عمل جراحی ترمیمی بینی کوتاه

جراحی ترمیمی بینی کوتاهعمل زیبایی بینی یکی از انواع جراحی های زیبایی است که امروزه طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است و هر روزه بر شمار آن افزوده می شود. بینی به دلیل قرارگیری در مرکز صورت در وهله اول ارتباط با اطرافیان منجر به جلب توجه می گردد.

در صورتی که فرم ظاهری بینی دارای عیوب یا ایراداتی باشد که زیبایی چهره فرد را تحت تاثیر قرار دهد یا حتی مشکلات تنفسی برای او ایجاد کرده باشد انجام جراحی بینی ضرورت می یابد.

اهمیت انتخاب جراح بینی خوب

از آن جایی که جراحی بینی از پیچیدگی خاصی برخوردار است و نتیجه آن در زیبایی چهره بسیار اثرگذار است ، انتخاب یک جراح بینی خوب جهت انجام این جراحی جزو مهم ترین اقدامات پیش از عمل بینی می باشد.

جراحی ترمیمی بینی کوتاه

عدم انتخاب جراح بینی خوب

در صورتی که انجام جراحی زیبایی بینی توسط جراح بینی ای صورت پذیرد که تبحر و تجربه کافی در این زمینه ندارد ، قطعا نتیجه جراحی بینی رضایت بخش نخواهد بود و حتی در برخی موارد به دلیل عدم تجربه و مهارت جراح ، عوارضی در بینی بروز می نماید و فرد را ناچار به انجام جراحی مجدد بینی یا جراحی ترمیمی بینی می نماید.

در صورت عدم انتخاب جراح بینی خوب چه عوارضی در بینی رخ می دهد ؟

در ادامه به برخی از این عوارض اشاره می نماییم :

 • مشکلات تنفسی
 • برطرف نشدن قوز بینی به طور کامل
 • سربالایی شدن بینی بیش از حد طبیعی
 • غیر قرینگی در سوراخ های بینی
 • رفع نشدن کجی بینی
 • ایجاد افتادگی در ناحیه نوک بینی
 • کوتاه شدن بینی
 • و غیره

جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی یا جراحی ثانویه بینی درجات مختلفی دارد ، به عنوان مثال در برخی موارد با توجه به تشخیص پزشک ممکن است این جراحی در مطب و با بی حسی موضعی انجام گیرد.

لازم به ذکر است در برخی موارد که میزان عوارض ناشی از جراحی اولیه بینی شدید باشد به عنوان مثال احتیاج به بازسازی و قراردادن غضروف بر روی بینی جهت ترمیم بینی کوتاه ضرورت یابد ، جراحی ترمیمی بینی باید در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی انجام پذیرد.

جهت جراحی ترمیمی بینی کوتاه از غضروف دنده یا گوش برداشته می شود و به این ترتیب عمل ترمیم بینی صورت می گیرد.

جراحی ترمیمی بینی کوتاه

اقدامات قبل از جراحی بینی

مهم ترین مسئله ای که قبل از جراحی زیبایی بینی باید مورد توجه قرار گیرد ، انتخاب جراح می باشد ؛ چرا که تجربه و تبحر جراح بینی در نتیجه دریافتی از عمل تاثیر مستقیم دارد.

از این رو زیباجویان عزیز ، پیش از هر اقدامی باید در انتخاب جراح بینی نهایت دقت خود را بکار گیرند تا به این ترتیب نه تنها به نتیجه دلخواه خود دست یابند بلکه از انجام جراحی مجدد و پرداخت هزینه های گزاف در راستای جراحی ترمیمی نیز ممانعت به عمل آورند.

قبل از انجام جراحی بینی ، جراح برای متقاضیان این عمل ؛ آزمایشات مخصوصی را تجویز می کند که بیمار ملزم به انجام آن بوده و ضمنا باید نتایج آزمایشات را نیز در اختیار جراح معالج خود قرار دهد.

خانم هایی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی دارند ؛ موظفند در صورت حاملگی حتما جراح معالج شان را در جریان قرار دهند ، چرا که انجام جراحی در دوران بارداری می تواند سلامت مادر و جنین را در معرض مخاطره قرار دهد ؛ لذا این افراد باید چند ماه پس از زایمان اقدام به انجام جراحی بینی نمایند.

البته لازم به ذکر است که جراح بینی ، علاوه بر تجویز آزمایشات مخصوص جراحی برای خانم های متقاضی عمل بینی ، تست بارداری نیز تجویز می نمایند تا از این مسئله اطمینان یابند.

سایر اقدامات قبل از جراحی بینی

متقاضیان عمل جراحی بینی در صورت ابتلا به بیماری های زمینه ای از جمله بیماری های قلبی – ریوی ، بیماری های کلیوی و مواردی از این قبیل و همچنین ابتلا به بیماری خاص و داشتن حساسیت دارویی ، باید این مسئله را به جراح خود اطلاع دهند.

از مصرف داروهایی که سبب رقیق شدن خون شده و منجر به ازدیاد خونریزی در حین عمل می شوند ؛ نظیر ژلوفن ، آسپرین ، بروفن ، ویتامین E و نیز داروهای ضد التهابی از 2 هفته قبل از جراحی بینی باید خودداری شود.

