اگر از ظاهر بینی خود راضی نیستید، می توانید اقدام به جراحی بینی نمایید. رینوپلاستی ، ممکن است به منظور تغییر فرم ظاهری بینی یا رفع مشکلات داخلی بینی انجام پذیرد. چسب زدن بینی بعد از عمل یکی از مهم ترین اقداماتی می باشد که فرد برای به دست آوردن نتیجه ایده آب باید رعایت کند. توجه داشته باشید که این موضوع تاثیر زیادی در نتیجه عمل و شکل این عضو خواهد داشت ، بنابراین باید آموزش جامع و کامل آن را از پزشک خود فرا گیرید. دکتر شاهین باستانی نژاد ، جراح بینی در تهران در این مقاله مرحله به مرحله این موضوع را توضیح داده اند ، بنابراین با ما همراه باشید.

جراحی بینی و چسب زدن بعد از عمل

با توجه به این که دوره ریکاوری و مدت آن برای هر فرد متفاوت است، پس از باز کردن گچ بینی، دکتر خوب عمل بینی در تهران با توجه به فرم بینی شما، نحوه چسب زدن را به شما یاد می دهد. همچنین به شما خواهد گفت که تا چه مدت باید از چسب بینی استفاده کنید. اما به طور کلی هر بیمار حداقل باید 1 الی 2 ماه بر روی بینی چسب بزند.

فیلم آموزش نحوه چسب زدن بینی

هر آنچه باید درباره جراحی بینی و چسب زدن بعد از عمل بدانید!!

یکی از نکاتی که بعد از جراحی باید در نظر گرفت چسب زدن بینی است. جراحان بینی توصیه می کنند که بعد از عمل، به بینی چسب زده شود تا پوست منقبض شده و استخوان و غضروف های آن به خوبی مستحکم گردند. پس از عمل بینی ، بینی دچار تورم می شود؛ چسب زدن بینی بعد از عمل ، علاوه بر فرم دهی بهتر بینی ؛ باعث کاهش تورم نیز می شود و به روند بهبودی کمک زیادی می نماید.

توجه داشته باشید که اگر بافت بینی خراشیده شود، پوست نمی تواند ساختارهای اطراف خود را کاملا بپوشاند و این امر، منجر به ایجاد زخم و ناهمواری بر روی پوست می شود. از این رو در خصوص جراحی بینی و چسب زدن بعد از عمل ؛ باید اشاره داشت که چسب بینی ، می تواند از خراش بافت بین پوست و بافت استخوان و غضروف بینی جلوگیری کند.

پیشنهاد می شود در یک هفته ابتدایی برای تعویض چسب بینی به پزشک خود مراجعه کنید تا به طور کامل و دقیق نحوه چسب زدن را یاد بگیرید. زیرا که این عمل در نگه داشتن و فرم دهی بینی بسیار تأثیر گذار است.

نحوه چسب زدن بینی

نحوه چسب زدن بینی

جراحی بینی و چسب زدن بعد از عمل به صورت صحیح از قرار ذیل می باشد :

  • مرحله اول

چسب مناسبی برای انجام این کار تهیه کنید، چسب 1 سانتی متری و کاغذی مارک 3M مورد تایید می باشد.

  • مرحله دوم

در این مرحله ابتدا بیمار باید پوست صورت خود را با آب و صابون تمیز کند و پس از آن با استفاده از پنبه آغشته به الکل پوست بینی را تمیز کنید.

  • مرحله سوم

چسب را به ابعاد مشخص برش دهید: ابعاد چسب با توجه به سایر بینی به شرح ذیل می باشد:

  1. 6 الی 8 قطعه به اندازه های 3 الی 4 سانتی متری
  2. 2 قطعه چسب به اندازه های 10 الی 12 سانتی متری
  • مرحله چهارم

در این مرحله چسب های برش خورده را باید به بینی خود بچسبانید. برای چسباندن چسب توصیه می شود در مقابل آینه قرار گیرید و پس از آن تکه چسب های 3 الی 4 سانتی متری را از بالا به پایین به صورت عرضی بر روی بینی بچسبانید به گونه ای که بخشی از ان در زیر چسب دیگر قرار گیرد.

