در مقاله پیش رو ، خروپف و درمان آن را مورد بحث و بررسی قرار داده ایم. این عارضه دلایل متعددی دارد ، گاهی بعد از عمل بینی ایجاد می شود و گاهی خود این عمل راهکار درمان آن است. اگر شما هم از این اختلال رنج می برید و به دنبال راهی برای درمان آن هستید ؛ خواندن این مقاله را که توسط دکتر باستانی نژاد تهیه شده است، از دست ندهید.

 

خر و پف بعد از عمل بینی + دکتر باستانی نژاد

 

چرا خروپف می کنیم ؟

زمانی که عضلات مسئول باز نگه داشتن مجاری هوایی بینی ، شل شده و دچار ضعف می شوند ؛ فرد با خروپف مواجه می شود  ، البته گاهی اوقات نیز به جود آمدن بافت های اضافی در مجاری هوایی سبب بروز خروپف می گردد. در این بخش از مقاله ، هر یک از دلائل ایجاد کننده خروپف را بررسی می نماییم.

 

خروپف و درمان آن

 

چه عواملی خروپف را شدت می بخشند ؟

لازم به ذکر است که برخی عوامل در تشدید خروپف دخیل هستند و می توانند آن را شدت بخشند ؛ این موارد عبارتند از :

 1. خوابیدن در حالت طاقباز ( به پشت خوابیدن )
 2. اضافه وزن و چاقی
 3. مصرف مشروبات الکلی و سیگار
 4. خوابیدن روی بالش بیش از اندازه بزرگ یا نرم
 5. مصرف برخی داروهای خاص ؛ از قبیل داروی سرماخوردگی و داروهایی خواب آور
 6. ابتلا به برخی بیماری ها که باعث انسداد مجاری هوایی و ورود هوا به ریه ها می شوند ؛ نظیر آسم
 7. در خصوص خروپف در کودکان ؛ باید خاط نشان شد که معمولا بزرگی لوزه سوم ، موجب مواجهه کودکان با این اختلال می شود.

آیا می دانید برای خروپف و درمان آن چه باید کرد ؟

تغییر سبک زندگی ، ساده ترین راه برای درمان خروپف می باشد ؛ از این رو توصیه می کنیم ، در صورتی که با مشکل خروپف روبرو هستید و می خواهید راهی را پیدا کنید که از این اختلال رها شوید ؛ دستورالعمل های زیر را حتما مورد توجه قرار دهید.

 • از مصرف داروهای مسکن و آنتی هیستامین پرهیز کنید.
 • به هیچ وجه به حالت طاقباز نخوابید ؛ بهترین حالت برای خواب ، خوابیدن به پهلو می باشد. اگر نمی توانید به پهلو بخوابید ، از ابزار کمک کننده خواب که در داروخانه ها عرضه می گردند استفاده نمایید و به کمک آن سر خود را در هنگام خواب ، به حالت پهلو قرار دهید.
 • اگر اضافه وزن دارید ، حتما نسبت به کاهش وزن خود اقدام نمایید.
 • در صورتی که حساسیت یا آلرژی دارید ، مواد آلرژی زا را از محل خواب تان دور نگاه دارید.
 • اگر هوای اتاق خواب تان خشک است ؛ برای ایجاد رطوبت مناسب در اتاق ، از دستگاه بخور استفاده کنید.
 • مصرف الکل را کاملا متوقف کنید.

در این جا ذکر این نکته حائز اهمیت است که چنانچه از طریق هیچ یک از روش های مذکور ، موفق به درمان خروپف نشدید و همچنان خروپف و درمان آن ، ذهن تان را مشغول کرده است ؛ باید اقدام به درمان پزشکی این اختلال نمایید.

روش های درمان خروپف

برای درمان طبی خروپف ، باید به بهترین جراح بینی تهران مراجعه فرمایید تا پس از انجام ارزیابی ها و معاینات لازم ، بهترین روش درمانی برای تان اتخاذ گردد.

از جمله رایج ترین روش های درمانی خروپف ، می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

بسته به علت خر و پف ممکن است پزشک متخصص برای درمان این اختلال ، نایت گارد برای بیمار تجویز کند ؛ نایت گارد نوعی ابزار دهانی است که می توان به کمک آن ، زبان و کام نرم را ثابت نگاه داشته و مجرای تنفسی را باز نگه داشت.

پزشک شما در برخی موارد ، استفاده از پروتزهای پالاتال را برای درمان خروپف تجویز می نماید ؛ در این روش ، به داخل کام بیمار موادی به نام پلی استر تزریق می شود و بدین ترتیب سبب سفت شدن کام می گردد ؛ این کار کاهش خروپف را به دنبال دارد.

ابزار دیگری که می تواند در درمان خروپف ، کمک کننده باشد ؛ دستگاه CPAP می باشد. این دستگاه مجهز به یک ماسک و پمپ هوا می باشد ، با بهره وری از این دستگاه می توان فشار هوای خفیف را به داخل مجاری هوایی وارد کرده و بدین وسیله ، زمینه درمان خروپف و خواب راحت را فراهم آورد.

آخرین راه برای درمان خر و پف ، جراحی می باشد. این جراحی می تواند به یکی از روش های لیزر برای برداشتن زبان کوچک یا لیزر برای کوتاه کردن کام نرم باشد ؛ از دیگر جراحی هایی که درمان خروپف را ممکن می سازند می توان به جراحی سپتوپلاستی و UPPPT نیز اشاره داشت.

لازم به ذکر است که روش های جراحی ، می توانند به صورت دائمی شما را از شر خروپف خلاص کنند.

آیا دستگاه های درمان خر و پف که در شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی تبلیغ می شوند ، موثر هستند ؟

خیر ، تبلیغاتی که با شعار درمان قطعی خر و پف در ماهواره و فضای مجازی ، شاهد آن هستیم ؛ هیچ یک مورد تایید صاحب نظران و پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی نمی باشند ؛ چرا که عمده آن ها تاییدیه پزشکی نداشته و منشأ علمی ندارند و نمی توانند خر و پف را از بنیان درمان کنند.

 

خروپف و درمان آن

 

درمان نکردن خروپف چه پیامدهایی خواهد داشت ؟

خروپف و درمان آن ، دغدغه ای مهم برای افرادی می باشد که با این مشکل رویارو هستند.

در صورتی که نسبت به درمان خروپف اقدام نکنیم ، با اختلال در الگوی خواب مواجه خواهیم شد.

به عنوان مثال چنانچه خر و پف شدید ، درمان نشود ؛ می تواند مشکلاتی اعم از وقفه تنفسی در حین خواب ( آپنه خواب ) را در دراز مدت ایجاد نماید.

آپنه خواب ، به عارضه ای اطلاق می شود که طی آن فرآیند اکسیژن رسانی به خون کاهش پیدا کرده و حجم هوای انتقالی به ریه ها نیز کاهش یافته و در نهایت ، این معضل زمینه ساز پیدایش خطرات و عوارض جدی تری برای فرد خواهد شد.

مشکلاتی که آپنه خواب می تواند در پی داشته باشد ، از قرار ذیل می باشند :

 • قدرت تمرکز فرد کاهش می یابد.
 • فرد در معرض نارسایی قلبی و ریوی قرار می گیرد.
 • احتمال بروز سکته قلبی و مغزی تشدید می شود.
 • درمان فشار خون مشکل می شود.
 • تمایلات جنسی فرد کاهش پیدا می کند.
 • فرد دائما احساس خواب آلودگی خواهد کرد. ( حتی در صورتی که به میزان کافی استراحت کرده باشد. )