جراحی بینی به منظور ایجاد فرم ظاهری ایده آل برای بینی انجام می گیرد. بینی به دلیل عملکرد تنفسی ای که دارد در حفظ سلامت بدن نقشی اساسی ایفا می کند. همچنین به دلیل برقراری تناسب میان سایر اجزای صورت ، عضوی مهم و تاثیر گذار در زیبایی چهره به شمار می رود. در مقاله پیش رو ، دکتر باستانی نژاد بهترین دکتر جراحی بینی در تهران ، نکات مهمی را پیرامون عمل بینی و بایدها و نبایدهای آن مطرح نموده اند که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

به طور کلی بینی از ساختار و فیزیولوژی پیچیده ای برخوردار است و به عنوان یکی از مهم ترین اعضای بدن در راستای حفظ سلامتی به شمار می رود. بینی ، وظایف بسیاری اعم از ایجاد مسیر هوایی مناسب برای تنفس مطلوب، تنظیم رطوبت و دما و غیره را به عهده دارد که ایجاد راه هوایی از مهم ترین وظایف آن می باشد. طی عمل جراحی بینی و اصلاح عیوب ظاهری آن، باید عملکردهای اساسی و حیاتی بینی نیز به درستی حفظ شود و خللی بر آن ها وارد نگردد؛ زیرا در غیر این صورت، سلامت افراد به مخاطره خواهد افتاد.

هدف از جراحی بینی

رینوپلاستی با دو هدف درمانی و زیبایی می تواند انجام شود.

 • عمل بینی با هدف درمانی

این جراحی در راستای بهبود و اصلاح عملکرد حیاتی بینی انجام می گیرد و عمدتا به درمان پولیپ بینی و نیز تصحیح انحراف تیغه بینی ( سپتوم ) می پردازد که در پزشکی به سپتوپلاستی موسوم است. توجه داشته باشید که درمان پولیپ بینی ، تورم نسوج داخلی بینی و غیره؛ در برخی موارد به انجام جراحی های پیچیده تری نیاز دارند و ممکن است استفاده از جراحی آندوسکوپیک را ضروری سازند.

 • عمل بینی با هدف زیبایی

جراحی بینی با هدف بهبود فرم ظاهری بینی و افزایش زیبایی آن، صورت می پذیرد و در اصطلاح پزشکی به آن رینوپلاستی اطلاق می گردد. لازم به ذکر است که چنانچه فرد با اختلالات تنفسی و عملکردی بینی مواجه باشد و تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی در تهران گرفته باشد؛ می توان به طور همزمان، همراه با اصلاح ساختار ظاهری بینی ؛ مشکلات عملکردی آن را نیز برطرف نمود. به انجام همزمان جراحی درمانی و زیبایی بینی ، سپتورینوپلاستی گفته می شود.

معیارها یک بینی زیبا

جراح بینی علاوه بر احاطه کامل به ابعاد علمی فرایند جراحی، در واقع از یک نگاه زیباشناختی نیز برخوردار است. به همین دلیل است که وقتی این پروسیجر خود را به دست یک جراح خوب می سپارید، جمله ای که در روابط با سایر افراد، خطاب به بینی تان زیاد می شنوید این است که چقدر بینی زیبایی دارید. آنچه دکتر جراحی بینی در زمان شکل دادن به بینی شما مد نظر قرار می دهد، خلق تناسب بین بینی و اجزای صورت، خلق تناسب بین بینی با لب ها و چانه، درمان انحراف بینی و صاف کردن آن، در نظر گرفتن نسبت بین بینی و چشم ها، تنظیم پهنای بینی، تنظیم ارتفاع بینی، و تنظیم زاویه بین لب و بینی است.

زاویه بین لب و بینی

همانطور که در بخش دیگری از این مقاله اشاره شد، جراحی زیبایی بینی با مدل های مختلف مانند طبیعی،  فانتزی و نیمه فانتزی قابل اجرا است. این سه مدل بینی دارای تفاوت های متعددی با یکدیگر می باشند و تکنیک های به کار رفته در اجرای هر یک از آنها نیز یکسان نمی باشد. ولی اگر بخواهیم عمده تفاوت این سه مدل بینی را مورد اشاره قرار دهیم باید به بحث درباره زاویه بین لب و بینی در این سه مدل بپردازیم :

در مدل بینی طبیعی، زاویه بین لب و بینی 90 درجه است. در صورتی که زاویه بین لب و بینی بازتر از 90 درجه باشد، بینی، دیگر ویژگی های بینی طبیعی را نخواهد داشت، چون نوک بینی به سمت بالا متمایل می شود. طبیعتاً اجرای چنین موردی با این سطح از حساسیت و ظرافت بالا، جز به دست یک جراح با تجربه و حاذق میسر نخواهد شد.

در جراحی بینی فانتزی یا عروسکی، زاویه بین لب و بینی، بین 100 الی 105 درجه می باشد. به همین دلیل نوک بینی به سمت بالا متمایل می شود. تعریف این زاویه و تعیین آن، متناسب با برخی اصول استاندارد در حوزه زیبا شناسی می باشد.

نکته ای که پزشک جراح آن را در راس ملاحظات خود در عمل بینی قرار می دهد این است که مدل بینی منتخب، با سایر ویژگی های صورت کاملاً تناسب داشته و بر روی صورت فرد، برازنده باشد.

در مدل بینی نیمه فانتزی، زاویه بین لب و بینی، بین 95 الی 100 درجه است. میزان سربالا بودن نوک بینی در این مدل، در مقایسه با بینی فانتزی، کمتر بوده و از بینی طبیعی بیشتر است.

دلایل انجام جراحی بینی

به طور کلی در راستای رفع ایرادات زیر، عمل بینی صورت می پذیرد :

 • پهن بودن بینی
 • قوزدار بودن بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • فرورفتگی زیاد در پشت بینی
 • بزرگ بودن یا عدم تقارن سوراخ های بینی
 • بزرگ بودن بیش از حد یا کوچک بودن و نامتناسب بودن بینی
 • وجود اختلالات تنفسی به دلایل مادرزادی یا انحراف تیغه بینی
 • نارضایتی از جراحی بینی قبلی

آیا این عمل جراحی برای من مناسب است ؟

اگر از اندازه ، شکل و موقعیت بینی خود ناراضی هستید، عمل بینی می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. جراحی بینی برای اکثر افراد مناسب است، اما همه افراد در آناتومی بینی متفاوت هستند، بنابراین اولین قدم همیشه مشاوره با یک جراح خوب است.

چرا افراد عمل جراحی بینی را انتخاب می کنند ؟

رینوپلاستی با رویکرد زیبایی، جهت تحقق موارد زیر صورت می پذیرد :

 • افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس خود
 • اصلاح مشکلات تنفسی به دلیل اندازه، شکل یا موقعیت بینی
 • تغییر اندازه ، شکل یا موقعیت بینی تا به نمای کلی و نمایه مورد نظر خود برسند.

انتخاب بهترین جراح بینی در تهران

انجام عمل بینی موفقیت آمیز؛ مستلزم دانش ، تبحر و تجربه بالای جراح بینی می باشد. بهترین جراح با مهارت بالایی که در زمینه عمل بینی دارد قادر خواهد بود در حین حفظ سلامتی و عملکرد بینی انواع جراحی بینی گوشتی ، استخوانی و غیره را به بهترین شکل ممکن و بدون بروز اختلالات تنفسی بعد از رینوپلاستی و برگشت پذیری انجام دهد و حس اعتماد به نفس و رضایتمندی را برای افراد به ارمغان آورد.

اما در فرایند انتخاب بهترین جراح بینی ، لازم است دامنه آگاهی و دانش خود را در این خصوص بالا برده و با آشنایی با فاکتورهای دخیل در انتخاب بهترین دکتر بینی بتوانیم موثر ترین قدم را در دستیابی به بهترین نتیجه از عمل بینی خود برداریم. دکتر شاهین باستانی نژاد ، یکی از بهترین جراح بینی تهران ، انتخاب یک جراح خوب بینی را ضامن خلق یک نتیجه ماندگار از جراحی بر می شمرد. در این فرایند انتخاب می توانید با ارزیابی موارد زیر ، در دستیابی به یک گزینش موفقیت آمیز ، قدم بردارید.

 1. برخورداری از بورد تخصصی . بورد تخصصی ، یک فاکتور موید این مطلب است که جراح از تخصص لازم برای خدمت در حوزه جراحی های بینی برخوردار بوده و دوره های مربوط به این فیلد تخصصی را سپری کرده است.
 2. بررسی سابقه خدمت . یک فاکتور غربالگری دیگر ، بررسی سوابق خدمت جراح در حوزه جراحی بینی است. برخورداری از یک کارنامه کاری درخشان و ثبت نتایج موفقیت آمیز ، می تواند بر اطمینان بیشتر به سپردن جراحی به دست یک جراح ، بیافزاید.
 3. انجام یک جلسه مشاوره با کیفیت. دکتر شاهین باستانی نژاد بهترین دکتر بینی تهران ، جلسه مشاوره بین بیمار و پزشک را یک فرصت طلایی برای یک جراح متعهد بر می شمرد و شرح می دهد که این جلسه ، فرصتی ارزشمند را به بیمار و پزشک می دهد که در طول آن بیمار می تواند در یک گفتگوی شفاف درباره تمام دغدغه های خود با پزشک گفتگو کرده و پزشک نیز می تواند از این جلسه به عنوان فرصتی برای شرح داده بخش های مختلف پروسه جراحی ، ارزیابی سلامت عمومی و شرایط کلی بیمار برای قرار گرفتن تحت جراحی و نیز به توافق رسیدن بر سر یک همکاری مشترک برای همسفر شدن در مسیر خلق یک نتیجه ماندگار بر روی بینی بیماری ، بهره ببرد.

کاندیدای مناسب جراحی زیبایی بینی

متقاضیان عمل بینی در تهران باید شرایط زیر را دارا باشند :

 1. فرد باید از سلامت جسمی و روحی مناسبی برخوردار باشد.
 2. از نتیجه جراحی دماغ انتظارات واقع گرایانه ای داشته باشد.