همچنین توصیه می نماییم چسب ها را به آرامی فشار دهید تا به خوبی بچسبد. پس از چسباندن قطعه چسب های 3 الی 4 سانتی ، تکه چسب های 10 الی 12 سانتی را به صورت U بر روی بینی خود بزنید. زمانی که چسب را به صورت U در زیر بینی خود می چسبانید به این نکته توجه کنید که وسط نوار چسب باید در زیر نوک بینی قرار گیرد و ادامه آن را از دو طرف به سمت بالا بزنید.

به این نکته توجه کنید چسب ها جلوی سوراخ بینی شما را نگیرد و در تنفس تان اختلال ایجاد نکند. این بخش از چسب را که زدید به آرامی آن را مالش دهید تا به خوبی بر روی بینی بچسبد. و در نهایت با استفاده از قیچی قسمتی از نوار چسب را که از بینی بیرون زده ببرید.

نکاتی درباره جراحی بینی و چسب زدن بعد از عمل

در خصوص چسب زدن بعد از جراحی بینی باید اشاره داشت که چسب زدن ، مراقبت های ویژه ای دارد؛ به طور مثال برای برداشتن چسب ، باید حمام گرم داشته باشید و اجازه دهید آب روی بینی بریزد؛ سپس بینی را با صابون و آب ملایم بشویید و چسب را به آرامی از پایین به بالا بردارید. ( از برداشتن چسب از بالا به پایین باید پرهیز کنید ) همچنین توجه داشته باشید که بینی را ، بدون هیچ گونه مالشی خشک کنید و پس از آن مجددا به بینی چسب بزنید. چسب زدن به بینی در جلسات اول ، توسط بهترین جراح بینی تهران انجام می شود و پس از آن به شما آموزش داده می شود که چطور خودتان در منزل این کار را انجام دهید.

مدت زمان چسب زدن بینی پس از رینوپلاستی

غالبا بعد از انجام عمل بینی، توصیه می شود بینی دو تا سه هفته چسب زده شده و برای داشتن نتایج مناسب تر به چسب زدن بینی تا چند ماه ادامه داده شود. به طور کلی زمان لازم برای استفاده از چسب بینی بعد از عمل ، بستگی به نوع پوست بینی داشته و در هر فردی متفاوت است. لذا چسب زدن بینی در افراد با پوست ضخیم با افراد با پوست نازک کاملا متفاوت است. به عنوان مثال ؛ در صورت داشتن پوست نازک ، چسب باید تا شش ماه روی بینی زده شود و مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما مدت زمان چسب زدن به بینی در افراد با پوست ضخیم باید به مدت طولانی تری استفاده شود.

جراحی بینی و چسب زدن بعد از عمل

مزایای چسب زدن به بینی

  1. زدن چسب بینی بعد از جراحی بینی ؛ به کاهش سریع تر تورم ، بهبود سریع و نتایج بهتر و دلخواه کمک قابل توجهی می کند.
  2. چسب ، فشار مختصری روی پوست وارد می کند؛ از این رو از منبسط شدن بافت نرم و پوست بینی جلوگیری می کند.
  3. چسب ؛ به پوست بینی کمک می کند تا با فرم جدید خود سازگار شود.

جراحی بینی و چسب زدن بعد از عمل

نحوه برداشتن چسب از روی بینی

توصیه می شود که در طول شب و هنگام خواب چسب را بر روی بینی نگه دارید و صبح روز بعد پس از بیدار شدن آن را از روی بینی خود بردارید. زمانی که چسب برداشته می شود، مشاهده خواهید کرد که میزان تورم بینی کمتر است و نوک بینی لیفت شده است.

