صورت هر فرد عضوی است که بیش از دیگر اندام بدن در معرض دید قرار دارد ، حال آن که بینی به عنوان مرکزی ترین عضو صورت تاثیر بسزایی در زیبایی چهره دارد ؛ البته ناگفته نماند که افزون بر تاثیر قابل توجه بینی در زیبایی صورت ، نباید عملکرد حیاتی و ضروری آن را نادیده گرفت و تنفس بهینه را فدای زیبایی نمود. تحقق این امر ؛ یعنی حفظ عملکرد اصلی بینی در عین رفع نقائص ظاهری آن ، تنها در صورتی محقق خواهد شد که افراد در انتخاب جراح بینی نهایت دقت خود را به کار گیرند و یک جراح بينی ماهر و کاردان را انتخاب نمایند. در مقاله پیش رو دکتر باستانی نژاد جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ، در خصوص اهمیت انتخاب جراح بينی و نحوه انجام این عمل جراحی و باید و نباید های آن توضیحات مبسوطی ارائه نموده اند.

اهمیت انتخاب جراح بينی

عموما افرادی که با ایراد یا نقصی در ظاهر بینی خود مواجه هستند ، به انجام جراحی بینی ترغیب می شوند ؛ تا بدین ترتیب و با انجام این جراحی ، ایرادات مرتبط با ظاهر بینی خود را مرتفع نموده و به بینی ایده آل شان دست بیابند.

قاعدتا اولین و مهم ترین مسئله در انجام جراحی زیبایی بينی ، انتخاب جراح بینی می باشد ؛ چرا که بينی در مرکزیت صورت واقع شده و زیبایی کل چهره را تحت تاثیر قرار می دهد ، لذا در صورتی که کوچکترین خللی در حین جراحی بينی بر آن وارد گردد زیبایی صورت را نیز به چالش خواهد کشید.

از این رو افرادی که تصمیم به انجام این عمل جراحی می گیرند ، در وهله اول باید نسبت به انتخاب یک دکتر جراح بینی ماهر و کاردان که از تجارب فراوانی در حوزه کاری خود برخوردار است دقت نمایند.

جراح بینی

در صورت عدم انتخاب جراح بينی خوب چه اتفاقی می افتد ؟

در ابتدا باید گفت که جراحی زیبایی بینی جزو جراحی هایی است که به زیبایی چهره و افزایش اعتماد به نفس می انجامد و همانطور که گفته شد حصول این امر تنها در صورت انتخاب یک جراح بینی متبحر و مجرب محقق خواهد شد.

از این رو به جرأت می توان گفت که نتیجه جراحی در گرو توانایی و مهارت جراح بینی می باشد.

متاسفانه افراد بسیاری هستند که به دلیل عدم انتخاب صحیح بهترین جراح بینی ، متحمل عوارض جراحی شده و نیاز به انجام عمل ترمیمی بینی یافته اند.

حتی در پاره ای موارد افراد با عوارضی جبران ناپذیر روبرو شده اند که در آن ها با انجام جراحی ترمیمی بینی نیز رفع ایرادات به وجود آمده ، امکان پذیر نخواهد بود.

ویژگی های بهترین جراح بینی

 • یک جراح بینی خوب نباید منافع مالی خود را بر سلامت بیمار ترجیح داده و می بایست پیش از هر چیز ، سلامت بیمار را در اولویت کار خود قرار دهد.
 • یک جراح زیبایی بینی حاذق و توانمند ، باید دائما در حال بروزرسانی علم خود بوده و منطبق بر متدها و تکنولوژی های نوین دنیا پیش رود ؛ به طوری که با بکارگیری تکنیک های بروز و مدرن ، قادر به انجام انواع جراحی بينی باشد.
 • بهترین دکتر زیبایی بینی باید در جلسه مشاوره ، در ارتباط با اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از عمل بينی با بیمار صحبت کند و با آگاه ساختن بیمار از اهمیت این موارد و تاثیر آن بر روی ماحصل جراحی ؛ وی را ملزم به رعایت آن ها نماید تا نتیجه ای ایده آل و رضایت بخش از جراحی بينی حاصل گردد.
 • جراح بينی باید صبور بوده و با حوصله به اهداف بیمار از جراحی بينی ، گوش فرا دهد و در صورت منطقی بودن خواسته های بیمار آن ها را مد نظر داشته باشد و در غیر این صورت ، از جراحی کردن وی صرف نظر نماید.
 • به طور کلی یک جراح بینی خوب می بایست طی جراحی بينی ، خواسته های بیمار را مد نظر قرار داده و در صورتی که اعمال مقاصد بیمار سبب بر هم خوردن تناسبات چهره وی نگردد و در راستای زیبایی بينی و متعاقب آن زیبایی چهره او کمک کننده باشد آن ها را لحاظ نماید.

