بینی کج به بینی ای اطلاق می شود که یک خط صاف و عمود به سمت پایین مرکز صورت را دنبال نمی کند ؛ این نوع بینی ، یا خمیده است یا این که دارای پیچش است. میزان کج بودن بینی ، بسته به علت آن می تواند بسیار جزئی بوده یا کاملا مشهود باشد، با این که بینی کج ، معمولا بر روی جنبه زیبایی صورت اثر گذار است ؛ اما گاهی می تواند بر تنفس نیز تاثیر بگذارد به همین علت توصیه می شود که جراحی بینی کج انجام شود، در برخی از مواقع جراحی بینی هم برای رفع کجی و هم زیباتر کردن آن می شود. دکتر شاهین باستانی نژاد بهترین جراح بینی کج در تهران به سوالات شایع در این مورد پاسخ داده اند.

جراحی بینی کج - دکتر شاهین باستانی نژاد

علل کجی بینی

قبل از آن که گزینه های درمان را بررسی کنیم ، مهم است که بدانیم چه چیز موجب کج شدن بینی شده است. به طور کلی به دو دلیل بینی دچار کجی می گردد.

 • مورد اول ؛ به دنبال سیستم پیچیده استخوان ها ، غضروف و بافت تشکیل دهنده بینی ایجاد می شود.
 • مورد دوم ؛ در پی انحراف تیغه بینی رخ می دهد. ( تیغه بینی یا اصطلاحا سپتوم ، دیواره داخلی بینی است­ که حفره راست و چپ بینی را از هم جدا می کند.

باید توجه داشت که کجی بینی ناشی از مورد اول ، می تواند به چند علت باشد از جمله :

 • نارسایی مادرزادی
 • جراحی ناموفق بینی
 • عفونت های شدید
 • جراحت مانند شکستن بینی

به هر حال ، علت کجی بینی هر چه که باشد ، نیازمند جراحی بینی کج می باشد که برای درمان تغییر شکل بینی و رفع کجی بینی انجام می شود. عمل بینی کج ، با سختی قابل توجهی همراه بوده و در واقع چالشی در جراحی بینی محسوب می گردد. بنابراین نیاز است تا یک جراح خوب بینی کج در تهران را انتخاب نمایید.

عکس قبل و بعد جراحی بینی کج

رفع کجی بینی

چارچوب خارجی بینی ، از غضروف و استخوان نازک تشکیل شده است که به قسمت تحتانی تیغه متصل هستند. علاوه بر استخوان ؛ غضروف نیز ممکن است نیاز به شکل دهی و جابجایی داشته باشد تا بینی کج با جراحی صاف شود. صاف کردن بینی کج ، به طور کلی یکی از مهم ترین اهداف جراحی زیبایی بینی محسوب می شود.

اصلاح کجی بینی به چند دلیل ممکن است دشوار باشد. یکی از دلایل این است که غضروف ها و استخوان های تشکیل دهنده بینی ، می توانند بتدریج به همان موقعیت قبل از برگردند. دلیل دیگر این است که ممکن است ساختار صورت متقارن نباشد و بینی مستقیما در وسط صورت قرار نداشته باشد. در این صورت ، یافتن خط میانی صورت برای صاف کردن بینی دشوار خواهد بود.

گاهی اوقات بینی ، با کاهش یا افزودن استخوان یا غضروف صاف می شود. در مواقع دیگر ، ممکن است نیاز به تغییر موقعیت کامل سپتوم باشد. استخوان و غضروف ، ممکن است از قسمت های دیگر بدن ؛ مانند غضروف دنده یا گوش گرفته شوند.

