عمل بینی طبیعی چگونه است ؟ تمامی متقاضیان جراحی بینی که در صدد انجام جراحی زیبایی بینی هستند با این سوال مواجه می باشندکه چه نوع مدل بینی برای آن ها مناسب تر است و منجر به افزون شدن زیبایی چهره شان می شود.

بنابراین عموما در جلسه مشاوره قبل از عمل بینی طبیعی از پزشک خود در رابطه با نوع مدل بینی متناسب با چهره خود سوال می کنند که آیا بینی طبیعی با چهره شان سازگارتر است یا بینی فانتزی ؟

لازم به ذکر است ، عمل بینی با هر مدلی که بخواهد انجام شود ( طبیعی یا فانتزی ) باید مکانیسم تنفسی و بویایی بینی را حفظ نماید.

مدل بینی فانتزی ، محبوب ترین مدل جراحی بینی بود که در دو دهه گذشته بسیار مورد توجه متقاضیان عمل رینوپلاستی قرار داشت ؛ بنابراین اگر شما هم در آن سال ها تحت عمل بینی قرار می گرفتید ، احتمال آن که این مدل را انتخاب می کردید بسیار زیاد بود.

اما به مرور زمان با توجه به اختلالات عملکردی و ساختاری از جمله مشکلات تنفسی که برای افراد در پی جراحی بینی فانتزی حادث می گردید ، این مدل محبوبیت خود را به میزان قابل ملاحظه ای از دست داد و مدل بینی طبیعی گوی سبقت را از آن ربود.

حال ممکن است این سوالات برای شما پیش بیاید که بینی طبیعی چه شکلیه ؟ عمل بینی طبیعی چگونه است ؟ و به طور کلی سوالاتی از این قبیل ذهن شما را درگیر کند. در ادامه مقاله ، ویژگی های بینی طبیعی و نیز جراحی بینی به فرم طبیعی را به تفصیل شرح داده ایم.

آشنایی با عمل بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی ، با دو ویژگی مهم تعریف می شود ؛ به نحوی که در این مدل از رینوپلاستی ، بینی باید “طبیعی” و نه “مصنوعی” به نظر برسد. تا جایی که این باور را القا کند که شخص با این بینی متولد شده است.

البته توجه داشته باشید این بدان معنا نیست که یک فرم واحد برای جراحی بینی طبیعی ، تعریف شده است و نتیجه ای که از جراحی این نوع مدل بینی حاصل می شود باید به یک شکل باشد.

در حقیقت ، بینی طبیعی باید علاوه بر دارا بودن ویژگی های اصلی بینی طبیعی ؛ با ساختار صورت هر فرد نیز تناسب داشته و تعادل چهره وی را بر هم نریزد.

به طور کلی جراح بینی برای این که بتواند ظاهری طبیعی به بینی ببخشد ، باید دارای حس زیبایی شناختی طبیعی باشد ؛ برخی از جراحان ترجیح می دهند بینی های “مصنوعی” ایجاد کنند ؛ اما باید توجه داشت که با گذشت زمان ، این ترجیح ( بینی های مصنوعی و فانتزی ) محبوبیت کمتری پیدا می کند.

عمل بینی طبیعی چگونه است

ویژگی های بینی طبیعی چیست ؟

در مدل دماغ طبیعی ؛ سوراخ های بینی اندازه ای طبیعی دارند ( بیش از حد کوچک نمی شوند )، قوس بینی کم است، زاویه بین بینی و لب در حدود 90 درجه است.

قبل از انجام عمل بینی طبیعی ؛ برای ارزیابی فرم بینی و صورت ، باید از زوایای مختلف صورت بیمار عکسبرداری انجام شود.

عمل بینی طبیعی زنانه بیش از گذشته در حال افزایش است ؛ داشتن فرم طبیعی بینی در مردان بسیار مهم است ، زیرا جراحی در مردان باید به نحوی صورت پذیرد که از جذابیت مردانه فرد کاسته نشده و ظاهر مردانه بینی حفظ شود.

نکات ضروری در عمل بینی طبیعی

در جراحی بینی طبیعی موارد ذیل باید توسط جراح بینی مورد توجه قرار گیرند :

 1. موقعیت نوک بینی
 2. فرم ظاهری حفره های بینی
 3. محل ایجاد برش
 4. نوع بخیه در محل برش
 5. زاویه بین لب و بینی

باید خاطر نشان نمود که در یک بینی طبیعی ، زاویه بین لب و بینی باید 90 درجه باشد. چنانچه این زاویه بیشتر از 90 درجه شود بینی فانتزی یا عروسکی خواهد شد.