توضیحات جراح بینی درباره اهداف جراحی بینی

رینوپلاستی ، با اهداف مختلفی قابل انجام است و  به طور کلی اهداف این عمل جراحی را می توان به دو دسته تقسیم کرد :

 1. جراحی های درمانی : مقصود از جراحی های درمانی بینی ، آن دسته از جراحی هایی است که با هدف اصلاح عملکرد بینی و رفع اختلالات تنفسی انجام می پذیرند. از عمده ترین انواع جراحی های درمانی بینی ؛ می توان به جراحی انحراف بینی ، پولیپ بینی و مواردی از این قبیل اشاره نمود.
 2. جراحی های زیبایی : جراحی های زیبایی بینی به آن دسته از جراحی هایی اشاره دارد که با هدف تغییر فرم ظاهری بینی انجام می گیرند.لازم به ذکر است جراحی زیبایی بینی تحت عنوان رینوپلاستی یا جراحی پلاستیک بینی نیز شناخته می شود.

جراح بینی

چه زمانی جراحی بینی از نظر جراح بینیضروری است؟

غالبا افراد با شنیدن جراحی بینی ، به یاد تغییر شکل یا اندازه بینی می افتند ؛ اما باید متذکر شد که زیبایی تنها دلیل انتخاب جراحی نیست و بسیاری از بیماران به دلیل نیاز پزشکی تحت عمل جراحی قرار می گیرند.

وقتی به دلیل آسیب دیدگی ، مشکلات تنفسی حادث گردند ؛ در این صورت ممکن است برای بهبود کیفیت زندگی نیاز به جراحی بینی ضرورت یابد.

دلایل جراح بینی برای عمل بینی

در حالی که بیشتر افراد جراحی بینی را به دلایل زیبایی در نظر می گیرند ، اما چندین دلیل پزشکی انجام این عمل را ضروری می کند.

جراحی انحراف بینی ، شکاف کام و لب ، ناهنجاری های ساختاری ناشی از آسیب یا ضربه ، التهاب بینی در اثر آلرژی های مزمن و پولیپ بینی را می توان برخی از دلایل اصلی پزشکی جراحی بینی ذکر کرد.

نکاتی درباره جراحی زیبایی بينی

 • جراحی زیبایی بينی به طور کلی با هدف رفع ایرادات بينی و بهبود فرم ظاهری آن انجام می گیرد ، لذا افراد از انجام این جراحی باید توقعاتی منطقی امکان داشته و هرگز از انجام جراحی بينی انتظاراتی نامعقول نداشته باشند.
 • از دیگر نکاتی که در باب جراحی باید مد نظر داشت ، سن انجام این جراحی می باشد.

افرادی که تصمیم به انجام عمل زیبایی بينی دارند باید پس از تکامل رشد بينی ؛ یعنی بعد از پایان پروسه بلوغ اقدام به انجام این عمل نمایند ؛ چرا که تا قبل از آن ، روند رشد بينی نیز مانند دیگر اعضای بدن فعال بوده و در صورت انجام عمل در این بازه زمانی ، طبیعتا نتیجه به دست آمده دستخوش تغییراتی خواهد شد.

 • لازم به ذکر است که عموما افرادی که درصدد انجام جراحی هستند همواره به دنبال بهترین جراح بینی می باشند ، تا جایی که همه افراد بر اساس شهر محل سکونت خود می خواهند که به یک جراح بينی خوب مراجعه کنند تا نتایج رضایت بخشی از انجام این جراحی دریافت نمایند.

