عمل جراحی و تغذیه مناسب پس از آن چیست ؟ تغذیه پس از عمل جراحی بینی موضوع بسیار مهمی می باشد که پس از انجام مراحل رینوپلاستی برای بهبودی سریع باید رعایت شود، پس افراد باید یک سیستم غذایی خوب که شامل انواع ویتامین ها ، مواد مغذی و غیره هستند را رعایت کند.

اغلب کارشناسان می گویند که افراد پس از عمل جراحی نیازی به مکمل ندارند در صورتی که بتوانند غذای معمولی داشته باشند و رژیم متعادلی را رعایت کنند.

عمل جراحی و تغذیه مناسب بعد از آن

در ادمه مقاله به عمل جراحی و تغذیه مناسب پس از آن می پردازیم.

به این نکته توجه داشته باشید که تغذیه بعد از عمل در بهترین حالت باید حاوی مواد معدنی ، ویتامین ها و غیره باشد تا احتمال بروز عفونت در فرد را کاهش دهد و روند بهبودی را سریع تر نماید.

همچنین تغذیه باید به گونه ای باشد که انرژی و قدرت کافی را در بدن فرد ایجاد کند و به حفظ وزن و ثبات ذخیره ای مواد مغذی کمک نماید.

یک رژیم غذایی خوب و سالم را طبق دستورالعمل های ذیل دنبال کنید تا مواد مورد نیاز به صورت روزانه به بدن تان برسد.

در این مقاله ما قصد داریم بهترین مواد غذایی و مغذی را که پس از جراحی باید مصرف شود را معرفی کنیم.

 

عمل جراحی و تغذیه مناسب

 

پروتئین بعد از عمل جراحی

با توجه به تحقیقات انجام شده در رابطه با بهترین خوراکی ها و مواد مغذی برای بیماران بعد از عمل جراحی استفاده از غذاهای غنی از پروتئین در بالای فهرست قرار دارند.

اسید آمینه پروتئین در بهبود و بازسازی رخم های حاصل از جراحی تاثیر بسزایی دارد و مصرف غذاهای حاوی پروتئین بلافاصله پس از عمل جراحی به شما کمک زیادی می کند از بهترین نوع غذاهای حاوی پروتئین م یتوان به ماهی ، تخم مرغ ، مرغ ، محصولات لبنب کم چرب ، غذاهای دریایی ، محصولات سویا ، گوشت بدون چربی و آجیل و غیره اشاره کرد.

پروتیئن علاوه برا ساخت عضلات یک ماده حیاتی برای استخوان ها محسوب می شود بنابراین در صورتی که دچار شکستگی استخوان شدید از مواد غذایی غنی از پروتئین استفاده کنید اما به این نکته توجه داشته باشید که انتخاب منابع پروتئین بسیار مهم می باشد.

توصیه می شود به جای پروتئین های متراکم مانند گوشت قرمز ، پروتئین های سبک تر را انتخاب کنید که به راحتی قابل هضم هستند.

توجه به این نکته مهم است چرا که پس از عمل جراحی سیتم گوارش کمی کند تر می شود و در صورتی که از طریق رژیم غذایی پس از عمل جراحی پروتئین مورد نیاز شوید باید با افزودن پودر پروتئین به اسمونی ها یا نوشیدنی ها استفاده کنید.

ویتامین A بهترین تغذیه بعد از عمل جراحی

ویتامین A به دلیل تاثیری که روی التیان زخم دارد بسیار مفید می باشد این ویتامین در پرتقال ، سبزیجات تیره ، سیب زمینی شیرین ، هویج ، اسفناج ، پنیر ، تخم مرغ ، جگر ، پاپایا ، انبه و غیره وجود دارد.

باید بگوییم این مواد نیز جزء مواد خوراکی تایید شده توسط کارشناسان در رژیم غذایی بعد از جراحی می باشد.

