درباره جراح بینی

جراح بینی : قاعدتا صورت هر فرد عضوی است که بیش از دیگر اندام بدن در معرض دید قرار دارد ، حال آن که بینی به عنوان مرکزی ترین عضو صورت تاثیر بسزایی در زیبایی چهره دارد ؛ لذا عموما افرادی که با ایراد یا نقصی در ظاهر بینی خود مواجه هستند به انجام جراحی بینی ، ترغیب می شوند تا بدین ترتیب و با انجام این جراحی ، ایرادات مرتبط با ظاهر بینی خود را مرتفع نموده و به بینی ایده آل شان دست بیابند.

البته ناگفته نماند که افزون بر تاثیر قابل توجه بینی در زیبایی صورت ، نباید عملکرد حیاتی و ضروری آن را نادیده گرفت و تنفس بهینه را فدای زیبایی نمود.

تحقق این امر ؛ یعنی حفظ عملکرد اصلی بینی در عین رفع نقائص ظاهری آن ، تنها در صورتی محقق خواهد شد که افراد در انتخاب جراح بيني نهایت دقت خود را به کار گیرند و یک جراح بيني ماهر و کاردان را انتخاب نمایند.

جراح بینی

اهمیت انتخاب جراح بینی

در ابتدا باید گفت که جراحی زیبایی بینی جزو جراحی هایی است که به زیبایی چهره و افزایش اعتماد به نفس می انجامد و همانطور که گفته شد حصول این امر تنها در صورت انتخاب یک جراح بيني متبحر و مجرب محقق خواهد شد.

از این رو به جرأت می توان گفت که نتیجه جراحی بینی در گرو توانایی و مهارت جراح بيني می باشد.

متاسفانه افراد بسیاری هستند که به دلیل عدم انتخاب صحیح جراح بيني ، متحمل عوارض جراحی بینی شده و نیاز به انجام عمل ترمیمی بینی یافته اند.

حتی در پاره ای موارد افراد با عوارضی جبران ناپذیر روبرو شده اند که در آن ها با انجام جراحی ترمیمی بینی نیز رفع ایرادات به وجود آمده ، امکان پذیر نخواهد بود.

اهداف جراحی بینی

جراحی بینی ، با اهداف مختلفی قابل انجام است و  به طور کلی اهداف این عمل جراحی را می توان به دو دسته تقسیم کرد :

 1. جراحی های درمانی : مقصود از جراحی های درمانی بینی ، آن دسته از جراحی هایی است که با هدف اصلاح عملکرد بینی و رفع اختلالات تنفسی انجام می پذیرند. از عمده ترین انواع جراحی های درمانی بینی ؛ می توان به جراحی انحراف بینی ، پولیپ بینی و مواردی از این قبیل اشاره نمود.
 2. جراحی های زیبایی : جراحی های زیبایی بینی به آن دسته از جراحی هایی اشاره دارد که با هدف تغییر فرم ظاهری بینی انجام می گیرند.لازم به ذکر است جراحی زیبایی بینی تحت عنوان رینوپلاستی یا جراحی پلاستیک بینی نیز شناخته می شود.

آیا در جراحی زیبایی بینی ، حد و مرزی برای کوچک کردن بینی وجود دارد ؟

جراح بینی ، تا حدی مجاز به کوچک کردن سایز بینی می باشد که عملکرد اصلی بینی ( تنفس ) را به مخاطره نیاندازد.

قاعدتا به منظور کوچک کردن سایز بینی ، حد و مرزهایی وجود دارد ؛ چرا که زیبایی بینی هرگز منوط به کوچک بودن اندازه بینی نمی باشد.

با توجه به تعاریف زیبایی شناسی ، یک بینی زیبا و ایده آل ؛ به بینی ای اطلاق می گردد که در آن تناسب بخش های مختلف بینی با یکدیگر حفظ شده و همچنین هارمونی کل بينی با سایر اعضای چهره نیز حفظ شده باشد.