فیلم عمل بینی کج در تهران

تکنیک های جراحی بینی کج

به طور کلی جراحی بینی کج به دو روش باز و بسته انجام می شود. در جراحی بینی بسته ، برش ها کاملا در داخل حفره بینی زده می شوند. اما در جراحی باز ، افزون بر برش های داخلی بینی ؛ یک برش کوچک به شکل Z در کالوملا ( بافت حدفاصل دو حفره بینی ) ، زده می شود. برش کلوملا ؛ به پزشک امکان می دهد تا دامنه دید خوب و دسترسی بهتر به غضروف ، استخوان و بافت بینی داشته باشد. جراحی بسته ، دسترسی و وسعت دید بهترین جراح بینی کج تهران را محدود می کند. بنابراین جراحی بینی باز ، در اغلب موارد توصیه می شود ؛ مگر اصلاح مورد نیاز ساختار بینی جزئی بوده و نوک بینی را شامل نشود.

جراحی بینی کج + دکتر باستانی نژاد

مزایای جراحی بینی کج به روش باز

 • زمان جراحی کوتاه تر است : زیرا توانایی مشاهده ساختارهای داخلی افزایش می یابد و در مدت زمان کوتاهی ، اصلاحات وسیعی انجام می شود.
 • پشتیبانی ساختاری بهبود یافته : در جراحی بسته ، برش های داخل سوراخ های بینی می توانند ساختار بینی را ضعیف کنند. اما در تکنیک باز ، دسترسی بیشتر به ساختارهای بیشتر بینی به بهترین جراح بینی کج تهران قدرت عمل بیشتری می دهد ( مانند بخیه یا پیوند ) برای بهبود فرم بینی بدون به خطر انداختن یکپارچگی بافت ها ، غضروف بیشتری حفظ می شود ؛ بنابراین پشتیبانی ساختاری کاهش نمی یابد.
 • توانایی مشاهده فرم دهی بینی را بهبود می بخشد : امکان مشاهده بهتر بافت بینی به جراح امکان می دهد تا با دقت بیشتری بر فرمدهی بافت ها و اصلاح ساختار بینی اقدام کند. لازم به ذکر است که تکنیک باز در عمل پیچیده بینی ، ترجیح داده می شود ؛ زیرا قابلیت دید و دسترسی بهتری را برای جراح مهیا می کند.

فیلم عمل بینی کج توسط دکتر باستانی نژاد

مزایای جراحی بینی کج به روش بسته

 • در روش بسته عمل بینی کج برش ها کاملا داخل حفره بینی زده می شوند.
 • استخوان و غضروف داخل بینی اصلاح می شوند و یک آندوسکوپ برای دقت بیشتر استفاده می شود.
 • رینوپلاستی بسته ، ساختار داخلی حفره بینی را اصلاح می کند اما نیازی به ایجاد برش در پایه بینی ندارد.
 • نتیجه جراحی بینی بسته ، بدون اثر زخم بوده و ظاهر طبیعی تری ایجاد می کند.
 • مزیت جراحی بینی بسته ؛ این است که برش های جراحی داخل حفره بینی زده می شوند و زخم های ناشی از آن قابل رویت نیستند.
 • در این روش از جراحی بینی کج ، پوست بینی کشیده نمی شود ؛ و می توان اذعان داشت که این جراحی ، کم تهاجمی است.
 • تکنیک بسته ، معمولا دوره بهبودی کوتاه تری نسبت به تکنیک باز دارد.
 • جراح خوب بینی کج در تهران در عمل رینوپلاستی بسته ، به تغییر شکل و اصلاح مختصر بینی می پردازد.
 • روش بسته ، برای فرم دادن نوک بینی با عدم تقارن جزیی ؛ استفاده می شود و دو تا سه ساعت طول می کشد.

آیا انحراف تیغه بینی موجب کج شدن بینی می شود ؟

انحراف تیغه بینی ، می تواند منجر به کج شدن بینی یا سوراخ بینی شود. با این حال ، اصلاح انحراف سپتوم ؛ لزوما بینی کج را صاف نمی کند و بالعکس.

در ویدئوی ذیل جراحی بینی استخوانی با کجی از کودکی و انحراف تیغه بینی را ملاحظه می فرمایید که توسط دکتر باستانی نژاد جراحی شده است.