ویتامین C

طبق بررسی های انجام شده ویتامین C یک مکمل کامل و ضروری است که در دوره نقاهت پس از عمل جراحی نباید آن را نادیده گرفت این ویتامین برای تولیدن کلاژن و التیام زخم های ناسی از جراحی ضروری می باشد.

غذاهای غنی از ویتامین C عبارتند از فلفل شیرین ، میوه های خانواده مرکبات ، سیب زمینی ، گو آوا، کیوی ، کلم بروکلی ، کلم ، ملون و گوچه فرنگی .

ویتامین D و کلسیم بهترین تغذیه بعد از عمل جراحی

هنگامی که صحبت از بهترین غذاهای پس از جراحی بینی می شود نباید از ویتامین D و کلسیم غافل شد چرا که باعث تسریع روند التیام می شود.

این دو ماده مواد مغذی برای به سلامت استخوان ها کمک کرده و کسانی که از شکستگی استخوان رنج می برند بهتر است از ویتامین D و کلسیم استفاده کنند.

بهترین مواد غذایی که حاوی این دو ماده است عبارتند از محصولات لبنی کم چرب ، انواع شیر که با ویتامین D غنی شده اند و به جذب کلسیم کمک می کنند.

ویتامین E و K

این دو ماده نیز جزء مواد مغذی محسوب می شوند که پزشکان و کارشناشان توصیه می کنند در برنامه غذایی پس از عمل جراحی گنجانده شود.

ویتامین E موجود در آجیل ، روغن نباتی ، شیر ، جگر گاو و تخم مرغ شما را در برابر رادیکال های آزاد حفاظت می کنند.

همچنین ویتامین k موجود در ماهی ، سبزیجات دارای برگ سبز ، روغن های نباتی ، جگر و غیره برای لخته شدن خون مناسب است.

فیبر

طبق تحقیقات انجام شده فیبر بهترین مواد غذایی و مغذی پس از جراحی مصرف فیبر است، از جمله مشکلات رایجی که افراد پس از انجام جراحی با آن مواجه هستند یبوست است.

به همین علت توصیه می شود پس از جراحی برای جلوگیری از بروز یبوست مقدار زیادی فیبر استفاده کنید.

از جمله مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی فیبر هستند عبارتند از آلو ، حبوبات ، لوبیا، گلابی ، سیب و تخم کتان، جوی دو سر و نان تهیه شده از غلات نیز حاوی مقدار زیادی از فیبر می باشد.

برای جلوگیری از بروز یبوست بهتر است از خوردن مواد غذایی خشک و بدون آب ، پنیر و لبنیات ، شیرینی و گوشت قرمز پرهیز کنید.

 

عمل جراحی و تغذیه مناسب

 

روی و تاثیر آن بر نتیجه عمل جراحی

استفاده از تمامی مواد ذکر شده برای بهبودی پس از عمل جراحی و تغذیه مناسب ضروری محسوب می شود اما استفاده از روی جزء موارد تاکیدی است چرا که تاثیر بسزایی بر روی زخم دارد.

روی نوعی ماده معدنی است که در غذاهای دریایی ، گوشت قرمز ، گوشت گاو ، جگر ، لوبیا ف تخمه کدو تنبل ، محصولات لبنی و صدف یافت می شود.

توصیه ما به شما این است که این ماده معدنی را از رژیم غذایی دریافت کنید نه از طریق مکمل ها ، چرا که می تواند باعث استفراغ و حالت تهوع شود.

آهن

پس از انجام جراحی میزان آهن موجود در بدن کاهش می یابد به همین علت توصیه می شود که در برنامه غذایی خود موادی را که حاوی آهن هستند را نیز اضافه کنید.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که بیش از اندازه آهن مصرف نکنید چرا که برای شما سلامتی شما مضر می باشد.

کربوهیدرات

کربوهیدرات جزء منابع اصلی تامین انرژی برای مغز می باشد که مانع از بی رمق شدن عضلات می شود.

