درباره جراح بینی

جراح بینی : قاعدتا صورت هر فرد عضوی است که بیش از دیگر اندام بدن در معرض دید قرار دارد ، حال آن که بینی به عنوان مرکزی ترین عضو صورت تاثیر بسزایی در زیبایی چهره دارد ؛ لذا عموما افرادی که با ایراد یا نقصی در ظاهر بینی خود مواجه هستند به انجام جراحی بینی ، ترغیب می شوند تا بدین ترتیب و با انجام این جراحی ، ایرادات مرتبط با ظاهر بینی خود را مرتفع نموده و به بینی ایده آل شان دست بیابند.

البته ناگفته نماند که افزون بر تاثیر قابل توجه بینی در زیبایی صورت ، نباید عملکرد حیاتی و ضروری آن را نادیده گرفت و تنفس بهینه را فدای زیبایی نمود.

تحقق این امر ؛ یعنی حفظ عملکرد اصلی بینی در عین رفع نقائص ظاهری آن ، تنها در صورتی محقق خواهد شد که افراد در انتخاب جراح بيني نهایت دقت خود را به کار گیرند و یک جراح بيني ماهر و کاردان را انتخاب نمایند.

اهمیت انتخاب جراح بینی

در ابتدا باید گفت که جراحی زیبایی بینی جزو جراحی هایی است که به زیبایی چهره و افزایش اعتماد به نفس می انجامد و همانطور که گفته شد حصول این امر تنها در صورت انتخاب یک جراح بيني متبحر و مجرب محقق خواهد شد.

از این رو به جرأت می توان گفت که نتیجه جراحی بینی در گرو توانایی و مهارت جراح بيني می باشد.

متاسفانه افراد بسیاری هستند که به دلیل عدم انتخاب صحیح جراح بيني ، متحمل عوارض جراحی بینی شده و نیاز به انجام عمل ترمیمی بینی یافته اند.

حتی در پاره ای موارد افراد با عوارضی جبران ناپذیر روبرو شده اند که در آن ها با انجام جراحی ترمیمی بینی نیز رفع ایرادات به وجود آمده ، امکان پذیر نخواهد بود.

جراح بینی

اهداف جراحی بینی

جراحی بینی ، با اهداف مختلفی قابل انجام است و  به طور کلی اهداف این عمل جراحی را می توان به دو دسته تقسیم کرد :

 1. جراحی های درمانی : مقصود از جراحی های درمانی بینی ، آن دسته از جراحی هایی است که با هدف اصلاح عملکرد بینی و رفع اختلالات تنفسی انجام می پذیرند. از عمده ترین انواع جراحی های درمانی بینی ؛ می توان به جراحی انحراف بینی ، پولیپ بینی و مواردی از این قبیل اشاره نمود.
 2. جراحی های زیبایی : جراحی های زیبایی بینی به آن دسته از جراحی هایی اشاره دارد که با هدف تغییر فرم ظاهری بینی انجام می گیرند.لازم به ذکر است جراحی زیبایی بینی تحت عنوان رینوپلاستی یا جراحی پلاستیک بینی نیز شناخته می شود.

آیا در جراحی زیبایی بینی ، حد و مرزی برای کوچک کردن بینی وجود دارد ؟

جراح بینی تا حدی مجاز به کوچک کردن سایز بینی می باشد که عملکرد اصلی بینی ( تنفس ) را به مخاطره نیاندازد.

قاعدتا به منظور کوچک کردن سایز بینی ، حد و مرزهایی وجود دارد ؛ چرا که زیبایی بینی هرگز منوط به کوچک بودن اندازه بینی نمی باشد.

با توجه به تعاریف زیبایی شناسی ، یک بینی زیبا و ایده آل ؛ به بینی ای اطلاق می گردد که در آن تناسب بخش های مختلف بینی با یکدیگر حفظ شده و همچنین هارمونی کل بینی با سایر اعضای چهره نیز حفظ شده باشد.

