جراحی بینی به منظور ایجاد فرم ظاهری ایده آل برای بینی انجام می گیرد. بینی به دلیل عملکرد تنفسی ای که دارد در حفظ سلامت بدن نقشی اساسی ایفا می کند. همچنین به دلیل برقراری تناسب میان سایر اجزای صورت ، عضوی مهم و تاثیر گذار در زیبایی چهره به شمار می رود. در مقاله پیش رو ، دکتر باستانی نژاد جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ، نکات مهمی را پیرامون عمل جراحی بینی و بایدها و نبایدهای آن مطرح نموده اند که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

به طور کلی بينی از ساختار و فیزیولوژی پیچیده ای برخوردار است و به عنوان یکی از مهم ترین اعضای بدن در راستای حفظ سلامتی به شمار می رود.

بينی ، وظایف بسیاری اعم از ایجاد مسیر هوایی مناسب برای تنفس مطلوب، تنظیم رطوبت و دما و غیره را به عهده دارد که ایجاد راه هوایی از مهم ترین وظایف آن می باشد.

طی عمل بینی و اصلاح عیوب ظاهری آن، باید عملکردهای اساسی و حیاتی بينی نیز به درستی حفظ شود و خللی بر آن ها وارد نگردد؛ زیرا در غیر این صورت، سلامت افراد به مخاطره خواهد افتاد.

هدف از جراحی بینی

رینوپلاستی با دو هدف درمانی و زیبایی می تواند انجام شود.

 • عمل بینی با هدف درمانی

این جراحی در راستای بهبود و اصلاح عملکرد حیاتی بينی انجام می گیرد و عمدتا به درمان پولیپ بینی و نیز تصحیح انحراف تیغه بينی ( سپتوم ) می پردازد که در پزشکی به سپتوپلاستی موسوم است.

توجه داشته باشید که درمان پولیپ بينی ، تورم نسوج داخلی بينی و غیره؛ در برخی موارد به انجام جراحی های پیچیده تری نیاز دارند و ممکن است استفاده از جراحی آندوسکوپیک را ضروری سازند.

 • عمل بینی با هدف زیبایی

این جراحی با هدف بهبود فرم ظاهری بينی و افزایش زیبایی آن، صورت می پذیرد و در اصطلاح پزشکی به آن رینوپلاستی اطلاق می گردد.

لازم به ذکر است که چنانچه فرد با اختلالات تنفسی و عملکردی بينی مواجه باشد و تصمیم به انجام جراحی زیبایی بينی گرفته باشد؛ می توان به طور همزمان، همراه با اصلاح ساختار ظاهری بينی ؛ مشکلات عملکردی آن را نیز برطرف نمود.

به انجام همزمان جراحی درمانی و زیبایی بينی ، سپتورینوپلاستی گفته می شود.

جراحی بینی

آیا در صورت وجود مشکلات تنفسی می توان اقدام به جراحی بینی نمود ؟

بله. چنانچه قبل از اقدام به عمل بینی ، طی جراحی و پس از آن؛ کلیه شرایط لازم جهت حفظ عملکرد بينی لحاظ گردد؛ می توان نسبت به انجام آن اقدام نمود.

توجه داشته باشید که در صورت وجود انحراف در تیغه بينی و همچنین در صورت رشد بیش از حد شاخک های بينی ؛ اصلاح این موارد به طور همزمان با عمل زیبایی بينی امکان پذیر است.

در رابطه با پولیپ بينی و ابتلا به سینوزیت مزمن ، باید متذکر شد که بهتر است این موارد طی پروسه ای جداگانه و قبل از جراحی زیبایی بينی ؛ معالجه گردند.

دلایل انجام جراحی بینی

به طور کلی در راستای رفع ایرادات زیر، عمل بینی صورت می پذیرد :

 • پهن بودن بينی
 • قوزدار بودن بينی
 • افتادگی نوک بينی
 • فرورفتگی زیاد در پشت بينی
 • بزرگ بودن یا عدم تقارن سوراخ های بينی
 • بزرگ بودن بیش از حد یا کوچک بودن و نامتناسب بودن بينی
 • وجود اختلالات تنفسی به دلایل مادرزادی یا انحراف تیغه بينی
 • نارضایتی از جراحی بینی قبلی

آیا جراحی بينی برای من مناسب است ؟

اگر از اندازه ، شکل و موقعیت بينی خود ناراضی هستید، عمل بینی می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

عمل بینی برای اکثر افراد مناسب است، اما همه افراد در آناتومی بينی متفاوت هستند، بنابراین اولین قدم همیشه مشاوره با پزشک معالج است.

