جراحی بینی یا رینوپلاستی مرسوم ترین روشی است که با انجام آن ، می توان بینی را شکل داد و ایرادات آن را اصلاح و برطرف نمود. لازم به ذکر است که رینوپلاستی بیشتر جنبه زیبایی دارد، اما می تواند در نارسایی های پزشکی بینی ، اصلاح نارسایی های مادرزادی و بهبود مشکلات تنفسی نیز مورد استفاده قرار گیرد، در این مقاله قصد داریم به موضوع جراحی ترمیمی بینی در تهران بپردازیم پس با ما همراه باشید.

به طور کلی معمولا افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند، اقدام به جراحی زیبایی بینی را برای دستیابی به یک بینی فرم دلخواه خود انتخاب می کنند.

رینوپلاستی ترمیمی یا به عبارتی جراحی اصلاحی بینی، نوعی جراحی است که به منظور اصلاح ناهنجاری زیبایی یا ترمیم عملکرد بینی بعد از جراحی قبلی انجام می گیرد.

عمل ترمیمی ، چالش برانگیزین نوع جراحی می باشد و زمانی انجام می پذیرد که جراحی اولیه بینی ناموفق بوده باشد.

لازم به ذکر است که به جراحی بینی ترمیمی ، گاها رینوپلاستی تجدید نظر نیز گفته می شود.

به چه دلایلی جراحی ترمیمی بینی انجام می شود ؟

جراحی ترمیمی می تواند تقریبا ساده یا بسیار پیچیده باشد، این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ذیل به آن ها اشاره نموده ایم :

 1. ویژگی های پوست
 2. کیفیت مجرای هوا در بینی
 3. میزان اختلال ایجاد شده در جراحی قبلی
 4. برداشتن بیش از حد غضروف در جراحی اولیه

گاهی اوقات شاهد آن هستیم که بینی بیمار ، به دلیل عوارض پیش بینی نشده در زمان بهبودی ( دوران نقاهت بعد از عمل ) یا عدم انجام صحیح یا ناقص جراحی توسط پزشک معالج ؛ نامتقارن شده یا این که با سایر اجزای صورت تناسب لازم را ندارد.

در چنین مواردی انجام جراحی ترمیمی دماغ، ضرورت می یابد.

جراحی ترمیمی با کوتاهی بسیار زیاد توسط دکتر باستانی نژاد جراح بینی تهران

در چه مواردی نیاز به جراحی ترمیمی بینی ضرورت می یابد ؟

از نارسایی های رایج بینی که مستلزم جراحی بینی ترمیمی می شوند؛ می توان به مسدود شدن مجاری هوایی ، حذف بیش از حد استخوان یا غضروف بینی ، مصنوعی شدن فرم بینی ، نامتقارن شدن و کجی بینی، کاهش بیش از اندازه یا ناکافی ارتفاع بینی ، بیرون زدگی بیش از حد یا ناکافی نوک بینی، باریک شدن بیش از حد نوک بینی و مواردی از این قبیل اشاره داشت.

روش های جراحی بینی ترمیمی

تغییرات لازم در جراحی ترمیمی را می توان به دو روش باز یا بسته ایجاد کرد.

معمولا اگر تغییرات ساختاری اساسی مورد نظر باشد ، جراحی باز ترجیح دارد و اصلاحات جزئی را می توان با تکنیک بسته انجام داد.

 1. جراحی به روش بسته : در عمل بینی بسته ، برش ها در امتداد ساختار داخلی بینی زده می شوند.
 2. جراحی به روش باز : در جراحی باز ، یک برش اضافی در کولوملا ( بافت پایه جداکننده سوراخ های بینی ) ایجاد می گردد.

این برش ، به جراح اجازه می دهد تا پوست بینی را برای ایجاد دامنه دید بیشتر از ساختار داخلی بینی و ایجاد تغییرات مورد نظر بلند کند.

انتخاب تکنیک باز یا بسته ، در عمل ترمیمی بینی ؛ به ترجیح جراح و شرایط بیمار بستگی دارد.

پیوند غضروف در جراحی ثانویه بینی

پیوند غضروف ( برداشتن بخشی از غضروف تیغه بینی ، گوش یا دنده ) اغلب در جراحی ترمیمی با هدف بهبود زیبایی و عملکرد بینی  ؛ ضروری است.

معمولا شاهد آن هستیم که بخش زیادی از غضروف بینی در جراحی اولیه برداشته شده است ؛ در این موارد ، پیوند غضروف برای تامین ساختار حمایتی بینی انجام می شود.

این پیوندها ، می توانند از تیغه بینی یا سپتوم گرفته شوند که از نظر جراحان بهترین منبع پیوند و موضعی است.

در پاره ای موارد برای ترمیم بینی ، از غضروف گوش یا دنده خود فرد برداشته و ایرادات بینی را اصلاح می کنند.

چه افرادی کاندید ایده آل برای جراحی بینی ترمیمی می باشند ؟

 • به طور کلی برای انجام جراحی بینی ترمیمی ، فرد باید در وضعیت سلامت عمومی مناسبی باشد.
 • اعتیاد به مصرف دخانیات نداشته باشد و در صورتی که سیگار یا قلیان مصرف می کند حتما حداقل از 2 هفته قبل از عمل رینوپلاستی ترمیمی نسبت به ترک آن اقدام نماید.
 • انتظارات واقع گرایانه از جراحی ثانویه بینی داشته باشد.