ویژگی های جراح بینی

 • یک جراح بینی خوب نباید منافع مالی خود را بر سلامت بیمار ترجیح داده و می بایست پیش از هر چیز ، سلامت بیمار را در اولویت کار خود قرار دهد.
 • یک جراح بینی حاذق و توانمند ، باید دائما در حال بروزرسانی علم خود بوده و منطبق بر متدها و تکنولوژی های نوین دنیا پیش رود ؛ به طوری که با بکارگیری تکنیک های بروز و مدرن ، قادر به انجام انواع جراحی بینی باشد.
 • جراح بینی باید در جلسه مشاوره ، در ارتباط با اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از عمل بینی با بیمار صحبت کند و با آگاه ساختن بیمار از اهمیت این موارد و تاثیر آن بر روی ماحصل جراحی ؛ وی را ملزم به رعایت آن ها نماید تا نتیجه ای ایده آل و رضایت بخش از جراحی بینی حاصل گردد.
 • جراح بینی باید صبور بوده و با حوصله به اهداف بیمار از جراحی بینی گوش فرا دهد و در صورت منطقی بودن خواسته های بیمار آن ها را مد نظر داشته باشد و در غیر این صورت ، از جراحی کردن وی صرف نظر نماید.
 • به طور کلی یک جراح بینی خوب می بایست طی جراحی بینی ، خواسته های بیمار را مد نظر قرار داده و در صورتی که اعمال مقاصد بیمار سبب بر هم خوردن تناسبات چهره وی نگردد و در راستای زیبایی بینی و متعاقب آن زیبایی چهره او کمک کننده باشد آن ها را لحاظ نماید.

جراح بینی

عدم انتخاب جراح بینی خوب

قاعدتا اولین و مهم ترین مسئله در انجام جراحی های زیبایی بخصوص جراحی زیبایی بینی ، انتخاب جراح بینی می باشد ؛ چرا که بینی در مرکزیت صورت واقع شده و زیبایی کل چهره را تحت تاثیر قرار می دهد ، لذا در صورتی که کوچکترین خللی در حین جراحی بینی بر آن وارد گردد زیبایی صورت را نیز به چالش خواهد کشید.

از این رو افرادی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی می گیرند ، در وهله اول می بایست نسبت به انتخاب یک جراح بینی ماهر و کاردان که از تجارب فراوانی در حوزه کاری خود برخوردار است انتخاب نمایند.

عوارض احتمالی جراحی بینی

همانطور که اشاره نمودیم چنانچه نسبت به مسئله انتخاب جراح بینی بی توجهی گردد ؛ زیبایی صورت تحت الشعاع قرار خواهد گرفت و قاعدتا بروز تغییرات منفی در چهره ، سبب کاهش اعتماد به نفس شده و منجر به عدم تمایل به حضور در تعاملات اجتماعی می گردد.

از جمله ایراداتی که در صورت عدم انتخاب صحیح جراح بینی ممکن است رخ دهند عبارتند از :

 • کج شدن بینی
 • غیرقرینه شدن بینی
 • رفع نشدن کامل قوز بینی
 • عدم تقارن سوراخ های بینی
 • بروز مشکلات و اختلالا ت تنفسی
 • و غیره

لازم به ذکر است وقوع هر یک از موارد فوق الذکر ؛ فرد را ملزم به انجام جراحی بینی ترمیمی و صرف هزینه های گزاف جهت رفع موارد پیش آمده یا رفع نشده ناشی از جراحی بینی قبلی می نماید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

یکی از مهم ترین مواردی که بعد از جراحی بینی باید مورد توجه قرار گیرد تا نتیجه به دست آمده حفظ گردد و دستخوش تغییرات منفی قرار نگیرد ، رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد.

