بینی یکی از اعضای برجسته صورت است که در هنگام ملاقات با افراد جدید ، اولین توجهات را به خود جلب می کند. به همین خاطر حتی کوچک ترین نقص هم می تواند تاثیر بسیار زیادی روی ظاهر کلی فرد بگذارد ، و دقیقا به همین دلیل جراحی بینی محبوبیت زیادی در میان زنان و مردان در هر سنی پیدا کرده است. این جراحی پیچیده و چالش برانگیز در سال های اخیر شیوع زیادی پیدا کرده است ، اما باز هم بیماران پیش از انجام آن باید با انتخاب یک جراح بینی خوب در تهران ، از بروز ریسک ها و عوارض احتمالی جلوگیری کنند. در صورتی که شما نیز مایلید بدانید عوارض جراحی بینی شامل چه مواردی می شود و چگونه می توان آن ها را درمان کرد ، در این مقاله همراه دکتر شاهین باستانی نژاد باشید.

عوارض جراحی بینی - دکتر باستانی نژاد

عوارض جراحی بینی ، از لحاظ زیبایی

یکی از شایع ترین و اصلی ترین مشکلاتی که ممکن است بعد از عمل بینی اتفاق بیافتد ، نقص در ظاهر این عضو می باشد. برای مثال احتمال دارد بعد از اتمام پروسه ، بیمار متوجه شود که بینی او بیش از حد و یا کمتر از حد نیاز اصلاح شده ، یک قوز دائمی روی آن ایجاد گردیده ، ناهنجاری های مختلف روی آن به وجود آمده ، سوراخ ها نامتقارن شده اند ، نوک بینی کوچک شده و یا پل آن شکلی غیر طبیعی به خود گرفته است. یا به طور کلی فرد از شکل جدید بینی خود راضی نیست و به آن چیزی که همیشه دنبال آن بوده دست نیافته است.

در این زمان ، وقتی متقاضی عمل بینی در آینه به خود نگاه می کند دچار اضطراب و استرس خواهد شد ؛ زیرا نه تنها ایرادات گذشته دماغ وی برطرف نشده است ، بلکه مشکلات جدیدی نیز به آن اضافه شده اند. در چنین مواردی ، می توان تحت جراحی بینی ترمیمی قرار گرفت ، اما همانطور که ذکر شد باید توجه داشته باشید که به بهترین جراح بینی تهران مراجعه نمایید تا این بار ، به نتیجه ایده آل خود برسید و دیگر با عوارض جراحی بینی دست وپنجه نرم نکنید.

برای اینکه عوارض عمل بینی کمتری رخ دهند ، پزشک باید مهارت ویژه ای در این پروسیجر داشته باشد. غیر از داشتن مهارت و تبحر ، دارا بودن شم هنری نیز از لازمه های این عمل می باشد ؛ زیرا رینوپلاستی ترکیبی از هنر و علم است. به همین خاطر همانطور که تکنیک بهترین دکتر عمل بینی تهران باید مناسب باشد ، به همان اندازه باید ظرافت هایی را ایجاد نماید تا بیمار از نتیجه به دست آمده راضی و خشنود باشد.

خونریزی و عفونت ؛ از عوارض جراحی بینی

با اینکه این دو مشکل کمتر دیده می شوند ، اما باز هم باید از آن ها مطلع باشید و اقداماتی را جهت پیشگیری و یا درمان آن به انجام رسانید. هر زمانی که جراحی را به انجام رسانید ، احتمال اینکه با کمی خونریزی و یا عفونت مواجه شوید وجود دارد. خوشبختانه جای نگرانی نیست ، زیرا پزشک می تواند با به انجام رساندن اقداماتی ریسک بروز آن ها را به حداقل رساند و امنیت بیمار خود را تامین کند.

یکی از این قدم ها ، عدم استفاده از داروها و مکمل هایی است که خطر خونریزی را بالا می برند. استفاده از این داروها باید دو هفته قبل از عمل قطع شود. برای پیشگیری از عفونت ؛ از عوارض عمل بینی ، می توانید یک هفته مانده به جراحی از کرم آنتی بیوتیک داخل بینی خود استفاده نمایید. البته جراح نیز می تواند در حین انجام این پروسیجر ، از آنتی بیوتیک بهره بگیرد و دستوراتی را جهت مراقبت های بعد از جراحی بینی در اختیار شما قرار دهد.