افراد چه زمانی می توانند جراحی ثانویه یا ترمیمی را انجام دهند ؟

در حالت کلی 12 تا 18 ماه طول می کشد تا نتیجه نهایی جراحی مشخص شود ؛ لذا به دلیل روند طولانی بهبودی بیمار پس از عمل بینی ، نباید در انجام جراحی ثانویه عجله کرد.

لذا توجه داشته باشید که تا بهبودی کامل بعد از جراحی اولیه رینوپلاستی ( تا قبل از یکسال ) ، نباید اقدامی برای جراحی ترمیمی ، صورت پذیرد.

اقدامات قبل از جراحی ترمیمی بینی

بینی تقریبا یکسال بعد از جراحی اولیه ، آماده جراحی مجدد می شود ؛ عمل ثانویه زودهنگام ممکن است مشکلات جراحی اولیه را برطرف نکند و حتی فرد را با مشکلات دیگری مواجه سازد.

جراحی ترمیمی ، دشوارتر از جراحی اولیه است ؛ چرا که مشکلات پیچیده زیادی وجود دارد که باید در عمل ثانویه برطرف شوند ؛ موفقیت این جراحی ، مستلزم انتخاب جراح زیبایی با تجربه و دانش کافی می باشد ؛ بنابراین در انتخاب جراح بینی دقت زیادی داشته باشید.

اگرچه جراحی ترمیمی ، اغلب پیچیده تر از جراحی اولیه است ؛ اما با این حال ، متخصص بینی با استفاده صحیح تکنیک های پیشرفته می تواند جراحی ترمیمی موفقی داشته باشد.

اکثر جراحان متخصص در حیطه عمل بینی ،  از تجربه لازم در جراحی های پیچیده بازسازی بینی برخوردارند و می توانند انتظارات بیمار را تحقق بخشند.

دکتر باستانی نژاد جراح و متخصص گوش و حلق و بینی می باشند که با اتکا بر تبحر و توانمندی خود بهترین نتایج را از انجام انواع جراحی برای مراجعین محترم خود به ارمغان می آورند.

عزیزانی که تصمیم به انجام موفق جراحی ترمیمی بینی در تهران دارند ، می توانند با اطمینان خاطر به مطب دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی ترمیمی در تهران مراجعه فرمایند.

مراقبت های بعد از جراحی ترمیمی دماغ

 • بهبودی پس از هر عمل جراحی انرژی زیادی می گیرد ؛ از این رو باید سعی کنید تا حد ممکن استراحت کنید.
 • البته هنگام خواب یا مطالعه یا تماشای تلویزیون از بالش استفاده کنید و سعی کنید سر خود را بالا نگه دارید تا تورم کاهش یابد.
 • از خم شدن ، بلند کردن اشیاء با وزن بالا ،و انجام فعالیت های شدید اجتناب کنید.
 • جراح در پایان عمل ترمیمی بینی ، باند و پانسمان در اطراف و داخل بینی قرار می دهد.
 • این باند ها باید خشک بمانند.
 • این بدان معناست که باید از حمام کردن یا شنا خودداری کنید ؛ البته از ناحیه گردن به پایین تان را می توانید با سردوش متحرک بشویید. ( موهایتان را به حالت شستشوی سالن زیبایی شامپو کنید. )
 • کمپرس یخ را روی گونه های و ناحیه اطراف چشم ها قرار دهید تا به کاهش تورم کمک کنید.
 • مراقب باشید بسته یخ را از بینی دور نگه دارید ؛ چرا که هر وزنی هر چقدر هم کم باشد ، می تواند موقعیت بافت ها را هنگام بهبودی تغییر دهد و باعث باقی ماندن جای زخم روی بینی شود.
 • سیگار ، گردش خون را مختل می کند و باعث می شود اکسیژن و سایر مواد مغذی نتوانند به محل جراحی برسند.
 • لذا از آن جا که ترمیم زخم ، به مقدار زیادی خون غنی از اکسیژن نیاز دارد ؛ می توان درک کرد که چگونه سیگار می تواند روند طبیعی بهبودی را مختل کند.
 • الکل نیز در بسیاری از افراد مانع بهبودی می شود ، بنابراین بهتر است حداقل در مراحل اولیه بهبودی از نوشیدن الکل و مصرف تنباکو خودداری کنید.

هزینه جراحی ترمیمی بینی در تهران

هزینه جراحی بینی ترمیمی ، به دلیل پیچیدگی بیشتری که نسبت به جراحی اولیه بینی دارد و دقت بیشتری که برای انجام آن باید به کار گرفته شود ؛ به مراتب بیشتر از هزینه جراحی اولیه بینی می باشد.

عزیزانی که تصمیم به انجام مجدد رینوپلاستی دارند ؛ برای اطلاع از هزینه دقیق آن باید به صورت حضوری به مطب جراح مورد نظر خود مراجعه کرده و تحت ارزیابی قرار گیرند.