قاعدتا یک جراح بینی متبحر و زبده به تمامی موارد مذکور اشراف داشته و با حفظ عملکرد حیاتی بینی ، سعی در جراحی بینی با حالتی کاملا طبیعی می نماید.

تفاوت مدل بینی عروسکی و بینی طبیعی

در حال حاضر ، بر خلاف گذشته که معمولا افراد تمایل به انجام جراحی بینی فانتزی داشته و خواهان این بودند که بینی آن ها بسیار کوچک شود؛ شاهد آن هستیم که با تغییر معیارهای زیبایی شناختی و آگاهی افراد از این معیارها ، عمدتا متقاضیان عمل بینی ، تمایل دارند که صرفا عیوب بینی آن ها مرتفع شده و شکل ظاهری بینی شان بهبود یابد ؛ تا جایی که عمل ، منتج به بر هم خوردن تناسبات دیگر اجزای صورت آن ها نشود.

مهم ترین تمایز و تفاوت بین جراحی بینی طبیعی و فانتزی ، در زاویه میان نوک بینی با لب فوقانی می باشد ؛ به طوری که در جراحی بینی فانتزی ، این زاویه 100 تا 105 درجه است ؛ در حالی که در مدل بینی طبیعی  عمل شده ، این زاویه بین 90 تا 95 درجه خواهد بود. ( این استانداردها ، مطابق با علم زیبایی شناسی تعریف شده اند )

در عمل بینی فانتزی که در بین عوام به بینی عروسکی نیز مصطلح است ؛ سوراخ های بینی بیش از حد طبیعی ، کوچک می شوند و نوک بینی نیز سربالا می شود ؛ تا جایی که حفره های بینی از روبرو به وضوح قابل رویت است.

اما در مقابل در جراحی بینی طبیعی ، باید توجه شود که نوک بینی بیش از حد سر بالا نشده و سوراخ های آن بیش از اندازه کوچک نشوند.

جراحی بینی طبیعی

مریض خانم محترمی هستند که غضروف های پایین بینی‌شون به صورت نامتعارف رشد کرده، پره ها بالا کشیده و پهنایی قسمت استخوانی بینی بسیار زیاد هست، قوز قابل توجهی هم دارند. جهت جراحی زیبایی مراجعه نموده اند.

آیا من کاندید مناسبی برای جراحی بینی طبیعی هستم ؟

اکثر افراد برای انجام عمل زیبایی بینی طبیعی مناسب هستند. با این حال ، اگر انتظار غیرواقعی از چگونگی ظاهر بینی خود دارید ؛ جراح زیبایی به شما در مورد واقعیت جراحی توضیح می دهد.

همچنین درباره سبک زندگی و سابقه پزشکی صحبت خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که هیچ مانعی برای جراحی وجود ندارد.

چه افرادی گزینه مناسبی برای مدل بینی طبیعی هستند ؟

جراحی بینی طبیعی ، به خاطر غیرمصنوعی یا اصطلاحا نچرال بودن ؛ می تواند انتخابی ایده آل برای همه افراد با هر نوع فرم بینی اعم از گوشتی و استخوانی باشد. لازم به ذکر است که دماغ عملی طبیعی ، می تواند بهترین انتخاب برای آقایان باشد ؛ زیرا علاوه بر آن که نواقص بینی آن ها برطرف می شود ، جذابیت مردانه چهره شان نیز از بین نخواهد رفت.

شرایط لازم برای جراحی بینی طبیعی

افرادی که لزوما به دنبال ایجاد تغییرات قابل توجه در ظاهر خود نبوده و تنها هدف آن ها از جراحی بینی ، برطرف نمودن نقائص ظاهری بینی در عین حفظ تناسبات سایر اجزای صورت است ؛ بهترین گزینه برای جراحی بینی طبیعی محسوب می شوند.

در حالت کلی کاندیدای عمل زیبایی بینی باید از شرایط ذیل برخوردار باشند :

 • به لحاظ جسمی در سلامت کامل باشند.
 • از نتیجه عمل بینی ، توقعاتی واقع بینانه و منطقی داشته باشند.
 • سن بلوغ را به پایان رسانده باشند ، زیرا تا قبل از اتمام فرآیند بلوغ ، رشد بینی ادامه دارد و در نتیجه چنانچه جراحی قبل از پایان بلوغ ، صورت پذیرد ماحصل جراحی به مرور زمان ، دستخوش تغییراتی واقع خواهد شد.

