عمل زیبایی بینی امروزه به عنوان یکی از شایع ترین و پرطرفدارترین اعمال جراحی زیبایی در میان عموم افراد به شمار می رود و طرفداران بسیاری به ویژه در میان بانوان به خود اختصاص داده است. باید توجه داشت که به منظور حصول نتایج موفقیت آمیز و مطلوب از جراحی بینی باید حتما یک جراح بینی ماهر و با تجربه را برگزیده و انجام این عمل جراحی را با اطمینان خاطر به ایشان واگذار نمود.

انواع بینی

به طور کلی بر اساس جنس پوست بینی و استحکام غضروف آن ، می توان بینی ها را به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم نمود ؛ که در ادامه پیرامون هر یک به اختصار توضیحاتی ارائه نموده ایم.

عمل زیبایی بینی

 • بینی استخوانی

این نوع از بینی ها دارای پوستی نازک بوده و غضروفی مستحکم دارند.

لذا از آن جا که تغییرات لازم به منظور اصلاح فرم بینی بر روی غضروف ها انجام می گیرد ؛ می توان گفت در بینی های استخوانی به دلیل استحکام غضروف ها ، اعمال اصلاحات مورد نظر به سهولت ، ممکن خواهد بود.

همچنین با توجه به این که تغییرات ایجاد شده بر روی فرم ظاهری بینی ، در صورت نازک بودن پوست بینی به خوبی نمایان خواهد شد ؛ به جرأت می توان اذعان داشت که بینی های استخوانی در قیاس با بینی های گوشتی ، گزینه بهتری برای عمل زیبایی بینی می باشند.

 • بینی گوشتی

ضخامت پوست بینی های گوشتی به مراتب بیشتر از بینی های استخوانی است و این نوع از بینی ها ، غضروف های ضعیفی دارند.

از این رو جراح بینی برای جراحی زیبایی بینی های گوشتی با محدودیت هایی مواجه است.

تا جایی که ممکن است تغییرات اعمال شده بر روی این نوع از بینی ها ، به دلیل ضخامت پوستی که دارند پس از عمل زیبایی بینی به وضوح نمایان نباشد.

البته ناگفته نماند که در صورت تبحر و توانمندی جراح بینی ، امکان عمل بینی های گوشتی به فرمی ایده آل و رضایت بخش ؛ قابل تحقق خواهد بود.

عمل زیبایی بینی

انواع عمل زیبایی بینی

یکی از اساسی ترین دغدغه های متقاضیان عمل جراحی دماغ ، نوع و فرم جراحی می باشد ، در ادامه انواع عمل زیبایی بینی را تشریح می نماییم.

 • عمل زیبایی بینی طبیعی

افرادی که نمی خواهند تغییراتی اساسی در چهره خود ایجاد کنند و رفع عیوب ظاهری بینی مانند برداشتن قوز بینی از اصلی ترین خواسته های آنان می باشد می توانند از عمل جراحی بینی طبیعی جهت دستیابی به هدف خود استفاده نمایند.

از مهم ترین ویژگی های عمل بینی طبیعی این است که نوک بینی تا لب ، زاویه ای حدود 90 الی 100 درجه دارد ، بنابراین بینی در این نوع از عمل زیبایی قوس ندارد.

 • عمل بینی فانتزی

فاصله لب بالا تا نوک بینی در این نوع از عمل زیبایی بینی بیشتر از بینی طبیعی است و یک قوس بسیار زیبا در پل بینی ایجاد می شود.

لازم به ذکر است که افرادی که از بینی های استخوانی برخوردارند به دلیل پوست نازک بینی کاندید مناسبی برای عمل بینی فانتزی می باشند و افرادی که دارای بینی گوشتی هستند نباید انتظار بینی فانتزی را از جراحی دماغ داشته باشند چرا که بینی آن ها دارای پوستی ضخیم می باشد.

جراحی بینی نیمه فانتزی توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

 

 • عمل بینی نیمه فانتزی

گاهی اوقات متقاضی عمل زیبایی بینی خواهان این است که بینی پس از جراحی حالتی مابین بینی طبیعی و بینی فانتزی داشته باشد ، در این موارد عمل بینی نیمه فانتزی بهترین گزینه خواهد بود.

از ویژگی های جراحی بینی نیمه فانتزی می توان به قوس جزئی روی پل بینی و کمی سر بالا شدن نوک بینی اشاره نمود.

عمل بینی نیمه فانتزی نیز برای افرادی که دارای بینی استخوانی هستند انتخاب مناسبی می باشد.

لازم به ذکر است که حصول نتایج بهینه از انواع اعمال جراحی زیبایی بینی منوط به انتخاب جراح بینی مجرب و متبحر می باشد.

آیا عمل زیبایی بینی با لیزر امکان پذیر است ؟

طی سال های اخیر ، در شبکه های مجازی و برخی رسانه ها شاهد تبلیغات وسیعی در خصوص جراحی بینی با لیزر می باشیم.

در ارتباط با این مسئله باید گفت که خیر ، همانطور که پیشتر نیز اشاره داشتیم بنیان کار جراحی زیبایی بینی ، ایجاد تغییر بر روی غضروف و استخوان بینی است ؛ در حالی که لیزر ، علیرغم پیشرفت چشمگیری که در تمامی علوم بویژه علوم پزشکی داشته است ؛ هنوز قابلیت آن را نیافته که بتوان به کمک آن ، بر روی استخوان یا غضروف تغییراتی لحاظ کرد

از این رو باید گفت عمل زیبایی بینی با لیزر ؛ صرفا تبلیغی کذب بوده و جنبه علمی ندارد و متاسفانه برخی دلالان و افراد سودجو ، در راستای تامین منافع مالی خود این مسئله را عنوان می کنند.