کربوهیدرات هایی که حاوی مقدار زیادی فیبر هستند مانند میوه ها ، غلات ، لوبیا و غیره مفید هستند و مانع از بروز یبوست می شود، بروز یبوست یک عارضه ناخواسته در اثر استفاده از داروهای مسکن است.

پروبیوتیک ها

پس از انجام برخی از عمل های جراحی پزشکان برای جلوگیری از بروز عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کنند. استفاده از این دارو قطعا روند بهبودی را تسریع می کند و در عین حال می تواند باعث عدم توازن در سیستم گوارش شود.

استفاده از آنتی بیوتیک می توان هم ارگانیسم های خوب و هم ارگانیسم های بد را از بین ببرد، از جمله مواد غذایی حاوی پروبیوتیک می توان به ترشی ، ماست ، سوپ ، کلم ترش و شکلات تلخ اشاره کرد.

بتا کاروتن

زمانی که صحبت از بهترین تغذیه پس از عمل جراحی می شود باید بتاکارون را به برنامه غذایی اضافه نمود تا روند بهبودی را تسریع بخشد.

بتاکارون آنتی اکسیدانی نقش بسزایی در بهبودی بدن تان دارد و بنابراین به محض انجام عمل جراحی حتما مواد غذایی نارنجی رنگ مانند کدو تنبل ، سیب زمینی شیرین ، هویج را در برنامه غذایی خود جای دهید.

چربی خوراکی بهترین تغذیه بعد از عمل جراحی

استفاده از چربی های خوراکی باعث افزایش انرژی شما می شوند و به جذب ویتامین های محلول در چربی ، واکنش ایمنی کمک می کنند.

کارشناسان توصیه می کنند چربی های مفید را از روغن زیتون ، آجیل ، آووکادو ، دانه دریافت کنید چرا که این چربی ها علاوه بر افزایش سطح انرژی بدن باعث بهبود واکنش ایمنی نیز می شود.

غلات

غلات کامل منابع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که در صورت امکان نان تهیه شده از غلات کامل و غلات صبحانه را مصرف کنید و برنج یک منبع خوب از غلات است.

برای دریافت فیبر و مواد مغذی توصیه می شود که از برنج قهوه ای استفاده کنید و برنج سفید کمتر استفاده نمایید.

تخم مرغ و گوشت گاو نخورید و برای صبحانه از میوه تازه ، نان گندم با مشورت پزشک استفاده کنید.

محصولات لبنی بهترین تغذیه بعد از عمل جراحی

به این نکته توجه کنید که محصولات لبنی بهترین نوع از پروتئین ها هستند اما تعداد زیادی از مردم گفته اند که با خوردن محصولات لبنی دچار یبوست شده اند که یک عارضه نخواسته است، همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از محصولات لبنی باعث افزایش ترشحات ریه می شود بنابراین در صورتی که از سرفه مزمن رنج می برید در کوتاه مدت از خوردن مواد لبنی خودداری کنید.

در صورتی که با خوردن مواد لبنی دچار عارضه ای نشدید توصیه می شود از نوع کم چرب آن استفاده کنید.

سبزیجات تازه

سبزیجات تازه حاوی مقدار زیادی فیبر و مواد مغذی هستند که برای بهبودی بعد از عمل جراحی و تغذیه مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد.

هر چند سبزیجات تازه مفید تر هستند اما افراد می توانند از نوع یخ زده و کنسرو آن نیز استفاده کنند.

در صورتی که با استفاده سبزیجات دچار نفخ و گاز معده شدید می توانید از داروهای ضد نفخ برای کاهش آن استفاده کنید.

میوه های رنگارنگ

استرس موجود برای عمل جراحی و تغذیه مناسب و استفاده از داروهای پس از ان می تواند باعث افزایش میزان رادیکال آزاد یا بار اکسیداتیو در بدن شود، در صورتی که بدن برای از بین بردن آن از آنتی اکسیدان ها استفاده می کند و این نیاز در دوران پس از عمل نیز بیشتر می شود.