به طور مثال ساکنین استان تهران با این پرسش روبرو هستند که بهترین جراح بینی در تهران کیست ؟

دکتر باستانی نژاد جراح بینی تهران و از برترین پزشکان متخصص گوش و حلق و بينی این استان می باشند که امکان دستیابی به بهترین و قابل قبول ترین نتایج را از انجام جراحی زیبایی بينی برای بیماران خود محقق می نمایند.

آیا من کاندید مناسبی برای جراحی بینی هستم ؟

جراحی بینی که به عمل تغییر شکل بینی نیز معروف است ، به چند دلیل قابل انجام است.

متقاضیان این عمل جراحی ، ممکن است از ظاهر خود ناراضی باشند یا این که پس از ضربه یا آسیب دیدگی دچار دفرمیتی بینی شده و به دنبال ترمیم بینی خود بوده یا نیاز به اصلاح مشکلات تنفسی داشته باشند.

به طور کلی کاندیدای جراحی باید از سلامت جسمی کافی برخوردار بوده و انتظارات واقع گرایانه از نتیجه و زمان بهبودی این جراحی داشته باشند.

لازم به ذکر است که بیماران مبتلا به اختلال خونی ؛ مانند هموفیلی کاندید مناسبی برای این جراحی نیستند.

جراحی زیبایی بينی توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بينی تهران

چه کسانی نمی توانند رینوپلاستی انجام دهند ؟

 • جراحی در صورت ابتلا به دیابت ، آرتروز ، بیماری های ریوی و قلبی ، اختلالات خونی ، آلرژی شدید ، کلسترول بالا ، استعمال دخانیات یا نوشیدن بیش از حدالکل ، فشار خون بالا و بارداری انجام نمی شود.
 • اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید و نباید برای 2 تا 3 روز مصرف آن ها را متوقف کنید ، جراحی زیبایی بینی گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود.

توضیحاتی توسط جراح بینی درباره روش های جراحی بینی

صرف نظر از دلیل جراحی ، دو نوع روش جراحی بينی وجود دارد ؛ روش بسته و باز.

جراح بینی در حین مشاوره مشخص می کند که استفاده از یک روش باز یا بسته بهترین گزینه برای رسیدن به هدف است.

 1. جراحی بینی باز : با ایجاد یک برش کوچک روی کولوملا یا بافت نرم جدا کننده سوراخ های بينی انجام می شود.
 2. جراحی بینی بسته : با ایجاد برش های کوچک در سوراخ های بينی انجام می شود و کمتر تهاجمی محسوب می شود. از آن جا که در این روش ، برش ها در داخل بينی قرار دارند ؛ هیچ جای زخمی قابل مشاهده نبوده و دوره نقاهت جراحی کوتاه تر از روش باز خواهد بود.

چه زمانی جراحی به روش بسته ارجحیت دارد ؟

برخی از جراحی ها مانند رفع انحراف تیغه بينی ( سپتوپلاستی ) یا برجستگی های استخوان مجاری بينی ، بهتر است تحت تکنیک بسته انجام شوند ؛ زیرا نیازی به برش اضافی نیست و پزشک می تواند با برش کمتر در بافت بينی ، جراحی را با خیال راحت و موثر انجام دهد.

برش های کمتر به معنی احتمال کمتر عفونت یا تورم و بهبودی سریعتر است.

این روش به بیمارانی توصیه می شود که می خواهند تغییرات جزئی در بينی داشته باشند.

اگرچه برش های کمتر و بهبودی سریع برای بیمار ممکن است قابل ملاحظه باشد ؛ اما باید اشاره داشت که جراحی بسته محدودیت دسترسی به ساختار بينی و دامنه دید دارد و در جراحی های وسیع بينی نمی توان نتایج مطلوبی را با این روش اتخاذ کرد.