چرا افراد عمل جراحی بینی را انتخاب می کنند ؟

جراحی بینی با رویکرد زیبایی، جهت تحقق موارد زیر صورت می پذیرد :

 • افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس خود
 • اصلاح مشکلات تنفسی به دلیل اندازه، شکل یا موقعیت بينی
 • تغییر اندازه ، شکل یا موقعیت بينی تا به نمای کلی و نمایه مورد نظر خود برسند.

انتخاب جراح بینی

انجام عمل بینی موفقیت آمیز؛ مستلزم دانش ، تبحر و تجربه بالای جراح بینی می باشد.

بهترین جراح با مهارت بالایی که در زمینه عمل بينی دارد قادر خواهد بود در حین حفظ سلامتی و عملکرد بينی انواع جراحی بینی گوشتی ، استخوانی و غیره را به بهترین شکل ممکن و بدون بروز اختلالات تنفسی بعد از رینوپلاستی و برگشت پذیری انجام دهد و حس اعتماد به نفس و رضایتمندی را برای افراد به ارمغان آورد.

کاندیدای مناسب جراحی بینی

متقاضیان عمل بینی باید شرایط زیر را دارا باشند :

 1. فرد باید از سلامت جسمی و روحی مناسبی برخوردار باشد.
 2. از نتیجه جراحی دماغ انتظارات واقع گرایانه ای داشته باشد.

آیا دلیلی وجود دارد که بیمار قادر به انجام جراحی بینی نباشد ؟

اکثر افراد در صورت برخورداری از سلامت جسمانی کافی؛ برای انجام عمل بينی ، مناسب هستند. با این حال اگر انتظار غیرواقعی از چگونگی ظاهر بينی خود دارید، جراح زیبایی بینی با شما در مورد انتظاراتی که باید از این جراحی داشته باشید ، صحبت می کند.

همچنین جراح ، درباره سبک زندگی و سابقه پزشکی شما سوال خواهد کرد؛ تا اطمینان حاصل کند که شما کاندید مناسبی برای عمل بینی هستید یا خیر؟

جراحی بینی

انجام جراحی بینی در چه سنی مجاز است ؟

توصیه اکید پزشکان بر این است که عمل بینی بعد از تکامل سن رشد، صورت پذیرد؛ علت تاکید بر این امر، از این منظر است که رشد غضروف های بينی تا پایان سن بلوغ ادامه دارد و از طرفی برخی از غضروف های بينی ، موظف به هدایت و کنترل رشد صورت می باشند.

از این رو چنانچه قبل از اتمام دوران بلوغ ، جراحی بینی انجام گیرد و غضروف های بينی در معرض تغییر واقع شوند، این اتفاق می تواند در آینده سبب بروز دفرمیتی در بينی شده و بر روی رشد صورت نیز تاثیر منفی ایجاد کند.

لذا توصیه می شود افراد بعد از 18 سالگی و اتمام روند رشد، نسبت به انجام عمل بينی اقدام نمایند.

انواع بینی

در حالت کلی بينی ها به دو دسته تقسیم می شوند. دلیل اصلی تفاوت میان بينی گوشتی و استخوانی ، میزان ضخامت پوست و غضروف بينی می باشد.

جراحی بینی

 • بينی گوشتی

این نوع بينی ها دارای پوست ضخیم با منافذ زیاد و غضروف ضعیف و نازک می باشند. ارتفاع پره های این بينی ها ضخیم و بلند است و نوک بينی پهن می باشد.

جراحی بینی گوشتی ، به دلیل ضخامت پوست و ضعف غضروف این نوع از بينی ها ، از حساسیت بالایی برخوردار بوده و نیازمند جراحی توسط یک پزشک متبحر می باشد. به طور کلی برای اعمال تغییر بر روی این بینی ها محدودیت زیادی وجود دارد ، لذا افرادی که جنس بينی شان در این دسته قرار داد نباید توقع دستیابی به یک بينی ظریف از این عمل جراحی داشته باشند.