چالش های تنفسی ، از عوارض جراحی بینی

بسیاری از متفاضیان این رویکرد ، برای از بین بردن گرفتگی بینی و مشکلات تنفسی به جراح بینی مراجعه می کنند ؛ بنابراین انتظار می رود تا پس از رینوپلاستی تنفس به شکلی راحت تر انجام شود. اما در بیشتر موارد ، به دلیل درخواست بیمار یا عدم تبحر پزشک سوراخ های بینی بیش از حد کوچک شده و به همین خاطر عملکرد نفس کشیدن نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. بینی تضعیف شده و به همین خاطر با گذشت زمان ، نفس کشیدن با مشکل مواجه خواهد شد.

این معضل می توان منجر به بروز مشکلات دیگری مثل خر و پف ، ناتوانی در ورزش کردن و انجام فعالیت های فیزیکی و یا مشکل در خواب شود. به همین خاطر پزشک باید رویکردی را پیش بگیرد که در آن حفره های دماغ بیش از اندازه کوچک نشوند ولی در عین حال ، ظاهری زیبا برای این عضو ایجاد گردد.

ایجاد اسکار بعد از عمل بینی

یکی دیگر از عوارض جراحی بینی ، باقی ماندن جای زخم و یا تشکیل گوشت اضافه می باشد. توجه داشته باشید که دو روش برای انجام این عمل وجود دارد : بسته و باز. در متد باز بهترین جراح بینی تهران برش ها را داخل سوراخ های بینی ایجاد می کند و عملا هیچ اسکاری دیده نخواهد شد ، اما در فرآیند دیگر یک برش زیر کلوملا زده خواهد شد و سپس پوست بلند می شود. با این کار پزشک دسترسی کامل تری به اجزای مختلف بینی خواهد داشت ، اما احتمال ایجاد جای زخم نیز بالا می رود.

دیگر عارضه ای که ممکن است در پی این معضل رخ دهد ، تشکیل بافت اسکار داخل بینی و متورم شدن آن است. این موضوع باعث ایجاد کانتورهای ناهنجار در بینی می شود. اسکارهایی که بیرون دماغ تشکیل می شوند نیز روی ظاهر بینی تاثیر گذاشته و از زیبایی آن می کاهند. برای اینکه این مورد از عوارض جراحی بینی رخ ندهد ، بهترین دکتر عمل بینی تهران باید با مهارت برش ها را ایجاد کند تا جای آن ها باقی نمانده و به خوبی درمان شوند.

سوراخ شدن سپتوم

دیواره میان بینی ، سوراخ چپ و راست را از یکدیگر جدا می کند. این دیواره سپتوم نام دارد و امکان دارد در حین جراحی بینی ، سوراخ شود. سوراخ شدن سپتوم منجر به بروز عارضه های دیگری مثل ایجاد فشار در داخل بینی ، ایجاد صدای سوت حین نفس کشیدن ، خروج ترشحات خونی از دماغ ، سختی در تنفس و افتادگی بینی شود. اینکه این دست از عوارض جراحی بینی برای شما رخ دهد یا خیر ، به طور کامل در دستان جراح شما می باشد ؛ به همین خاطر ضروری است تا با انتخاب بهترین جراح بینی در تهران از یک سفر امن بهره مند شوید.

تورم

ورم بینی بعد از جراحی ، از دیگر عارضه هایی است که تقریبا تمامی افراد با آن مواجه می شوند. به دلیل تغییراتی که حین پروسیجر روی بینی اعمال می شود ، بروز تورم اجتناب ناپذیر است و تقریبا تمامی بیماران تا حدی آن را تجربه خواهند کرد. شرایط بدنی ، دیگر عاملی است که روی شدت این عارضه تاثیر خواهند گذاشت. ورم بینی در چند روز اول به اوج خود رسیده و پس از آن به تدریج شروع به کاهش خواهد کرد ، می توان اذعان داشت تا سه ماه اکثر این تورم برطرف خواهد شد اما تا رفع کامل آن و مشاهده نتیجه نهایی ، نیاز است تا به مدت یک سال منتظر بمانید. اقداماتی نیز هستند که خود بیمار می تواند با انجام آن ها ، این معضل را تا حدی کاهش دهد. برای مثال استفاده از کمپرس سرد (در اطراف بینی و نه روی خود آن ) ، خوابیدن به صورتی که سر بالاتر از بدن قرار گیرد ، خوردن غذاهای کم نمک و حاوی فیبر بالا از این دست اقدامات هستند. در کل می توان گفت تورم از عوارض جراحی بینی است که به صورت طبیعی رخ می دهد و جای نگرانی ندارد.