لازم برای این کار را ؛ پزشک شما در زمان ترخیص از مرکز جراحی ، برای تان توضیح خواهد داد.

مصرف دارو بعد از جراحی بینی

باید توجه داشت که در صورت مصرف آسپرین و داروهای رقیق کننده خون ؛ طول دوره نقاهت و همچنین روند بهبودی تورم و کبودی ناشی از عمل ، طولانی خواهد شد ؛ لذا توصیه می شود حداقل تا 2 هفته بعد از جراحی رینوپلاستی از مصرف داروهای مذکور خودداری نمایید. ضمنا جهت التیام و کنترل درد احتمالی عمل ،بهترین جراح بینی تهران برای شما داروهای مسکن تجویز خواهند نمود که باید در ساعات تعیین شده و به طور مرتب به مصرف برسند.

تغذیه بعد از جراحی بینی

به دلیل انجام عمل زیبایی بینی تحت بیهوشی عمومی ؛ احساس تهوع پس از عمل ، مسئله ای بسیار طبیعی است. از این رو باید تا 4 ساعت بعد از جراحی ، صرفا مایعات و غذاهای نرم میل نمایید ؛ تا 4 روز پس از عمل نیز فقط از غذاهای نرم و رقیق استفاده کنید و سپس می توانید غذاهای معمول روزمره را به مصرف برسانید.

دیگر موارد مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • تا چند وقت پس از جراحی بینی ، حتما با دهان باز عطسه کنید.
 • از خندیدن زیاد و صحبت کردن طولانی و به طور کلی اموری که عضلات صورت را تحت تاثیر قرار می دهند برای مدتی اجتناب کنید.
 • از بلند کردن اجسام با وزن بیش از 3 کیلو ، ورزش های سنگین و فعالیت های بدنی شدید ؛ حداقل تا یکماه پس از عمل بینی خودداری نمایید.
 • تا 2 هفته بعد از جراحی زیبایی بینی از مصرف الکل و استعمال دخانیات پرهیز کنید ، چرا که در غیر این صورت فرآیند بهبود زخم ها و طول دوره نقاهت عمل طولانی خواهد شد.
 • تا 2 ماه بعد از رینوپلاستی ، استفاده از هر گونه عینک طبی و آفتابی ممنوع می باشد. ( در صورت ضرورت نیاز به استفاده از عینک طبی ، می توانید از لنزهای تماسی استفاده نمایید. )
 • حداقل تا 3 ماه بعد از جراحی از قرارگیری در زیر نور مستقیم خورشید و رفتن به سونا پرهیز کنید و در صورتی که مجبور به قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بودید ؛ حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

خونریزی بعد از جراحی بینی

پس از جراحی زیبایی بینی ، خونریزی مختصری خواهید داشت که غالبا تا 48 ساعت طول می کشد و به شکل خونابه از بینی تان خارج می شود. این مسئله به هیچ عنوان نگران کننده نیست ، زیرا جزو عوارض بدیهی رینوپلاستی به شمار می رود. اما نکته ای که در این جا ذکر آن حائز اهمیت است ؛ این است که شما تحت هیچ شرایطی نباید سعی کنید لخته های خون را از بینی تان خارج نمایید و نباید بدین منظور چیزی را داخل بینی خود فرو ببرید ؛ چرا که هرگونه دستکاری بینی و حتی لب فوقانی طی دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی ، می تواند فرم جدید بینی را تغییر دهد. لازم به ذکر است که بهترین جراح بینی در تهران طی هفته اول بعد از جراحی ، در صورت لزوم می تواند با استفاده از ابزار خاصی اقدام به خارج کردن لخته های خونی از بینی شما نماید و در غیر اینصورت ، ضرورتی به خارج ساختن آن ها وجود ندارد.

بعد از جراحی بینی باید چه مدل لباسی بپوشیم ؟

نحوه لباس پوشیدن نیز یکی از مراقبت های بعد از جراحی بینی به حساب می آید. اکیدا توصیه می شود که دست کم تا یک هفته بعد از عمل ، از پوشیدن لباس های جلو بسته خودداری کنید و حتما لباس های دکمه دار یا زیپ دار بپوشید ؛ چرا که برای پوشیدن این مدل لباس ها نیاز به عبور آن ها از سر وجود ندارد و فشاری به بینی وارد نمی شود.

نحوه تمیز کردن بینی پس از عمل

در دستورالعمل مرتبط با مراقبت های بعد از جراحی بینی ، چگونگی تمیز کردن دماغ اموزش داده شده است. به منظور به انجام رساندن این امر به یک گوش پاک کن و محلول هیدروژن پر اکسید احتیاج دارید. میزان مشخصی از محلول را با آب ترکیب کنید تا رقیق شود. گوش پاک کن را به محلول آماده شده آغشته نمایید و آن را وارد سوراخ بینی کنید. بدین نحو مخاط و خون های خشک شده که راه تنفسی را مسدود کرده اند ، از بین می روند.

