عمل جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی : جراحی بینی یا Rhinoplasty ، نوعی جراحی زیبایی است که عموم مردم تمایل به انجام آن دارند. به طور کلی جراحی زیبایی بینی به منظور ترمیم و اصلاح نواقص ظاهری بینی و زیباسازی آن انجام می شود ، به گونه ای که ضمن حفظ فیزیولوژی و عملکرد بینی ، زیبایی ظاهر و جذابیت بصری آن نیز افزایش می یابد.

یک بینی ایده آل ؛ علاوه بر این که باید فاقد هر گونه نقائص ظاهری باشد ، بایستی با دیگر اجزای چهره نیز هماهنگ بوده و هارمونی و تناسب داشته باشد.

از این رو هنگام اقدام به جراحی زیبایی بینی ، جراح بینی می بایست علاوه بر در نظر داشتن نوع بینی بیمار و جنس پوست بینی او ؛ تمام ویژگی های صورت وی را نیز در نظر بگیرد.

جراحی بینی گوشتی

انواع بینی

بینی ها با توجه به جنس پوست و نوع غضروفی که دارند به دو دسته بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم می شوند که ما در مقاله پیش رو قصد داریم شما را با بینی گوشتی ، ویژگی های آن و جراحی بینی گوشتی آشنا نماییم.

بینی گوشتی ؛ به بینی هایی اطلاق می گردد که دارای پوستی ضخیم هستند و غضروفی بسیار ضعیف دارند.

افزون بر این ، بینی های گوشتی از غدد چربی زیادی در نوک بینی برخوردارند ، نوک آن ها پهن بوده و پره های آن ها نیز ارتفاع زیادی دارد.

بنابراین این نوع از بینی ها ؛ به دلیل ویژگی هایی که دارند ، قابلیت این را ندارند که بتوان آن ها را بیش از اندازه کوچک کرد یا تغییرات گسترده ای در آن ها ایجاد نمود ؛ لذا افرادی که دارای بینی گوشتی هستند ، باید از جراحي بيني گوشتي انتظاراتی واقع گرایانه داشته باشند.

از این رو می توان گفت که بینی های گوشتی ، گزینه مناسبی برای جراحی بینی به فرم طبیعی می باشند.

مکانیزم جراحی بینی گوشتی

در دوره های گذشته برای جراحی بینی گوشتی از تکنیک هایی استفاده می شد که دارای حالتی کاهنده بودند ( در این تکنیک ها از غضروف و استخوان بینی کاسته می شد تا به این ترتیب سایز بینی ، تغییر کند ) ؛ اما امروزه استفاده از این تکنیک ها منسوخ شده و مهم ترین اقدامی که در جراحی بینی های گوشتی صورت می گیرد بر پایه تقویت غضروف ها می باشد.

در تکنیک های نوین جراحی بینی ، از بخش هایی از بینی که غضروف بیشتری دارند ؛ غضروف مورد نیاز برداشته شده و سپس این غضروف به نواحی ای از بینی که نیازمند غضروف بوده و به تقویت احتیاج دارند ، افزوده می گردد.

لازم به ذکر است که برای تقویت غضروف بینی ، غضروف مورد نیاز از تیغه بینی ( سپتوم ) برداشته می شود.

در صورتی که تیغه بینی نتواند غضروف مورد نیاز را تامین کند ، می بایست از سایر بخش های بدن بیمار اقدام به برداشت غضروف نمود.

توجه داشته باشید که در برخی موارد ، پزشک به منظور تهیه غضروف لازم از ایمپلنت های کاندروژنیک استفاده می نماید.

جراحی بینی گوشتی

روش های جراحی بینی

جراحی بینی می تواند از بُعد عملکردی یا از بُعد زیبایی یا هر دوی این موارد به طور همزمان مورد استفاده قرار گرفته و به اصلاح مشکلات تنفسی و نیز اصلاح اندازه و فرم بینی بپردازد.

به طور کلی جراحی بینی ، به دو روش رینوپلاستی باز و رینوپلاستی بسته قابل انجام می باشد ؛ لازم به ذکر است که انتخاب نوع روش جراحی ، در معاینات اولیه بیمار و بر اساس وضعیت وی و صلاحدید جراح مشخص می شود. در ادامه به شرح توضیحاتی در خصوص هر یک از این روش ها پرداخته ایم.

 • جراحی بینی به روش بسته

جراحی بینی بسته ، قدیمی ترین روش جراحی بینی می باشد که طی آن ، تمام برش ها در داخل بینی زده می شوند. در جراحی بینی به روش بسته ، به دلیل عدم ایجاد برش در بخش بیرونی بینی ( به این ناحیه کلوملا گفته می شود ) ؛ هیچ گونه اثر زخمی در ناحیه بیرونی بینی ایجاد نخواهد شد.

جراحی بینی بسته ، به دلیل ماهیت کم تهاجمی بودن آن از مزایای زیر برخوردار است :

 • کاهش تحریک بافت بینی ( به دلیل عدم برش کالوملا )
 • سپری کردن زمان کمتر در اتاق عمل
 • احتمال ادم بعد از عمل کمتر خواهد بود.
 • اثر زخم قابل تشخیص ، بسیار کمتر است.
 • زمان ریکاوری بعد از جراحی بینی به روش بسته ، سریع تر از جراحی بینی باز می باشد.

