همه چیز درباره جراحی بینی

جراحی بینی به منظور ایجاد فرم ظاهری ایده آل برای بینی انجام می گیرد. بینی به دلیل عملکرد تنفسی ای که دارد در حفظ سلامت بدن نقشی اساسی ایفا می کند. همچنین به دلیل برقراری تناسب میان سایر اجزای صورت ، عضوی مهم و تاثیر گذار در زیبایی چهره به شمار می رود.

اهمیت نقش عملکردی بینی در جراحی بینی

به طور کلی بینی از ساختار و فیزیولوژی پیچیده ای برخوردار است و به عنوان یکی از مهم ترین اعضای بدن در راستای حفظ سلامتی به شمار می رود.

بینی ، وظایف بسیاری اعم از ایجاد مسیر هوایی مناسب برای تنفس مطلوب ، تنظیم رطوبت و دما و غیره را به عهده دارد که ایجاد راه هوایی از مهم ترین وظایف آن می باشد.

طی جراحي بيني و اصلاح عیوب ظاهری آن ، می بایست عملکردهای اساسی و حیاتی بینی به درستی حفظ شود و خللی بر آن ها وارد نگردد ؛ زیرا در غیر این صورت ، سلامت افراد به مخاطره خواهد افتاد.

جراحی بینی

هدف از جراحی بینی

جراحی های بینی با دو هدف درمانی و زیبایی می تواند انجام شود.

 • جراحي بيني با هدف درمانی : این جراحی در راستای بهبود و اصلاح عملکرد حیاتی بینی انجام می گیرد و عمدتا به تصحیح انحراف تیغه بینی ( سپتوم ) می پردازد که در پزشکی به سپتوپلاستی موسوم است.

توجه داشته باشید که پولیپ بینی ، تورم نسوج داخلی بینی و غیره در برخی موارد به انجام جراحی های پیچیده تری نیاز دارند و ممکن است استفاده از جراحی آندوسکوپیک را ضروری سازند.

 • جراحي بيني با هدف زیبایی : این جراحی با هدف بهبود فرم ظاهری بینی و افزایش زیبایی آن ، صورت می پذیرد و در اصطلاح پزشکی به این نوع از جراحي بيني ؛ راینوپلاستی اطلاق می گردد.

لازم به ذکر است که چنانچه فرد با اختلالات تنفسی و عملکردی بینی مواجه باشد و تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی گرفته باشد می توان به طور همزمان ، همراه با اصلاح ساختار ظاهری بینی ؛ مشکلات عملکردی بینی وی را نیز برطرف نمود.

به انجام همزمان جراحی درمانی و زیبایی بینی ، سپتورینوپلاستی ، گفته می شود.

آیا در صورت وجود مشکلات تنفسی می توان اقدام به جراحی بینی نمود ؟

بله ، چنانچه قبل از اقدام به جراحي بيني ، طی جراحی و پس از آن ؛ کلیه شرایط لازم جهت حفظ عملکرد بینی ؛ لحاظ گردد می توان نسبت به انجام جراحي بيني اقدام نمود.

توجه داشته باشید که در صورت وجود انحراف در تیغه بینی و همچنین در صورت رشد بیش از حد شاخک های بینی ، اصلاح این موارد ؛ همزمان با جراحی زیبایی بینی امکان پذیر است.

در رابطه با پولیپ بینی و ابتلا به سینوزیت مزمن ، توجه داشته باشید که بهتر است این موارد طی پروسه ای جداگانه و قبل از جراحی زیبایی بینی ؛ معالجه گردند.

دلایل انجام جراحی زیبایی بینی

 • بزرگ بودن بیش از حد یا کوچک بودن و نامتناسب بودن بینی
 • پهن بودن بینی
 • فرورفتگی زیاد در پشت بین
 • قوزدار بودن بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • بزرگ بودن یا عدم تقارن سوراخ های بینی
 • وجود اختلالات تنفسی به دلایل مادرزادی یا انحراف تیغه بینی
 • نارضایتی از عمل بینی قبلی

جراح بینی

انجام عمل بینی موفقیت آمیز مستلزم دانش ، تبحر و تجربه بالای جراح بینی می باشد.