آیا دلیلی وجود دارد که بیمار قادر به انجام رینوپلاستی نباشد ؟

اکثر افراد در صورت برخورداری از سلامت جسمانی کافی؛ برای انجام عمل بینی ، مناسب هستند. با این حال اگر انتظار غیرواقعی از چگونگی ظاهر بینی خود دارید، جراح زیبایی بینی با شما در مورد انتظاراتی که باید از جراحی زیبایی بینی در تهران داشته باشید ، صحبت می کند. همچنین جراح ، درباره سبک زندگی و سابقه پزشکی شما سوال خواهد کرد؛ تا اطمینان حاصل کند که شما کاندید مناسبی برای عمل بینی هستید یا خیر؟

انجام جراحی در ناحیه بینی در چه سنی مجاز است ؟

توصیه اکید دکتر عمل بینی بر این است که عمل بینی بعد از تکامل سن رشد، صورت پذیرد؛ علت تاکید بر این امر، از این منظر است که رشد غضروف های بینی تا پایان سن بلوغ ادامه دارد و از طرفی برخی از غضروف های بینی ، موظف به هدایت و کنترل رشد صورت می باشند. از این رو چنانچه قبل از اتمام دوران بلوغ ، جراحی بینی انجام گیرد و غضروف های بینی در معرض تغییر واقع شوند، این اتفاق می تواند در آینده سبب بروز دفرمیتی در بینی شده و بر روی رشد صورت نیز تاثیر منفی ایجاد کند. لذا توصیه می شود افراد بعد از 18 سالگی و اتمام روند رشد، نسبت به انجام عمل بینی در تهران اقدام نمایند.

برای تماس با دکتر باستانی و تعیین وقت کلیک کنید

بیهوشی استفاده شده در جراحی بینی

برخی افراد بیشتر از خود عمل ، در مورد نوع بیهوشی استفاده شده در آن نگرانی دارند. رینوپلاستی را می توان در سطوح مختلفی از بیهوشی به انجام رساند ، تمامی آن ها از نظر هزینه ، امنیت ، عوارض و سطح هوشیاری با یکدیگر تفاوت دارند و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

در کل جراح و متخصص بیهوشی در مورد نوع مناسب بیهوشی شما را راهنمایی خواهند کرد. در صورتی که جراحی زیبایی بینی پیچیدگی بالایی داشته باشد ، همیشه تحت بیهوشی عمومی انجام خواهد شد. توجه داشته باشید بی حسی موضعی همیشه همراه با بیهوشی عمومی و یا بدون آن استفاده می شود. زمانی که از بیحسی موضعی بهره گرفته می شود ، میزان خونریزی در حین پروسیجر کنترل می شود. در ادامه انواع بیهوشی در عمل بینی را توضیح داده ایم :

تزریق آرام بخش به صورت درون وریدی

در این متد ، محلول بیهوشی از طریق یک کانولای درون رگی وارد بدن بیمار می شود. در این روش فرد بیهوش است و تکان نمی خورد ، اما همچنان بدون کمک نفس می کشد. در حین جراحی بینی ، خونریزی زیادی رخ می دهد ، و ممکن است این خون به ریه ها باز گردد. به همین دلیل در بیهوشی عمومی لوله تنفسی در ریه بیمار جایگذاری می شود تا این امر رخ ندهد. بنابراین بهره گرفتن از آرامبخش برای این پروسه توصیه نمی شود ، زیرا با خطراتی همراه است.

بیهوشی عمومی

این روند ، امن ترین راه برای عمل زیبایی بینی می باشد. همانطور که ذکر شد یک لوله تنفسی داخل ریه ها قرار می گیرد تا خون وارد نای نشود. امکان استفاده از سطح بیهوشی عمیق تری نیز وجود دارد تا فشار خون پایین آمده و خونریزی ، کبودی و تورم به کمترین حد خود برسد.

انواع بینی

در حالت کلی بینی ها به دو دسته تقسیم می شوند. دلیل اصلی تفاوت میان بینی گوشتی و استخوانی ، میزان ضخامت پوست و غضروف بینی می باشد.

 • بینی گوشتی

این نوع بینی ها دارای پوست ضخیم با منافذ زیاد و غضروف ضعیف و نازک می باشند. ارتفاع پره های این بینی ها ضخیم و بلند است و نوک بینی پهن می باشد. جراحی بینی گوشتی ، به دلیل ضخامت پوست و ضعف غضروف این نوع از بینی ها ، از حساسیت بالایی برخوردار بوده و نیازمند عمل بینی توسط بهترین جراح بینی تهران می باشد. به طور کلی برای اعمال تغییر بر روی این بینی ها محدودیت زیادی وجود دارد ، لذا افرادی که جنس بینی شان در این دسته قرار داد نباید توقع دستیابی به یک بینی ظریف از این عمل جراحی داشته باشند.

 • بینی استخوانی

این نوع بینی ها دارای پوستی نازک و غضروفی محکم می باشند و غالبا بر روی پل آن ها قوز وجود دارد. در جراحی بینی استخوانی ، قوز بینی و بافت هایی که موجب برجستگی پل بینی شده اند برطرف می شود. در بینی های استخوانی به دلیل نازک بودن پوست بینی هر گونه تغییر و ناهمواری جزئی بر روی ساختار غضروفی بینی به راحتی قابل رویت خواهد بود ، اما عمدتا نتایج عمل بینی های استخوانی رضایت بخش می باشند.

انواع مدل جراحی بینی

 • عمل بینی طبیعی

امروزه ذهنیت افراد نسبت به بینی جراحی شده تغییرات مثبتی داشته و از این رو اکثر خانم ها و آقایان عمل بینی به فرم طبیعی را می پسندند. در جراحی بینی طبیعی ، تنها عیوب ظاهری بینی اعم از کجی بینی ، قوز بینی ، افتادگی و پهنای نوک بینی و مواردی از این قبیل به شکلی کاملا طبیعی مرتفع شده و به تناسب می رسند؛ تا جایی که تغییرات صورت گرفته طی عمل ، به سختی قابل تشخیص خواهد بود. هدف از رینوپلاستی طبیعی ، تناسب اجزای صورت با یکدیگر است؛ پس شناختن آناتومی ساختار بینی مهم است.

 • عمل بینی نیمه فانتزی

این مدل از عمل بینی در تهران ، تقریبا انتخاب خیلی از خانم ها می باشد. در جراحی بینی نیمه فانتزی در عین توجه به تناسبات صورت و جلوگیری از برهم خوردن توازن چهره ، قوسی جزئی در پشت بینی ایجاد می شود و نوک بینی نیز به میزان بسیار مختصری بالا برده می شود.

 • عمل بینی فانتزی

جراحی بینی عروسکی با هدف دستیابی به یک بینی سر بالا و کوچک تر انجام می شود و لازمه داشتن بینی فانتزی ، چهره ای با اجزای صورت کوچک و داشتن ویژگی های بینی استخوانی می باشد.

 • عمل بینی ترمیمی

در مواردی بیمار در انتخاب یک جراح خوب دقت و وقت کافی را به خرج نمی دهد و ممکن است فرد منتخب مهارت و تبحر کافی را برای به انجام رساندن این پروسیجر پیچیده نداشته باشد. در نتیجه زیباجو نه تنها به فرمی که به دنبال آن بوده نمی رسد ، بلکه امکان دارد ناهنجاری های جدید و عدیده ای نیز در بینی او ایجاد گردد. برای مثال غضروف و استخوان بیش از اندازه برداشته می شوند و یا تیغه وسط بینی ( سپتوم ) کج شده و راه تنفس بسته می شود. در چنین مواردی نیاز است تا مراجعه کننده تحت پروسه ای با نام جراحی بینی ترمیمی قرار گیرد.

باید این نکته را گوشه ذهن خود داشته باشید که در این زمان حتی اگر پزشک را نیز انتخاب کرده باشید ، باز هم امکان رفع ناهنجاری ها و دفورمیتی ها به صورت صد در صدی وجود نداشته باشد. همانطور که پیش تر نیز ذکر شد ، اگر غضروف از حد معمول بیشتر حذف شده باشد ، ضروری است تا در عمل ترمیمی یا ریویژن ، از بانک غضروف به بینی پیوند زده شود. در این رویکرد نه تنها تقارن بین اجزای صورت باز می گردد ، بلکه ظاهر بینی نیز به شکل قابل توجهی بهبود خواهد یافت.

همانطور که کمی پیش اطلاع پیدا کردید ، به دلیل عدم تبحر پزشک امکان دارد راه هوایی بسته شود و فرد مراجعه کننده با مشکل در تنفس مواجه خواهد شد. در این صورت دکتر بینی ، به منظور رفع این معضل ، از تکنیکی به نام سپتوپلاستی بهره خواهد گرفت. سپتوم تیغه ای است که دو سوراخ بینی را از هم جدا می کند و به علت هایی مثل وارد شدن ضربه یا عوامل دیگر کج شود.

برای مشاهده نمونه کارهای دکتر باستانی روی دکمه زیر کلیک کنید

جراحی کاهشی یا افزایشی بینی

دامنه انواع جراحی های زیبایی بینی بسیار گسترده است ؛ چرا که با توجه به خواسته های فردی اشخاص مراجعه کننده و همچنین ساختار طبیعی بینی آنان ، امکان دارد رینوپلاستی های متفاوتی صورت گیرد.

اگر بخواهیم عمل زیبایی بینی را از بعد سایز و اندازه بینی طبقه بندی کنیم ، به جراحی کاهشی بینی و جراحی افزایشی بینی می رسیم.

جراحی کاهشی بینی : همان گونه که از اسم این رینوپلاستی پیداست ، جراحی با هدف کاهش و کوچک تر کردن ساختار بینی انجام می شود که با خارج شدن یا بازسازی مجدد غضروف و استخوان بینی همراه است.