جراح بینی

ویژگی های جراح بینی

 • یک جراح بینی خوب نباید منافع مالی خود را بر سلامت بیمار ترجیح داده و می بایست پیش از هر چیز ، سلامت بیمار را در اولویت کار خود قرار دهد.
 • یک جراح بینی حاذق و توانمند ، باید دائما در حال بروزرسانی علم خود بوده و منطبق بر متدها و تکنولوژی های نوین دنیا پیش رود ؛ به طوری که با بکارگیری تکنیک های بروز و مدرن ، قادر به انجام انواع جراحی بينی باشد.
 • جراح بینی باید در جلسه مشاوره ، در ارتباط با اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از عمل بينی با بیمار صحبت کند و با آگاه ساختن بیمار از اهمیت این موارد و تاثیر آن بر روی ماحصل جراحی ؛ وی را ملزم به رعایت آن ها نماید تا نتیجه ای ایده آل و رضایت بخش از جراحی بينی حاصل گردد.
 • جراح بینی باید صبور بوده و با حوصله به اهداف بیمار از جراحی بينی ، گوش فرا دهد و در صورت منطقی بودن خواسته های بیمار آن ها را مد نظر داشته باشد و در غیر این صورت ، از جراحی کردن وی صرف نظر نماید.
 • به طور کلی یک جراح بینی خوب می بایست طی جراحی بينی ، خواسته های بیمار را مد نظر قرار داده و در صورتی که اعمال مقاصد بیمار سبب بر هم خوردن تناسبات چهره وی نگردد و در راستای زیبایی بينی و متعاقب آن زیبایی چهره او کمک کننده باشد آن ها را لحاظ نماید.

عدم انتخاب جراح بينی خوب

قاعدتا اولین و مهم ترین مسئله در انجام جراحی های زیبایی بخصوص جراحی زیبایی بينی ، انتخاب جراح بینی می باشد ؛ چرا که بينی در مرکزیت صورت واقع شده و زیبایی کل چهره را تحت تاثیر قرار می دهد ، لذا در صورتی که کوچکترین خللی در حین جراحی بينی بر آن وارد گردد زیبایی صورت را نیز به چالش خواهد کشید.

از این رو افرادی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی بينی می گیرند ، در وهله اول می بایست نسبت به انتخاب یک جراح بينی ماهر و کاردان که از تجارب فراوانی در حوزه کاری خود برخوردار است انتخاب نمایند.

عوارض احتمالی جراحی بينی

همانطور که اشاره نمودیم چنانچه نسبت به مسئله انتخاب جراح بينی بی توجهی گردد ؛ زیبایی صورت تحت الشعاع قرار خواهد گرفت و قاعدتا بروز تغییرات منفی در چهره ، سبب کاهش اعتماد به نفس شده و منجر به عدم تمایل به حضور در تعاملات اجتماعی می گردد.

از جمله ایراداتی که در صورت عدم انتخاب صحیح جراح بينی ممکن است رخ دهند عبارتند از :

 • کج شدن بينی
 • غیرقرینه شدن بينی
 • رفع نشدن کامل قوز بينی
 • عدم تقارن سوراخ های بينی
 • بروز مشکلات و اختلالا ت تنفسی
 • و غیره

لازم به ذکر است وقوع هر یک از موارد فوق الذکر ؛ فرد را ملزم به انجام جراحی بینی ترمیمی و صرف هزینه های گزاف جهت رفع موارد پیش آمده یا رفع نشده ناشی از جراحی بينی قبلی می نماید.

جراحی زیبایی بينی توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بينی تهران

نکاتی درباره جراحی بينی

 • جراحی زیبایی بينی به طور کلی با هدف رفع ایرادات بينی و بهبود فرم ظاهری آن انجام می گیرد ، لذا افراد از انجام این جراحی باید توقعاتی منطقی امکان داشته و هرگز از انجام جراحی بينی انتظاراتی نامعقول نداشته باشند.
 • از دیگر نکاتی که در باب جراحی بينی باید مد نظر داشت ، سن انجام این جراحی می باشد.

افرادی که تصمیم به انجام جراحی بينی دارند باید پس از تکامل رشد بينی ؛ یعنی بعد از پایان پروسه بلوغ اقدام به انجام این عمل نمایند ؛ چرا که تا قبل از آن ، روند رشد بينی نیز مانند دیگر اعضای بدن فعال بوده و در صورت انجام عمل بينی در این بازه زمانی ، طبیعتا نتیجه به دست آمده دستخوش تغییراتی خواهد شد.

 • لازم به ذکر است که عموما افرادی که درصدد انجام جراحی زیبایی بينی هستند همواره به دنبال بهترین جراح بينی می باشند ، تا جایی که همه افراد بر اساس شهر محل سکونت خود می خواهند که به یک جراح بينی خوب مراجعه کنند تا نتایج رضایت بخشی از انجام این جراحی دریافت نمایند.