بهترین جراح بینی با مهارت بالایی که در زمینه عمل بینی دارد قادر خواهد بود در حین حفظ سلامتی و عملکرد بینی انواع عمل بینی از قبیل عمل بینی گوشتی ، عمل بینی استخوانی و غیره را به بهترین شکل ممکن و بدون بروز اختلالات تنفسی بعد از جراحی و برگشت پذیری انجام دهد و حس اعتماد به نفس و رضایت مندی را برای فرد به ارمغان آورد.

کاندیدای مناسب جراحی زیبایی بینی

 • فرد باید از سلامت جسمی و روحی مناسبی برخوردار باشد
 • از نتیجه عمل بینی انتظارات واقع گرایانه ای داشته باشد.

روش های جراحی زیبایی بینی

عمل بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود و انتخاب هر یک از این روش ها به عهده جراح بینی می باشد.

جراحی بینی

 • عمل بینی به روش باز

در این روش ، علاوه بر برش هایی که در داخل بینی ایجاد می گردد ناحیه کلوملا نیز برش داده می شود. سپس جهت اعمال تغییرات روی بینی ، پوست بینی را از روی بینی بلند می کنند.

بنابراین جراح بینی به ساختمان بینی اشراف کامل داشته و قطعا قرار دادن گرافت های غضروفی و استخوانی یا پروتز ها راحت تر خواهد بود. در صورتی که مشکلات بینی به دلایلی از قبیل عدم تقارن در نوک بینی ، مشکلات مادرزادی ، جراحی های ترمیمی ، مشکلاتی که در اثر ضربه ایجاد شده اند و جراحي بيني گوشتي به دلیل این که نیاز به تقویت و بازسازی غضروف وجود دارد عمل بینی به روش باز مناسب خواهد بود.

 • عمل بینی به روش بسته

در این روش ، هیچ گونه برشی در بیرون بینی ایجاد نمی شود و تمام فرآیند جراحي بيني در داخل بینی انجام می گیرد و طبیعتا جای زخم واسکار پس از جراحی به وجود نخواهد آمد. غالبا در صورتی که مشکلات بینی خفیف باشد مثلا بینی قوزدار باشد یا سر بینی نیاز به تغییرات مختصری داشته باشد عمل بینی به روش بسته انجام می گیرد.

انواع بینی

در حالت کلی بینی به دو دسته تقسیم می‌شود. دلیل اصلی تفاوت میان بینی گوشتی و استخوانی میزان ضخامت پوست و غضروف بینی می باشد.

 • بینی گوشتی

این نوع بینی ها دارای پوست ضخیم با منافذ زیاد و غضروف ضعیف و نازک می باشند. ارتفاع پره های این بینی ها ضخیم و بلند می باشد و نوک بینی پهن می باشد.

 • بینی استخوانی

این نوع بینی ها دارای پوستی نازک و غضروفی محکم می باشند و غالبا در استخوان بینی قوز وجود دارد.

جراحی بینی

انواع مدل جراحی بینی

 • عمل بینی گوشتی

جراحي بيني هاي گوشتي به دلیل ضخامت پوست و ضعف غضروف بینی از حساسیت بالایی برخوردار بوده و نیازمند جراحی توسط یک جراح متبحر می باشد. بنابراین افرادی که جنس بینی شان در این دسته قرار داد نباید توقع دستیابی به یک بینی ظریف و زیبا را از جراحی داشته باشند.

 • عمل بینی استخوانی

در جراحی بینی استخوانی ، قوز بینی و بافت هایی که موجب برجستگی پل بینی شده اند برطرف می شود. در بینی های استخوانی به دلیل نازک بودن پوست بینی هرگونه تغییر و ناهمواری جزئی بر روی ساختار غضروفی بینی به راحتی قابل رویت خواهد بود ، اما عمدتا نتایج عمل بینی های استخوانی رضایت بخش می باشند.