 • بينی استخوانی

این نوع بينی ها دارای پوستی نازک و غضروفی محکم می باشند و غالبا بر روی پل آن ها قوز وجود دارد.

در جراحی بینی استخوانی ، قوز بينی و بافت هایی که موجب برجستگی پل بينی شده اند برطرف می شود. در بينی های استخوانی به دلیل نازک بودن پوست بينی هر گونه تغییر و ناهمواری جزئی بر روی ساختار غضروفی بينی به راحتی قابل رویت خواهد بود ، اما عمدتا نتایج عمل بينی های استخوانی رضایت بخش می باشند.

 

 

انواع مدل جراحی بینی

 • عمل بینی طبیعی

امروزه ذهنیت افراد نسبت به بینی جراحی شده تغییرات مثبتی داشته و از این رو اکثر خانم ها و آقایان عمل بینی به فرم طبیعی را می پسندند.

در جراحی بینی طبیعی ، تنها عیوب ظاهری بینی اعم از کجی بینی ، قوز بینی ، افتادگی و پهنای نوک بینی و مواردی از این قبیل به شکلی کاملا طبیعی مرتفع شده و به تناسب می رسند؛ تا جایی که تغییرات صورت گرفته طی عمل ، به سختی قابل تشخیص خواهد بود.

هدف از رینوپلاستی طبیعی ، تناسب اجزای صورت با یکدیگر است؛ پس شناختن آناتومی ساختار بینی مهم است.

 • عمل بینی نیمه فانتزی

این مدل از جراحی بینی ، تقریبا انتخاب خیلی از خانم ها می باشد. در عمل زیبایی بینی به فرم نیمه فانتزی در عین توجه به تناسبات صورت و جلوگیری از برهم خوردن توازن چهره ، قوسی جزئی در پشت بینی ایجاد می شود و نوک بینی نیز به میزان بسیار مختصری بالا برده می شود.

 • عمل بینی فانتزی

جراحی بینی عروسکی با هدف دستیابی به یک بينی سر بالا و کوچک تر انجام می شود و لازمه داشتن بينی فانتزی ، چهره ای با اجزای صورت کوچک و داشتن ویژگی های بينی استخوانی می باشد.

جراحی بینی

روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود و انتخاب هر یک از این روش ها به عهده جراح بينی می باشد.

 • عمل بینی به روش باز

در این روش، علاوه بر برش هایی که در داخل بينی ایجاد می گردد ناحیه کلوملا نیز برش داده می شود.

سپس جهت اعمال تغییرات روی بينی ، پوست را از روی بينی بلند می کنند؛ بنابراین جراح به ساختمان بينی اشراف کامل داشته و قطعا قرار دادن گرافت های غضروفی و استخوانی یا پروتز ها برای وی راحت تر خواهد بود.

در صورتی که عمل بينی قرار است به منظور اصلاح مشکلاتی از قبیل عدم تقارن در نوک بينی ، مشکلات مادرزادی ، جراحی های ترمیمی و مشکلاتی که در اثر ضربه ایجاد شده اند صورت پذیرد یا هدف از آن ، تقویت غضروف های نوک بينی و جراحی بینی گوشتی است؛ عمل بينی به روش باز مناسب ترین گزینه خواهد بود.

 • عمل بینی به روش بسته

در این روش ، هیچ گونه برشی در بیرون بينی ایجاد نمی شود و تمام فرآیند جراحی در داخل بينی انجام می گیرد و طبیعتا جای زخم و اسکار پس از جراحی به وجود نخواهد آمد.

غالبا در صورتی که مشکلات بينی خفیف باشد؛ مثلا بينی قوزدار باشد یا سر بينی نیاز به تغییرات مختصری داشته باشد، عمل بيني به روش بسته انجام می گیرد.

تکنیک های جراحی بینی با پوست نازک چیست ؟

ضخامت پوست بینی ، در تعیین تکنیک های مورد نیاز در عمل بینی مهم است. ضخامت پوست به بسیاری از عوامل مربوط می شود؛ اما بیشتر یک ویژگی است که به ارث می رسد.

