جراحی ترمیمی بینی با استفاده از غضروف دنده

جراحی ترمیمی بینی با استفاده از غضروف دنده : چنانچه نقص غضروفی اسکلت بینی ، شدید باشد جهت اصلاح شکل ساختاری – ظاهری بینی نیاز مُبرم به پیوند غضروف می باشد ، در چنین مواردی غضروف دنده کاربرد موثری خواهد داشت.

برای چه افرادی نیاز به استفاده از غضروف دنده ضروری می باشد ؟

به طور کلی برای افراد ذیل می توان به منظور اصلاح فرم بینی از غضروف دنده خود فرد استفاده کرد :

  • افرادی که در اثر سوانح رانندگی بینی شان آسیب دیده است.
  • افرادی که به دلیل جراحی بینی ناموفق پیشین ، اسکلت بینی شان آسیب دیده است. ( برای جراحی ترمیمی این افراد نیاز به استفاده از غضروف دنده ضروری خواهد بود. )
  • افرادی که به صورت مادرزادی دچار کمبود غضروف در بینی هستند.

منابع پیوند غضروف

برای پیوند غضروف به بینی بیمار منابع متعددی وجود دارد که در ادامه مقاله به آن ها پرداخته ایم.

جراحی ترمیمی بینی با استفاده از غضروف دنده

غضروف گوش :

در این روش ، برشی در ناحیه داخلی لاله گوش فرد ایجاد شده و غضروف مورد نیاز از لاله گوش وی استخراج می گردد.

لازم است بدانید که در برداشت غضروف از گوش ؛ برشی که بر روی لاله گوش بیمار ایجاد می شود ، سریعا بهبود یافته و جای بخیه عمل نیز باقی نخواهد ماند.

توجه داشته باشید که با برداشت غضروف از گوش بیمار ، تغییر شکل یا بد فرمی در گوش به وجود نخواهد آمد.

گرچه دستیابی به غضروف گوش ، بسیار سهل الوصول تر از سایر منابع غضروفی می باشد.

اما از آن جا که میزان غضروفی که می توان از غضروف گوش به دست آورد بسیار ناچیز است ، از این روش تنها می توان برای جراحی های ترمیمی ساده که نیاز به پیوند غضروف کم است ، استفاده نمود.

غضروف دنده :

در مواردی که جهت اصلاح و بازسازی ساختار غضروفی بینی ، نیاز به پیوند غضروف زیاد باشد باید به منظور پیوند غضروف ؛ از غضروف دنده بیمار بهره برد.

در این روش می بایست جهت برداشت از غضروف دنده ، یک برش به ابعاد حدودا 4 الی 5 سانتی متری بر روی قفسه سینه فرد ایجاد گردد.

لازم به ذکر است که در این روش ؛ از دنده 6 بیمار آن هم به میزان جزئی ، غضروف مورد نیاز برداشته می شود.

از این رو به دلیل برداشت غضروف به میزان جزئی ؛ این روش ، هیچ گونه تاثیر سوئی بر روی قفسه سینه و دنده های بیمار نخواهد داشت.

توجه داشته باشید که میزان غضروفی که در برداشت غضروف از دنده به دست می آید در قیاس با میزان غضروفی که در برداشت غضروف از گوش به دست می آید بیشتر است ، در نتیجه به وسیله غضروف به دست آمده در این روش می توان تغییرات گستره تری در ساختار بینی بیمار ایجاد کرد.

بر خلاف تصور عموم که گمان می کنند این روش درد زیادی به همراه دارد ؛ باید گفت که بعد از جراحی ترمیمی بینی با استفاده از غضروف دنده و برداشت غضروف از دنده بیمار ، فرد تنها با درد خفیفی در ناحیه قفسه سینه مواجه خواهد بود که آن هم با مصرف مسکن های معمولی همچون استامینوفن التیام خواهد یافت.

لازم به ذکر است در صورتی که جراح بینی تکنیک صحیحی را بدین منظور بکار گیرد ، قطعا این جراحی هیچ گونه عارضه ای برای بیمار در پی نخواهد داشت.

غضروف های مصنوعی :

به جز غضروف گوش و دنده ، برخی منابع دیگر نیز جهت پیوند غضروف وجود دارند که غضروف مصنوعی یکی از این منابع می باشد.