چگونه برای جراحی بینی کج آماده شویم ؟

 • برخورداری از سلامت فیزیکی بسیار حیاتی است ، زیرا جراحی بینی کج با بیهوشی عمومی انجام می شود.
 • در این جراحی ؛ بیمار کاملا بیهوش است و در حین عمل هیچ دردی را احساس نمی کند.
 • معمولا ترکیبی از داروهای داخل وریدی و گازهای استنشاقی استفاده می شود.
 • بیهوشی عمومی فراتر از خوابیدن است ؛ مغز در زمان بیهوشی به سیگنال های درد پاسخ نمی دهد.
 • برای اطمینان از سلامت جسمانی ، بهترین جراح بینی کج در تهران ، معاینه فیزیکی بسیار دقیقی شامل اشعه ایکس قفسه سینه ، نوار قلب ، تنفس سنجی و آزمایش خون درخواست می کند.
 • اگر سیگاری هستید یا در معرض دود سیگار قراردارید ، لازم است بدانید که سیگار می تواند بر روند بهبودی تأثیر منفی بگذارد ؛ زیرا باعث کاهش جریان خون در بافت های بینی می شود.
 • کاهش خون رسانی می تواند منجر به بهبودی ضعیف ، تاخیر در روند بهبودی یا حتی از بین رفتن اثر زخم جراحی شود ؛ لذا مصرف آسپرین ، مکمل های گیاهی و کلیه داروهای رقیق کننده خون که می توانند جراحی را خطرناک کنند ؛ باید از دو هفته قبل از عمل قطع شوند.

مراقبت های بعد از عمل بینی کج

دوره نقاهت جراحی بینی کج نیز مانند سایر جراحی های بینی است.

در این جراحی ، بافت غضروف و استخوان و ضخامت پوست بینی ؛ موثرترین مولفه در دوره نقاهت هستند. به طوری که در بیماران با ساختار پوست نازک ، دوره بهبودی کمی سریعتر خواهد بود ؛ چرا که در چنین بینی هایی ، پوست سریعتر اسکلت بینی را خواهد پوشاند.

 1. پس از جراحی بینی ، بینی گچ گرفته می شود که یک هفته روی بینی می ماند تا آن را در جای جدید خود ثابت نگه دارد.
 2. دو روز اول بعد از جراحی بینی کج ، درد ملایمی را تجربه خواهید کرد ؛ که با مصرف داروهای تجویز شده تسکین و التیام می یابد.
 3. کبودی و تورم پس از عمل بینی کج ، امری طبیعی است و بعد از 2 تا 3 روز از بین می رود.
 4. بعد از عمل زیبایی بینی کج ، افراد باید حداقل دو هفته در منزل استراحت نمایند و مراقب باشند که سرما نخورند ؛ زیرا سرما خوردگی منجر به عفونت می شود.
 5. از انجام ورزش ، حمام داغ یا خم شدن پس از جراحی بینی کج پرهیز کنید.

توجه داشته باشید بینی شما برای آن که به حالت عادی باز گردد ، ماه ها طول می کشد و برای دیدن نتیجه نهایی جراحی بینی باید چند ماه صبر کنید.

فیلم عمل بینی کج

کج شدن بینی بعد از عمل

اول از همه به یاد داشته باشید که حتی برای ماهرترین جراحان نیز مشکل است که بینی را به شکل کامل صاف کنند. به همین جهت طبیعی است که بعد از اتمام پروسه با کمی عدم تقارن رو به رو شوید ؛ این معضل معمولا به علت این رخ می دهد که چهره اکثر افراد به صورت طبیعی صد در صد تقارن ندارد. اما مواردی هستند که به صورت مستقیم روی کج شدن بینی بعد از عمل تاثیر دارند. برای مثال ، انجام صحیح مراقبت های بعد از پروسه از عوامل تاثیر گذار در نتیجه می باشد. بنابراین در صورتی که در جهت انجام توصیه های پزشک تلاش نکنید ؛ ممکن است بینی کج شود.

