آشنایی با جراحی بینی پیچدار

از منظر زیبایی‌ شناسی‌ یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که می توان برای یک صورت زیبا بر شمرد وجود توازن و هماهنگی‌ میان اجزای چهره از قبیل چشم ، بینی‌ ، گونه و غیره و همچنین تقارن میان نیمه راست و چپ صورت می ‌باشد.

در این میان به صراحت می توان از بینی‌ به عنوان برجسته ترین عضو صورت که در مرکز چهره واقع شده و اهمیتی غیرقابل انکار دارد یاد کرد.

هر چه میزان تقارن و هماهنگی بینی بیشتر باشد ، چهره جلوه ای زیباتر می یابد ؛ به این معنا که چنانچه بینی در نمای مستقیم صاف باشد ، چهره حالتی زیباتر خواهد داشت.

حال آن که در صورتی که بینی حتی به میزان اندکی‌ پیچ خورده باشد ، منجر به جلب توجه بیننده شده و به علاوه با خارج کردن صورت از حالت توازن ؛ می تواند از زیبایی چهره نیز بکاهد.

جراحی بینی پیچدار

بینی پیچدار به چه نوع بینی‌‌ هایی می‌ گویند ؟

چنانچه بر روی صورت خطی فرضی تصور نماییم که از بالای صورت به پایین ترین نقطه صورت امتداد یافته و صورت را به دو نیمه راست و چپ تقسیم کرده است یک بینی نرمال و ایده آل باید نسبت به این محور طولی از هر دو طرف دارای هماهنگی باشد.

در صورتی که بینی از این خط فرضی انحراف یابد و نسبت به این خط در جهت یکی از نیمه های صورت منحرف گردد و حالتی مانند سینوس یا کمان داشته باشد آن بینی‌ را بینی پیچدار می نامیم.

علت پیچ ‌خوردگی بینی‌ چیست ؟

پیچ خوردگی بینی عموما در اثر اصابت ضربه بروز می نماید. به طور کلی بینی از آغاز تولد در معرض برخورد ضربه قرار دارد.

کودکان در بازه های سنی مختلف و به طور مکرر دچار ضربه به صورت و بینی‌ می‌ شوند.

بر این اساس که در کودکان استخوان بینی‌ نیز مشابه سایر استخوان های بدن به نسبت بزرگسالان ، نرم ‌تر است احتمال دارد برخورد ضربه موجب شکستگی کامل بینی نشود و بلکه تنها سبب بروز ترک خوردگی در بینی شود به نحوی که ممکن است حتی در معاینه و رادیوگرافی نیز مشخص نگردد.

در چنین حالتی به این خاطر که امکان آسیب به مرکز رشد غضروف و استخوان وجود دارد ممکن است تکامل آن ها با اختلال روبرو شده و در دوران بلوغ به شکل پیچ خوردگی بینی نمود بیابد.

جراحی بینی پیچدار

علائم ‌بینی پیچدار

 • اختلال تنفس
 • خشکی دهان
 • ناراحتی‌ مجراهای تحتانی تنفسی
 • سینوزیت
 • سردرد
 • خرخر شبانه
 • خونریزی
 • افتادگی نوک بینی

تشخیص بینی پیچدار

در اکثریت موارد به سادگی‌ می توان بینی پیچ خورده را تشخیص داد ، اما گاهی اوقات نیاز به انجام سی تی اسکن و  رادیوگرافی نیز ضرورت می یابد.

برای تشخیص پیچ خوردگی بینی در کودکان می بایست بسیار دقت کرد ، چرا که تشخیص مشکل در برخی‌ از کودکان کاری دشوار است.

 

مشاوره و آنالیز آناتومی بینی پیش از رینوپلاستی

اصلاح بینی پیچدار ، برای جراحان پلاستیک یک چالش مضاعف است ؛ زیرا باید عارضه را هم از نظر عملکردی و هم از نظر زیبایی برطرف کنند.

علاوه بر این ، می تواند نتیجه آسیب شناسی و علل مختلفی باشد که قبل از عمل بررسی شود.

بسته به آناتومی بیمار ، پیچش بینی ممکن است مربوط به آسیب شناسی هرم استخوانی یا تغییر شکل تیغه بینی باشد.

بیشتر بیماران با ترکیبی از دو آسیب شناسی روبرو هستند.

درمان موفقیت آمیز پیچش بینی ، مستلزم آن است که جراح از آناتومی ساختاری بینی شناخت قابل توجهی داشته باشد که این امر منجر به تشخیص دقیق قبل از عمل خواهد شد.