چه زمانی جراحی بینی باز ارجح است ؟

این روش از رینوپلاستی ، به جراح بینی امکان دسترسی گسترده تر و دامنه دید بیشتری به ساختارهای داخلی بينی را می دهد.

پزشک برای کاهش غضروف و قرینه نگه داشتن بينی باید کل ساختار بينی شما را ببیند ؛ جراحی ه روش باز به جراح امکان می دهد برش های دقیقی ایجاد کند و کل ساختار بينی را ملاحظه نماید.

جراحی بينی باز عمدتا برای اصلاح اشتباهات ناشی از جراحی قبلی ؛ یعنی در جراحی بینی ترمیمی مورد استفاده قرار می گیرد و به طور کلی برای جراحی هایی که مستلزم تغییرات اساسی در ساختار بينی هستند گزینه مناسبی محسوب می شود و به جراحی بسته ارجحیت دارد.

از آن جا که غالبا مقدار نامشخصی از تغییرات ساختاری وجود دارد ، تکنیک باز به جراح اجازه می دهد تا تنظیمات دقیقی برای کسب نتایج مورد نظر داشته باشد

آیا در جراحی زیبایی بینی ، حد و مرزی برای کوچک کردن بینی وجود دارد ؟

جراح بینی ، تا حدی مجاز به کوچک کردن سایز بينی می باشد که عملکرد اصلی بينی ( تنفس ) را به مخاطره نیاندازد.

قاعدتا به منظور کوچک کردن سایز بينی ، حد و مرزهایی وجود دارد ؛ چرا که زیبایی بينی هرگز منوط به کوچک بودن اندازه بينی نمی باشد.

با توجه به تعاریف زیبایی شناسی ، یک بينی زیبا و ایده آل ؛ به بينی ای اطلاق می گردد که در آن تناسب بخش های مختلف بينی با یکدیگر حفظ شده و همچنین هارمونی کل بينی با سایر اعضای چهره نیز حفظ شده باشد.

فرآیند عمل زیبایی بینی چگونه است ؟

این عمل معمولا سرپایی انجام می شود یعنی نیازی به بستری شدن در مرکز جراحی ندارد.

این جراحی را می توان تحت بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی انجام داد.

در بیهوشی عمومی ، بیمار کاملا خواب است؛ اما در بیحسی موضعی ، بينی با تزریق دارو بی حس می شود و بیمار کاملا هشیار است ، ولی دردی احساس نمی کند.

سپس جراح بینی ، برش هایی در حفره بينی ایجاد می کند.

در موارد دشوارتر ، جراح پایه بينی را نیز برش می زند.

سپس استخوان و غضروف داخلی را تغییر شکل می دهد و ظاهری خوشایندتر ایجاد می کند.

عوارض احتمالی جراحی زیبایی بينی

همانطور که اشاره نمودیم چنانچه نسبت به مسئله انتخاب جراح بینی بی توجهی گردد ؛ زیبایی صورت تحت الشعاع قرار خواهد گرفت و قاعدتا بروز تغییرات منفی در چهره ، سبب کاهش اعتماد به نفس شده و منجر به عدم تمایل به حضور در تعاملات اجتماعی می گردد.

از جمله ایراداتی که در صورت عدم انتخاب صحیح جراح بينی ممکن است رخ دهند عبارتند از :

 • کج شدن بينی
 • غیرقرینه شدن بينی
 • رفع نشدن کامل قوز بينی
 • عدم تقارن سوراخ های بينی
 • بروز مشکلات و اختلالا ت تنفسی
 • و غیره

لازم به ذکر است وقوع هر یک از موارد فوق الذکر ؛ فرد را ملزم به انجام جراحی بینی ترمیمی و صرف هزینه های گزاف جهت رفع موارد پیش آمده یا رفع نشده ناشی از جراحی بينی قبلی می نماید.

جراحی ترکیبی بینی و پروتز چانه

جراحی همزمان بینی و پروتز چانه ، می تواند ایده خوبی برای تعریف بهتر پروفایل ( نیمرخ ) صورت باشد.

چانه کوچک ، بينی را بزرگتر نشان می دهد و باعث می شود زاویه بین فک و گردن تعریف نشده به نظر برسد.

