رینوپلاستی و انواع آن

رینوپلاستی و انواع آن : رینوپلاستی یا جراحی بینی باعث بهبود شکل ، اندازه و تقارن بینی می شود و همچنین سبب ایجاد تناسب بینی با سایر اجزاء صورت می گردد.

لازم به ذکر است جراح بینی در عمل رینوپلاستی ، نقش موثر و قابل توجهی دارد ؛ به طوری که با انتخاب بهترین جراح بینی ، می توان به نتایج قابل قبول و رضایت بخشی از این عمل جراحی دست یافته و زیبایی چهره را تا حدود قابل توجهی بهبود بخشید.

رینوپلاستی و انواع آن به شرح ذیل می باشد :

عمل رینوپلاستی ، به دو روش باز و بسته انجام می شود ؛ جراح بینی با توجه به فرم و میزان تغییرات لازم بر روی بینی یکی از روش ها را انتخاب می کند.

رینوپلاستی و انواع آن

جراحی بینی به روش باز

در جراحی بینی باز ، جراح بینی یک برش کوچک در زیر نوک بینی ( دیواره بینی دو سوراخ بینی ) ایجاد می کند و پس از آن با توجه به میزان دسترسی هایی که دارد اقدام به جراحی بینی شما می کند. این روش برای بیمارانی توصیه می شود که بینی آن ها نیاز به اعمال تغییرات بیشتر دارد ، چرا که در این روش دسترسی به بینی آسان تر است.

توجه داشته باشید که در جراحی بینی به روش باز ، زخم های ایجاد شده در کانون های بینی پنهان شده و قابل تشخیص نیست.

جراحی بینی به روش بسته

اما در جراحی بینی به روش بسته ، تمامی برش ها در داخل بینی زده می شود و این روش برای بیمارانی مفید است که نیاز به اعمال تغییرات جزئی تر دارند. از مزایای این روش جراحی بینی می توان به باقی نماندن جای جراحی اشاره کرد ، اما به این کته توجه داشته باشید که این روش برای جراحی های بزرگتر کاربردی نیست.

روش تیپ پلاستی ( Tip plasty )

جراح بینی از این روش برای فرم دهی به نوک بینی استفاده می کند و با سایر نقاط بینی کاری ندارد ؛ باید اشاره داشت که جراحان بینی برای انجام عمل Tip plasty می توانند از هر دو روش باز یا بسته استفاده کنند.

آیا راهی به جز جراحی ، برای فرم دهی بینی وجود دارد ؟

بله ؛ در موارد خاص جراح بینی می تواند با تزریق پر کننده های پوستی اقدام به اعمال تغییراتی در فرم بینی کند ، در این روش دیگر نیازی به انجام جراحی نیست.

با انجام این استراتژی تزریق در برخی از نقاط بینی ، جراح بینی ماهر می تواند بینی شما را صاف و حتی تغییراتی در نوک آن ایجاد کند و باعث تقارن در بینی شما شود ؛ البته لازم به ذکر است نتایج حاصل از انجام این روش موقتی می باشد.

از این رو به جرأت می توان اذعان داشت که جراحی بینی ( رینوپلاستی ) ، بهترین روش برای اعمال اصلاحات بر روی بینی و دستیابی به یک بینی با فاکتورهای زیبایی شناختی و متناسب با سایر عناصر صورت است که دارای نتایج دائمی و ماندگار می باشد.

نمونه کار جراحی زیبایی بینی دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

 

اهمیت مراقبت های بعد از رینوپلاستی

جراحی زیبایی بینی نیز مانند هر روش جراحی ، ممکن است یکسری عوارض احتمالی در پی داشته باشد.

لذا توصیه می شود که نسبت به رعایت دستورالعمل های مراقبتی پس از رینوپلاستی ، به خوبی توجه داشته باشید تا بدین ترتیب دوره نقاهت و فرآیند بهبودی را به خوبی پشت سر گذاشته و علاوه بر حصول نتایج مطلوب ، از بروز عوارض ناشی از عمل نیز پیشگیری به عمل آورید.

هنگامی که شما برای مشاوره با راینولوژیست ( جراح بینی ) ملاقات می کنید ، ایشان دستورات و مراقبت های مهمی که بعد از عمل بینی باید مورد توجه قرار دهید را برای شما بازگو می نمایند.