استفاده از آنتی اکسیدان پس ازعمل جراحی با مصرف میوه های رنگارنگ از جمله توت فرنگی ف بلوبری ، تمشک ، آلبالو، گیلاس ، انار و غیره افزایش می یابد.

این میوه ها شامل ترکیباتی به نام آنتوسیاتیدین هستند که نه تنها باعث افزایش قدرت ویتامین C می شود بلکه می تواند قدرت مویرگ ها را نیز بیشتر کند.

همچنین میوه ها داری مقدار زیادی آب هستند که به هیدراته شدن بدن کمک می کند و آنتی اکسیدان هایی که دارند را تسریع می بخشند.

استفاده از فلفل دلمه‌ ای

فلفل دلمه ای یک منبع عالی برای تامین ویتامین C بدن می باشد، این نوع ویتامین در واقع به عنوان یک ماده محلول در آب شناخته شده که می تواند به اتصال عرضی کلاژن نیز کمک کند کلاژن نوعی پروتئین موجود در آب است که بهبود زخم ها و برش های ایجاد شده بر روی پوست کمک می کند.

بنابراین طبق تحقیقات انجام شده فلفل دلمه ای یک منبع غذایی عالی برای تامین ویتامین C پس از جراحی می باشد.

قارچ بهترین تغذیه بعد از عمل جراحی

قارچ از دیگر مواد غذایی مفید پس از اقدام به جراحی می باشد که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود طبق تحقیقات انجام شده بر روی تعدادی از بیماران مشاهده شد کسانی که روزانه 4 قاشق غذا خوری قارچ استفاده کرده اند پروتئین های التهابی در آن ها کاهش یافته است.

به این نکته توجه کنید که قارچ سرخ یا کباب شده بسیار مفید است در غیر این صورت سعی کنید سوپ قارچ میل کنید.

سبزیجات چلیپایی

سیستم ایمنی قوی به افراد این اطمینان را می دهد که بدن در طول دوره بهبودی می تواند عفونت را دفع کند، سبزیجات حاوی اندول ها است که می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت نماید.

گل کلم ، کلم برگ و کلم بروکسل جزء بهترین گزینه های محسوب می شوند برای داشتن عطر و طعم خوب می توانید سبزیجات چلیپایی را کمی تفت دهید و بعد میل کنید در غیر این صورت گل کلم له شده را به جای سیب زمینی پوره شده انتخاب کنید.

آجیل و دانه‌ها بهترین تغذیه بعد از عمل جراحی

آجیل و دانه جزء موارد دیگری هستند که پس از جراحی می تواند به داشتن دوره نقاهت راحت تر به شما کمک کند.

تخم کدو تنبل و دانه کنج منبع خوبی از روی هستند و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود، بهتر است بدانید بدن برای فعال کردن سلول هایی که در سیستم ایمنی بدن دخالت دارند به روی نیاز است.

همچنین این ماده معدنی برای التیام زخم ها ضروری می باشد چرا که برای سنتز پروتئین و رشد سلولی مفید است.

آناناس و پاپایا

این دو ماده دارای آنزیم های پروتئاز هستند که بدن شما برای حل کردن و هضم پروتئین از آن ها استفاده می کنند این آنزیم ها مانند پاپائین و بروملئین نیز به کاهش التهاب و تورم کمک می نماید.

اما بهتر است بدانید که برومئلین در ریشه آناناس متمرکز است و اغلب افراد آن را نمی خورند به همین علت توصیه می شود از مکمل نیز استفاده کنید.

عدم مصرف غذاهای فرآوری‌شده

این نوع ماده غذایی به دلیل اینکه بیش از اندازه پردازش و پخته شده اند مواد سالم و مفید خود را از دست داده اند و حاوی مقدار زیادی چربی ، نمک و مواد ناسالم دیگر است.

از گزینه های مناسب برای رژیم غذایی بعد از جراحی می توان به مصرف گوشت قرمز بدون چربی ، مرغ بدون چربی و پوست و ماهی اشاره کرد.