به طور کلی پوست نازک، می تواند شکل غضروف های زیرین و ساختار بینی را آشکار کند؛ در حالی که ساختار زیرین بینی در افراد با پوست ضخیم تر و تخلخل بیشتر ، کمتر مشهود است.

تکنیک های مورد استفاده در جراحی بینی برای بیمارانی که پوست نازک دارند، در مقایسه با جراحی بیماران با پوست ضخیم باید متفاوت باشد.

بیمار با پوست نازک، تورم کمتری پس از عمل بینی خواهد داشت؛ اما برای این که بتواند از بروز بی نظمی بعد از جراحی جلوگیری کند، باید استتار زیادی در چارچوب زمینه ای داشته باشد.

لازم به ذکر است که بیماران با پوست بینی نازک، در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

چسب زدن به بینی بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی، پزشک، مرکز محل جراحی شده در بینی را گچ می گیرد. این کار به تضمین بهبود صحیح استخوان ها کمک کرده و تمام ساختارهای غضروفی را تحت پشتیبانی قرار می دهد. همچنین گچ گرفتن بینی، به جلوگیری از هرگونه جابجایی و تغییر موقعیت ساختارها و چارچوب تازه شکل داده شده در طول هفته او بعد از جراحی بینی، کمک می کند.

بعد از سپری شدن یک هفته، پزشک گچ بینی را برداشته و لحظه هیجان انگیز نمایان شدن بینی جدید شما فرا می رسد. علیرغم سپری شدن یک هفته از جراحی، هنوز بینی شما در مرحله ای بحرانی قرار دارد و به همین دلیل بر روی پل و نوک بینی جدید شما، بمنظور کمک به کنترل ادم یا تورم، خصوصاً در نوک بینی، و کمک به پوست بینی برای سازگار شدن با شکل چارچوب جدید خود، چسب زده می شود.

چسب بینی برای چه مدت بعد از جراحی بینی باقی خواهد ماند؟

بهترین زمان برای چسب زدن به بینی در طول شب می باشد. هنگامی که صبح از خواب بلند می شویم اغلب تورم در نواحی مختلف بدن از جمله بینی بیشتر است. دوره ریکاوری در بیماران مختلف، متفاوت است و همین امر بر روی دوره مورد نیاز برای چسب زدن به بینی نیز تاثیر می گذارد. پزشک، مدت مناسب برای چسب زدن به بینی را برایتان تعیین کرده و همچنین نحوه صحیح چسب زدن به بینی را به شما آموزش می دهد. به طور کلی، از بیشتر بیماران انتظار می رود که برای یک دوره 1 الی دو ماهه، بعد از رینوپلاستی، به بینی خود چسب بزنند.

تمیز کردن و شستشوی بینی بعد از جراحی بینی

دوره ریکاوری بعد از جراحی بینی، چیزی فراتر از تنها استراحت کردن و دست کشیدن از برخی فعالیت ها می باشد. در طول چند هفته مربوط به دوره ریکاوری بعد از جراحی بینی، باید از بینی تان نیز مراقبت کنید تا فرایند بهبود را با کیفیت بهتری پشت سر گذارد. یکی از این مراقبت ها، تمیز کردن بینی است. در زمان تمیز کردن بینی، از محلول شستشوی سالین که قابل خریداری از داروخانه های محلی می باشد، استفاده کنید. شستشوی بینی به کاهش تورم و جلوگیری از بروز عفونت باکتریایی در ناحیه درمان جلوگیری می کند. در زمان شستشوی بینی، بسیار ملایم عمل کنید. بینی شما هنوز حساس است و در برابر حتی کوچک ترین ضربه، آسیب پذیر است. یکی از ساده ترین روش ها برای شستشوی بینی، استفاده از محلول سالین و یک سرنگ بدون سوزن است. سرنگ را از محلول سالین پر کرده و محلول را با فشار ملایم در یکی از سوراخ های بینی به جریان در آورید. همین کار را در سوراخ دیگر بینی نیز تکرار کنید.

