جراحی زیبایی بینی

مهمترین اصل در جراحی زیبایی بینی این است که از یک سادگی نامطبوع به پیچیدگی ای برسیم که ورای آن، سادگی مطبوعی حاصل شود، اگر هدفتان از انجام دادن این جراحی ایجاد یک بینی بسیار کوچک است یا یک بینی با نوک به شدت جمع شده، باید بدانید که هدفتان را اشتباه انتخاب کرده اید، بینی عضوی است جهت نفس کشیدن.
رعایت کلیه نسبت های صورت، رعایت عمکرد طبیعی بینی، رعایت کلیه زوایا و خطوط زیبایی شناختی بینی و و و… این کارها مسیر را پیچیده میکند، ولی حاصل آن یک سادگی مطبوع است.

بینی عمل شده باید هم زیبا باشد هم طبیعی و این دو نباید با هم در تناقض باشند. امروزه علم زیبایی شناسی توانسته معیارهایی را مشخص کند که همه دنیا آن را می پذیرند و بینی را که مطابق آن معیارها عمل شده باشد زیبا در نظر می گیرند.

در صورتیکه سابقه هرگونه جراحی بر روی بینی، تیغه بینی یا سینوس ها داشته اید حتما پزشک خود را مطلع بفرمایید، چرا که تحت این شرایط برای تامین غضروف لازم جهت انجام جراحی اصلاحی نیاز به منبعی جهت تامین غضروف وجود دارد که میبایست پیش از جراحی با بیمار صحبت های لازم صورت گرفته باشد.
در صورتیکه مبتلا به هر گونه بیماری خاص هستید، حتما جهت انجام مشاورات لازم و تامین شرایط برای جراحی بی خطر، پزشک را مطلع بفرمایید.
در صورتیکه آسپیرین، کلوپیدوگرل، وارفارین یا هر گونه داروی ضد لخته شدن خون مصرف میکنید، حتما «زیر نظر پزشک تجویز کننده» نسبت به قطع موقت مصرف آن از دو هفته قبل از جراحی اقدام بفرمایید. در صورتیکه قطع این داروها خطر ساز باشد میبایست در بررسی ها و شرایط انجام جراحی سینوس تجدید نظر نمود.
برخی از خوراکی ها یا مکمل ها نیز احتمال خونریزی حین جراحی را افزایش میدهند، از جمله: سیر، کرفس، زنجبیل، مویز سیاه، روغن ماهی، شیرین بیان، بابونه و ویتامین E… از مصرف این موارد نیز از دو هفته مانده به جراحی پرهیز کنید.
در صورتیکه به دلیل جوش صورت تحت درمان زیر نظر همکاران پوست هستید، داروهایتان را به جراح خود نشان دهید. تا شش ماه پس از مصرف ترکیبات ایزوترتینوئین (راکوتان) انجام جراحی زیبایی ممنوع است.
در صورتیکه در بدن شما به دنبال زخم شدن، اسکارهای هایپرتروفیک یا کلوئید تشکیل میشود، حتما به پزشکتان اطلاع رسانی کنید.
موهای داخل بینی میبایست روی تخت اتاق عمل برداشته شوند، از تراشیدن آنها پیش از جراحی پرهیز کنید.