 • عمل بینی فانتزی

عمل بینی عروسکی با هدف دستیابی به یک بینی سر بالا و کوچک تر انجام می شود و لازمه داشتن بینی فانتزی چهره ای با اجزای صورت کوچک و داشتن ویژگی های بینی استخوانی می باشد.

انجام جراحی زیبایی بینی در چه سنی مجاز است ؟

توصیه اکید پزشکان بر این است که جراحی زیبایی بینی بعد از تکامل سن رشد ، صورت پذیرد ؛ علت تاکید بر این امر ، از این منظر است که رشد غضروف های بینی تا پایان سن بلوغ ادامه دارد و از طرفی برخی از غضروف های بینی ، موظف به هدایت و کنترل رشد صورت می باشند.

از این رو چنانچه قبل از اتمام دوران بلوغ ، جراحي بيني انجام گیرد و غضروف های بینی در معرض تغییر واقع شوند ، این اتفاق می تواند در آینده سبب بروز دفرمیتی در بینی شده و بر روی رشد صورت نیز تاثیر منفی ایجاد کند.

لذا توصیه می شود افراد بعد از 18 سالگی و اتمام روند رشد ، نسبت به انجام جراحي بيني اقدام نمایند.

جراحی بینی

تاثیر جراحی بینی بر روی تون صدا

یکی از شایع ترین سوالاتی که عمدتا متقاضیان جراحي بيني با آن روبرو بوده و در جلسه مشاوره مطرح می نمایند ؛ این است که آیا جراحي بيني بر روی تون صدا ( رزونانس صدا ) اثر گذار است یا خیر ؟

پیش از هر چیز به زیباجویانی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی دارند ، توصیه می گردد که نهایت دقت خود را در انتخاب یک جراح بینی توانمند و حاذق بکار گیرند تا عوارض و خطرات احتمالی جراحی ، متوجه آن ها نگردد.

زیرا عدم انتخاب صحیح جراح بینی و اعمال تغییرات بیش از حد بر روی بینی طی عمل جراحی ، مشکلات عدیده ای را برای فرد در پی خواهد داشت.

بروز انسداد در مجاری هوایی بینی و به تبع آن ، نارسایی در دریچه تنفسی ؛ از جمله اختلالاتی است که در صورت انجام نادرست جراحي بيني ممکن است پدید آید و موجب تغییر طنین صدا گردد.

در مقابل ؛ چنانچه انجام جراحي بيني به یک جراح متبحر واگذار گردد و این جراحی به نحو صحیح انجام پذیرد ( مشروط به این که فرد قبل از جراحی دچار هیچ گونه اختلال تنفسی نبوده باشد ) ؛ به جرأت می توان گفت که جراحي بيني ، منجر به تغییر صدا نخواهد شد.

در پایان باید گفت به طور عمده افراد تا پایان دوره نقاهت جراحی بینی با تغییر جزئی صدا ( به صورت موقتی و گذرا ) مواجه خواهند بود که این مسئله ، ناشی از تورم مخاط بینی و زخم های جراحی می باشد که به طور طبیعی بعد از ترمیم کامل بینی ؛ مرتفع خواهد شد.

 اقدامات قبل از جراحی زیبایی بینی

 1. فرد باید از سلامت جسمی برخوردار باشد.
 2. به مدت 2 هفته استعمال سیگار و قلیان ممنوع می باشد. 
 3. حداقل 2 هفته قبل از عمل بینی ، مصرف آسپرین و داروهای مشابه آن ممنوع می باشد.
 4. به مدت 8 ساعت پیش از عمل از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی یکی از مهم ترین مسائلی است که تمام افرادی که جراحی بینی داشته اند باید درنظر بگیرند ؛ چرا که مراقبت های بعد از عمل بر روی کیفیت نتیجه جراحی ، بهبود فرم بینی و همچنین کوتاه تر شدن دوره نقاهت جراحی اثر گذار است.