مورد دیگری که نتیجه حاصل شده از جراحی بینی کج را تحت تاثیر قرار می دهد ؛ ضربه خوردن صورت می باشد. در یک سال اول بعد از رینوپلاستی بینی کج باید بیشترین ملاحظات را به انجام رسانید و از دماغ خود در برابر آسیب های احتمالی محافظت نمایید.

توجه داشته باشید یکی از دلایلی که بیمار تصور می کند بینی او کج شده است ؛ به علت ورم می باشد. گاهی اوقات امکان دارد تورم ایجاد شده تنها در یک سمت بینی رخ دهد و همین امر منجر شود ظاهر این عضو کج به نظر رسد.

در مواردی ممکن است غضروف نیز جا به جا شود. این موضوع به همان رعایت مراقبت های بعد از جراحی مربوط است. به همین خاطر در صورتی که احساس کردید غضروف شما حتی کوچکترین حرکتی داشته است ؛ با جراح بینی کج تماس بگیرید و مشکل را به او گزارش دهید. موارد دیگری نیز هستند که منجر می شوند این عضو بعد از اتمام پروسه ، صاف نباشد. برخی از این عوامل شامل موارد زیر می شوند :

 • حذف بیش از اندازه غضروف توسط جراح
 • تمایل به خوابیدن به یک سمت
 • جا به جایی استخوان در طول پروسیجر

هزینه جراحی بینی کج در سال 1402

قیمت عمل بینی کج در تهران به عامل های متعددی وابسته است که از آن ها می توان به هزینه آزمایشات و تصویربرداری ها ، دستمزد پزشک ، داروهای تجویز شده ، هزینه بیمارستان و تجهیزات اتاق عمل و غیره بستگی خواهد داشت. در مورد خود بینی، میزان کجی، بالا پایین بودن پره ها و عدم تقارن همزمان صورت نیز در هزینه و همینطور پیش آگهی بیمار تاثیر گذار هستند. در نظر داشته باشید هر جراح بسته به تجربه ، تعداد عمل های انجام شده و میزان تخصص خود ممکن است هزینه های مختلفی را برای این پروسه دریافت نماید.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که یک جراح با تجربه و حرفه ای را برای عمل خود انتخاب کرده و کیفیت را فدای هزینه نکنید. در صورتی که دکتر باستانی نژاد را برای انجام جراحی بینی کج انتخاب کرده اید ، می توانید برای اطلاع یافتن از هزینه ها با مطب ایشان تماس بگیرید.

آیا نیاز است که برای صاف کردن بینی ، استخوان ها شکسته شوند؟

بسیاری از متقاضیان رینوپلاستی بینی کج ، این سوال را در ذهن خود دارند که آیا باید برای صاف کردن دماغ استخوان های آن را شکست؟ ما در این قسمت از مقاله به این سوال پاسخ داده ایم. باید گفت این موضوع به هر بیمار بستگی دارد و لزوما در هر عمل ، استخوان ها شکسته نمی شوند.

در بسیاری از موارد ، در جراحی بینی کج نیاز است تا برای بهبود ظاهر این عضو ، قوز آن برداشته شده و یا از پهنای آن کم شود. در چنین شرایطی است که پزشک بسته به تکنیکی که استفاده می کند ، ممکن است استخوان ها را بشکند و آن ها را در یک موقعیت نزدیک به هم قرار دهد.

از دیگر سوالات بیماران ، این است که این پروسه روی بینی های شکسته انجام می شود یا خیر؟ باید گفت از موثرترین درمان ها برای شکستگی و انحراف این عضو ، عمل بینی کج می باشد. بنابراین به جراح خود اعتماد کرده و به سراغ این پروسیجر بروید.

دانلود پی دی اف مقاله