 

ویژگی های جراح بینی طبیعی

بر اساس مطالب مذکور ، این مسئله که انتخاب جراح بینی تاثیر شگرفی در نتیجه عمل دماغ طبیعی دارد مستدل شد ، لذا در ادامه به ویژگی های یک جراح بینی خوب می پردازیم :

 • مهم ترین مسئله برای وی سلامت بیمار می باشد.
 • منافع مالی برای ایشان در درجه آخر اهمیت قرار دارد.
 • چنانچه پی ببرد فرد در آمادگی جسمانی و روحی کامل نیست ، هرگز اقدام به جراحی بینی طبیعی نمی کند.
 • به بررسی و معاینات لازم در بیمار می پردازد.
 • آزمایشات ضروری را برای فرد تجویز می نماید.
 • در رابطه با مدل عمل بینی طبیعی اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار می دهد.
 • به تمامی سوالات فرد در ارتباط با جراحی بینی با آرامش پاسخ می دهد.
 • انتظارات بیمار از انجام جراحی بینی را با دقت می شنود.
 • در صورتیکه ببیند بیمار از جراحی بینی انتظاراتی نامعقول و غیرمنطقی دارد سعی در مجاب نمودن او با دلایل منطقی می نماید و چنانچه فرد توجیه نشود از جراحی کردن او خودداری می نماید.

مشاوره قبل از عمل طبیعی بینی و ارزیابی اولیه

انجام مشاوره جهت بررسی و معاینات اولیه افراد از لحاظ تایید این امر که انجام جراحی بینی به صلاحدید آن ها هست یا خیر ؛ مسئله ای قابل تامل است و ضرورت انجام آن قبل از جراحی زیبایی بینی ، غیر قابل انکار است.

طی این جلسه باید کلیه انتظارات متقاضی جراحی ، از همه ابعاد مورد بحث قرار گیرد.

جراح بینی ، باید از تمامی زوایا فرد را مورد آنالیز و بررسی قرار دهد تا در صورتی که ساختار بینی از محدودیت های خاصی برخوردار است و این موضوع ، مانع ایجاد تغییرات وسیع بر روی بینی می شود ؛ توصیه های لازم را برای فرد بازگو کند و توضیحاتی جامع پیرامون این مسئله ارائه نماید.

جراح بینی ، درخواست عکس هایی از چهره بیمار می نماید تا از آن ها در راستای مستندسازی و مقایسه چهره بیمار قبل از عمل و نتایج بعد از عمل استفاده نماید.

انجام آزمایشات مخصوص قبل از عمل به منظور مطالعات آزمایشگاهی پیش از عمل ضروری می باشد و باید از چند روز قبل انجام شده و نتایج آن در اختیار جراح قرار داده شود.

عمل بینی طبیعی چگونه است

اقدامات قبل از عمل بینی طبیعی چگونه است ؟

 • به طور کلی ، از 14 روز قبل از عمل بینی مصرف آسپرین یا هر نوع داروی حاوی آسپیرین و انواع داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی باید قطع شود.
 • جراح باید در جلسه مشاوره از سوابق داروهای مصرفی بیمار و همینطور سابقه ابتلا به بیماری های خاص جویا شود.
 • از 8 ساعت قبل از عمل بینی طبیعی ، فرد نباید هیچ نوع غذا و همینطور مایعات به مصرف برساند ، چرا که پر بودن معده ، احتمال بروز عوارض بیهوشی را افزایش می دهد.
 • افراد سیگاری باید از 2 هفته قبل از جراحی، اقدام به ترک مصرف سیگار نمایند ؛ زیرا مصرف سیگار منجر به تشدید خونریزی بعد از عمل و کند شدن روند ترمیم زخم ها خواهد شد.
 • متقاضیان جراحی بینی طبیعی در روز جراحی نباید هیچ گونه جواهرات و اشیاء فلزی همراه خود داشته باشند.
 • داشتن آرایش در روز عمل ممنوع است زیرا مواد آرایشی در فیلد جراحی ، آلودگی  ایجاد می کند ؛ لذا افراد قبل از عمل می بایست صورت خود را به خوبی با آب و صابون شسته و از هر گونه مواد آرایشی پاک نمایند.
 • داشتن ریش وسبیل برای آقایان در روز عمل ممنوع می باشد ، از این رو باید در روز عمل ریش و سبیل آن ها در حداقل ممکن باشد یا آن را به طور کامل بتراشند.