لازم به ذکر است که در این نوع از رینوپلاستی ، به هیچ عنوان بخشی از پوست بینی برداشته نمی شود ؛ بلکه با اعمال تغییرات لازم بر روی بینی شاهد آن خواهیم بود که پس از پایان جراحی ، ساختار بینی خود به خود کاهش یافته و به اصطلاح جمع و جور می شود.

جراحی افزایشی بینی : در مورد جراحی افزایشی بینی ؛ جراح با بکارگیری تکنیک مناسب ، اندازه بینی را بزرگتر می کند و آن را با دیگر اجزای صورت هماهنگ می نماید. جراح در ابتدا با تغییر شکل مجدد ساختار اصلی بینی ، عمل را آغاز می کند.

سپس از غضروف و استخوان های برخی قسمت های بدن ؛ از جمله گوش ها و دنده ها ، برای پیوند دادن آن ها به ساختار بینی استفاده می کند.

روش های جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی در تهران به دو روش باز و بسته انجام می شود و انتخاب هر یک از این روش ها به عهده جراح می باشد.

 • عمل بینی به روش باز

در این روش، علاوه بر برش هایی که در داخل بینی ایجاد می گردد ناحیه کلوملا نیز برش داده می شود. سپس جهت اعمال تغییرات روی بینی ، پوست را از روی بینی بلند می کنند؛ بنابراین جراح به ساختمان بینی اشراف کامل داشته و قطعا قرار دادن گرافت های غضروفی و استخوانی یا پروتز ها برای وی راحت تر خواهد بود. در صورتی که عمل بینی قرار است به منظور اصلاح مشکلاتی از قبیل عدم تقارن در نوک بینی ، مشکلات مادرزادی ، جراحی های ترمیمی و مشکلاتی که در اثر ضربه ایجاد شده اند صورت پذیرد یا هدف از آن ، تقویت غضروف های نوک بینی و جراحی بینی گوشتی است؛ عمل بینی باز مناسب ترین گزینه خواهد بود.

 • عمل بینی به روش بسته

در این روش ، هیچ گونه برشی در بیرون بینی ایجاد نمی شود و تمام فرآیند جراحی در داخل بینی انجام می گیرد و طبیعتا جای زخم و اسکار پس از جراحی بینی به وجود نخواهد آمد. غالبا در صورتی که مشکلات بینی خفیف باشد؛ مثلا بینی قوزدار باشد یا سر بینی نیاز به تغییرات مختصری داشته باشد، عمل بینی بسته انجام می گیرد.

روش های قدیمی جراحی رینوپلاستی

در گذشته ، جراحی دماغ حالت کاهنده داشت و به منظور ایجاد تغییرات ظاهری بر روی بینی از غضروف و استخوان بینی کاسته می شد. از این رو و به دلیل خارج کردن بیش از حد بافت بینی ؛ با گذشت زمان و در سنین میانسالی ، پوست بینی حالتی افتاده و چروکیده به خود می گرفت. همچنین در روش های سنتی جراحی ، اکثر مراجعین بعد از انجام عمل زیبایی دماغ با مشکلات تنفسی همچون انسداد و گرفتگی بینی مواجه می شدند. افزون بر این موارد ، فرم بینی تمام افرادی که با روش های قدیمی ، عمل می شدند ( به دلیل بهره وری از یک ساختار واحد ) به نتیجه ای تقریبا یکسان منتج می شد.

نحوه جراحی بینی با روش جدید

امروزه در روش های جدید و مدرن جراحی دماغ، نه تنها هیچ غضروف یا استخوانی از بینی کاسته نمی شود ؛ بلکه در راستای بهبود فرم ظاهری بینی به تقویت غضروف بینی پرداخته می شود. بدین معنا که در جراحی بینی با روش جدید ؛ کوچک کردن یا بزرگ کردن بینی و بهبود فرم بینی ، تنها با تغییر شکل دادن به بافت بینی میسر می شود. در حقیقت در تکنیک های عمل زیبایی بینی نوین ، تغییر شکل دادن به بینی باید بدون خارج کردن هیچ گونه بافتی از آن صورت پذیرد. با استفاده از روش های جدید جراحی بینی ، می توان از افتادگی نوک بینی در جراحی بینی گوشتی جلوگیری به عمل آورد.

روش های تقویت غضروف بینی

در جدیدترین روش جراحی بینی در تهران ، تمام سعی پزشک بر آن است تا از هیچ بافت مصنوعی ای استفاده نکرده و از بافت های خود بینی برای تقویت بخش های مختلف بینی که نیاز به بافت دارند استفاده نماید. البته در بعضی موارد نیاز به استفاده از بافت های سایر نقاط بدن ، جهت تقویت برخی بخش های بینی وجود دارد.

ضخامت پوست در جراحی بینی

در طول جراحی بینی، چارچوب بینی دستخوش بیشترین تغییر می شود. البته در برخی انواع بینی، در پوست نیز تغییراتی انجام می شود. تغییراتی که در چارچوب بینی ایجاد می شود، با پوست بینی پوشش داده می شود و اگر پوست بینی ضخیم باشد، زیبایی های خلق شده در اسکلت بینی، نمی تواند نمود خارجی پیدا کند. یکی از ایرادات بینی های گوشتی، پوست ضخیم آنهاست. پوست ضخیم علاوه بر اینکه یک زیبایی های شکل داده شده در چارچوب بینی را در زیر خود پنهان می کند، به علت وزن زیاد خود، باعث وارد آمدن فشار برروی بافت غضروفی می شود. در این شرایط پزشک تلاش می کند تا با اجرای تکنیک هایی، ضخامت پوست را به حالت ایده آل برساند.

تکنیک های جراحی بینی با پوست نازک چیست ؟

ضخامت پوست بینی ، در تعیین تکنیک های مورد نیاز در عمل بینی مهم است. ضخامت پوست به بسیاری از عوامل مربوط می شود؛ اما بیشتر یک ویژگی است که به ارث می رسد. به طور کلی پوست نازک، می تواند شکل غضروف های زیرین و ساختار بینی را آشکار کند؛ در حالی که ساختار زیرین بینی در افراد با پوست ضخیم تر و تخلخل بیشتر ، کمتر مشهود است.

تکنیک های مورد استفاده در جراحی زیبایی بینی در تهران برای بیمارانی که پوست نازک دارند، در مقایسه با جراحی بیماران با پوست ضخیم باید متفاوت باشد. بیمار با پوست نازک، تورم کمتری پس از عمل بینی خواهد داشت؛ اما برای این که بتواند از بروز بی نظمی بعد از جراحی جلوگیری کند، باید استتار زیادی در چارچوب زمینه ای داشته باشد. لازم به ذکر است که بیماران با پوست بینی نازک، در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

نتیجه جراحی بینی در تهران

نرم افزار کامپیوتری در جراحی بینی

امروزه نرم افزارهای متعددی وجود دارد که برای شبیه سازی بینی قبل از جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنولوژی بر اساس طرح درمان ترسیم شده که در آن کلیه تناسبات بینی با سایر بخش های صورت و برازنده ترین مدل برای صورت هر بیمار بالقوه در نظر گرفته شده است، طرحی را به صورت پیش فرض از بینی شما ترسیم می کند که در واقع تصویری از بینی شما بعد از عمل بینی خواهد بود. البته این تکنولوژی، صد در صد نتیجه مشابه با آنچه بعد از جراحی در بینی خود مشاهده خواهید کرد را ارائه نمی دهد.

آیا امکان جراحی بینی با لیزر وجود دارد ؟

استفاده از لیزر در زیبایی ، تنها جهت برطرف نمودن عارضه های پوستی کاربرد دارد و علم پزشکی هنوز به پیشرفتی نرسیده که بتوان جراحی بینی را به کمک لیزر انجام داد. پس توصیه به شما عزیزان توصیه می کنیم گول این تبلیغات را نخورید، چرا که تنها راه زیبا کردن دماغ جراحی است.

ترکیب جراحی بینی و سایر جراحی های زیبایی

تکنیک های جراحی پلاستیک ، می توانند در یک جراحی ادغام شوند و این بدان معنی است که شما فقط یک بار زمان بهبودی دارید و یک بار باید تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید. توجه داشته باشید که جراحی زیبایی بینی ، اغلب با سایر عمل های صورت و بدن همراه است که گاهی اوقات تلفیق رویه ها هوشمندانه است و گاهی این گونه نیست. پزشک ، مشخص خواهد کرد که آیا ترکیب اعمال جراحی با جراحی بینی در تهران در مورد شما منطقی است یا خیر.

لازم به ذکر است که جراحی زیبایی بینی ؛ گاهی اوقات با عمل افزایش چانه، لیپوساکشن صورت یا جراحی پلک به صورت همزمان انجام می شود. شکل و اندازه بینی و چانه شما تأثیر چشمگیری در ظاهر صورت شما دارد و با انجام مراحل مختلف با هم می توان تناسبات مطلوبی ایجاد کرد. هنگامی که چانه کوچک است ، به نظر می رسد حتی متوسط بودن سایز بینی ، می تواند زیبایی صورت را تحت فشار قرار دهد. اما چانه بزرگتر می تواند بینی بزرگتر را متعادل نشان دهد.

جراح به جای کاهش بینی در حین عمل زیبایی بینی ، می تواند چانه را بزرگ کند. جراحی پروتز چانه ( افزایش سایز چانه ) ، یک عمل بسیار محبوب برای ترکیب با جراحی زیبایی بینی است. برخی از بیماران همزمان جراحی پروتز چانه یا تقویت چانه را انتخاب می کنند. انجام همزمان پروتز چانه و عمل بینی معمولا بهترین تعادل صورت را به بیمار می دهد.

اقدامات قبل از جراحی بینی

 1. انتخاب یک دکتر عمل بینی خوب و مجرب یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی است.
 2. برای انتخاب پزشک شما می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید و پس از انتخاب برای مشاوره به مطب او بروید.
 3. آزمایشاتی را که جراح بینی تجویز می کند حتما انجام دهید.
 4. فرد باید از سلامت جسمی کافی برخوردار باشد.
 5. به مدت 2 هفته قبل از عمل بینی ، استعمال سیگار و قلیان ممنوع است.
 6. حداقل 2 هفته قبل از عمل زیبایی بینی ، مصرف آسپرین و داروهای مشابه آن ممنوع می باشد.
 7. به مدت 8 ساعت پیش از عمل بینی ، از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید.