نتیجه جراحی بینی

نرم افزار کامپیوتری در جراحی بینی

امروزه نرم افزارهای متعددی وجود دارد که برای شبیه سازی بینی قبل از جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنولوژی بر اساس طرح درمان ترسیم شده که در آن کلیه تناسبات بینی با سایر بخش های صورت و برازنده ترین مدل برای صورت هر بیمار بالقوه در نظر گرفته شده است، طرحی را به صورت پیش فرض از بینی شما ترسیم می کند که در واقع تصویری از بینی شما بعد از جراحی خواهد بود. البته این تکنولوژی، صد در صد نتیجه مشابه با آنچه بعد از جراحی در بینی خود مشاهده خواهید کرد را ارائه نمی دهد.

ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش کردن ملایم یک هفته بعد از جراحی بینی، بلامانع است. البته، حتماً باید به بینی خود زمان کافی را بدهید که قبل از ورود به جریان نرمال ورزش کردن، به مرحله بهبود لازم برسد.

زمانی که حتی ورزش کردن در سطح ملایم باعث احساس درد در بینی تان شد، بلافاصله آن را کنار بگذارید. اجتناب از هر گونه ورزش برخوردی که در آن احتمال وارد آمدن ضربه یا آسیب دیدن بینی وجود داشته باشد، تا شش هفته الزامی می باشد. بعد از سپری شدن این دوره نیز برای همیشه باید به خاطر داشته باشید که مراقبت از بینی، یک وظیفه برای شما بوده و نباید تصور کنید که سپری شدن یک دوره شش هفته ای به این معنی است که دیگر هیچ محدودیتی در خصوص وارد آمدن ضربه به بینی تان وجود نخواهد داشت.

آیا امکان جراحی بینی با لیزر وجود دارد ؟

استفاده از لیزر در زیبایی ، تنها جهت برطرف نمودن عارضه های پوستی کاربرد دارد و علم پزشکی هنوز به پیشرفتی نرسیده که بتوان جراحی بینی را به کمک لیزر انجام داد.

پس توصیه به شما عزیزان توصیه می کنیم گول این تبلیغات را نخورید، چرا که تنها راه زیبا کردن دماغ جراحی است.

ترکیب جراحی بینی و سایر جراحی های زیبایی

تکنیک های جراحی پلاستیک ، می توانند در یک جراحی ادغام شوند و این بدان معنی است که شما فقط یک بار زمان بهبودی دارید و یک بار باید تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید.

توجه داشته باشید که جراحی زیبایی بینی ، اغلب با سایر عمل های صورت و بدن همراه است که گاهی اوقات تلفیق رویه ها هوشمندانه است و گاهی این گونه نیست.

جراح متخصص، مشخص خواهد کرد که آیا ترکیب اعمال جراحی با جراحی بینی در مورد شما منطقی است یا خیر.

لازم به ذکر است که جراحی زیبایی بینی ؛ گاهی اوقات با عمل افزایش چانه، لیپوساکشن صورت یا جراحی پلک به صورت همزمان انجام می شود.

شکل و اندازه بینی و چانه شما تأثیر چشمگیری در ظاهر صورت شما دارد و با انجام مراحل مختلف با هم می توان تناسبات مطلوبی ایجاد کرد.

هنگامی که چانه کوچک است ، به نظر می رسد حتی متوسط بودن سایز بینی ، می تواند زیبایی صورت را تحت فشار قرار دهد.

اما چانه بزرگتر می تواند بینی بزرگتر را متعادل نشان دهد.

جراح به جای کاهش بینی در حین عمل زیبایی بینی ، می تواند چانه را بزرگ کند.

جراحی پروتز چانه ( افزایش سایز چانه ) ، یک عمل بسیار محبوب برای ترکیب با جراحی زیبایی بینی است.

برخی از بیماران همزمان جراحی پروتز چانه یا تقویت چانه را انتخاب می کنند. انجام همزمان پروتز چانه و عمل زیبایی بینی معمولا بهترین تعادل صورت را به بیمار می دهد.