استفاده از منبع غضروف مصنوعی شاید نتایج ماندگاری داشته باشد اما احتمال عفونت در این روش ، زیاد است.

غضروف های اهدایی :

منظور از غضروف های  اهدایی ، غضروف هایی است که از بدن افرادی که در قید حیات نیستند به دست می آید و اشعه مخصوصی به آن تابانیده می شود تا قابل استفاده گردد.

اما در این روش ، امکان جذب غضروف مورد استفاده و همچنین از بین رفتن آن بسیار زیاد است.

چرا استفاده از غضروف دنده نسبت به غضروف گوش و سپتوم بینی بهتر است ؟

میزان غضروفی که از دنده می توان برداشت ؛ به مراتب بیشتر از غضروفی است که می توان از غضروف تیغه بینی یا گوش بیمار ، برداشت نمود.

لذا در جراحی های ترمیمی که نیاز به میزان قابل توجهی غضروف ، جهت ترمیم و اصلاح فرم ظاهری بینی می باشد ؛ بهترین گزینه ، استفاده از غضروف دنده خود فرد می باشد.

جراحی ترمیمی بینی با استفاده از غضروف دنده

مزایای غضروف دنده

  • غضروف دنده ، در قیاس با دیگر غضروف ها از بافت طبیعی تری برخوردار است.
  • نتایجی که در جراحی ترمیمی بینی با استفاده از غضروف دنده می توان کسب نمود ، دارای ماندگاری بسیار بالایی است.
  • میزان برشی که به منظور برداشت غضروف دنده در قسمت قفسه سینه بیمار ایجاد می گردد ، بسیار جزئی خواهد بود و جای برش موجود بر روی این ناحیه ، نیز غالبا پس از گذشت 6 ماه تا یکسال به طور کامل از بین خواهد رفت.
  • غضروف دنده ، مقاومت بالایی در برابر ابتلا به عفونت دارد ؛ لذا در رفع ناهنجاری های بینی و پیشگیری از بازگشت مجدد فرم سابق بینی ، می تواند مثمر ثمر واقع گردد.

آیا با برداشت غضروف دنده جهت تصحیح فرم بینی ، جای برش ایجاد شده در ناحیه قفسه سینه از بین می رود ؟

جراح بینی با یک برش کوچک که در امتداد قفسه سینه بیمار ایجاد می کند ، غضروف مورد نیاز جهت اصلاح فرم بینی را برداشت می نماید.

لازم به ذکر است که وسعت برش ایجاد شده ؛ بسیار محدود بوده و به مرور زمان ، جای باقی مانده از آن از بین رفته و تقریبا در عمده موارد ؛ هیچ اثری از آن باقی نخواهد ماند.

آیا برداشت غضروف دنده در مقاومت و عملکرد قفسه سینه تاثیرگذار است ؟

غضروف مورد نیاز به منظور پیوند در بینی و اصلاح ناهنجاری های به وجود آمده ؛ از قفسه سینه بیمار و در واقع از ناحیه اتصال استخوان دنده به استخوان جناغ سینه برداشت می گردد.

از این رو باید گفت ، محل برداشت غضروف لازم جهت پیوند در بینی بیمار ؛ در مقاومت و عملکرد استخوان دنده و جناغ سینه ، هیچ خللی ایجاد کرده و حتی در دراز مدت نیز اثر سوئی بر روی عملکرد قفسه سینه بیمار ، به دنبال نخواهد داشت و اختلالی در مکانیزم آن ایجاد نخواهد کرد.

نتیجه گیری

بر اساس توضیحاتی که در ارتباط با منابع پیوند غضروف در مقاله قید شد ؛ می توان اذعان نمود که استفاده از غضروف خود فرد بویژه غضروف دنده ، در مواردی که نقص غضروفی اسکت بینی زیاد است ، بهترین انتخاب می باشد.

جراحی ترمیمی بینی بیماری که بینی او غضروف های دفرمه و کج داشته و همچنین در ناحیه نوک بینی اسکار از عمل جراحی قبل وجود داشته است. در این جراحی با کمک غضروف دنده « خود بیمار » جراجی ترمیمی بینی انجام شده است.
نتیجه بلافاصله پس از عمل است و بدیهی است که بینی تورم دارد.