مشاوره قبل از عمل بینی

جلسه مشاوره قبل از عمل بینی ، یک فرصت ارزشمند از نگاه دکتر شاهین باستانی نژاد محسوب می شود. او در این فرصت ، به بحث درباره موارد زیر با بیمار خود می پردازد:

 • اهداف جراحی با توجه به ویژگی های ظاهری و عملکردی بینی
 • بررسی مشکلات پزشکی ، حساسیت های دارویی و درمان های پزشکی قبلی بیمار
 • بررسی داروها ، ویتامین ها ، مکمل های گیاهی ، الکل و تنباکوی مورد مصرف بیمار
 • بررسی جراحی های قبلی بیمار

وی علاوه بر موارد فوق ، نکات زیر را نیز مورد بحث قرار می دهد:

 • ارزیابی سلامت عمومی بیمار و فاکتورهای خطر
 • گزینه های موجود برای شکل دهی مجدد به بینی بیمار
 • بررسی و ارزیابی صورت بیمار
 • بحث درباره نتایج احتمالی عمل بینی و خطرات بالقوه آن

جلسه مشاوره ، یک فرصت برای پرسش و پاسخ درباره تمام جنبه های روند رینوپلاستی است. اندکی احساس اضطراب ، کاملاً طبیعی است. یکی از رویکردهای دکتر باستانی نژاد ، بهترین دکتر جراحی بینی در تهران خلق فضای ارتباطی سالم و ایمن برای بیمار با هدف ایجاد فرصتی برای بیان دغدغه های مرتبط با عمل بینی و دریافت پاسخ مفید برای کلیه سوالات مرتبط با این فرایند می باشد.

جراحی بینی - دکتر باستانی نژاد

مراحل جراحی بینی

گام اول – اعمال کردن بیهوشی : به جهت آن که طی عمل کردن دماغ ، بیمار آرامش بیشتری داشته باشد و متحمل درد نشود ، بایستی تحت بیهوشی یا بی حسی موضعی قرار بگیرد. نوع تکنیک از سوی جراح با توجه به شرایط بیمار مشخص می گردد.

گام دوم- برش دادن پوست : در جلسه مشاوره قبل از عمل ، جراح بعد از آنالیز ایرادات بینی یکی از دو روش باز یا بسته را برای عمل انتخاب می کند. اگر جراحی زیبایی بینی به روش باز انجام شود ، محل برش بر روی ناحیه کلوملا خواهد بود. در صورتی روش بسته اتخاذ شده باشد ، برش های جراحی درون سوراخ های بینی ایجاد می شوند.

گام سوم – اعمال تغییرات : با ایجاد برش ، پوست از روی ساختار بلند شده و دسترسی جراح به ساختار زیرین که در برگیرنده ایرادات بینی است فراهم می شود. جراح تمامی عیوب موجود اعم از ایرادات ظاهری مثل کجی استخوان ، قوز بینی ، دفورمیتی نوک بینی و بزرگی دماغ و ایرادات عملکردی نظیر انحراف سپتوم ، تنگی مسیر عبور هوا و دیگر موارد را برطرف می سازد.

✔ توجه ! اصلاحات ممکن است با برش بافت ها ، پیوند گرافت یا حتی شکستن استخوان اعمال شوند. گاها نیز ممکن است تغییر ضخامت پوست یکی از تغییرات باشد

گام چهارم – بخیه زدن و پانسمان بینی : زمانی که تمامی تغییرات پیاده سازی شدند و فرم بینی به تناسب رسید ، پوست مجدداً بر روی ساختار قرار می گیرد و محل برش ها بخیه می شوند. پس از بخیه نیز بینی گچ گرفته شده و پانسمان می شود.

✔ توجه ! گچ و پانسمان برای چند روز بر روی بینی باقی می مانند و پس از آن باید با مراجعه به مطب دکتر از سوی ایشان برداشته شود. تا زمان از خیس شدن گچ بینی جلوگیری کنید.

گام پنجم – چسب زدن بینی : بعد از باز شدن گچ و بانداژ ، بسته به نوع بینی و تشخیص دکتر عمل بینی بایستی برای مدتی از چسب استفاده کند

مراحل جراحی بینی - دکتر باستانی نژاد

مراقبت های بعد از جراحی بینی در تهران

مراقبت های بعد از عمل بینی یکی از مسائل مهمی است که تمام افرادی که این جراحی را انجام داده اند باید درنظر بگیرند؛ چرا که مراقبت های بعد از عمل بینی بر روی کیفیت نتیجه عمل، بهبود فرم بینی و همچنین کوتاه تر شدن دوره نقاهت جراحی اثر گذار است.

 1. داروهای تجویز شده توسط پزشک باید مطابق دستور مصرف گردد.
 2. بعد از عمل بینی مایعات و غذا های نرم و بدون نمک میل نمایید.
 3. با دهان باز سرفه و عطسه کنید تا به بینی فشار وارد نشود.
 4. به مدت چند هفته از انجام فعالیت های سنگین ورزشی اجتناب کنید.
 5. شستن صورت و استحمام نمودن در صورتی که گچ خیس نشود اشکالی ایجاد نمی کند.
 6. در حین خواب سرتان را از سطح بدن بالاتر قرار دهید می توانید دو بالش زیر سر خود قرار دهید.
 7. به مدت 2 الی 3 هفته پس از جراحی بینی ، جهت تخلیه ترشحات دماغ به هیچ عنوان نباید فین نمایید.
 8. 24 ساعت پس از عمل بینی به منظور کاهش تورم و کبودی می توان از کمپرس آب سرد استفاده نمود.
 9. به مدت 3 هفته ، از قرار دادن عینک روی بینی خودداری نمایید و در صورت ضرورت استفاده از عینک از لنز استفاده کنید.

چسب زدن به بینی بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی زیبایی بینی در تهران، جراح مرکز محل جراحی شده در بینی را گچ می گیرد. این کار به تضمین بهبود صحیح استخوان ها کمک کرده و تمام ساختارهای غضروفی را تحت پشتیبانی قرار می دهد. همچنین گچ گرفتن بینی، به جلوگیری از هرگونه جابجایی و تغییر موقعیت ساختارها و چارچوب تازه شکل داده شده در طول هفته او بعد از جراحی بینی، کمک می کند.

بعد از سپری شدن یک هفته، پزشک گچ بینی را برداشته و لحظه هیجان انگیز نمایان شدن بینی جدید شما فرا می رسد. علیرغم سپری شدن یک هفته از جراحی، هنوز بینی شما در مرحله ای بحرانی قرار دارد و به همین دلیل بر روی پل و نوک بینی جدید شما، بمنظور کمک به کنترل ادم یا تورم، خصوصاً در نوک بینی، و کمک به پوست بینی برای سازگار شدن با شکل چارچوب جدید خود، چسب زده می شود.

چسب بینی برای چه مدت بعد از جراحی بینی باقی خواهد ماند؟

بهترین زمان برای چسب زدن به بینی در طول شب می باشد. هنگامی که صبح از خواب بلند می شویم اغلب تورم در نواحی مختلف بدن از جمله بینی بیشتر است. دوره ریکاوری بعد از عمل بینی در بیماران مختلف، متفاوت است و همین امر بر روی دوره مورد نیاز برای چسب زدن به بینی نیز تاثیر می گذارد. پزشک، مدت مناسب برای چسب زدن به بینی را برایتان تعیین کرده و همچنین نحوه صحیح چسب زدن به بینی را به شما آموزش می دهد. به طور کلی، از بیشتر بیماران انتظار می رود که برای یک دوره 1 الی دو ماهه، بعد از عمل جراحی بینی در تهران ، به بینی خود چسب بزنند.

فیلم آموزش چسب زدن بینی

تمیز کردن و شستشوی بینی بعد از جراحی بینی

دوره ریکاوری بعد از عمل بینی، چیزی فراتر از تنها استراحت کردن و دست کشیدن از برخی فعالیت ها می باشد. در طول چند هفته مربوط به دوره ریکاوری بعد از جراحی بینی، باید از بینی تان نیز مراقبت کنید تا فرایند بهبود را با کیفیت بهتری پشت سر گذارد. یکی از این مراقبت ها، تمیز کردن بینی است. در زمان تمیز کردن بینی، از محلول شستشوی سالین که قابل خریداری از داروخانه های محلی می باشد، استفاده کنید. شستشوی بینی به کاهش تورم و جلوگیری از بروز عفونت باکتریایی در ناحیه درمان جلوگیری می کند. در زمان شستشوی بینی، بسیار ملایم عمل کنید. بینی شما هنوز حساس است و در برابر حتی کوچک ترین ضربه، آسیب پذیر است. به توصیه دکتر ، یکی از ساده ترین روش ها برای شستشوی بینی، استفاده از محلول سالین و یک سرنگ بدون سوزن است. سرنگ را از محلول سالین پر کرده و محلول را با فشار ملایم در یکی از سوراخ های بینی به جریان در آورید. همین کار را در سوراخ دیگر بینی نیز تکرار کنید.

تغذیه بعد از رینوپلاستی

داشتن تغذیه مناسب بعد از جراحی بینی ، بعنوان بخشی از فرایند ریکاوری و دنبال کردن دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک برای تضمین پیشرفت فرایند بهبود با سرعت مطلوب ، بسیار حائز اهمیت است.