برداشتن چسب بینی باید با دقت بسیار بالایی انجام شود. نمی توانید به سادگی یک سمت نوار چسب را گرفته و آن را بکشید. در این صورت قطعاً به پوست و حتی شاید بینی خود آسیب برسانید. می توانید از محلول های پایه الکلی که مواد چسبناک را حل می کنند استفاده کنید تا چسب راحت تر از روی پوست جدا شود.

همچنین برای برداشتن چسب بهتر است از یک موچین یا پنس استفاده کنید. به منظور برداشتن چسب از روی بینی، از قسمت بالایی برداشتن چسب را شروع کنید. در آن هنگام پوست خود را محکم بگیرید و به آرامی چسب را از روی بینی بردارید. چسب به راحتی از روی بینی برداشته می شود و نیازی به وارد آوردن فشار اضافه ای نیست.

به همین شیوه نوار چسب های دیگر را از روی پوست جدا کنید تا به نوک بینی برسید. مراقب باشید که هنگام برداشتن چسب پوست خود را نخراشید. پوست برخی از افراد ممکن است نسبت به مواد سازنده چسب بینی حساسیت نشان دهد ؛ در این حالت بهترین جراح بینی تهران  معمولاً پیشنهاد می کند که از چسب استفاده نکنند.

جراحی بینی و چسب زدن بعد از عمل

درست است که یکی از اهداف اصلی چسب بینی، کاهش تورم پس از جراحی می باشد اما لازم به ذکر است که تنها استفاده از آن ورم بینی را برطرف نمی سازد. در کنار استفاده از چسب بینی، مواردی همچون مصرف نکردن غذاهای پر نمک و نوشیدنی الکلی و نپرداختن به فعالیت های فیزیکی سنگین نیز باید رعایت شوند.

معمولاً بینی های گوشتی پس از عمل بینی، به میزان بیشتری ورم می کنند. بنابراین به بیمارانی که دارای این نوع بینی هستند استفاده از چسب بینی، آن هم به نحو صحیح و همچنین موارد دیگری که سبب کاهش تورم می شوند، تأکید بیشتری می شود.

در برخی موارد حتی دیده شده که پس از گذشت یک سال از جراحی بینی گوشتی ، باز هم گاهی اوقات بینی ورم می کند. در این صورت فرد می تواند هنگام خواب چسب بینی بزند تا در روز بعد از تورم بینی کاسته شود.

چند وقت یک بار باید چسب بینی را عوض کرد ؟

زمان تعویض چسب در افراد به نوع پوست بینی آن ها بستگی دارد ، بنابراین باید بگوییم در افرادی که پوست آن ها معمولی یا با چربی نرمال است توصیه می شود یک روز در میان چسب بینی را عوض کنند، اما در افرادی که پوست بینی شان چرب است می توان هر روز این کار را انجام داد و در نهایت آن افرادی که پوست خشکی دارند در 3 روز یکبار این کار را انجام دهند. افراد به این نکته توجه کنند پس از کند چسب ها اجازه دهید پوست بینی 2 الی 3 ساعت هوا بخورد و پس از آن اقدام به زدن چسب بینی کنند.

جراحی بینی و چسب زدن بعد از عملبینی

آیا به جز چسب زدن بینی راه دیگری برای کاهش تورم و التهاب وجود دارد ؟

در عمل زیبایی بینی چه در روش باز و چه در روش بسته تورم و کبودی امری طبیعی محسوب می شود. دلیل تورم بینی پس از رینوپلاستی برش هایی است که برای اعمال تغییرات بر روی بینی زده شده و باعث می شود بینی به صورت موضعی دچار تورم شود. همچنین در صورتی که در طول عمل جراحی تغییراتی نیز بر روی اسکلت بینی ایجاد شود علاوه بر بینی گونه ها نیز دچار تورم و کبودی می شوند.

دانلود پی دی اف مقاله