رفع کجی بینی با رینوپلاستی

برخی از متقاضیان جراحی بینی مقصودشان از انجام این جراحی ، رفع کجی بینی یا در مواردی رفع پیچ خوردگی بینی می باشد. کجی بینی عمدتا در بخش غضروفی بینی ( دو سوم ناحیه تحتانی بینی ) یا بخش استخوانی بینی ( یک سوم فوقانی بینی ) مشهود است و این اختلال در محور عمودی بینی به شکل S خود را نشان می دهد.

لازم به ذکر است که در حالت طبیعی می بایست نوک بینی در مرکز تقارن صورت واقع گردد ، اما در صورت کج بودن بینی ممکن است نوک بینی در این بخش قرار نگیرد.

تاثیر کجی بینی بر زیبایی چهره

از منظر زیبایی شناسی ؛ داشتن تقارن و هماهنگی مابین کلیه عناصر صورت منجر به افزایش زیبایی چهره می شود.

از آن جا که بینی به عنوان برجسته ترین عضو صورت به شمار می رود ؛ می توان گفت در میان تمامی اجزای صورت ، تقارن قسمت چپ و راست بینی ، بیش از دیگر عناصر چهره مورد توجه می باشد ؛ چرا که تقارن بیشتر آن ، زیبایی بیشتر چهره را به دنبال دارد.

به طور کلی صاف بودن بینی از نمای روبرو از مهم ترین خصوصیات بینی محسوب می شود ؛ لذا چنانچه حتی مختصری به سمت چپ یا راست متمایل بوده و کج باشد قطعا در تعامل با دیگران و نگاه اول مورد توجه قرار خواهد گرفت ، زیرا این امر از تقارن صورت و متعاقبا زیبایی چهره می کاهد.

رفع کجی بینی

دلایل کجی بینی

کجی بینی می تواند ناشی از برخورد ضربه به بینی باشد یا در اثر عوامل ژنتیکی اتفاق بیفتد.

از دیگر دلایل کجی می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • پیچ خوردگی غضروف بینی
 • پیچ خوردگی استخوان بینی
 • انحراف داخلی بینی ( انحراف بینی در موارد حاد می تواند مسبب کج شدن ظاهری بینی گردد. )

عوارض کجی بینی

افرادی که دچار کجی بینی هستند ، با مشکلات ذیل روبرو خواهند بود :

 • اختلالات تنفسی
 • خشکی دهان
 • سردرد
 • خونریزی بینی
 • خرخر شبانه
 • سینوزیت

رفع کجی بینی

تفاوت کجی بینی با انحراف بینی

انحراف بینی ، به منزله کج بودن تیغه وسط بینی می باشد که این امر منتج به انسداد یک یا هر دو حفره بینی می گردد و به منظور اصلاح آن فرد باید تحت عمل جراحی انحراف بینی یا اصطلاحا سپتوپلاستی قرار گیرد.

لازم به ذکر است که انحراف بینی در برخی موارد ، می تواند با کجی ظاهری بینی نیز همراه باشد.

حال چنانچه تیغه وسط بینی ، کج بوده و به تبع آن کل ساختار بینی نیز کج باشد ؛ اما این مسئله منجر به انسداد حفره های بینی نشده باشد ، این طور اطلاق می شود که بینی دچار کجی ظاهری است و جهت تصحیح این اشکال ، باید جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی انجام پذیرد.

کجی بینی ؛ تنها محدود به حالت فوق نشده و در برخی موارد می تواند به این شکل باشد که افزون بر کجی هرم بینی ، تیغه بینی نیز کج بوده و همچنین حفره های بینی نیز دچار انسداد باشند در چنین مواردی جراحی کجی بینی باید همراه با جراحی درمانی بینی انجام گیرد که اصطلاحا به سپتورینوپلاستی موسوم است  ؛ زیرا علاوه بر این که کل هرم بینی نیازمند جابجایی می باشد باید کجی ظاهری بینی نیز مرتفع گردد.

به طور کلی انحراف بینی ، نوعی جراحی درمانی به شمار می رود و بیمه هزینه های آن را پوشش می دهد ؛ اما در مقابل ، جراحی بینی کج نوعی عمل زیبایی محسوب می گردد و بیمه های درمانی هزینه آن را تقبل نمی کنند.

عوارض کجی بینی

کجی بینی می تواند زمینه ساز بروز مشکلاتی از جمله موارد زیر شود :

 • مشکلات و اختلالات تنفسی
 • خشکی دهان
 • خروپف شبانه
 • خونریزی بینی
 • سینوزیت
 • سر درد

جراحی بینی کج

جراحی بینی کج تنها راه درمان کجی و پیچ خوردگی بینی است.

البته لازم به ذکر است که چنانچه کجی بینی در اثر اصابت ضربه رخ داده باشد ، در صورت مراجعه اورژانسی به جراح بینی معمولا از طریق جااندازی قابل درمان است.

اما در صورتی که کجی بینی پس از برخورد ضربه تا مدت طولانی باقی مانده و درمان نگردد ، انجام جراحی بینی جهت رفع کجی بینی و رهایی از مشکلات حاصله از آن ، ضروری می باشد.

در مواردی که علت کجی بینی ناشی از دلایل مادرزادی باشد ، تنها از طریق جراحی بینی کج می توان ایراد بینی را مرتفع نمود.

مزایای جراحی بینی کج

جراحی بینی کج ؛ می تواند کجی یا پیچ خوردگی بینی را برطرف کرده و سبب برقراری تناسب ، تعادل و تقارن در شکل ظاهری بینی و همچنین چهره فرد گردد.

انجام جراحی بینی کج ، حتی در برخی موارد که کجی بینی منجر به اختلالات تنفسی شده می تواند منتج به اصلاح مکانیزم عملکردی ( تنفسی ) بینی نیز شود.

جراحی زیبایی بینی در بیمار با بینی پیچدار همراه با تیغه کج و سوراخ ؛ توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

سخن آخر

ذکر این نکته مهم در رابطه با جراحی بینی کج ، بسیار حائز اهمیت می باشد که چنانچه بعد از جراحی بینی کج ، بینی مورد اصابت ضربه قرار گیرد ممکن است تورم بینی بیشتر شده و کجی بینی مجددا باز گردد.

از این رو توصیه اکید جراحان بینی به افرادی که جراحی بینی کج انجام داده اند ، بر این است که پس از عمل ، شدیدا در رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی دقت نمایند تا پس از عمل ، ضربه ای متوجه بینی شان نگردد. ( به منظور کسب آگاهی در خصوص مراقبت های بعد از جراحی بینی ، به مقاله موجود در سایت مراجعه فرمایید )