البته لازم به ذکر است اگرچه جراحی بینی بسته مزایای فوق را در پی دارد ؛ اما با این وجود به دلیل محدودیتی که  در این روش ، جراح برای دسترسی به ساختار داخلی بینی با آن مواجه است ؛ طبیعتا اعمال اصلاحات وسیع بر روی بینی امری بس دشوار و حتی در مواردی ناممکن خواهد بود.

از این رو از جراحی بینی بسته ، عموما در مواردی که رفع ایرادات بینی نیازمند ایجاد تغییرات جزئی بر روی بینی باشد ؛ استفاده می شود. لذا در عمده موارد ؛ جراحان بینی ، جراحی بینی به روش باز را نسبت به بسته ارجحیت می دهند.

 • جراحی بینی به روش باز

در جراحی بینی باز ، علاوه بر برش هایی که داخل بینی بیمار زده می شود ؛ برش دیگری نیز روی پوست بین پایه رابط بین دو سوراخ بینی ( کلوملا ) زده شده و سپس پوست برداشته می شود و با بلندکردن پوست بینی از روی کلوملا ؛ ساختار داخلی بینی به وضوح قابل تشخیص خواهد بود.

باید اشاره داشت که جراح در جراحی بینی به روش باز ؛ نسبت به جراحی بینی بسته ، قدرت مانور بیشتری دارد. در نتیجه در مواردی که نیاز به تقویت یا پیوند غضروف وجود داشته باشد ؛ به عنوان مثال در جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی ترمیمی ، جراحی بینی باز گزینه مناسبی خواهد بود.

فیلم جراحی بینی گوشتی نامتقارن با قاعده پهن توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

اهمیت انتخاب جراح بینی

هر عمل جراحی ای بویژه اعمال جراحی زیبایی ؛ نظیر جراحی زیبایی بینی ، در صورتی به نتایج مطلوب خواهند انجامید که توسط یک جراح مجرب و کارآزموده ، صورت پذیرند.

در مقوله جراحی بینی ؛ بخصوص جراحی بینی گوشتی چه بسا شاهد آن هستیم که به دنبال عدم انتخاب صحیح جراح بینی ، نه تنها نتایج قابل قبولی از این عمل جراحی حاصل نشده است ؛ بلکه عوارضی نیز بروز نموده که متاسفانه در پاره ای موارد ، این عوارض جبران ناپذیر بوده و حتی با جراحی ترمیمی بینی نیز امکان اصلاح آن وجود نداشته است.

آیا نتیجه جراحی بینی گوشتی بازگشت پذیر است ؟

در گذشته ، به منظور جراحی بینی گوشتی و اعمال اصلاحات بر روی آن ، از غضروف و استخوان بینی کاسته می شد تا بدین ترتیب ظاهر بینی بهبود یابد.

اما با گذر زمان ، بینی دوباره به حالت سابق خود بازمی گشت و در واقع نتیجه جراحی این نوع از بینی ها ماندگاری طولانی مدتی نداشت.

در نتیجه همواره این پرسش در اذهان عموم وجود داشته و دارد که آیا نتیجه جراحی بینی های گوشتی ، باز می گردد ؟

در پاسخ به این پرسش باید متذکر شد که خیر ؛ امروزه جهت جراحی بینی های گوشتی ، تکنیک کاهنده جراحی بینی مورد استفاده قرار نمی گیرد و از متدهای نوین جراحی بینی بهره  گرفته می شود.

این متدها حالتی تقویتی دارند و در آن ها به جای کاستن از غضروف و استخوان بینی ، غضروف بینی بیمار تقویت می گردد و بدین ترتیب از بازگشت پذیری نتیجه جراحی تا حدود قابل توجهی جلوگیری می شود.

از این رو می توان گفت که در حال حاضر با بهره وری از تکنیک های جدید جراحي بيني گوشتي و تقویت پایه این بینی ها ؛ ماندگاری نتایج جراحی بینی گوشتی در قیاس با گذشته ، تغییر چشمگیری داشته است.

جراحی بینی گوشتی با لیزر

جراحی بینی ، نوعی جراحی تهاجمی می باشد که انجام آن نیازمند بیهوشی عمومی است ؛ از این رو افرادی که از بیهوشی واهمه دارند و به طور کلی از انجام جراحی های تهاجمی می ترسند ، همواره در پی یافتن روش های غیرتهاجمی یا کم تهاجمی می باشند.

لذا شاهد آن هستیم که جراحی بینی با لیزر ؛ یکی از مواردی است که در بین متقاضیان جراحی بینی ، بسیار مورد توجه قرار گرفته و جستجوی زیادی در اینترنت دارد.

