با توجه به نقش عملکردی بینی ، نقشی که در ایجاد سازگاری و توازن با دیگر اجزای چهره ایفا می کند و همچنین تاثیر بسزایی که در زیبایی صورت دارد ؛ جراحی بینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، در این مقاله که با عنوان جراحی عملکردی بینی برای شما عزیزان آماده شده است با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی کسب کنید.

اگر چه در جراحی زیبایی بینی ، اولین مسئله ای که به نظر می رسد زیبایی بینی می باشد، اما از آن جا که بهبود مکانیزم بینی در افزایش کیفیت عملکرد اصلی بینی تاثیر قابل توجهی دارد؛ باید در عین اصلاح عیوب بینی طی عمل جراحی ، عملکرد اصلی بینی نیز مورد توجه قرار گیرد.

اهمیت مکانیزم عملکردی بینی

بینی ، تاثیر بسزایی در زیبایی چهره دارد، لذا این مسئله باید در جراحی دماغ بسیار مورد توجه قرار گیرد؛ همچنین باید توجه داشت که این عضو در عمل تنفس ، بویایی و مرطوب نگاه داشتن هوای استنشاقی نیز دارای نقشی اساسی و کلیدی است؛ از این رو در جراحی عملکردی بینی علاوه بر اصلاح ایرادات بینی باید به نقش عملکردی بینی نیز توجه شود.

به نحوی که اعمال اصلاحات بر روی بینی جهت دستیابی به یک بینی زیبا باید توام با حفظ نقش عملکردی بینی ، صورت پذیرد؛ تا جایی که ایجاد تغییرات بر روی بینی نباید منتج به بروز اختلال در عملکرد بینی و ایجاد اختلالات تنفسی گردد.

جراحی عملکردی بینی

سیر تکاملی جراحی عملکردی بینی

در گذشته عمل جراحی زیبایی بینی ، صرفا با هدف کوچک کردن بینی انجام می شد و بنیان کار جراحی بر پایه تراشیدن غضروف و استخوان بینی ( کاهش دهنده ) استوار بود، اما امروزه و تقریبا طی 50 سال اخیر؛ جراحی ، سیر تکاملی را پشت سر گذاشته و اساس کار آن بر مبنای تقویت غضروف ها و همچنین حفظ و بهبود عملکرد دماغ استوار گشته است.

بنابراین شاهد آن هستیم که در حال حاضر ، دیگر هدف از عمل زیبایی بینی صرفا کوچک کردن بینی نمی باشد.

در تکنیک های نوین جراحی ، در عین اصلاح بخش های ناهنجار بینی اقدام به تقویت نواحی ضعیف بینی ، صورت می پذیرد.

مزایای جراحی عملکردی بینی

با انجام جراحی عملکردی بینی ، امکان دستیابی به موارد زیر برای بیماران ، محقق می گردد:

  • افزایش کیفیت خواب
  • بهبود تنفس
  • کاهش خروپف
  • رفع خشکی دهان و عفونت ها

لازم به ذکر است که در کنار تمام مزایایی که برای این جراحی برشمردیم جراح بینی قادر به ایجاد تغییرات در شکل بینی نیز هست ، به طوری که نه تنها منجر به رهایی از مشکلات تنفسی می شود بلکه امکان ایجاد یک بینی زیباتر و سازگارتر با چهره را نیز فراهم می کند.

جراحی بینی با پوست نازک و قاعده پهن ؛ توسط دکتر باستانی نژاد جراح بینی تهران

 

اهمیت انتخاب جراح بینی برای جراحی عملکردی بینی

فرم بینی به عنوان عضوی که در مرکز صورت واقع شده و بر روی زیبایی چهره اثرگذار است ، بسیار حائز اهمیت می باشد.

تا جایی که در صورت وجود کوچکترین ایراد در ظاهر بینی ، شاهد آن خواهیم بود که این ایراد به خوبی قابل رویت بوده و حتی زیبایی و تناسب دیگر اجزای چهره را نیز به چالش می کشد.

از این رو می توان اذعان داشت که جراحی رینوپلاستی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است ، چرا که باید به گونه ای انجام پذیرد که نه تنها به رفع عیوب ظاهری بینی منتج شود ؛ بلکه باید در عین حفظ عملکرد حیاتی بینی ، فرمی ایده آل و زیبا نیز به آن ببخشد و بدین ترتیب علاوه بر بهبود حالت بینی ، به افزایش زیبایی چهره نیز بیانجامد.

بهترین جراح بینی کیست ؟

این سوال در حقیقت ، از رایج ترین و متداول ترین پرسش هایی است که علاقمندان به انجام جراحی دماغ با آن روبرو می باشند.

به طور کلی اولین مسئله ای که در این خصوص مطرح است ، این است که افراد با توجه به استان و شهر محل سکونت خود نسبت به انتخاب جراح بینی اقدام نمایند.

به عنوان مثال ساکنین استان تهران در راستای انجام این جراحی باید بهترین جراح بینی تهران را بیایند و جهت انجام مطمئن جراحی ، به مطب ایشان مراجعه فرمایند.

 

ویژگی های بهترین جراح بینی برای جراحی عملکردی بینی

  • بهترین جراح بینی ، سلامت بیمار را بر منافع مالی خود ترجیح می دهد.
  • یک جراح بینی خوب ، باید تناسب بینی بیمار را با آناتومی صورت او مد نظر قرار داده و بینی وی را به فرمی جراحی کند که تناسبات چهره بر هم نخورد.
  • از دیگر ویژگی های جراح خوب باید به این مسئله اشاره کرد که یک جراح بینی خوب قادر خواهد بود علیرغم اصلاح ظاهر بینی ، عملکرد تنفسی را نیز حفظ نموده و خللی در آن به وجود نیاورد.
  • در نظر داشتن خواسته های منطقی بیمار در حین عمل بینی و اهمیت دادن به سلیقه بیمار از دیگر خصایص بهترین جراح بینی به شمار می رود.

لازم به ذکر است که عدم انتخاب صحیح جراح بینی ، سبب می شود ؛ تغییرات اعمال شده طی جراحی به نتایج رضایت بخشی ختم نگردد. از این رو انتخاب جراح بینی خوب و مجرب از ملزومات این جراحی محسوب می شود و بسیار حائز اهمیت است.

هزینه جراحی عملکردی بینی

احتساب هزینه جراحی ، با توجه به ماهیت و رویکرد آن محاسبه می شود ؛ به عنوان مثال چنانچه هدف از جراحی صرفا به بهبود عملکرد بینی بوده و زیبایی بینی مد نظر نباشد ؛ این جراحی جزو جراحی های درمانی بینی محسوب شده و هزینه آن تحت پوشش بیمه قرار خواهد داشت.

اما در صورتی که این عمل جراحی ، رویکرد زیبایی داشته باشد ؛ قاعدتا بیمه هزینه های آن را تقبل نخواهد کرد ؛ افراد برای اطلاع از هزینه دقیق جراحی باید به پزشک متخصص در این حوزه مراجعه نمایند.