انواع تکنیک های عمل زیبایی بینی

تکنیک های عمل زیبایی بینی به طور کلی به دو قسم است :

 1. عمل زیبایی بینی به روش باز
 2. عمل زیبایی بینی به روش بسته

لازم به ذکر است که تفاوت اصلی این تکنیک ها در محل برش جراحی می باشد.

عمل زیبایی بینی

جراحی بینی باز : در عمل زيبايي بيني به روش باز ، برش های لازم در ناحیه تیغه میانی حفره های بینی موسوم به کلوملا ایجاد می شوند ، به این ترتیب جراح می تواند پوست بینی را از روی ساختار بینی جهت اعمال تغییرات مورد نظر بلند نماید.

در این روش ، اشراف جراح بینی به اسکلت و غضروف بینی بسیار زیاد بوده و به دنبال آن احتمال بروز غیرقرینگی در بینی به حداقل می رسد.

بر اساس مطالبی که ذکر شد بدیهی است که عمل باز ، عموما اولویت اول جراحان بینی می باشد.

جراحی بینی بسته : در عمل زیبایی بینی به روش بسته ، جراح بینی در داخل حفره های بینی برش های لازم را ایجاد می نماید.

عمل بینی بسته برای افرادی که دچار ایرادات جزئی در بخش نوک بینی می باشند گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

در عمل بسته ، جراح بینی تسلط کاملی به ساختار داخلی بینی نخواهد داشت لذا قدرت مانور جراح محدود می گردد ، به همین دلیل این روش معمولا اولویت دوم جراحان بینی می باشد .

البته لازم به ذکر است که به دلیل حداقل بودن میزان آسیب پذیری پوست در این روش ، فرآیند بهبودی و دوره نقاهت بسیار کاهش یافته و کبودی و تورم بینی نیز در مقایسه با عمل بینی به روش باز بسیار ناچیز خواهد بود.

چرا انتخاب جراح بینی خوب مورد اهمیت است ؟

از مهم ترین اقداماتی که قبل از عمل زیبایی بینی باید توجه ویژه ای به آن داشت ، ” انتخاب بهترین جراح بینی ” می باشد.

در صورت انتخاب نادرست جراح بینی ؛ نه تنها احتمال ناموفق بودن نتیجه عمل افزایش خواهد یافت ، بلکه ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای فرد ایجاد گردد و وی را مستلزم انجام جراحی بینی ترمیمی نماید.

بنابراین توصیه می شود قبل از انتخاب جراح بینی ، در زمینه تجربه و مهارت ایشان در رابطه با انواع جراحی دماغ و همچنین نتایج کاریشان با نهایت دقت تحقیق نمایید تا به این ترتیب و با انتخابی درست ، به بهترین و مطلوب ترین نتایج از جراحی دست بیابید.

به طور کلی توجه داشته باشید که انتخاب جراح بینی ، مسئله ای بسیار حائز اهمیت است ؛ زیرا در صورت عدم انتخاب صحیح ممکن است از نتیجه جراحی رضایت کافی نداشته باشید و ملزم به انجام جراحی بینی ترمیمی شوید.

باید توجه داشت که به دلیل فعال بودن فرآیند ترمیم زخم های ناشی از عمل بینی ، شما حداقل باید یکسال صبر کنید و پس آن نسبت به جراحی مجدد اقدام نمایید.

لازم به ذکر است که یک جراح بینی خوب ، هنگام عمل زیبایی بینی و اعمال تغییرات بر روی آن هرگز تغییری را که منجر به اختلال تنفسی و عملکردی بینی شود ؛ مجاز نخواهد دانست.

 

نحوه انتخاب جراح بینی برای عمل زیبایی بینی

 • برای انتخاب بهترین جراح بینی ؛ در قدم اول می توانید از آشنایان و دوستان تان که عمل زیبایی بینی انجام داده اند ، تحقیق کرده و از میزان رضایت آن ها نسبت به نتیجه عمل آگاه شوید.
 • در قدم بعدی می توانید در اینترنت و موتورهای جستجوی معتبر ، عبارت ” بهترین جراح بینی ” در شهر خود را جستجو نمایید.
 • در این مرحله بر اساس تحقیقات به عمل آمده خواهید توانست ، لیستی از بهترین جراحان بینی تهیه فرمایید.
 • در صورتی که جراحان مورد قبول شما ، دارای صفحات اینستاگرام یا سایت رسمی می باشند ؛ به این صفحات مراجعه کنید و نمونه کارهای شان را ملاحظه فرمایید.
 • نهایتا جهت حصول اطمینان از انتخاب خود ؛ به مطب پزشک منتخب تان مراجعه نموده و از نزدیک ، نمونه کارهای ایشان را مشاهده کنید.
 • همچنین با افراد حاضر در مطب که نزد ایشان عمل بینی ، انجام داده اند گفتگو کنید و از سطح رضایت آن ها از نتیجه عمل زیبایی بینی جویا شوید.

خوشبختانه امروزه اکثر جراحان بینی با بهره گیری از آموزش های آکادمیک ، تسلط بر معیارهای زیبایی شناسی صورت و بکارگیری تکنیک های نوین عمل زیبایی بینی با حفظ عملکرد بینی و در نظر داشتن نقشی که بینی در ایجاد هماهنگی و هارمونی با سایر اجزا صورت ایفاء می کند ؛ دستیابی به یک بینی زیبا و بدون نقص را برای مراجعین خود محقق می نمایند.