 • روز اول بعد از جراحی

در روز اول بعد از عمل زیبایی بینی ، می توانید غذا خوردن را با مایعات آغاز کنید تا شکم فرصت پاکسازی مواد بیهوشی را پیدا کرده و بینی که زخم بوده و روی آن بخیه وجود دارد ، تحت حرکات شدید ناشی از جویدن قرار نگرفته و بتواند فرصت بهبود پیدا کند. زمانی که می خواهید خوردن غذاهای جامد را آغاز کنید ، سعی کنید گزینه هایی را انتخاب کنید که معده بتواند به راحتی آنها را هضم کند. از خوردن هر چیزی که باعث ایجاد حالت تهوع شده یا هر غذایی که بسیار سرد یا بسیار داغ باشد ، خودداری کنید. پاستا ، برنج ، ماهی ، جوجه ، همگی گزینه های خوبی برای میل کردن هستند.

 • اولین هفته بعد از عمل بینی

در طول اولین هفته بعد از جراحی بینی ، همچنان باید مراقب غذاهایی که می خورید باشید. بینی شما احتمالاً در طول این دوره ، دچار انسداد می شود و همین امر برای شما آزار دهنده خواهد بود. نباید غذاهایی بخورید که باعث تشکیل مخاط بیشتر و تشدید مشکل انسداد بینی شود. برخی از غذاهایی که مشکل گرفتگی بینی را تشدید می کنند ، غذاهای تند می باشند که باید در طول این دوره از خوردن آنها خودداری کنید.

دکتر عمل بینی پیشنهاد می کنند غذاهای نرم از قبیل تخم مرغ و سوپی بعد از عمل بینی میل کنید که با سبزیجات و گوشت تهیه شده است. سیب زمینی ، پاستا ، سالاد ، و گوشتی که نیاز به جویده شدن زیاد ندارند نیز گزینه های خوبی محسوب می شوند. غذاهای حاوی فیبر فراوان نیز توصیه می شوند ، چون این غذاها به جلوگیری از یبوست ، کمک می کنند. میوه ها ، سبزیجات تازه و پخته شده ، نان سبوس دار نیز برخی مثال های خوب غذایی دیگر محسوب می شوند.

در طول این چارچوب زمانی ، نوشیدن مقدار فراوان مایعات مفید می باشد. البته بهتر است از نوشیدن مایعاتی از قبیل چای ، قهوه و نوشابه که باعث آبزدایی بدن می شود ، خودداری کنید. یک رژیم غذایی سالم را دنبال کرده و مقدار زیادی آب بنوشید.

 • هفته دوم بعد از رینوپلاستی در تهران

در هفته دوم بعد از جراحی بینی ، می توانید غذاهای جامد میل کنید. هنوز با گرفتگی بینی دست به گریبان هستید و انتخاب گزینه های صحیح که باید در طول این مدت مورد استفاده قرار گیرد ، بسیار حائز اهمیت است. شما می توانید با غذاهای حاوی پروتئین فراوان از قبیل محصولات لبنی مثل شیر یا پنیر و گوشت هایی از قبیل گوشت پرندگان و ماهی ، شروع کنید.

همچنان باید از خوردن غذاهای تند و پر ادویه که باعث تشدید درد می شود خودداری کنید. بعلاوه میل کردن غذاهای حاوی نمک فراوان نیز توصیه نمی شود. خوردن یک رژیم غذایی سالم و کنترل وزن در این مرحله از ریکاوری بسیار حائز اهمیت است. بنابراین از خوردن فست فود ها خودداری کنید. غذاهای فراوری شده ، باعث افزایش التهاب می شود و این با یک فرایند صحیح در دوره ریکاوری ، در تناقض است.

جراحی بینی - دکتر باستانی نژاد

بعد از عمل جراحی بینی در تهران از خوردن چه غذاهایی بپرهیزیم؟

همانطور که در بالا بحث شد ، برخی گزینه های غذایی برای دوره ریکاوری مناسب می باشند. بعلاوه در طول این دوره باید از خوردن برخی غذاها نیز اجتناب کنیم.

 • غذاهای تند

غذاهای تند در طول دوره بعد از جراحی بینی توصیه نمی شوند چون باعث بروز مشکلاتی از قبیل تحریک غشای مخاطی و افزایش فشار خون می شوند. بعلاوه این غذاها باعث بروز مشکلاتی در شکم می شوند. از خوردن غذاهای تند از قبیل فلفل و دیگر اقلام از قبیل پودر کاری در طول دوره ریکاوری خودداری کنید.

 • غذاهای بسیار سرد و بسیار داغ

بافت های بینی شما در طول دوره ریکاوری بعد از عمل بینی ، حساس می باشد و به همین دلیل باید از خوردن غذاهای بسیار داغ یا بسیار سرد خودداری کنید. از خوردن چیزهایی از قبیل بستنی و دیگر اقلام فریز شده بمنظور اجتناب از ایجاد حساسیت در بینی در برابر دما ، خودداری کنید. جراح توصیه می کنند حتی زمانی که غذاهایی از قبیل سوپ میل می کنید ، مطمئن شوید که سوپ خنک شده است.

 • غذاهای شور

با توجه به اینکه باید در طول دوره ریکاوری عمل جراحی بینی ، آبرسانی به بدن را به خوبی انجام دهید ، بهتر است از میل کردن غذاهای شور و حاوی نمک زیاد خودداری کنید. نمک احتباس آب را افزایش داده و باعث بدتر شدن و تشدید تورم در بافت های بینی و کند شدن پیشرفت فرایند بهبود می شود. فهرست غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید ، شامل غذاهای کنسروی از قبیل سوپ های دارای محتوای سدیم بالا ، اسنک های شور و پنیر های شور مثل پنیر فتا می باشد.

جویدن بعد از رینوپلاستی

در طول هفته اول بعد از جراحی بینی ، شما باید از جویدن زیاد ، خودداری کنید. حرکت دائم فک و ناحیه فوقانی دهان می تواند به تورم در ناحیه بینی پس از عمل بینی منجر شود و بعلاوه بلعیدن غذاهایی از قبیل هویج یا استیک که به جویدن زیاد نیاز دارند ، دشوارتر است. بعلاوه از جویدن غذا با یک طرف دهان نیز خودداری کنید ، چون این کار باعث متورم تر شدن یک طرف صورت نسبت به طرف دیگر شده و درد را در ناحیه دهان به همراه خواهد داشت.

ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش کردن ملایم یک هفته بعد از رینوپلاستی ، بلامانع است. البته، حتماً باید به بینی خود زمان کافی را بدهید که قبل از ورود به جریان نرمال ورزش کردن، به مرحله بهبود لازم برسد. زمانی که حتی ورزش کردن در سطح ملایم باعث احساس درد در بینی تان شد، بلافاصله آن را کنار بگذارید. اجتناب از هر گونه ورزش برخوردی که در آن احتمال وارد آمدن ضربه یا آسیب دیدن بینی وجود داشته باشد، تا شش هفته الزامی می باشد. بعد از سپری شدن این دوره نیز برای همیشه باید به خاطر داشته باشید که مراقبت از بینی، یک وظیفه برای شما بوده و نباید تصور کنید که سپری شدن یک دوره شش هفته ای به این معنی است که دیگر هیچ محدودیتی در خصوص وارد آمدن ضربه به بینی تان وجود نخواهد داشت.

تزریق کورتون بعد از عمل بینی

تزریق کورتون به بینی با هدف کمک به کاهش تورم بعد از جراحی بینی انجام می شود. تزریق کورتون در بینی های گوشتی که مقاومت بیشتری را در برابر فروکش کردن تورم از خود نشان می دهند ، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً برای تزریق کورتون ، یک دکتر عمل بینی خوب یک تا دو ماه دست نگه می دارد. در این زمان ، تورم بینی تا حد زیادی کاهش می یابد و تورم باقی مانده نیز با استفاده از تزریق کورتون ، کنترل می شود. اگر تزریق کورتون زودتر موعد تشخیص داده شده توسط پزشک انجام شود ، می تواند به بروز ناهمواری هایی در سطح بینی منجر شود. تزریق کورتون اغلب در افراد دارای پوست بینی بسیار ضخیم ، بیمارانی که فروکش کردن تورم در بینی آنها با سرعت بسیار پایین پیش می رود و بیمارانی که بینی آنها تحت عمل جراحی ترمیمی قرار گرفته است ، توصیه می شود.

استحمام بعد از جراحی بینی

حمام و دوش گرفتن از مهم ترین دستورات مراقبتی بعد از عمل بینی در تهران می باشد که باید به دقت پیگیری شود. دوش گرفتن و رفتن به استخر در فاصله زمانی کوتاهی بعد از عمل ( یعنی قبل از زمان تعیین شده از سوی پزشک معالج ) ، سبب افزایش احتمال عوارض جانبی جراحی ؛ اعم از عفونت ، آهسته شدن فرآیند بهبودی ، تشدید خونریزی و در بدترین حالت بازشدن محل برش جراحی ؛ خواهد شد.

توجه داشته باشید که آب می تواند بخیه را شل کند ؛ این اتفاق موجب بدتر شدن زخم ناشی از جراحی شده و در نتیجه به باقیماندن جای زخم و مشکلاتی از این قبیل خواهد انجامید. در این جا ذکر این نکته حائز اهمیت که بعد از جراحی زیبایی بینی ، یک آتل یا گچ مخصوص ( اسپلینت ) بر روی بینی گذاشته می شود ؛ حال آن که این پانسمان باید بدون آن که خیس یا مرطوب شود به مدت یک هفته بر روی بینی باقی بماند.

چنانچه در این بازه زمانی ، پانسمان خیس شود ؛ می تواند نتیجه جراحی بینی را تحت تاثیر قرار دهد. همانطور که اشاره شد ، گچ بینی یک هفته بعد از عمل بینی برداشته می شود ؛ برداشتن گچ از روی بینی باید توسط یک دکتر خوب انجام پذیرد. لذا افراد پیش از مراجعه به پزشک برای برداشتن گچ بینی ؛ باید دوش بگیرند تا گچ به خوبی خیس شده و در نتیجه به راحتی از روی بینی جدا شود. افراد در صورتی که پیش از برداشتن گچ از روی بینی ، تصمیم به شستن موهای خود بگیرند ؛ باید موهای خود را به روشی که در آرایشگاه ها استفاده می شود ، شستشو دهند.