اقدامات قبل از جراحی بینی

 1. انتخاب یک جراح بینی خوب و مجرب یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی است.
 2. برای انتخاب جراح بینی شما می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید و پس از انتخاب برای مشاوره به مطب او بروید.
 3. آزمایشاتی را که جراح بینی تجویز می کند حتما انجام دهید.
 4. فرد باید از سلامت جسمی کافی برخوردار باشد.
 5. به مدت 2 هفته قبل از عمل بینی ، استعمال سیگار و قلیان ممنوع است.
 6. حداقل 2 هفته قبل از جراحی بینی ، مصرف آسپرین و داروهای مشابه آن ممنوع می باشد.
 7. به مدت 8 ساعت پیش از عمل بینی ، از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی یکی از مسائل مهمی است که تمام افرادی که این جراحی را انجام داده اند باید درنظر بگیرند؛ چرا که مراقبت های بعد از عمل بینی بر روی کیفیت نتیجه عمل، بهبود فرم بینی و همچنین کوتاه تر شدن دوره نقاهت جراحی اثر گذار است.

 1. داروهای تجویز شده توسط پزشک باید مطابق دستور مصرف گردد.
 2. بعد از عمل بینی مایعات و غذا های نرم و بدون نمک میل نمایید.
 3. با دهان باز سرفه و عطسه کنید تا به بینی فشار وارد نشود.
 4. به مدت چند هفته از انجام فعالیت های سنگین ورزشی اجتناب کنید.
 5. شستن صورت و استحمام نمودن در صورتی که گچ خیس نشود اشکالی ایجاد نمی کند.
 6. در حین خواب سرتان را از سطح بدن بالاتر قرار دهید می توانید دو بالش زیر سر خود قرار دهید.
 7. به مدت 2 الی 3 هفته پس از جراحی، جهت تخلیه ترشحات بینی به هیچ عنوان نباید فین نمایید.
 8. 24 ساعت پس از عمل بینی به منظور کاهش تورم و کبودی می توان از کمپرس آب سرد استفاده نمود.
 9. به مدت 3 هفته ، از قرار دادن عینک روی بینی خودداری نمایید و در صورت ضرورت استفاده از عینک از لنز استفاده کنید.

هزینه جراحی بینی چقدر است ؟

هزینه جراحی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ هزینه این جراحی در جلسه مشاوره مشخص می شود و جراح بینی ، میزان هزینه را به اطلاع بیمار می رساند.

باید اشاره داشت که انجام عمل بينی های گوشتی در مقایسه با بينی های استخوانی به مهارت و دقت بالاتری نیاز دارد؛ لذا هزینه عمل بینی گوشتی معمولا بیشتر از بینی استخوانی خواهد بود.

فیلم جراحی بینی

آیا بیمه هزینه جراحی بینی را تحت پوشش دارد ؟

اگر عمل بینی را صرفا به دلیل زیبایی انجام می دهید، شرکت بیمه این جراحی را به عنوان یک عمل زیبایی قلمداد کرده و در نتیجه، هزینه جراحی را پوشش نمی دهد.

اما اگر رینوپلاستی از لحاظ پزشکی ؛ مانند نقص مادرزادی ، مشکل سینوس یا مسائل سلامتی ؛ ضروری بداند، بیمه تمام یا بخشی از هزینه ها را می پردازد.

تاثیر جراحی بینی بر روی تون صدا

یکی از شایع ترین سوالاتی که عمدتا متقاضیان عمل بینی با آن روبرو بوده و در جلسه مشاوره مطرح می نمایند؛ این است که آیا عمل زیبایی دماغ بر روی تون صدا ( رزونانس صدا ) اثر گذار است یا خیر ؟

پیش از هر چیز به زیباجویانی که تصمیم به انجام رینوپلاستی دارند ، توصیه می گردد که نهایت دقت خود را در انتخاب یک جراح بينی توانمند و حاذق بکار گیرند تا عوارض و خطرات احتمالی جراحی ، متوجه آن ها نگردد.

زیرا عدم انتخاب صحیح جراح بينی و اعمال تغییرات بیش از حد بر روی بينی طی عمل جراحی ، مشکلات عدیده ای را برای آن ها در پی خواهد داشت.

بروز انسداد در مجاری هوایی بينی و به تبع آن ، نارسایی در دریچه تنفسی ؛ از جمله اختلالاتی است که در صورت انجام نادرست جراحي بيني ممکن است پدید آید و موجب تغییر طنین صدا گردد.

در مقابل ؛ چنانچه انجام عمل بینی به یک جراح متبحر واگذار گردد و این جراحی به نحو صحیح انجام پذیرد ( مشروط به این که فرد قبل از جراحی دچار هیچ گونه اختلال تنفسی نبوده باشد ) ؛ به جرأت می توان گفت که جراحي بيني ، منجر به تغییر صدا نخواهد شد.