 1. 24 ساعت پس از عمل به منظور کاهش تورم و کبودی می توان از کمپرس آب سرد استفاده نمود.
 2. داروهای تجویز شده توسط پزشک باید مطابق دستور مصرف گردد.
 3. شستن صورت و استحمام نمودن در صورتی که گچ خیس نشود اشکالی ایجاد نمی کند.
 4. در حین خواب سرتان را از سطح بدن بالاتر قرار دهید می توانید دو بالش زیر سر خود قرار دهی.
 5. بعد از عمل بینی مایعات و غذا های نرم و بدون نمک میل نمایید.
 6. با دهان باز سرفه و عطسه کنید تا به بینی فشار وارد نشود.
 7. به مدت 2 الی 3 هفته پس از جراحی ، جهت تخلیه ترشحات بینی به هیچ عنوان نباید فین نمایید.
 8. به مدت 3 هفته ، از قرار دادن عینک روی بینی خودداری نمایید و در صورت ضرورت استفاده از عینک از لنز استفاده کنید.
 9. به مدت چند هفته از انجام فعالیت های سنگین ورزشی اجتناب کنید.

استحمام بعد از جراحی بینی

حمام و دوش گرفتن از مهم ترین دستورات مراقبتی بعد از عمل بینی می باشد که باید به دقت پیگیری شود.

دوش گرفتن و رفتن به استخر در فاصله زمانی کوتاهی بعد از عمل بینی ( یعنی قبل از زمان تعیین شده از سوی پزشک معالج ) ، سبب افزایش احتمال عوارض جانبی جراحی ؛ اعم از عفونت ، آهسته شدن فرآیند بهبودی ، تشدید خونریزی و در بدترین حالت بازشدن محل برش جراحی ؛ خواهد شد.

توجه داشته باشید که آب می تواند بخیه را شل کند ؛ این اتفاق موجب بدتر شدن زخم ناشی از جراحی شده و در نتیجه به باقیماندن جای زخم و مشکلاتی از این قبیل خواهد انجامید.

در این جا ذکر این نکته حائز اهمیت که بعد از جراحی بینی ، یک آتل یا گچ مخصوص ( اسپلینت ) بر روی بینی گذاشته می شود ؛ حال آن که این پانسمان باید بدون آن که خیس یا مرطوب شود به مدت یک هفته بر روی بینی باقی بماند.

چنانچه در این بازه زمانی ، پانسمان خیس شود ؛ می تواند نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهد.

همانطور که اشاره شد ، گچ بینی یک هفته بعد از عمل برداشته می شود ؛ برداشتن گچ از روی بینی باید توسط جراح معالج انجام پذیرد.

لذا افراد پیش از مراجعه به پزشک برای برداشتن گچ بینی ؛ باید دوش بگیرند تا گچ به خوبی خیس شده و در نتیجه به راحتی از روی بینی جدا شود.

افراد در صورتی که پیش از برداشتن گچ از روی بینی ، تصمیم به شستن موهای خود بگیرند ؛ باید موهای خود را به روشی که در آرایشگاه ها استفاده می شود ، شستشو دهند.

جراحی بینی

 

آیا امکان جراحی بینی با لیزر وجود دارد ؟

استفاده از لیزر در زیبایی تنها جهت برطرف نمودن عارضه های پوستی کاربرد دارد و علم پزشکی هنوز به پیشرفتی نرسیده که بتوان عمل بینی را به کمک لیزر انجام داد.

چه عواملی باعث نازک یا ضخیم شدن پوست بینی می شوند ؟

ضخامت پوست بینی در تعیین تکنیک های مورد نیاز در جراحی مهم است. ضخامت پوست به بسیاری از عوامل مربوط می شود اما بیشتر یک ویژگی است که به ارث می رسد. ویژگی های مختلفی برای درک تفاوت بین پوست نازک و ضخیم وجود دارد.

به طور کلی پوست نازک می تواند شکل غضروف های زیرین و ساختار بینی را آشکار کند در حالی که ساختار زیرین بینی در افراد با پوست ضخیم تر و تخلخل بیشترکمتر مشهود است.