در ذیل به مهم ترین دستورالعمل هایی که بعد از جراحی بینی باید به آن ها توجه داشته باشید اشاره شده است :

 • طی 24 ساعت ابتدایی بعد از جراحی بینی ، با کبودی و تورم در ناحیه اطراف چشم مواجه خواهید بود که به منظور کنترل و جلوگیری از پیشروی آن می توانید از کمپرس یخ بر روی چشم های خود استفاده کنید.
 • در هفته های اول بعد از جراحی بینی در راستای بهبود تنفس ، باید از شستن داخل بینی با آب خودداری نمایید و بدین منظور فقط از سرم های مخصوص شستشوی بینی ( چند نوبت در روز ) استفاده نمایید.
 • توصیه می شود تا دو هفته بعد از جراحی بینی ، از فین کردن و تخلیه با فشار ترشحات بینی اجتناب نمایید.
 • طی هفته های اولیه جراحی بینی باید از قرارگیری مستقیم در مقابل نور خورشید پرهیز کنید.
 • در روزهای ابتدایی بعد از جراحی بینی ، از رفت و آمد در اماکن شلوغ و پرتردد خودداری کنید ؛ زیرا در این فضاها امکان اصابت ضربه به بینی بسیار بالا است.

جراحی زیبایی بینی توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

سایر مراقبت های لازم بعد از جراحی بینی

 • بعد از جراحی بینی در هنگام خوابیدن باید طاقباز بخوابید و سعی کنید جهت کاهش تورم ناشی از جراحی و جلوگیری از افزایش آن ؛ به کمک دو بالش سرتان را نسبت به پاها بالاتر قرار دهید.
 • طی 3 هفته اول بعد از عمل بینی باید انجام ورزش های سنگین و فعالیت های پرتحرک ، محدود گردد.
 • مصرف مواد غذایی و خوراکی هایی که نیازمند جویدن طولانی هستند ؛ طی چند روز اول بعد از جراحی بینی ، ممنوع است و پس از آن می توان از غذاهای روتین استفاده نمود.
 • در هفته اول بعد از عمل بینی ، هنگام عطسه حتما دهان خود را باز نگاه دارید و همچنین از حرکات شدید صورت در مواقع خنده و گریه خودداری فرمایید.
 • تا 7 روز اول بعد از جراحی بینی ، شستشوی صورت و استحمام ممنوع است ؛ البته در این مدت ، حمام کردن مشروط به عدم خیس شدن پانسمان بلامانع است.
 • تا دو ماه بعد از عمل بینی ، نباید از عینک های طبی و آفتابی استفاده کنید و در صورتی که استفاده از عینک برای شما ضروری باشد ؛ می توانید از لنزهای تماسی استفاده نمایید.

نکاتی درباره جراحی بینی

 • جراحی زیبایی بینی به طور کلی با هدف رفع ایرادات بینی و بهبود فرم ظاهری آن انجام می گیرد ، لذا افراد از انجام این جراحی باید توقعاتی منطقی امکان داشته و هرگز از انجام جراحی بینی انتظاراتی نامعقول نداشته باشند.
 • از دیگر نکاتی که در باب جراحی بینی باید مد نظر داشت ، سن انجام این جراحی می باشد.

افرادی که تصمیم به انجام جراحی بینی دارند باید پس از تکامل رشد بینی ؛ یعنی بعد از پایان پروسه بلوغ اقدام به انجام این عمل نمایند ؛ چرا که تا قبل از آن ، روند رشد بینی نیز مانند دیگر اعضای بدن فعال بوده و در صورت انجام عمل بینی در این بازه زمانی ، طبیعتا نتیجه به دست آمده دستخوش تغییراتی خواهد شد.

 • لازم به ذکر است که عموما افرادی که درصدد انجام جراحی زیبایی بینی هستند همواره به دنبال بهترین جراح بینی می باشند ، تا جایی که همه افراد بر اساس شهر محل سکونت خود می خواهند که به یک جراح بینی خوب مراجعه کنند تا نتایج رضایت بخشی از انجام این جراحی دریافت نمایند.

به طور مثال ساکنین استان تهران با این پرسش روبرو هستند که بهترین جراح بینی در تهران کیست ؟ 

دکتر باستانی نژاد جراح بینی تهران و از برترین پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی این استان می باشند که امکان دستیابی به بهترین و قابل قبول ترین نتایج را از انجام جراحی زیبایی بینی برای بیماران خود محقق می نمایند.