متقاضیان جراحی بینی ، در جلسه مشاوره قبل از عمل ؛ اغلب درباره مراقبت های بعد از جراحی بینی می پرسند ؛ لذا لازم دانستیم در این مجال ، فهرستی از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل را ارائه نماییم.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی چه اتفاقی می افتد ؟

قبل از ترخیص از مرکز جراحی ، پانسمان داخل بینی برداشته می شود ؛ هنگامی که پانسمان برداشته می شود ، ممکن است مقدار کمی خون دیده شود که امری طبیعی است.

سپس یک آتل ( اسپلینت ) ، روی بینی گذاشته می شود که باید بعد از یک هفته برداشته شود. ( اسپلینت بینی ، باید در روز معین شده و حتما توسط جراح برداشته شود )

لازم به ذکر است که در این مدت ، شما باید از آتل یا در واقع همان اسپلینت ( گچ بینی ) به خوبی مراقبت نمایید و از خیس یا مرطوب شدن آن جلوگیری کنید ؛ چرا که هدف از قرارگیری اسپلینت بر روی بینی ، حفظ فرم جدید بینی و مراقبت از آن در برابر ضربات ناگهانی می باشد؛

دقت داشته باشید در صورتی که گچ بینی خیس شود ، استحکام خود را از دست داده و نمی تواند به خوبی از بینی شما محافظت به عمل آورد.

بخیه های جراحی بینی

در انتهای جراحی زیبایی بینی ، چند بخیه روی پوست بینی زده می شود که ممکن است در دیواره کناری بینی یا پایه بینی باشد ؛ این بخیه ها اغلب جذبی هستند و معمولا یک هفته پس از عمل برداشته می شوند.

نگران جای بخیه عمل بینی نباشید ، زیرا با مصرف پمادهای تجویز شده به تدریج از بین رفته و به مرور زمان محو می گردد.

تورم و کبودی بعد از جراحی بینی

به طور کلی بینی پس از عمل ، متورم خواهد بود و در اطراف بینی و چشم بیمار نیز کبودی دیده می شود.

کبودی و تورم ، موارد نگران کننده ای نبوده و غالبا بعد از چند هفته برطرف می شوند.

به منظور کنترل ورم و کبودی و پیشگیری از تسریع آن ، می توانید تا 72 ساعت پس از عمل از کمپرس سرد استفاده کنید.

مصرف دارو بعد از جراحی بینی

باید توجه داشت که در صورت مصرف آسپرین و داروهای رقیق کننده خون ؛ طول دوره نقاهت و همچنین روند بهبودی تورم و کبودی ناشی از عمل ، طولانی خواهد شد ؛ لذا توصیه می شود حداقل تا 2 هفته بعد از جراحی رینوپلاستی از مصرف داروهای مذکور خودداری نمایید.

ضمنا جهت التیام و کنترل درد احتمالی عمل ، پزشک معالج برای شما داروهای مسکن تجویز خواهند نمود که باید در ساعات تعیین شده و به طور مرتب به مصرف برسند.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

از دیگر مواردی که باید در مراقبت های بعد از جراحی بینی به آن توجه داشت نحوه خوابیدن بعد از جراحی می باشد.

پس از عمل بینی باید هنگام خواب ، سر خود را با چند بالش بالا نگه دارید و بدین ترتیب با بهبود گردش جریان خون ، از افزایش کبودی و ورم بکاهید.

فین کردن بعد از جراحی بینی

به طور کلی تا چند وقت پس از عمل زیبایی بینی باید از لمس کردن و دستکاری بینی پرهیز کنید.

توجه داشته باشید که طی دو هفته اول بعد از جراحی ، ممکن است مقدار کمی خونابه از بینی شما تخلیه شود که برای پاک کردن آن باید به آرامی عمل نموده و از فین کردن اکیدا اجتناب کنید.

نمونه جراحی زیبایی بینی توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

 

تغذیه بعد از جراحی بینی

به دلیل انجام عمل زیبایی بینی تحت بیهوشی عمومی ؛ احساس تهوع پس از عمل ، مسئله ای بسیار طبیعی است.

از این رو باید تا 4 ساعت بعد از جراحی ، صرفا مایعات و غذاهای نرم میل نمایید ؛ تا 4 روز پس از عمل نیز فقط از غذاهای نرم و رقیق استفاده کنید و سپس می توانید غذاهای معمول روزمره را به مصرف برسانید.

شستشوی بینی بعد از جراحی بینی

هرچند تمیز کردن بینی یکی از موارد مهم در مراقبت های بعد از جراحی بینی است ، اما به دلیل وجود زخم و تورم در داخل بینی در شستشوی آن باید بسیار دقت کنید و حتما از سرم های مخصوص شستشوی بینی استفاده نمایید.