از جمله نمونه مواد غذایی فرآوری شده می توان به ماهی های یخ زده ، ناگت مرغ و غیره اشاره کرد.

مایعات بهترین تغذیه بعد از عمل جراحی

پس از جراحی حتما مقدار زیادی مایعات مصرف کنید تا بدن تان دچار کم آبی نشود و علائم گرسنگی و سیری را به درستی احساس کنید.

توصیه می شود در دوره پس از عمل جراحی زیبایی مایعات ذیل را بنوشید:

 • آبمیوه های شیرین نشده
 • قهوه یا چای بدون کافئین
 • آب گوشت
 • شیر بدون چربی
 • سوپ خامه ای میکس شده
 • بستنی یخی یا ژلاتین بدون قند

استفاده از مایعات علاوه بر کمک به بهبود زخم باعث می شود که تمام سموم موجود در بدن نیز به راحتی دفع گردد.

غذاهای پوره‌شده بهترین تغذیه بعد از عمل جراحی

همانگونه که شما می توانید چندین روز مصرف مایعات را تحمل کنید پس می توانید مصرف غذاهای پوره شده را نیز تحمل نمایید.

در این صورت فقط می توانید از غذاهایی استفاده کنید که به صورت خمیر صاف یا مایعات ضخیم هستند و هیچ گونه مواد غذایی جامعی نداشته باشند.

به منظور استفاده از غذاهای پوره شده مواد غذایی را انتخاب کنید که به راحتی بتوانید آن را پوره کنید مانند ماهی ، گوشت بدون چربی ، تخم مرغ ، لوبیا ، میوه های نرم ، سبزیجات پخته شده ، پنیر کوتاژ و غیره شما همچنین می توانید به این مواد غذایی یک ماده مایع مانند شیر بدون چربی ، آب ، آب گوشت ، آب میوه بدون قند اضافه کنید.

غذاهای نرم

طبق تحقیقات انجام شده در مورد عمل جراحی و تغذیه مناسب بعد از آن به این نتیجه دست یافته شده که از دیگر مواردی که می توان در فهرست بهترین رژیم غذایی پس از جراحی قرار دهیم استفاده از مواد غذایی نرم است که می تواند تاثیر بسزایی در طول دوران درمان بر روی فرد بگذارد.

پس از گذشته چند از مصرف غذاهای پوره شده می توانید از غذاهای نرم و کوچک که جویدن آن آسان باشد استفاده کنید در طول این مرحله از بهبودی در رژیم غذایی تان می توانید گوشت چرخ کرده یا برش خورده ، میوه های تازه یا کنسروی نرم و بدون پوست ، سبزیجات پخته شده را اضافه کنید.

 

عمل جراحی و تغذیه مناسب

 

مواد غذایی جامد بهترین تغذیه بعد از عمل جراحی

زمانی که صحبت از بهترین مواد غذایی بعد از عمل جراحی و تغذیه مناسب می شود نباید مواد غذایی جامد را فراموش کنیم پس فرد می تواند پس از حدود دو ماه به تدریج از این مواد استفاده کند.

به این نکته توجه داشته باشید که در این بازه زمانی نیز باید مواد غذایی جامد را خرد کنید و پس از آن استفاده نمایید و به مرور زمان شروع به خوردن غذاهای خود کنید.

در این مرحله باید از خوردن برخی از مواد غذایی پرهیز کنید چرا که ممکن است باعث بروز علائم گوارشی ناخواسته مانند درد ، تهوع ، استفراغ و غیره در شما شود.

اضافه کردن کالری به رژیم غذایی

نکاتی که می تواند شما را کمک کند تا کالری بیشتری دریافت کنید بدون اینکه مواد غذایی زیادی مصرف کنید.

این نوع غذا خوردن به افرادی توصیه می شود که نمی توانند کالری مصرف کنند توصیه می شود و به افرادی که دنبال یک برنامه غذایی ایده آل هستند یا پس از عمل می توانند خوب غذا بخورند توصیه نمی شود.