سیگار و هر گونه دخانیات و همچنین مشروبات الکلی ؛ کاهش اکسیژن رسانی خون را به دنبال دارند و می توانند جان فرد را در حین عمل به مخاطره بیاندازند ، از این رو از 2 هفته قبل از جراحی بینی باید از مصرف آن ها اجتناب نمود.

غالبا یک هفته تا 10 روز بعد از جراحی بینی ، افراد مجاز به استحمام نخواهند بود ؛ در نتیجه به توصیه جراح بینی افراد باید شب قبل از عمل استحمام نمایند.

ناشتا بودن از دیگر اقدامات مهمی است که قبل از عمل بینی باید مورد توجه قرار گیرد ؛ چرا که در صورت پر بودن معده ، امکان بازگشت محتویات آن به مجاری بینی وجود خواهد داشت و در نتیجه سلامت فرد در معرض خطرات جدی قرار خواهد گرفت.

جراحی ترمیمی بینی کوتاه

مراقبت های بعد از جراحی ترمیمی بینی

در صورتی که عمل جراحی بینی یا جراحی بینی ترمیمی انجام داده اید ، توصیه می شود نکات و مراقبت های ذیل را مطالعه نموده و با نهایت دقت اجرا نمایید تا بدین ترتیب به نتایج بهینه ای از این عمل جراحی دست یابید.

پیش از هر چیز توصیه می گردد در صورت مواجهه با علائم ذیل پس از جراحی بینی ، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید :

 1. تنگی نفس
 2. خونریزی از بینی
 3. افزایش ضربان قلب
 4. حالت تهوع و استفراغ
 5. افزایش درجه حرارت بدن

نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • افراد باید جهت استراحت و خوابیدن بعد از عمل بینی ، تا 7 روز تنها به صورت طاقباز خوابیده و از قرار دادن صورت خود بر روی بالش خودداری نمایند.

همچنین لازم است که به کمک 2 بالش سر خود را بالاتر از حد نیم تنه پایین قرار دهند و به این طریق از تشدید تورم و خونریزی ناشی از عمل بکاهند.

 • بروز کبودی و ورم بعد از جراحی بینی امری بدیهی می باشد و می توان از آن به عنوان یکی از رایج ترین عوارض جراحی بینی اشاره نمود که تا چند روز پس از عمل ، به طور کامل فروکش می کند و در نتیجه جای نگرانی ندارد.

افراد می توانند به منظور تسریع کاهش تورم و کبودی به وجود آمده ، تا 72 ساعت بعد از عمل از کمپرس یخ بر روی نواحی اطراف چشم و گونه ها استفاده کنند.

لازم به ذکر است که میزان و شدت ورم و کبودی تا 3 روز بعد از جراحی ، شدت خواهد یافت و نباید از این اتفاق دچار نگرانی شد ؛ چرا که به تدریج از بین می رود.

 • توجه نمایید چنانچه بعد از عمل بینی ، احساس درد داشتید می توانید از داروهای مسکن خفیف نظیر استامینوفن معمولی ، البته در صورت تایید پزشک استفاده نمایید.

جراحی ترمیمی بینی در بیمار با بینی کوتاه با روش ابداعی دکتر باستانی نژاد

سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • استفاده از الکل از 2 هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل بینی ، کاملا ممنوع است ، زیرا مصرف این ماده سبب گشاد شدن عروق خونی شده و در نتیجه منجر به افزایش احتمال خونریزی در حین عمل و نیز افزایش تورم بینی بعد از جراحی و کاهش روند ترمیم می گردد.
 • تا 4 روز بعد از عمل بینی ، نباید از غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی دارند استفاده کنید و در این مدت تنها مجاز به خوردن غذاهای آبکی و رقیق مثل سوپ ، فرنی و غیره خواهید بود.

به یاد داشته باشید که از پنجمین روز بعد از جراحی بینی ، مصرف غذاهای معمول روزمره برای تان بلامانع خواهد بود.

 • عطسه کردن با دهان بسته و همچنین تخلیه ترشحات بینی با فشار شدید ، می تواند موجب بروز خونریزی شود ؛ لذا غالبا توصیه بر این است که تا 3 هفته بعد از عمل بینی از فین شدید خودداری نموده و در صورت داشتن عطسه ، این کار را با دهان باز انجام دهید.
 • تا 7 روز بعد از جراحی بینی باید اسپلینت یا گچ بر روی بینی شما باقی بماند ، اسپلینت به منظور حفظ فرم جدید بینی و محافظت از آن در برابر ضربه بر روی بینی قرار داده می شود.

حال آن که در صورت خیس یا مرطوب شدن ، مکانیزم کار آن مختل خواهد شد ، از این رو شما باید تا زمانی که گچ بر روی بینی تان قرار دارد از شستشوی صورت و استحمام اجتناب کنید.

البته ناگفته نماند که در این مدت شستشوی بدن ، ممنوعیتی ندارد و برای شستن سر نیز می توان سر را به عقب خم کرده و به کمک فردی دیگر موهای خود را شستشو دهید.

سخن آخر

در خاتمه به تمامی افرادی که جراحی بینی انجام داده اند توصیه می شود که در صورت نیاز به جراحی ترمیمی بینی ، یکسال پس از جراحی اولیه بینی اقدام به انجام این جراحی نمایند ، زیرا تورم بینی تا یکسال بعد از گذشت جراحی بینی تداوم دارد و پس از آن فروکش نموده و فرم اصلی بینی مشخص می گردد.