جراحی ترکیبی بينی و پروتز چانه ، نمایه هماهنگی و نمایه بهینه صورت را به همراه خواهد داشت.

تاثیر پوست در جراحی از نطر جراح بینی

نتایج جراحی، به طور چشمگیری به ضخامت پوست بستگی دارد.

کیفیت و ضخامت پوست یکی از مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده نتایج نهایی رینوپلاستی است.

همچنین می تواند یکی از موثرترین عوامل در پیش بينی نتیجه این جراحی باشد.

لازم به ذکر است که نتیجه نهایی رینوپلاستی به تعامل ضخامت پوست و پایه استخوانی – غضروفی بستگی دارد.

اگرچه در حین جراحی انجام می دهیم ، اصلاح غضروف و استخوان بينی است ؛ اما باید اشاره داشت که ضخامت پوست ، میزان ایجاد تغییر در بينی را تعیین می کند.

چندین ماه پس از جراحی ؛ پوست و بافت نرمی که روی اسکلت را می پوشاند به سمت داخل منقبض شده و روی ساختار اصلاح شده را پنهان می کند تا تغییرات دلخواه آشکارا دیده شوند.

به همین دلیل است که فرم نهایی بينی را می توان هفته ها یا ماه ها پس از جراحی مشاهده کرد ؛ زیرا تا چند وقت بعد از رینوپلاستی ، پوست و بافت بينی متورم است.

به طور کلی هرچه پوست نازکتر باشد ، سریع تر و بهتر ترمیم می شود.

تورم ناشی از عمل در افراد با پوست نازک ، بسیار کم است ؛ اما ناگفته نماند که کوچک ترین ناهمواری یا عدم تقارن در بينی های با پوست نازک به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.

بينی های با پوست ضخیم ، علاوه بر آن که قدرت مانور جراح را محدود می کنند ؛ دیرتر از بينی های با پوست نازک بهبود می یابند.

اما توجه داشته باشید که این نوع از بينی ها ، می توانند عدم تقارن جزئی در غضروف و استخوان بينی را به خوبی پنهان کند.

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • نگرش ذهنی خوب ، انتظارات واقع بینانه و شکیبایی ، سلامت روانی و جسمانی ، عدم اضطراب و نگرانی تاثیر مهمی در روند جراحی بينی و پس از آن دارد.
 • جراح بینی ؛ سابقه پزشکی ، حساسیت دارویی ، داروهایی که مصرف می کنید شامل ویتامین‌ها ، داروهای گیاهی ، الکل ، سیگار ، وضعیت سلامتی ، انگیزه و سبک زندگی شما را بررسی می کند.
 • معاینه فیزیکی مرحله مهمی برای جراحی است که به طور مستقیم بر نتیجه جراحی شما تأثیر می گذارد ؛ از این رو جراح معالج ، معاینه فیزیکی کاملی از بينی و ارزیابی تناسب بينی با کل ساختار صورت ، تقارن ، پهنا ، نمای نیمرخ و طول بينی ، نحوه تنفس دهانی یا دماغی را انجام می دهد.

ناگفته نماند که به ضخامت پوست و قدرت غضروف انتهای بينی در معاینه فیزیکی نیز توجه می شود.

 • پزشک از زوایای مختلف بينی عکس می گیرد و تغییرات احتمالی را مشخص می کند. این عکس ها برای درک بهتر فرم بينی و نتایج مطلوب در حین جراحی لازم است.
 • آزمایش خون و ادرار ، تنفس سنجی برای دریافت بیهوشی ، نوار قلب در بیماران 40 ساله و بیشتر انجام می شود.

درصورت تجربه حمله قلبی بدون اطلاع از آن ، نوار قلب این عارضه را نشان می دهد. همچنین آستانه تحمل فشار روانی ناشی از جراحی توسط بیمار بررسی می شود.