به این نکته توجه کنید پس از اینکه توانستید از یک رژیم غذایی سالم استفاده کنید باید مصرف چربی اشباع شده و قند را کاهش دهید و بیشتر از سبزیجات و پروتئین های بدون چربی و میوه ها استفاده کنید.

 1. از قند واقعی به جای جایگزین های قند استفاده شود.
 2. به جای استفاده از اسپری روغن برای پخت و پز اط خود روغن استفاده کنید.
 3. از خامه سنگین به جای خامه بدون چربی استفاده کنید.
 4. به جای استفاده از کره کم کالری از کره واقعی استفاده کنید.
 5. هنگام استفاده از مواد غذایی منجمد از نوع پر کالری ان استفاده کنید.
 6. آب نبات استفاده کنید.
 7. سعی کنید پیش از هر چیزی غذاهای پرکالری را در بشقاب خود قرار دهید.
 8. در صورت امکان نوشیدنی های پرکالری بنوشید.
 9. حتما یک مکمل به رژیم غذایی تان اضافه کنید.
 10. حتما بین وعده های اصلی ، میان وعده بخورید.
 11. قبل از رفتن به رخت خواب یک میان وعده میل کنید.
 12. از سیزیجات پرکالری مانند سیب زمینی و آووکادو استفاده کنید.

برای اطمینان از مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی، باید:

 • به آرامی بخورید و بنوشید.

علت این توصیه این است که خوردن و نوشیدن با سرعت زیاد باعث استفراغ ، حالت تهوع ، عرق کردن و حتی اسهال می شود.

بنابراین توصیه می شود از مواد غذایی که چربی و قند کمتر دارند را انتخاب کنید و قبل و بعد از هر وعده غذایی نیم ساعت صبر کرده و پس از آن آب بنوشید.

سعی کنید بیشتر از 30 دقیققه برای وعده های غذایی خود وقت بگذارید.

 • بین وعده‌های غذایی مایعات ننوشید.

به این نکته مهم توجه کنید که نوشیدن مایعات در هنگام غذا خوردن می تواند باعث درد ، تهوع و استفراغ شود و همچنین مصرف مایعا بیش از اندازه در هنگام غذا خوردن باعث می شود که احساس سیری کنید و در نتیجه مواد مغذی را به طور کامل دریافت نکنید.

 • بهتر است وعده‌های غذایی‌تان کوچک باشند.

توصیه می شود در ابتدا 6 وعده غذایی کوچک به جای وعده های غذایی بزرگ داشته باشید و پس از ان تعداد وعده های غذای تان کمتر شده و به همان روزانه 3 وعده غذایی باز میگردد.

سعی کنید مقدار غذایی که توصیه شده را میل کنید و پیش از اینکه سیر شوید از غذا خوردن  دست بکشید.

 • خوب لقمه‌ها را بجوید.

سعی کنید غذای خود را به تکه های کوچک تقسیم کرده و پیش از بلعیدن آن را کامل بجوید.

 • از مواد غذایی دارای قند و چربی زیاد اجتناب کنید.

پس از عمل جراحی ممکن است نتوانید غذاهای خیلی چرب و قندی را تحمل کنید بنابراین از مصرف این خوراکی های از جمله غذاهای سرخ شده ، آب نبات و غیره اجتناب کنید.

مواد معدنی و ویتامین ها توصیه می شود که استفاده کند چرا که پس از جراحی سیستم گوارشی بدن ممکن است نتواند به طور کامل جذب کند بنابراین باید از برخی از مکمل ها یا مکمل های مولتی ویتامین به صورت روزانه استفاده کند و سعی کنید در رابطه با وضعیت بدن تان با یک پزشک حتما مشورت کنید.

توصیه های مهم پس از عمل جراحی و تغذیه مناسب

با توجه به ناحیه ای که جراحی انجام شده است وضعیت سلامت افراد متفاوت می باشد پس پیش از اقدام به رژیم غذایی حتما با پزشک خود مشورت کنید.