مراقبت های بعد از عمل بینی طبیعی چگونه است ؟

 • بعد از جراحی بینی طبیعی ، به منظور حفظ ساختار بینی و تسریع ترمیم بینی گچ یا اسپلینت روی بینی قرار داده می شود.
 • معمولا پس از گذشت حدودا 1 هفته گچ یا اسپلینت توسط جراح بینی برداشته خواهد شد ، لذا در این مدت بیمار می بایست از خیس شدن آن خودداری کند.
 • پس از عمل ، بیمار باید از فین کردن با شدت زیاد و همچنین حرف زدن بیش از اندازه پرهیز نماید.
 • بیمار می بایست حتی الامکان در هفته اول پس از عمل بینی طبیعی از استحمام خودداری کند و در صورت ضرورت نیاز به حمام با دستورالعمل پزشک متخصص حمام کند.
 • بعد از جراحی زیبایی بینی بیمار باید از خوابیدن به پهلو خودداری کند و به صورت طاقباز بخوابد همچنین در مواقع خواب و استراحت سر خود را بالتر از بدن قرار دهد.
 • فرد باید در روزهای ابتدایی پس از عمل، از خوردن غذاهایی که به جویدن زیاد نیاز دارند اجتناب نموده و غذاهای نرم مانند سوپ و فرنی میل نماید.
 • مصرف نمک و ادویه های تند را به منظور کاهش تورم بینی به حداقل برساند.
 • حداقل به مدت 2 ماه از عینک طبی و آفتابی استفاده نکند و در صورت نیاز ضروری می تواند از لنز استفاده نماید.
 • از مصرف الکل و استعمال دخانیات تا 2 هفته پس از عمل زیبایی بینی اجتناب نماید.
 • حداقل به مدت 1 ماه از انجام فعالیت های سنگین پرهیز نماید.
 • دارو های تجویز شده توسط پزشک متخصص را به صورت مرتب و سر موعد مصرف نماید.
 • در صورت شستشوی بینی ، از سرم های شستشویی که پزشک تجویز نموده استفاده کند.

نتیجه جراحی بینی طبیعی را چه زمانی می توان مشاهده نمود ؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که ذهن همه متقاضیان جراحی بینی را درگیر می کند ؛ این است که نتیجه عمل بینی چه زمانی قابل مشاهده می گردد. از این رو در این بخش از مقاله ، به این مبحث پرداخته ایم که بعد از جراحی بینی طبیعی چقدر طول می کشد تا بتوانیم نتیجه عمل را به وضوح ببینیم.

شایان ذکر است که نوع پوست بینی و میزان ضخامت آن ، از مهم ترین مولفه های اثرگذار بر نمایان شدن فرم اصلی بینی بعد از رینوپلاستی می باشند.

بنابراین عمدتا در بینی های با پوست ضخامت زیاد یا در واقع همان بینی های گوشتی ، خواهیم دید که تورم بینی بعد از عمل بینی طبیعی گوشتی ؛ به مراتب دیرتر از بینی های استخوانی فروکش کرده و در نتیجه ، ماحصل عمل دیرتر پدیدار می گردد. البته ناگفته نماند که مراقبت های بعد از عمل ، نیز در تسریع روند بهبودی و نمایان شدن سریع تر نتیجه عمل بی تاثیر نیست.

به طور کلی به عزیزانی که جراحی بینی ( فارغ از مدل بینی ) انجام داده اند ، توصیه می شود که برای مشاهده نتیجه جراحی صبور باشند و حداقل 6 ماه تا یکسال صبر کنند.

هزینه جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی ؛ از جمله اعمال جراحی زیبایی بینی به شمار می رود ، در نتیجه بیمه هزینه های آن را تقبل نخواهد کرد.

هزینه نهایی جراحی زیبایی بینی ، بر اساس فاکتورها و پارامترهای مختلفی محاسبه و برآورد می شود.

بنابراین به منظور اطلاع از هزینه جراحی بینی طبیعی باید به صورت حضوری به مطب پزشک متخصص مراجعه نموده و تحت معاینه قرار گیرید.