شما از 48 ساعت پس از عمل زیبایی بینی ، مجاز به شستن داخل بینی می باشید ؛ البته توجه داشته باشید که هرگز نباید با استفاده از آب اقدام به شستشوی بینی نمایید ؛ در طول دوران بهبودی بعد از جراحی ، صرفا باید با استفاده از سرم های مخصوص شستشو که پزشک معالج تان تجویز می نماید ، بینی خود را بشویید.

شایان ذکر است که نحوه شستشوی بینی با سرم ، میزان استفاده از سرم و تعداد دفعات لازم برای این کار را ؛ پزشک شما در زمان ترخیص از مرکز جراحی ، برای تان توضیح خواهد داد.

استحمام بعد از جراحی بینی

همانطور که اشاره کردیم تا یک هفته پس از جراحی رینوپلاستی ؛ برای حفاظت از شکل جدید بینی ، بر روی بینی شما آتل قرار خواهد داشت.

همچنین متذکر شدیم که در این مدت باید از خیس شدن گچ بینی خودداری نمایید ، از این رو شستن صورت و استحمام تا یک هفته بعد از عمل بینی ممنوع می باشد.

البته در بازه زمانی مراقبت های بعد از جراحی بینی در صورت احساس نیاز به استحمام ، می توانید از گردن به پایین خود را شسته و برای شستن موهایتان نیز از روشی که در آرایشگاه ها برای شستن مو استفاده می شود ، تبعیت نمایید و با خم کردن سر به عقب و با کمک فردی دیگر نسبت به شستن موهای خود مبادرت کنید.

دیگر موارد مراقبت های بعد از جراحی بینی

  • تا چند وقت پس از جراحي بيني ، حتما با دهان باز عطسه کنید.
  • از خندیدن زیاد و صحبت کردن طولانی و به طور کلی اموری که عضلات صورت را تحت تاثیر قرار می دهند برای مدتی اجتناب کنید.
  • از بلند کردن اجسام با وزن بیش از 3 کیلو ، ورزش های سنگین و فعالیت های بدنی شدید ؛ حداقل تا یکماه پس از عمل بيني خودداری نمایید.
  • تا 2 هفته بعد از جراحی زیبایی بینی از مصرف الکل و استعمال دخانیات پرهیز کنید ، چرا که در غیر این صورت فرآیند بهبود زخم ها و طول دوره نقاهت عمل طولانی خواهد شد.
  • تا 2 ماه بعد از رینوپلاستی ، استفاده از هر گونه عینک طبی و آفتابی ممنوع می باشد. ( در صورت ضرورت نیاز به استفاده از عینک طبی ، می توانید از لنزهای تماسی استفاده نمایید. )
  • حداقل تا 3 ماه بعد از جراحی از قرارگیری در زیر نور مستقیم خورشید و رفتن به سونا پرهیز کنید و در صورتی که مجبور به قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بودید ؛ حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

 

 

خونریزی بعد از جراحی بینی

پس از جراحی زیبایی بینی ، خونریزی مختصری خواهید داشت که غالبا تا 48 ساعت طول می کشد و به شکل خونابه از بینی تان خارج می شود. این مسئله به هیچ عنوان نگران کننده نیست ، زیرا جزو عوارض بدیهی رینوپلاستی به شمار می رود.

اما نکته ای که در این جا ذکر آن حائز اهمیت است ؛ این است که شما تحت هیچ شرایطی نباید سعی کنید لخته های خون را از بینی تان خارج نمایید و نباید بدین منظور چیزی را داخل بینی خود فرو ببرید ؛ چرا که هرگونه دستکاری بینی و حتی لب فوقانی طی دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی ، می تواند فرم جدید بینی را تغییر دهد.

لازم به ذکر است که جراح بینی معالج شما طی هفته اول بعد از جراحی ، در صورت لزوم می تواند با استفاده از ابزار خاصی اقدام به خارج کردن لخته های خونی از بینی شما نماید و در غیر اینصورت ، ضرورتی به خارج ساختن آن ها وجود ندارد.

بعد از جراحی بینی باید چه مدل لباسی بپوشیم ؟

اکیدا توصیه می شود که دست کم تا یک هفته بعد از عمل، از پوشیدن لباس های جلو بسته خودداری کنید و حتما لباس های دکمه دار یا زیپ دار بپوشید ؛ چرا که برای پوشیدن این مدل لباس ها نیاز به عبور آن ها از سر وجود ندارد و فشاری به بینی وارد نمی شود.