هزینه جراحی بینی در سال 1402 چقدر است ؟

هزینه عمل بینی در تهران به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ هزینه این جراحی در جلسه مشاوره مشخص می شود و پزشک ، میزان هزینه جراحی زیبایی بینی در تهران را به اطلاع بیمار می رساند. باید اشاره داشت که انجام جراحی در بینی های گوشتی در مقایسه با بینی های استخوانی به مهارت و دقت بالاتری نیاز دارد؛ لذا هزینه عمل بینی گوشتی معمولا بیشتر از بینی استخوانی خواهد بود.

فیلم جراحی بینی

آیا بیمه هزینه جراحی بینی را تحت پوشش دارد ؟

اگر عمل بینی در تهران را صرفا به دلیل زیبایی انجام می دهید، شرکت بیمه این جراحی را به عنوان یک عمل زیبایی قلمداد کرده و در نتیجه، هزینه جراحی را پوشش نمی دهد. اما اگر جراحی کردن بینی از لحاظ پزشکی ، مانند نقص مادرزادی ، مشکل سینوس یا مسائل سلامتی ؛ ضروری بداند، بیمه تمام یا بخشی از هزینه ها را می پردازد.

تاثیر جراحی بینی بر روی تون صدا

یکی از شایع ترین سوالاتی که عمدتا متقاضیان عمل بینی در تهران با آن روبرو بوده و در جلسه مشاوره با جراح مطرح می نمایند؛ این است که آیا عمل زیبایی دماغ بر روی تون صدا ( رزونانس صدا ) اثر گذار است یا خیر ؟ پیش از هر چیز به زیباجویانی که تصمیم به انجام رینوپلاستی دارند ، توصیه می گردد که نهایت دقت خود را در انتخاب یک جراح بینی توانمند و حاذق بکار گیرند تا عوارض و خطرات احتمالی رینوپلاستی ، متوجه آن ها نگردد. زیرا عدم انتخاب صحیح جراح بینی و اعمال تغییرات بیش از حد بر روی بینی طی عمل جراحی ، مشکلات عدیده ای را برای آن ها در پی خواهد داشت.

بروز انسداد در مجاری هوایی بینی و به تبع آن ، نارسایی در دریچه تنفسی ؛ از جمله اختلالاتی است که در صورت انجام نادرست این رویکرد ممکن است پدید آید و موجب تغییر طنین صدا گردد. در مقابل ؛ چنانچه انجام عمل بینی به یک جراح متبحر واگذار گردد و این جراحی به نحو صحیح انجام پذیرد ( مشروط به این که فرد قبل از جراحی دچار هیچ گونه اختلال تنفسی نبوده باشد ) ؛ به جرأت می توان گفت که جراحی بینی ، منجر به تغییر صدا نخواهد شد. در پایان باید گفت به طور عمده ، افراد تا پایان دوره نقاهت این عمل با تغییر جزئی صدا ( به صورت موقتی و گذرا ) مواجه خواهند بود که این مسئله ، ناشی از تورم مخاط بینی و زخم های جراحی می باشد که به طور طبیعی بعد از ترمیم کامل بینی ؛ مرتفع خواهد شد.

نکاتی برای کمک به کاهش تورم

شما می توانید بهبود و کاهش سریع تر تورم را با دنبال کردن دستورالعمل های دکتر بینی بعد از جراحی بینی نیمه فانتزی ، سرعت ببخشید. برای شروع ، پرشک به شما متذکر می شود که در زمان استراحت ، سر خود را در موقعیت بالاتر نسبت به بدن قرار دهید. این کار را در طول چند روز اول بعد از جراحی انجام داده و برای اجرای آن می توانید از چند بالش استفاده کنید. بعلاوه ، اجتناب از مصرف الکل ، 48 ساعت قبل و دو هفته بعد از عمل بینی نیمه فانتزی در کاهش تورم بسیار موثر است.

استفاده از کمپرس سرد ، راهکار دیگر کمک به سرعت بخشیدن به کاهش تورم می باشد. دقت کنید که کمپرس سرد را مستقیماً بر روی بینی قرار ندهید چون ممکن است باعث جابجایی قطعات استخوان و گرافت های غضروفی شود.

مراقب باشید که به هیچ عنوان به بینی تان ضربه ای وارد نشود. وارد آمدن ضربه ، باعث تشدید تورم شده و گاهی انجام جراحی مضاعف را الزامی می نماید. بعلاوه ، به مدت شش هفته از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید. نور خورشید می تواند اختلالاتی را در فرایند بهبود ایجاد کند.

جراحی بینی بدون بیهوشی در تهران

یکی از مسائلی که متقاضیان را از انجام عمل بینی باز می دارد ، بیهوشی است. اما باید گفت که ترس زیاد از این مسئله آن هم برای انجام عمل بینی ، امر معقولی تلقی نمی شود ؛ خصوصاً اگر به یک جراح خوب و ماهر مراجعه کرده باشید. به هر حال برخی از آنان خواستار جراحی بدون بیهوشی هستند یا بهتر است اینگونه بگوییم که عمل بینی با بی حسی موضعی. ممکن است این سوال در ذهن شما هم شکل بگیرد که آیا چنین چیزی امکان پذیر است ؟! به طور کلی عمل کردن بینی با بیحسی موضعی و البته به همراه تزریق داروی آرامبخش به صورت درون وریدی امری انجام شدنی است اما باید بدانید که جراح تصمیم گیرنده در این مسئله است. ایشان مبتنی بر معایناتی که به انجام می رساند تشخیص می دهد که عمل بینی با بیحسی یا با بیهوشی عمومی مناسب شما است.

آیا جراحی بینی خطرناک است؟

شاید نام جراحی، عبارتی باشد که در زمان به گوش خوردن، تصویر خوبی را در ذهن ایجاد نکرده و در واقع در فرد، ایجاد هراس کند. خوشبختانه، امروزه به مدد پیشرفت های رخ داده و در حوزه پزشکی و ظهور تکنولوژی های فوق مدرن، و این موضوع که کشور عزیزمان ایران قطب قدرتمند جراحی زیبایی است که از حضور جراحان به نام در این حوزه بهره مند است، منصفانه است که از عبارت بی خطر برای جراحی استفاده کنیم. جراحی بینی در صورت اجرا به دست یک جراح ماهر ، بسیار بی خطر بوده و جز عوارض جانبی نرمال، که بخش طبیعی هر فرایند عمل بینی محسوب می شود، هیچگونه خطری را برای بیمار به همراه ندارد.

حاملگی بعد از جراحی بینی

یکی از عمده پرسش هایی که خانم ها از جراح خود می پرسند این است که بارداری چه مدت بعد از عمل بینی مجاز است ؟ پزشک در این راستا توصیه هایی را ارائه می دهد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

به گفته دکتر بینی حداقل زمانی که باید پس از عمل کردن دماغ تان منتظر بمانید ، مدتی است که دارو مصرف می کنید. معمولا بعد از این جراحی دکتر دارو مسکن و آنتی بیوتیک برای تان تحویز می کند و از آنجایی که داروهای قوی هستند برای باردار شدن باید از سیستم بدن تان خارج شده باشند. البته برای اینکه مطمئن شوید مشکلی برایتان پیش نمی آید و دوره بهبودی عمل بینی تا حد زیادی طی شده است خوب است 4 الی 6 ماه بعد از عمل زیبایی بینی برای باردار شدن اقدام کنید. همچنین بعد از عمل درگیر مواردی هستید که خود به خود شما را از حاملگی بلافاصله پس از عمل بینی منع می کنند این موارد عبارتند از :

 • حساس بودن بینی به لمس
 • داشتن حالت بیمارگونه مثل خستگی ، سردرد ، سرگیجه و حالت تهوع
 • دشواری در تنفس به سبب گچ و پانسمان بینی و سپس ورم آن
 • درد ناشی از تغییرات ایجاد شده بر روی ساختمان بینی در حین عمل

جراحی بینی در حین بارداری

حتما خود شما نیز از این موضوع آگاه هستید ، اما انجام هر گونه عمل جراحی در طی دوران حاملگی ممنوع می باشد. این موضوع حقیقت دارد که در عمل زیبایی بینی در تهران ، رحم فرد دستکاری نمی شود ، اما داروهایی که قبل و بعد از این پروسه استفاده می شوند ، همچنین بیهوشی استفاده شده در طول پروسیجر می تواند تاثیرات بسیار منفی روی جنین داشته باشد و حتی جان او را به خطر بیاندازد. بنابراین در صورتی که تنها به دلایل زیبایی می خواهید تحت عمل بینی در تهران قرار گیرید ، پیشنهاد اکید می شود آن را به زمانی دیگر موکول نمایید.

مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید ، عوارضی است که بعد از این روند رخ می دهد. بدن بانوان در طول دوران بارداری دستخوش تغییرات زیادی می شود ، یکی از این تغییرات ورم کردن بدن به خصوص قسمت صورت و بینی می باشد. حال در صورتی که فرد تحت جراحی زیبایی بینی قرار گیرد و یا تنها چند ماه پیش از حامله شدن این عمل را انجام داده باشد ، این مشکلات را با شدت بیشتری تجربه می کند و حتی ممکن است با عوارض شدیدتری مثل تنگی نفس نیز مواجه گردد. به همین دلیل پزشک پیش از هر اقدامی ، برای مراجعه کنندگان خانم خود تست بارداری تجویز می کند.

البته در نظر داشته باشید در صورتی که جراحی بینی به جهت زیبایی انجام نشود و مواردی از جمله شکستگی بینی بر اثر تصادف رخ داده باشد ، تنفس و جان بیمار در اولویت قرار می گیرد و پزشک نیز با رعایت حداکثری نکات و مراقبت های لازم ، این پروسه را به انجام می رساند تا فرد متقاضی با مشکلاتی اعم از دریافت اکسیژن کافی مواجه نشود. به همین دلیل انتخاب یک دکتر بینی خوب در تهران در درجه اول قرار می گیرد.