موقع خواب، تا دو هفته صرفا روی کمر بخوابید، بالشتون خصوصا در هفته اول بلند باشه. طی سه روز اول پس از جراحی، از کمپرس سرد روی بینی و چشم ها استفاده کنید، میتوانید از Ice bag های داروخانه ها نیز استفاده نمایید.طی ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول پس از جراحی تورم بینی بیشتر میشود، از اعمال فشار روی آتل روی بینی خودداری نمایید، این پروسه قابل پیشبینی است. اگر درد داشتید از مسکنی که برایتان تجویز شده است استفاده نمایید، در صورت عدم وجود درد نیازی به مصرف منظم آنها نیست. قابل ذکر است که مصرف الکل به همراه داروی استامینوفن خطرناک است لذا این مسئله را حتما مد نظر داشته باشید. در صورت اضطراب میتوانید از قرص آلپرازولام نیم میلیگرمی استفاده کنید. حتی از این دارو هر هشت ساعت میتوانید در دو سه روز اول پس از جراحی بهره ببرید. صرفا مد نظرتان باشد که این دارو خواب آور است، لذا از رانندگی یا مصرف توام با داروهای دیگر خواب آور جددا پرهیز کنید.
روز اول پس از عمل، صرفا رژیم مایعات استفاده کنید، پس از آن رژیم های نرم طی یکی دو هفته نخست مناسب هستند. آناناس تازه بهبود زخم را تسریع میکند، لذا در رژیم یکی دو هفته اول پس از عمل حتما لحاظ کنید. طی ۳-۴ روز اول ترشحات خونابه ای از بینی خواهید داشت، در این شرایط میتوانید پانسمان زیر بینی را تعویض کنید، از فین کردن بینی طی این مدت پرهیز نمایید. پس از قطع ترشحات این پانسمان را خارج نمایید.
در صورت عطسه کردن حتما دهانتان را باز کنید. برای شستشوی موها در زمانی که آتل بینی دارید از یکی از هم خانه هایتان، مثل سالن های آرایش مو کمک بگیرید، آتل بینی نباید خیس شود.
داخل سوراخ بینی را میتوانید با گوش پاک کن آغشته به ویتامین Aچشمی تمیز کنید.
طی ۳ هفته نخست پس از جراحی، از فعالیت هایی که ضربان قلب را بالاتر از ۱۰۰ میبرد پرهیز کنید. پس از هفته دوم فعالیت بدنی خود را به گونه ای زیاد کنید که در انتهای هفته سوم به حد پیش از عمل بازگردید.
مراقب باشید طی ۴ هفته اول پس از جراحی به بینی تان ضربه ای وارد نشود.
از استفاده از عینک طی یکماه اول پس از جراحی پرهیز نمایید. طی ۶ ماه اول پس از جراحی حتما از کرم ضد آفتاب مناسب با SPF بالای ۲۰ بهره ببرید.
جهت برداشتن آتل بینی و بخیه ها، یک هفته پس از جراحی به مطب مراجعه کنید.
پس از برداشتن آتل تورم بینی اندکی بیشتر میشود، این مسئله نگران کننده نیست، مگر اینکه توام با قرمز شدن، درد فزاینده و تب باشد، که در این صورت حتما تماس بگیرید. در بیماران خاص ممکن است ۲-۳ هفته بعد از جراحی از چسب بینی استفاده شود.
بیشتر تورم بینی در بینی های استخوانی طی یکماه اول پس از جراحی از بین میرود، این مسئله در مورد بینی های گوشتی دیرتر اتفاق می افتد. باقیمانده تورم بینی عموما طی یکسال اول پس از جراحی از بین میرود
داروهای تجویز شده از جمله آنتی بیوتیک ها را منظم مصرف نمایید، در صورتیکه به دنبال مصرف آنها دچار تهوع، بثورات جلدی، مشکل تنفسی یا اسهال شدید، یا طی دوران پس از جراحی دچار تب بالای ۳۸.۵، افزایش قرمزی بینی، یا افزایش درد شدید در محل عمل شدید حتما در اسرع وقت با مطب تماس بگیرید.
پس از برداشتن آتل، از اسپری های نرمال سالین (آب نمک) جهت مرطوب نمودن داخل بینی استفاده کنید.
در صورتیکه طی هفته اول پس از عمل پرواز دارید، از اسپری اکسی متازولین ۲ پاف پیش از پرواز استفاده نمایید و حتما طی مدت پرواز به صورت منظم بلع داشته باشید (جویدن آدامس).
در صورتیکه خونریزی فزاینده بینی داشتید – به این صورت که مجبور شوید هر نیم ساعت گاز جلوی بینی را تعویض کنید – میبایست در حالت نشسته، با سر خم شده به سمت پایین، پس از استفاده کردن از قطره فنیل افرین بینی قسمت گوشتی بینی را مابین دو انگشت اشاره خود – بدون منحرف کردن به یک سو- قرار داده و یک ربع صبر کنید تا خونریزی متوقف شود، خونریزی عموما با این مانور کنترل میشود، در غیر اینصورت حتما تماس بگیرید.

چه کسی کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبایی بینی است ؟

جراح زیبایی بینی طی پروسه مشاوره و ویزیت نخست متوجه میشود که آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی بینی هستید یا خیر. یک کاندید ایده آل برای جراحی زیبایی بینی، میبایست از نظر جسمی و روحی-روانی شرایط مناسبی داشته باشد. میبایست توقعات بیمار از نظر محدودیت ها و سودمندی های جراحی زیبایی بینی معقولانه باشد. جراح و بیمار در کنار یکدیگر مسیری را شروع میکنند که نیاز به پیگیری و صبوری دارد. جراحی اولیه زیبایی بینی بر أساس آمار ارائه شده در منابع معتبر ۱۰ الی ۱۵ درصد نیاز به جراحی ترمیمی خواهد داشت، این میزان در بیمارانی که تحت جراحی زیبایی مجدد قرار میگیرند اندکی بیشتر است.

بیمارانی که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند و در مشاوره نخست میزان دستیابی خود به نتیجه مد نظر را قابل قبول میدانند کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی بینی هستند.

تصاویر قبل و بعد از عمل جراحی بینی

[ess_grid alias=”enGrid”]