به طور مثال ساکنین استان تهران با این پرسش روبرو هستند که بهترین جراح بينی در تهران کیست ؟ 

دکتر باستانی نژاد جراح بينی تهران و از برترین پزشکان متخصص گوش و حلق و بينی این استان می باشند که امکان دستیابی به بهترین و قابل قبول ترین نتایج را از انجام جراحی زیبایی بينی برای بیماران خود محقق می نمایند.

مراقبت های بعد از جراحی بينی

یکی از مهم ترین مواردی که بعد از جراحی بينی باید مورد توجه قرار گیرد تا نتیجه به دست آمده حفظ گردد و دستخوش تغییرات منفی قرار نگیرد ، رعایت مراقبت های بعد از جراحی بينی می باشد.

در ذیل به مهم ترین دستورالعمل هایی که بعد از جراحی بينی باید به آن ها توجه داشته باشید اشاره شده است :

 • طی 24 ساعت ابتدایی بعد از جراحی بينی ، با کبودی و تورم در ناحیه اطراف چشم مواجه خواهید بود که به منظور کنترل و جلوگیری از پیشروی آن می توانید از کمپرس یخ بر روی چشم های خود استفاده کنید.
 • در هفته های اول بعد از جراحی بينی در راستای بهبود تنفس ، باید از شستن داخل بينی با آب خودداری نمایید و بدین منظور فقط از سرم های مخصوص شستشوی بينی ( چند نوبت در روز ) استفاده نمایید.
 • توصیه می شود تا دو هفته بعد از جراحی بينی ، از فین کردن و تخلیه با فشار ترشحات بينی اجتناب نمایید.
 • طی هفته های اولیه جراحی بينی باید از قرارگیری مستقیم در مقابل نور خورشید پرهیز کنید.

 

سایر مراقبت های بعد از جراحی بينی

 • در روزهای ابتدایی بعد از جراحی بينی ، از رفت و آمد در اماکن شلوغ و پرتردد خودداری کنید ؛ زیرا در این فضاها امکان اصابت ضربه به بینی بسیار بالا است.
 • بعد از جراحی بينی در هنگام خوابیدن باید طاقباز بخوابید و سعی کنید جهت کاهش تورم ناشی از جراحی و جلوگیری از افزایش آن ؛ به کمک دو بالش سرتان را نسبت به پاها بالاتر قرار دهید.
 • طی 3 هفته اول بعد از عمل بينی باید انجام ورزش های سنگین و فعالیت های پرتحرک ، محدود گردد.
 • مصرف مواد غذایی و خوراکی هایی که نیازمند جویدن طولانی هستند ؛ طی چند روز اول بعد از جراحی بينی ، ممنوع است و پس از آن می توان از غذاهای روتین استفاده نمود.
 • در هفته اول بعد از عمل بينی ، هنگام عطسه حتما دهان خود را باز نگاه دارید و همچنین از حرکات شدید صورت در مواقع خنده و گریه خودداری فرمایید.
 • تا 7 روز اول بعد از جراحی بينی ، شستشوی صورت و استحمام ممنوع است ؛ البته در این مدت ، حمام کردن مشروط به عدم خیس شدن پانسمان بلامانع است.
 • تا دو ماه بعد از عمل بينی ، نباید از عینک های طبی و آفتابی استفاده کنید و در صورتی که استفاده از عینک برای شما ضروری باشد ؛ می توانید از لنزهای تماسی استفاده نمایید.

هزینه جراحی بينی

هزینه عمل جراحی بينی ، چنانچه صرفا با رویکرد درمانی انجام پذیرد می تواند تحت پوشش خدمات بیمه قرار گیرد ؛ به طوری که بیمه کلیه هزینه های آن را خواهد پرداخت.

اما در مواردی که هدف از جراحی بينی ، بهبود ظاهر بينی و رفع ایرادات موجود در ظاهر بينی باشد ؛ بیمه هزینه های آن را تقبل نخواهد کرد و خود فرد زیباجو باید هزینه های این جراحی را پرداخت نماید.

هزینه جراحی زیبایی بینی ، بعد از بررسی و معاینه بیمار محاسبه شده و در جلسه مشاوره قبل از عمل ؛ به بیمار اعلام می شود.