در ارتباط با این مقوله ، لازم به ذکر است که اگرچه لیزر در عصر حاضر و در بسیاری از علوم ؛ حتی علم پزشکی کاربرد وسیعی یافته و مورد توجه گسترده ای واقع شده است ، اما باید توجه داشت که عناوینی همچون ” جراحی بینی با لیزر ” یا ” عمل بینی با لیزر بدون بیهوشی و خونریزی ” فقط جنبه تبلیغاتی دارند و در حال حاضر نمی توان به کمک لیزر ، تغییری بر روی ساختار بینی به وجود آورد.

جراحی بینی گوشتی در بیمار با انحراف تیغه بینی

اهمیت مراقبت های بعد از جراحی بینی

شایان ذکر است افزون بر مهارت و توانمندی جراح بینی ، رعایت مراقبت های پس از جراحی نیز در کیفیت نتیجه این جراحی بسیار اثرگذار است.

لذا تنها مهارت جراح بینی ، نمی تواند ماحصل این جراحی را تضمین کند و افرادی که تحت جراحی بینی قرار گرفته اند ، جهت دستیابی به نتایج رضایت بخش از این عمل جراحی ؛ ملزم به رعایت دقیق و اصولی مراقبت های توصیه شده از سوی جراح معالج خود می باشند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • بعد از جراحی بینی ، ممکن است افراد با مختصری حالت تهوع و سرگیجه روبرو شوند که امری بدیهی بوده و عمدتا ناشی از اثرات داروهای بیهوشی می باشد ؛ لذا نباید از وقوع این مسئله دچار نگرانی شد ، چرا که تدریجا رفع می گردد.

لازم به ذکر است در صورتی که این عوارض ، شدت یابند ؛ فرد حتما باید به پزشک معالج خود مراجعه کند.

 • پزشک متخصص با هدف جلوگیری از بروز درد و کنترل درد احتمالی ناشی از عمل ، غالبا دارو هایی را تجویز می نماید که باید سر وقت و به طور دقیق به مصرف برسند.
 • پس از جراحی بینی ، در راستای حفاظت از فرم جدید بینی و مصون نگاه داشتن آن از برخورد یا ضربه ؛ جراح معالج اقدام به گذاشتن گچ یا اسپلینت بر روی بینی فرد خواهد نمود که غالبا 10 – 7 روز بعد باید توسط جراح بینی برداشته شود.

باید توجه داشت که در این بازه زمانی باید از مرطوب و خیس شدن گچ بینی جلوگیری نمود ، چرا که در غیر این صورت گچ بینی شل شده و قادر به حفظ ساختار بینی نخواهد بود.

 • تا چند وقت بعد از جراحی بینی ، تخلیه با فشار ترشحات بینی ، خندیدن زیاد و تکلم طولانی ؛ ممنوع خواهد بود.
 • فرد زیباجو تا 7 روز بعد از عمل بینی ، باید از استحمام اجتناب نموده و در صورت نیاز ، تنها مجاز به شستشوی گردن به پایین خود خواهد بود ؛ البته در این بازه زمانی جهت شستشوی موها نیز باید از دستورالعمل جراح بینی ، تبعیت نمود.

دیگر مراقبت های مهم بعد از جراحی بینی

 • افراد چند مدت بعد از جراحی بینی باید از خوابیدن به پهلو پرهیز نموده و صرفا به حالت طاقباز ( به پشت ) بخوابند ؛ همچنین توصیه می شود به منظور بهبود گردش جریان خون و پیشگیری از افزایش تورم و کبودی ، در هنگام خواب و استراحت دو بالش در زیر سر خود بگذارند.
 • بسته به نظر پزشک معالج در چند روز ابتدایی جراحی بینی ، مصرف غذاهایی که نیازمند جویدن طولانی هستند ممنوع بوده و توصیه می شود در این مدت غذاهای رقیق و نرم ؛ مثل فرنی و سوپ مصرف شود.
 • توجه داشته باشید که در دوره نقاهت جراحی بینی ، با کاهش مصرف نمک و ادویه بخصوص ادویه های تند ؛ می توان از تشدید ورم بینی پیشگیری به عمل آورد.
 • تا 2 ماه بعد از عمل بینی ، استفاده از انواع عینک طبی و آفتابی اکیدا ممنوع است و در صورت ضرورت می توان از لنزهای تماسی استفاده کرد.
 • تا 14 روز بعد از جراحی بینی ، باید از مصرف الکل و استعمال دخانیات خودداری شود.
 • تا یکماه پس از جراحی بینی ، از انجام ورزش های سنگین و تحرکات شدید اجتناب کنید.

به طور کلی رعایت دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از جراحی بینی ، در بهتر سپری نمودن دوران نقاهت و همچنین سرعت بخشیدن به پروسه بهبودی این جراحی ؛ تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

هزینه جراحی بینی گوشتی

به طور کلی ، ارائه یک قیمت قطعی برای جراحی بینی بدون معاینه و بررسی بیمار امکان پذیر نیست.

از این رو علاقمندان به انجام جراحی بینی می بایست در راستای اطلاع از هزینه این جراحی ، به مطب پزشک مورد نظر خود مراجعه نمایند و پس از معاینات بالینی از هزینه آن آگاه شوند.