در طول مشاوره اولیه ، باید سابقه کامل پزشکی از بیمار تهیه شود ؛ از جمله جزئیات هرگونه ضربه قبلی ، مشکلات تنفسی یا جراحی های قبلی.

معاینه فیزیکی ساختار بینی در شناسایی هر گونه تغییر شکل آناتومیک در ساختار استخوانی و غضروفی نیز مفید است ، زیرا با این روش می توان انحنا و بی نظمی در استخوان های بینی و غضروف تیغه را تشخیص داد.

آندوسکوپی ابزاری بسیار مفید برای این بخش از مشاوره به ویژه برای بررسی سپتوم خلفی و توربین است. ( معاینه داخلی دقیق ، حیاتی است. )

درمان پیچ خوردگی بینی

جراحی بینی ، تنها راه درمان پیچ خوردگی بینی است.

در صورتی که پیچ خوردگی بینی‌ از زمان کودکی رخ داده باشد ، درمان آن مسئله ای پیچیده است.

بنابراین به این‌ بیماران باید اطلاع داده شود که امکان دارد طی جراحی نتوان تمامی اشکالات بینی را از بین برد ، لذا در پاره‌ ای موارد امکان عمل مجدد وجود دارد.

در صورتی که بیمار از جراحی بینی پیچدار ، انتظاراتی منطقی داشته باشد و همچنین جراحی این نوع از بینی ها توسط یک جراح کارآزموده و مجرب و با نهایت ظرافت و دقت صورت گیرد ، احتمال دستیابی به نتایج قابل قبول از این جراحی در اکثر موارد وجود دارد.

نمونه کار جراحی بینی پیچدار که توسط دکتر شاهین باستانی نژاد ، تحت عمل جراحی قرار گرفته و نتیجه ای رضایت بخش از آن حاصل گردیده است.

بیمار خانم محترم هستند که با بینی پیچدار و غضروف های تحتانی بدفرم مراجعه کردند ، بینی ایشان افتادگی و قوز مختصری نیز دارد.

تکنیک های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام پذیر است ، در ادامه به بررسی هر یک از این روش ها خواهیم پرداخت.

لازم به ذکر است که جراح بینی ؛ با توجه به عیوب بینی بیمار ، وسعت اصلاحات مورد نیاز و صلاحدید خویش ؛ روش مناسب برای جراحی بینی را بر خواهد گزید.

 • جراحی بینی با تکنیک بسته

جراحی بینی به روش بسته یا اصطلاحا رینوپلاستی داخلی ، قدیمی ترین تکنیک جراحی بینی می باشد.

در این روش ، تمام برش ها درون بینی ایجاد می شوند و کلیه اصلاحات مورد نظر از طریق سوراخ های بینی انجام می گیرد.

قاعدتا در جراحی بینی با تکنیک بسته ، نمی توان تغییرات گسترده ای بر روی بینی انجام داد ؛ چرا که در این روش ، دسترسی به ساختمان داخلی بینی محدود می باشد.

 • جراحی بینی با تکنیک باز

در این روش از جراحی بینی ، علاوه بر برش هایی که در داخل بینی بیمار لحاظ می گردد ، برش بسیار کوچکی نیز در قسمت کلوملا یا به عبارتی پوست برآمده مابین حفره های بینی ایجاد می شود.

در جراحی بینی به روش باز ، می توان تمام پوست بینی را از روی بخش استخوانی – غضروفی بالا کشیده و بدین ترتیب کل ساختار بینی را مشاهده نموده و اصلاحات وسیعی بر روی بینی بیمار به انجام رسانید.

در جراحی بینی با تکنیک باز که به رینوپلاستی خارجی نیز موسوم است ، دستکاری و بهبود فرم بینی با دقت بیشتری امکان پذیر می باشد.

توجه داشته باشید که به طور کلی ، اکثر جراحان بینی به دلیل عدم محدودیت دید در جراحی بینی با تکنیک باز ؛ این تکنیک را به منظور جراحی بینی ( بخصوص در مواردی که آناتومی بینی نیاز به تغییرات وسیعی داشته باشد ) بر می گزینند.

در ارتباط با برش کلوملا که در جراحی بینی به روش باز بر روی ناحیه مابین حفره های بینی ایجاد می شود ، نگران نباشید ؛ جای باقیمانده از این برش تدریجا برطرف شده و تا حدود قابل توجهی مرتفع می گردد ؛ تا جایی که می توان گفت به مرور زمان دیگر قابل مشاهده نخواهد بود.

جراحی بینی پیچدار

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی ، برای حفظ نتایج عمل به اندازه خود این جراحی مهم است.