تکنیک های جراحی بينی با پوست نازک چیست ؟

تکنیک های مورد استفاده در جراحی برای بیمارانی که پوست نازک دارند در مقایسه با بينی با پوست ضخیم باید متفاوت باشد. بیمار با پوست نازک تورم کمتری پس از جراحی خواهد داشت اما برای اینکه بتواند از بروز بی نظمی بعد از جراحی جلوگیری کند، باید استتار زیادی در چارچوب زمینه ای داشته باشد. بیماران با پوست نازک در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

چرا افراد جراحی زیبایی بينی را انتخاب می کنند ؟

 • افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس خود
 • اصلاح مشکلات تنفسی به دلیل اندازه ، شکل یا موقعیت بينی
 • تغییر اندازه ، شکل یا موقعیت بينی تا به نمای کلی و نمایه مورد نظر خود برسند.

آیا جراحی زیبایی بينی برای من مناسب است ؟

اگر از اندازه ، شکل و موقعیت بينی خود ناراضی هستید، جراحی تغییر شکل بينی – از نظر فنی جراحی زیبایی بینی شناخته می شود – می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

جراحی بينی برای اکثر افراد مناسب است ، اما همه افراد در آناتومی بينی متفاوت هستند ، بنابراین اولین قدم همیشه مشاوره با پزشک معالج است.

جراحی زیبایی بينی چه نتیجه ای دارد و چه مدت طول می کشد ؟

جزئیات دقیقاً بسته به نوع جراحی و تغییرات مورد نظر متفاوت است. با این حال، هیچ جای زخمی قابل مشاهده نیست زیرا برشهای جراحی در داخل بينی یا در امتداد چینهای طبیعی سوراخ بينی ایجاد می شود.

اگر هدف ساختار استخوان است ، جراح به طور کامل تغییرات را در داخل بينی انجام می دهد، بنابراین پوست دست نخورده باقی می ماند و بنابراین طبیعی کوچک می شود تا متناسب با اندازه یا شکل جدید باشد. جراحی زیبایی بينی معمولا دو ساعت طول می کشد و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

آیا می توان جراحی بينی را برای کمک به مشکلات تنفسی انجام داد ؟

بله می توان مشکلات تنفسی را در بیشتر موارد برطرف کرد. نارسایی تنفسی در بسیاری از بیماران به دلیل آسیب دیدگی بينی یا شکل طبیعی و موقعیت بينی ایجاد میشود.

آیا دلیلی وجود دارد که بیمار قادر به انجام جراحی بينی نباشد ؟

اکثر افراد برای انجام عمل زیبایی بينی مناسب هستند. با این حال، اگر انتظار غیرواقعی از چگونگی ظاهر بينی خود دارید، جراح زیبایی با شما در مورد واقعیت صحبت می کند. همچنین درباره سبک زندگی و سابقه پزشکی شما سخن خواهد گفت تا اطمینان حاصل کند شما کاندید مناسبی برای جراحی هستید.

تفاوت بین جراحی زیبایی بينی “باز” و “بسته” چیست ؟

به بیان ساده ، جراحی زیبایی بينی “باز” شامل ایجاد یک برش کوچک در کولوملا، بافت جداکننده سوراخ بينی ، و همچنین برش های داخلی است. برش خارجی به جراح اجازه می دهد پوست را بلند کند،  اندازه و شکل غضروف زیر آن را تغییر دهد.

در جراحی زیبایی بینی ‘بسته’، برش ها کاملا در داخل بينی زده می شود.

هزینه جراحی بينی چقدر است ؟

هزینه عمل بينی به عوامل مختلفی بستگی دارد و در جلسه مشاوره مشخص می شود و جراح بينی میزان هزینه را به اطلاع بیمار می رساند.

انجام عمل بينی های گوشتی در مقایسه با بينی های استخوانی به مهارت و دقت بالاتری نیاز دارد. لذا هزینه عمل بینی گوشتی بیشتر از بینی استخوانی خواهد بود.