در پایان باید گفت به طور عمده ، افراد تا پایان دوره نقاهت جراحی بینی با تغییر جزئی صدا ( به صورت موقتی و گذرا ) مواجه خواهند بود که این مسئله ، ناشی از تورم مخاط بينی و زخم های جراحی می باشد که به طور طبیعی بعد از ترمیم کامل بينی ؛ مرتفع خواهد شد.

جراحی بینی

استحمام بعد از جراحی بینی

حمام و دوش گرفتن از مهم ترین دستورات مراقبتی بعد از عمل بینی می باشد که باید به دقت پیگیری شود.

دوش گرفتن و رفتن به استخر در فاصله زمانی کوتاهی بعد از عمل ( یعنی قبل از زمان تعیین شده از سوی پزشک معالج ) ، سبب افزایش احتمال عوارض جانبی جراحی ؛ اعم از عفونت ، آهسته شدن فرآیند بهبودی ، تشدید خونریزی و در بدترین حالت بازشدن محل برش جراحی ؛ خواهد شد.

توجه داشته باشید که آب می تواند بخیه را شل کند ؛ این اتفاق موجب بدتر شدن زخم ناشی از جراحی شده و در نتیجه به باقیماندن جای زخم و مشکلاتی از این قبیل خواهد انجامید.

در این جا ذکر این نکته حائز اهمیت که بعد از جراحی زیبایی بینی ، یک آتل یا گچ مخصوص ( اسپلینت ) بر روی بینی گذاشته می شود ؛ حال آن که این پانسمان باید بدون آن که خیس یا مرطوب شود به مدت یک هفته بر روی بینی باقی بماند.

چنانچه در این بازه زمانی ، پانسمان خیس شود ؛ می تواند نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهد.

همانطور که اشاره شد ، گچ بینی یک هفته بعد از عمل بینی برداشته می شود ؛ برداشتن گچ از روی بینی باید توسط جراح معالج انجام پذیرد.

لذا افراد پیش از مراجعه به پزشک برای برداشتن گچ بینی ؛ باید دوش بگیرند تا گچ به خوبی خیس شده و در نتیجه به راحتی از روی بینی جدا شود.

افراد در صورتی که پیش از برداشتن گچ از روی بینی ، تصمیم به شستن موهای خود بگیرند ؛ باید موهای خود را به روشی که در آرایشگاه ها استفاده می شود ، شستشو دهند.

جراحی بینی

سوالات متداول جراحی بینی

 • بعد از جراحی بینی چه غذایی می توانم بخورم ؟

در 24 ساعت اول بعد از عمل بینی ، باید نوشیدنی های خنک مصرف کنید تا عوارض بیهوشی را به حداقل برسانید.

چند روز اول بعد از عمل ؛ غذاهای نرم مانند پوره سیب زمینی ، اسموتی و سوپ توصیه می شود و معمولا از روز پنج به بعد می توانید غذاهای روتین سفره را میل نمایید.

لازم به ذکر است که غذاهای حاوی نمک زیاد و پرادویه ، باعث گشاد شدن رگ های خونی می شوند و در نتیجه تورم و کبودی افزایش را افزایش می دهند ؛ از این رو توصیه می شود از غذاهایی که جویدن آن ها دشوار است در دو هفته اول پس از عمل زیبایی بینی خودداری کنید.

 • آیا بعد از جراحی زیبایی بینی حس بویایی خواهم داشت ؟

به دلیل تورم بافت های داخلی بینی بعد از جراحی بینی ، حس بویایی شمت موقتا کاهش می یابد ؛ اما چند هفته بعد از عمل و با فروکش شدن تورم ، حس بویایی شما به حالت طبیعی برمی گردد.

 • آیا بعد از جراحی بینی حس چشایی خواهم داشت ؟

از آن جا که حس بویایی و چشایی کاملا به هم پیوسته است ، ممکن است توانایی چشایی شما نیز در روزهای اولیه پس از عمل بینی تغییر کند ؛ این اتفاق نیز نگران کننده نیست ، زیرا با فروکش تورم ، حس چشایی نیز به حالت طبیعی برمی گردد.