در صورت عدم رعایت صحیح مراقبت های بعد از رینوپلاستی ، دوره بهبودی بعد از عمل به تاخیر می افتد و حتی در برخی موارد ممکن است بیمار را ملزم به انجام مجدد جراحی نماید.

لازم به ذکر است که دوره ریکاوری از فردی به فرد دیگر متغیر است ، زیرا آناتومی هر بیمار با سایر بیماران متفاوت است.

برخی بایدها و نبایدهای مراقبتی که بعد از جراحی بینی باید رعایت گردند ، در ذیل گفته شده است.

 • بعد از جراحی بینی ، به اندازه کافی استراحت کنید.
 • آمادگی خونریزی مختصر بعد از عمل را داشته باشید ؛ درصورت خونریزی ، به هیج عنوان مضطرب و مشوش نشوید.
 • رژیم غذایی متعادلی داشته باشید و از مصرف نمک و ادویه جات بخصوص فلفل تا چند وقت بعد از عمل بینی بپرهیزید.
 • کاهش فعالیت می تواند منجر به یبوست شود ، پس  میوه خام بیشتری به برنامه غذایی خود اضافه کنید و نوشیدن مایعات را افزایش دهید.
 • داروهای تجویزی را مصرف کنید. آسپیرین یا هر گونه داروی حاوی آسپرین ( داروهای رقیق کننده خون ) را از دو هفته قبل از رینوپلاستی تا دو هفته بعد از آن به طور کامل حذف کنید.
 • از خوابیدن به شکم و پهلو ، به مدت یک هفته بعد از عمل خودداری نمایید. بعد از یک هفته می توانید به پهلو بخوابید به نحوی که صورت تان روی بالش قرار نگیرد.
 • تا چند وقت بعد از جراحی بینی ، دندان هایتان را به آرامی و با مسواک نرم بشویید.

سایر مراقبت های مهم بعد از جراحی بینی

 • تا مدتی بعد از رینوپلاستی ، از پوشیدن لباس های جلو بسته خودداری کنید و لباس های زیپ دار یا دکمه دار بپوشید تا هنگام تعویض لباس ، بینی تحت فشار قرار نگیرد.
 • تا زمانی که پزشک معالج تان معین نموده از مسافرت با هواپیما اجتناب کنید ، زیرا فشار هوای داخل بینی بر نتیجه جراحی تاثیر منفی می گذارد.
 • از ماساژ و فشار دادن بینی خودداری کنید.
 • تا زمانی که داروی ضد درد استفاده نمی کنید و تا سه هفته بعد از عمل ، نوشیدنی های حاوی الکل مصرف نکنید و سیگار نکشید ؛ زیرا این موارد ، روند بهبودی را به تعویق انداخته و احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهند.
 • هرچه زودتر پیاده روی را شروع کنید ، پیاده روی به کاهش تورم کمک می کند و احتمال لخته شدن خون را پایین می آورد.
 • تا دو روز بعد از عمل بینی ، از خیس شدن پانسمان جلوگیری کنید.
 • از فعالیت های شدید یا هرگونه فعالیتی که فشار خون را بالا می برد ، به مدت سه هفته پس از رینوپلاستی ، خودداری کنید.
 • حداقل تا 2 ماه ، برش و بخیه ها را در معرض نور خورشید قرار ندهید.
 • از فین کردن برای یک هفته بعد از جراحی بینی ، خودداری کنید ؛ چرا که فین کردن بینی می تواند پاره شدن احتمالی بخیه در ناحیه جراحی شده را مختل کند.

سخن پایانی

عموما متقاضیان جراحی زیبایی بینی ، زمانی که به منظور مشاوره به مطب جراح مورد نظر خود مراجعه می کنند ، در مقابل پیشنهاداتی که جراح در رابطه با تغییرات لازم جهت بهبود فرم بینی آن ها ارائه می نماید ابراز نارضایتی می کنند و معمولا اصرار دارند که بینی آن ها بیش از اندازه کوچک شود و جراح خود را به انجام یک جراحی غیر استاندارد سوق می دهند.

مسلماً کوچک شدن بیش از حد بینی ، نهایتا به نارضایتی بیمار و همچنین خود جراح خواهد انجامید.

از این رو باید افراد به توصیه های جراح که مبتنی بر معیارهای زیبایی شناختی می باشد ، گوش فرا داده و از کوچک کردن بیش از اندازه بینی خود اجتناب نمایند.

لازم به ذکر است که یک جراح بینی حاذق و متبحر ، سعی بر این دارد که در جراحی بینی در عین رفع نقائص ظاهری بینی ، استاندارد های بینی و کلیه عناصر صورت بیمار را به استانداردها و معیارهای زیبایی نزدیک کرده و فرمی ایده آل به بینی بیمار ببخشد.