در ادامه ، چند توصیه کلی وجود دارد که به  ارائه آن ها پرداخته ایم.

مراقبت های بعد از رینوپلاستی

 • افراد معمولا پس از رینوپلاستی ، دردی احساس نخواهند کرد ؛ البته گاها برخی افراد پس از جراحی بینی ، احساس درد را تجربه خواهند کرد.
 • لازم به ذکر است که این درد ، بسیار خفیف بوده و در عمده موارد مشکلی ایجاد نمی کند.
 • به طور کلی برای تسکین درد احتمالی ناشی از عمل ، پزشک معالج شما برای تان داروهای مسکن کنترل کننده درد ؛ تجویز می نماید که باید به طور دقیق و سر وقت به مصرف برسانید.
 • توصیه می شود در روزهای اولیه بهبودی ، از خم کردن سر خود اجتناب فرمایید و سرتان را بالا نگه دارید.
 • این کار ، افزون بر این که به بهبود عملکرد تنفسی شما کمک می کند ؛  می تواند تورم را نیز به حداقل برساند.
 • بعد از جراحی بینی ، در اطراف بینی خود کبودی و تورم خواهید داشت ؛ در این خصوص نگران نباشید ، زیرا حداکثر طی یک هفته به میزان قابل ملاحظه ای فروکش می کند. ( البته تورم بینی پس از گذشت یکسال از جراحی بینی به طور کامل برطرف خواهد شد. )
 • استفاده از کمپرس یخ ، طی 72 ساعت  ابتدایی پس از عمل ؛ در کاهش کبودی و ورم بینی و جلوگیری از پیشروی تورم بینی می تواند بسیار مثمر ثمر باشد.
 • طی هفته های ابتدایی بعد از جراحی بینی ، از بینی خود در برابر ضربه و آسیب محافظت کنید ؛ چرا که اصابت هر گونه ضربه یا برخورد جدی به بینی می تواند بهبودی شما را هفته ها به تعویق بیاندازد و حتی در بعضی موارد ، ممکن است شما را ملزم به انجام یک جراحی اضافی برای رفع جراحت نماید.
 • تا زمانی که جراح معالج تان توصیه کرده از انجام ورزش و فعالیت های شدید پرهیز کنید.

 

سایر مراقبت های ضروری بعد از رینوپلاستی

 • اهمیت هیدراتاسیون را دست کم نگیرید و  آب زیادی بنوشید تا به بدن تان در روند بهبود کمک کند.
 • نوشیدن الکل و استعمال دخانیات ، حداقل تا دو هفته پس از عمل بینی ممنوع می باشد ؛ مصرف این موارد سبب کند شدن فرآیند ترمیم زخم های ناشی از جراحی شده و دوره نقاهت شما را طولانی می کنند.
 • توجه داشته باشید که پرهیز از قرارگرفتن در معرض آفتاب ، در راستای تسریع روند بهبودی بسیار مهم است ؛ لذا پزشکان توصیه می کنند که بیماران حداقل طی هفته اول پس از جراحی بینی ، کاملا از آفتاب دور باشند.
 • خواب و استراحت در دوره بعد از عمل بینی ، امری مهم است و افراد پس از رینوپلاستی تا چند وقت ، صرفا مجاز به خوابیدن به پشت می باشند و باید از خوابیدن در هر حالتی که به صورت یا بینی شان فشار آید اجتناب نمایند.
 • تغذیه مناسب بعد از عمل بینی ؛ در راستای بهبودی پس از عمل ، امری مهم تلقی می گردد ؛ لذا عزیزانی که جراحی بینی داشته اند باید برنامه غذایی خود را با غذاهای نرم شروع کنند و تا چند روز از خوردن غذاهایی که نیازمند جویدن طولانی هستند بپرهیزند.

در آخر ، توجه به این نکته مهم است که مشاهده نتایج نهایی جراحی زیبایی بینی ؛ ممکن است تا یکسال طول بکشد ؛ در نتیجه ، افراد باید این واقعیت را بپذیرند و برای دیدن نتایج قطعی جراحی بینی صبور باشند.

هزینه رینوپلاستی

برای اطلاع از هزینه عمل رینوپلاستی یا به عبارتی جراحی زیبایی بینی ؛ باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کرده و تحت ارزیابی و معاینات لازم قرار گرفت.