 • از مصرف آسپرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و رقیق کننده خون ، ویتامین ایی ، مکمل های گیاهی یا هر داروی حاوی این ترکیبات ، داروی ضد بارداری دو هفته قبل از جراحی خودداری کنید.
 • اگر عمل به صورت سرپایی انجام می شود و قرار است بعد از عمل مرخص شوید ، با فردی هماهنگ نمایید که شما را به همراهی کند و چند روز در منزل کنار شما بماند.

نکاتی حائز اهمیت از نظر جراح بینی بعد از رینوپلاستی

یکی از مهم ترین مواردی که بعد از جراحی بينی باید مورد توجه قرار گیرد تا نتیجه به دست آمده حفظ گردد و دستخوش تغییرات منفی قرار نگیرد ، رعایت مراقبت های بعد از جراحی بينی می باشد.

در ذیل به مهم ترین دستورالعمل هایی که بعد از جراحی بينی باید به آن ها توجه داشته باشید اشاره شده است :

 • طی 24 ساعت ابتدایی بعد از جراحی بينی ، با کبودی و تورم در ناحیه اطراف چشم مواجه خواهید بود که به منظور کنترل و جلوگیری از پیشروی آن می توانید از کمپرس یخ بر روی چشم های خود استفاده کنید.
 • در هفته های اول بعد از جراحی بينی در راستای بهبود تنفس ، باید از شستن داخل بينی با آب خودداری نمایید و بدین منظور فقط از سرم های مخصوص شستشوی بينی ( چند نوبت در روز ) استفاده نمایید.
 • توصیه می شود تا دو هفته بعد از جراحی بينی ، از فین کردن و تخلیه با فشار ترشحات بينی اجتناب نمایید.
 • طی هفته های اولیه جراحی بينی باید از قرارگیری مستقیم در مقابل نور خورشید پرهیز کنید.
 • در روزهای ابتدایی بعد از جراحی بينی ، از رفت و آمد در اماکن شلوغ و پرتردد خودداری کنید ؛ زیرا در این فضاها امکان اصابت ضربه به بينی بسیار بالا است.
 • بعد از جراحی بينی در هنگام خوابیدن باید طاقباز بخوابید و سعی کنید جهت کاهش تورم ناشی از جراحی و جلوگیری از افزایش آن ؛ به کمک دو بالش سرتان را نسبت به پاها بالاتر قرار دهید.
 • طی 3 هفته اول بعد از عمل بينی باید انجام ورزش های سنگین و فعالیت های پرتحرک ، محدود گردد.
 • مصرف مواد غذایی و خوراکی هایی که نیازمند جویدن طولانی هستند ؛ طی چند روز اول بعد از جراحی بينی ، ممنوع است و پس از آن می توان از غذاهای روتین استفاده نمود.
 • در هفته اول بعد از عمل بينی ، هنگام عطسه حتما دهان خود را باز نگاه دارید و همچنین از حرکات شدید صورت در مواقع خنده و گریه خودداری فرمایید.
 • تا 7 روز اول بعد از جراحی بينی ، شستشوی صورت و استحمام ممنوع است ؛ البته در این مدت ، حمام کردن مشروط به عدم خیس شدن پانسمان بلامانع است.
 • تا دو ماه بعد از عمل بينی ، نباید از عینک های طبی و آفتابی استفاده کنید و در صورتی که استفاده از عینک برای شما ضروری باشد ؛ می توانید از لنزهای تماسی استفاده نمایید.

هزینه جراحی بينی

هزینه عمل جراحی بينی ، چنانچه صرفا با رویکرد درمانی انجام پذیرد می تواند تحت پوشش خدمات بیمه قرار گیرد ؛ به طوری که بیمه کلیه هزینه های آن را خواهد پرداخت.

اما در مواردی که هدف از جراحی بينی ، بهبود ظاهر بينی و رفع ایرادات موجود در ظاهر بينی باشد ؛ بیمه هزینه های آن را تقبل نخواهد کرد و خود فرد زیباجو باید هزینه های این جراحی را پرداخت نماید.

هزینه جراحی زیبایی بينی ، بعد از بررسی و معاینه بیمار توسط جراح بینی محاسبه شده و در جلسه مشاوره قبل از عمل ؛ به وی اعلام می شود.