فیلم جراحی بینی فوق العاده توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

عوارض جراحی بینی

آیا قصد انجام عمل بینی را دارید؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است ، نخست توصیه دکتر شاهین باستانی نژاد ، جراح و متخصص حلق و گوش و بینی و جراح  پلاستیک بینی در شمال شهر تهران را بشنوید. دکتر باستانی نژاد علاوه بر تاکید بر اهمیت تحقیق جامع و کامل در انتخاب یک پزشک ماهر و با تجربه ، در خصوص خطرات و مشکلات احتمالی این فرایند رایج زیبایی نیز کسب اطلاعات کنید. عمل بینی ، صرفنظر از انجام آن با هدف زیبایی یا درمانی ، می تواند تغییرات چشمگیری را در زندگی افراد خلق نماید. قطعاً هر بیمار در زمان اقدام به انجام عمل رینوپلاستی ، هدف و انتظاراتی را دنبال می کند. نقش موثر یک جراح خوب ، ارائه یک چشم انداز کامل از تمام ابعاد فرایند عمل بینی به بیمار خود می باشد. دکتر باستانی نژاد در ذکر عوارض جانبی عمل بینی ، موارد زیر را در دو گروه عوارض جانبی رایج و عوارض جانبی نادر مورد اشاره قرار داده و این نکته را نیز یادآور می شود که مهارت و تجربه یک جراح خوب بینی ، متضمن حذف بسیاری از عوارض جانبی بعد از عمل بینی می باشد.

عوارض جانبی رایج

 • کبودی و تورم

بعد از رینوپلاستی یا سپتورینوپلاستی ، تورم و کبودی بینی و اطراف چشم ها  و گونه ها بسیار رایج بوده و یک امر غیر قابل اجتناب می باشد. استفاده از کمپرس های یخ بر روی گونه ها و پیشانی می تواند در کاهش تورم و کبودی ، مفید واقع شود. تورم بافت خصوصاً در نوک بینی بسیار رایج است. هر قدر پوست بینی ضخیم تر باشد ، زمان لازم برای فروکش کردن تورم ، طولانی تر خواهد بود. به طور کلی می توان گفت که دوره فروکش کردن تورم بعد از جراحی بینی باز ، طولانی تر است.

 • خونریزی

خونریزی شدید بعد از جراحی زیبایی بینی ، یک مورد نادر محسوب می شود. البته ، ترشح خونابه بعد از برداشتن اسپلینت های داخلی تنها برای چند روز ، یک اتفاق نرمال و عادی می باشد. شما باید از فین کردن و هر کاری که منجر به خونریزی بینی شود ، خودداری کنید.

عوارض جانبی نادر

 • عفونت

عفونت بعد از رینوپلاستی ، یک عارضه جانبی نادر محسوب می شود. دکتر باستانی نژاد بهترین دکتر عمل بینی تهران در اقدام به پیشگیری از بروز این عارضه جانبی ، داروهای آنتی بیوتیک را جهت مصرف در یک بازه زمانی خاص برای بیمار خود تجویز کرده و مصرف دقیق آنها را مورد تاکید قرار می دهد. علاوه بر مصرف دارو ، دستورالعمل های بهداشتی نیز به بیمار ارائه می شود که باید به عنوان بخشی از مراقبت های بعد از جراحی ، باید در انجام آنها دقت عمل به خرج داده شود.

 • مشکلات مجاری تنفسی

بعد از جراحی ، انسداد در بینی را که در اثر تورم و وجود اسپلینت داخلی بوجود آمده است ، تجربه خواهید کرد. این مشکل اولیه در تنفس ، تا حد قابل ملاحظه ای در طول یک دوره یک هفته ای ، فروکش خواهد کرد. اگر بعد از این مدت زمان ، متوجه ناهنجاری هایی در تنفس از راه بینی خود شدید ، ممکن است یکی از موارد تخریب مجاری داخلی بینی ، انحراف داخلی سپتوم یا باریک شدن بیش از حد پل بینی ، عامل بوجود آمدن چنین مشکلی باشد.

 • از دست رفتن حس بویایی

از دست رفتن موقتی حس بویایی به دلیل درگیر شدن اعصاب بویایی در فرایند جراحی ، کاملاً طبیعی است. به دلیل از دست رفتن موقتی حس بویایی ، حس چشایی نیز دچار اختلالاتی می شود. این دو مشکل با گذر زمان و با فروکش کردن تورم در پوشش داخلی بینی ، از بین رفته و به حالت نرمال خود باز می گردد.

 • عدم تقارن

عدم تقارن در شکل ظاهری بینی ، علیرغم وقوع در موارد بسیار نادر ، در صورت اجرای فرایند رینوپلاستی به دست یک جراح بی تجربه ، دور از انتظار نیست. دکتر باستانی نژاد یک بار دیگر اشاره می کند که هدف از رینوپلاستی بهبود شکل ظاهری و عملکرد بینی است. این فرایند جراحی ، یک پروسیجر مینیاتوری است که در آن حتی یک اشتباه میلی متری ، نتیجه درمان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

شکستگی بینی

می توان گفت همه افراد در طول عمر خود با حادثه هایی مثل تصادفات رانندگی ، زمین خوردن ، درگیر شدن در مشاجرات مختلف و یا آسیب دیدن در ورزش مواجه شده اند. در طی برخی از این اتفاقات ، بینی آسیب دیده و می شکند. شکستگی بینی با نام فرکچر نیز شناخته می شود و جراح به منظور رفع و درمان آن اقدامات خاصی را به انجام می رساند. جا انداختن دماغ به صورت دستی یا انجام جراحی بینی در تهران ، مورادی می باشند که به منظور ترمیم و اصلاح یک بینی شکسته به انجام می رسند.

این پروسه تغییرات مثبتی را چه از لحاظ زیبایی و چه از جنبه عملکردی در این عضو ایجاد خواهد کرد ، اما ابتدا باید تشخیص داده شود که بینی دچار شکستگی شده یا خیر. در بیشتر موارد تشخیص این مورد به عهده دکتر بینی می باشد ، اما خود فرد نیز با توجه به برخی نشانه ها می تواند آن را تشخیص دهد. از بارزترین نشانه ها ، کج شدن بینی می باشد. این ناهنجاری به صورت بصری قابل مشاهده است. دیگر فاکتورها شامل مسدود شدن حفره های بینی ، کبودی و تغییر رنگ پوست ، تورم ، خون دماغ شدن ، درد در صورت و شنیده شدن صدا از بینی می باشد.

در صورتی که با هر یک از این علائم مواجه شدید ، باید به پزشک مراجعه کرده تا تحت معاینه قرار گیرید. این نکته را به یاد بسپارید که گاها شکستگی به تنهایی رخ نمی دهد و آسیب به گردن نیز با آن همراه می شود ، بنابراین نباید این معضل را پشت گوش بیاندازید. در صورتی که بیمار حین معاینه درد زیادی را احساس کند ، پزشک از بی حسی موضعی استفاده خواهد کرد و در صورت لزوم به جراحی بینی روی خواهد آورد.

چه فصلی برای انجام جراحی بینی مناسب است ؟

فصل می تواند تا حدودی در معین نمودن زمان عمل بینی تاثیر گذار باشد. شاید برای تان سوال پیش بیاید که این دو مورد چگونه به هم ارتباط دارند؟ در ادامه توضیح می دهیم. پس از جراحی زیبایی بینی در تهران ، لازم است که فرد در محیطی با دما نرمال قرار بگیرد ؛ یعنی نه خیلی سرد باشد و نه خیلی گرم. از طرف دیگر در بعضی از افراد در شروع برخی فصول حساسیت و آلرژی نمود پیدا می کند. برخی از متقاضیان هم ممکن است محصل باشند و ترجیح دهند در اوقات فراغت از مدرسه یا دانشگاه برای عمل اقدام کنند. تمامی این موارد در تعیین اینکه در چه فصلی جراحی بینی به انجام برسد ، دخالت دارند. حال با توجه به موارد ذکر شده ، می توان یک فصل را به طور قطع مناسب ترین زمان برای رینوپلاستی دانست؟ جواب منفی است. زیرا هر بیمار شرایط منحصر به خود را دارد و با در نظر گرفتن آن شرایط و راحتی او ، زمان مناسب تعیین می گردد. همچنین لازم است که افراد برای دوران ریکاوری آمادگی لازم را داشته باشند که باز هم این مسئله برای هر فرد متفاوت است.

چرا نفس کشیدن بعد از عمل بینی دشوار می شود؟

پس از عمل کردن بینی ، بافت ها به ورم دچار می شوند. همچنین حفره های بینی با خون خشک شده و مخاط انسداد پیدا می کنند. این موارد موجب می شوند که راه عبور هوا تنگ تر شود و عمل تنفس با سختی بیشتری به انجام می رسد. البته که این مسئله با گذر زمان و کاهش ورم و تمیز کردن حفره داخلی بینی برطرف می گردد و نفس کشیدن با سهولت به انجام می رسد. این نکته را هم در باید نظر داشت که اگر شخص به یک فرد غیر متخصص برای عمل بینی رجوع کرده باشد و یک جراح خوب بینی را انتخاب نکرده باشد ، این احتمال وجود دارد که ساختار بینی دچار مشکل شود و به سبب آن تنفس مختل گردد ؛ در این شرایط شخص برای رفع مشکل ایجاد شده به عمل ترمیمی نیاز خواهد داشت

رفع پولیپ بینی با جراحی بینی در تهران

پولیپ توده نرم ، بدون درد و غیرسرطانی است که در حفره های بینی یا سینوس ایجاد می شود. این زائده ها مثل دانه انگور یا قطره اشک از این سوراخ ها آویزان می شوند. پولیپ ها در نتیجه التهاب مزمن به وجود می آیند و آسم ، عفونت مکرر ، آلرژی ، حساسیت به دارو و بیماری های خود ایمنی را با خود به همراه دارند.

پولیپ ها در صورتی که کوچک باشند ، هیچ علائمی از خود نشان نمی دهند اما در صورتی که اندازه آن ها بزرگتر باشد و یا به صورت گروهی رشد کنند ، ممکن است راه تنفسی بیمار را ببندند و روی حس بویایی وی نیز تاثیر منفی بگذارند.