سیگار کشیدن بعد از عمل بینی

در مراقبت های بعد از جراحی بینی ، به تمامی بیماران توصیه اکید می شود که از کشیدن سیگار و هر دخانیات دیگر ، برای مدتی اجتناب کنید. چرا که این امر مستقیما بر روی پروسه ریکاوری بدن تاثیر می گذارد.
پس از عمل بینی ، محل برش ها برای ترمیم یافتن به زمان نیاز دارند ؛ نیکوتین موجود در سیگار یا هر نوع دخانیات دیگر ، زمانی که وارد خون می شود ، در روند بهبودی ترمیم بافت های برش خورده اختلال ایجاد می کند. زمانی که زمان بهبودی جراحت ها طولانی شود ، احتمال بروز عارضه هایی مثل خونریزی و عفونت بالا می رود.
توجه داشته باشید که هر چه روند ریکاوری کند تر طی شود ، این احتمال وجود دار که نتیجه نهایی به اندازه کافی دلخواه و ایده ال نباشد.

مورد مذکور به قدری حائز اهمیت است که حتی پیش از جراحی ، بهترین جراح بینی در تهران از بیمار می خواهد برای مدتی از انجام آن اجتناب کند. توصیه می شود بیماران عزیز حداقل 2 هفته بعد از عمل به چنین مواردی نپردازند تا سلامتی شان به خطر نیفتد و زمان و هزینه ای که برای این پروسه صرف کرده اند، هدر نرود.

روتین مراقبت های پوستی بعد از جراحی بینی

تعداد زیادی از متقاضیان جراحی بینی ، به خصوص بانوان ، نسبت به مراقبت های پوستی خود اهمیت زیادی می دهند. به همین جهت می خواهند بدانند که پس از عمل کردن بینی شان آیا روتین مراقبت پوستی تغییری می کند یا خیر؟ البته که بعد از جراحی بینی پوست صورت به ویژه در ناحیه جراحی شده ، حساس می شود. از این بابت طبیعی است که روند مراقبت شما از پوست کمی تغییر پیدا کند. در ادامه یکسری نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی در خصوص بهبود بخشیدن پوست صورت و بینی ارائه شده است :

به آرامی پوست خود را تمیز کنید :

برای شستن صورت از یک محلول پاک کننده ملایم و بدون عطر استفاده نمایید. یک پد پنبه ای را به محلول آغشته کرده و خیلی آرام بر روی پوست حرکت دهید تا چربی و آلودگی های اضافی از پوست برداشته شوند. تا زمانی که پانسمان برداشته شده به جای پاشیدن آب به پوست صورت ، به این روش آن را تمیز کنید.

استفاده از مرطوب کننده :

پس از پاک کردن صورت ، حتما با استفاده از کرم مرطوب کننده بدون عطر ، رطوبت رسانی به پوست را انجام دهید. کرم را روی نوک انگشتان قرار داده و بدون هیچگونه فشار اضافه ای بر روی پوست مالش دهید. بعد از برداشتن پانسمان ها برای این پوست سریع تر به بهبودی برسد و جای زخم روی آن باقی نماند ، می توانید از کرم های ترمیم کننده ای که توسط پزشک تجویز شده اند استفاده کنید.

برداشتن جوش های سر سیاه بعد از جراحی بینی :

به توصیه دکتر شاهین باستانی نژاد ، بهترین دکتر عمل بینی در تهران به هیچ عنوان بعد از عمل بینی ، تا زمانی که بافت ها به حالت پایدار نرسیده اند ، هیچ گونه پروسه ای مبنی بر برداشتن جوش های سیاه انجام ندهید. چرا که در طی جراحی بینی خود به اندازه کافی تحت فشار قرار گرفته است. در دو هفته ابتدایی پس از جراحی بینی ، وارد کردن هر گونه فشار به بینی ممنوع است.

از دستگاه های لایه برداری پوست استفاده نکنید:

2 تا چهار هفته پس از جراحی به هیچ عنوان پوست نباید لایه برداری شود. از این رو تحت روندهایی مثل میکرودرم قرار نگیرید. در عوض لازم است آبرسانی به پوست را انجام دهید. که با مصرف آب به مقدار کافی و استفاده از کرم های آبرسان این امر انجام پذیر است.

کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید:

به دلیل حساسیت پوست ، اشعه های uv خورشید می توانند آسیب رسان باشند. از این بابت جراح بینی توصیه می کند که برای مدتی رفتن به بیرون قرار گرفتن تحت نور آفتاب را محدود کنید. نکته بعدی این است که در صورت خروج از منزل حتما از کرم ضد آفتاب استفاده شود.