این زائده ها می توانند در بینی همه افراد ایجاد شوند ، اما بیشتر بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهند. می توان با استفاده از دارو این پولیپ ها را کوچک تر یا نابود کرد ، اما گاهی اوقات برای رفع کامل آن ها نیاز به انجام عمل بینی می باشد. توجه داشته باشید که حتی بعد از جراحی کامل نیز ممکن است پولیپ دوباره عود کند.

علائم پولیپ بینی

این زائده ها با التهاب و تورم سوراخ های بینی و سینوزیت همراه هستند. هرچند توجه داشته باشید که می توان بدون پولیپ نیز به سینوزیت دچار شد. این پولیپ ها کوچک هستند و حس ندارند ، به همین دلیل امکان دارد اصلا متوجه وجود آن ها نشوید. تشخیص این مورد به عهده جراح می باشد.

نشانه های معمول این عارضه موارد زیر را شامل می شود :

 • خر و پف هنگام خواب
 • درد در صورت و سر
 • احساس فشار در صورت و پیشانی
 • خون دماغ شدن به صورت مکرر
 • درد در دندان های بالایی
 • از دست دادن حس چشایی
 • کاهش یا از بین رفتن حس بویایی
 • احساس پر شدن بینی
 • آبریزش بینی

در صورتی که با هر یک از علائم بالا مواجه شدید ، بهتر است به یک جراح پلاستیک خوب مراجعه نمایید تا در صورت نیاز تحت جراحی بینی قرار گیرید.

برای مشاهده نمونه کارهای دکتر باستانی روی دکمه زیر کلیک کنید

نحوه خوابیدن پس از جراحی بینی در تهران :

شما باید حداقل یک هفته در وضعیت سر روبه بالا بخوابید، با این حال، به طور کلی توصیه می شود که حدود ده الی چهارده روز قبل از بازگشت به وضعیت خواب معمولی خود صبر کنید . بهترین حالت خوابیدن در حالت مرتفع است ،  در سه الی چهار روز اول پس از جراحی ، با سر بالا بر روی دو بالش بخوابید . این کار باعث کاهش تورم و کاهش خونریزی بعد از جراحی زیبایی بینی شود. اگر به پهلو بخوابید ، حین خواب احتمالاً سوراخ پایین بینی دچار انسداد خواهد شد و از آن جایی که نمی توانید بینی خود را خالی کنید، این گرفتگی می تواند ناراحت کننده باشد . پس از عمل بینی با سر بالا بر روی دو بالش بخوابید تا زمانی که تورم برطرف شود .

جراحی بینی ترکیبی در تهران به چه معناست ؟

از نکات دیگری که لازم است با آن اشنا شوید جراحی ترکیبی با توجه به نوع بینی است . در بالا تر به این موضوع پرداختیم که بینی ها به دسته کلی ، گوشتی و استخوانی و معمولی تقسیم می شوند ، لذا شایان به ذکر است که افراد ممکن است بینی هایی متشکل از دو گروه گوشتی و استخوانی را نیز دارا باشند ، مثل بینی نیمه گوشتی ، بنابراین جراح تکنیک های مختلف را در کنار خلاقیت در حین جراحی استفاده می کند. ساختار بینی از پوست ، گوشت ، غضروف و استخوان تشکیل شده و جای گیری اجزای بینی و شکل آن ها در افراد مختلف متفاوت است و ظاهرهر کس را تحت تاثیر قرار می دهد . ممکن است فردی بینی معمولی و ساده داشته باشد اما دچار اشتباه شود و فرض کند بینی او گوشتی است. تشخیص درست و شناخت نوع بینی توسط پزشک یا فوق تخصص جراحی پلاستیک متبحر انجام می شود.

جراحی بینی بدون تامپون در تهران

تامپون ها ، ابزاری هستند که برای استحکام بخشیدن به بینی بعد از عمل ، صاف نگه داشتن تیغه میانی بینی و جلوگیری از خونریزی استفاده می شوند و پزشکان با آغشته کردن آن ها به پماد ، تامپون را داخل سوراخ های این عضو قرار می دهند. اما امروزه با پیشرفت فناوری و متدهای استفاده شده در رینوپلاستی ، اغلب جراحان از جمله دکتر باستانی نژاد از تامپون استفاده نمی کنند ؛ مگر در موارد و شرایط خاص. با بهره گرفتن از متدهای روز دنیا ، تیغه میانی دماغ سر جای خود باقی می ماند ؛ همچنین غشای مخاطی و پوست با دقت بسیار بالایی بخیه زده می شوند. به همین دلیل احتمال خونریزی ، دفرمه شدن و جا به جایی سپتوم به شکل قابل توجهی کاهش می یابد.

این کار ، با کمک گرفتن از بخیه های ظریفی که داخل بینی زده می شوند ، به انجام می رسد. این بخیه ها جذبی هستند و هیچ گونه ناراحتی را برای بیمار ایجاد نمی کنند. امروزه ، در کمتر از 5 درصد موارد بعد از جراحی بینی از تامپون استفاده می شود. در واقع زمانی از این ابزار بهره گرفته می شود که میزان تغییرات اعمال شده در این عضو بسیار زیاد باشد.

مورد دیگری که باعث شده جراحان دیگر به سراغ تامپون نروند ، این است که هنگام بیرون آوردن آن از بینی ، بیمار با درد و ناراحتی مواجه می شود. همچنین چون زمان بیرون کشیدن آن به صورت ناگهانی فشار از روی بافت های در حال ترمیم برداشته می شود ، خونریزی رخ می دهد. مشکل دیگر استفاده از تامپون بعد از عمل بینی این است که برخی افراد نمی توانند از طریق دهان تنفس کنند ؛ به همین دلیل با استفاده از تامپون دچار مشکلات تنفسی می گردند.

آلارپلاستی

در این رویکرد که جز جراحی های زیبایی بینی به حساب می آید ، پزشک اقدام به کم کردن اندازه پره های بینی می نماید. در کل افرادی که می خواهند پهنای بینی آن ها کمتر شود و یا سوراخ های آن را متقارن کنند می توانند به سراغ این پروسیجر بروند. در این رویکرد بخش کوچکی از پوست از کناره های این عضو جدا می شود و با این اقدام ، بینی باریک تر به نظر می رسد. تکنیک های متعددی برای برش زدن استفاده می گردد که در ادامه آن ها را ذکر کرده ایم :

 • برش wedge : بخش گوشتی و منحنی شکل کناره های دماغ ، با به کار گرفتن این برش از آن جدا می شوند. این برش روی خارج پوست ایجاد می گردد و در نتیجه آن ، سوراخ های بینی باریک نخواهند شد.
 • برش sill : این برش به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد تا اندازه حفره های بینی را کاهش دهد. بر خلاف متد قبلی برش ها داخل بینی ایجاد می شوند و گاها پزشک تصمیم می گیرد تا آن را با روش wedge ترکیب کند. با این کار اندازه سوراخ های بینی به بهترین شکل کم خواهند شد.
 • برش weir : این برش ، یک نسخه بهبود یافته از برش wedge می باشد و اولین بار توسط رابرت ویر در سال 1892 معرفی شد. در این فرآیند دکتر بینی طوری برش را ایجاد می نماید که در امتداد انحنای بینی باشد و نتیجه آن طبیعی به نظر رسد. همچنین جراح با بهره گرفتن از بخیه ، کانتورهای چشم نوازی را در آن ایجاد می نماید.

در آخر ، اینکه از کدام تکنیک استفاده شود بسته به تشخیص جراح شما دارد. ایشان ممکن است چند مورد از آن ها را با هم ترکیب کنند تا بهترین نتیجه را به ارمغان آورند. در کل می توان آلارپلاستی را نوعی جراحی بینی به حساب آورد.

سوالات متداول جراحی بینی

جای زخم جراحی بینی

یکی از مواردی که عمل زیبایی بینی را برای متقاضیان آن ترسناک کرده است ، تشکیل جای زخم یا اسکار بعد از پروسه می باشد. در نظر داشته باشید یکی از فاکتورهایی که باعث به وجود آمدن این عارضه می گردد ؛ عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل می باشد. در صورتی که دستورات پزشک را رعایت نکنید ، بافت اسکار قابل توجهی در زیر ، داخل و اطراف بینی شکل می گیرد. چنین مشکلی می تواند روی شکل بینی تاثیر گذاشته و حتی در مواردی در تنفس نیز مشکل ایجاد نماید.

چرا بعد از عمل بینی اسکار تشکیل می شود؟

این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم ترین آن نوع پوست بیمار می باشد. افرادی که پوست روشن تر و نازک تری دارند ، با احتمال کمتر و افرادی که پوست تیره و ضخیم دارند ، با احتمال بیشتری با این عارضه مواجه خواهند شد.

در رینوپلاستی ، جراح دو طرف پره های بینی ، قسمت زیر پل آن و داخل سوراخ ها را برش می زند تا در ساختار این عضو تغییرات مورد نیاز را اجرا نماید. بعد از اتمام فرآیند و زمانی که زخم ها بخیه زده می شوند ، بدن سعی می کند با تشکیل بافت جدید پوست را ترمیم کند. این بافت از پروتئینی به نام کلاژن ساخته شده است. با اینکه ایجاد جای زخم از عوارض اجتناب ناپذیر جراحی بینی می باشد ، اما می توان اقداماتی را برای از بین بردن و یا محو کردن آن به انجام رساند.

جای زخم جراحی زیبایی بینی قابل مشاهده است؟

جواب این سوال کاملا به این بستگی دارد که از کدام روش استفاده شده باشد ؛ باز یا بسته. همانطور که می دانید اسکارهای تکنیک بسته به چشم قابل دیدن نمی باشد و تنها داخل بینی تشکیل می شوند. در هر صورت اگر این پروسه را نزد یک جراح با تجربه انجام داده باشید ، این عارضه در کمترین حد خود خواهد بود.

دانلود پی دی اف مقاله