امروزه شاهد افزایش روزافزون آمار متقاضیان جراحی بینی هستیم. افرادی که بدین منظور به مطب جراح متخصص مراجعه می کنند عموما یکی از مسائلی که در ارتباط با آن از پزشک خود تحقیق می کنند ، جراحی بینی و تاثیر آن بر لبخند می باشد.

ما در این مقاله بر آنیم که به جراحی بینی و تاثیر آن بر لبخند بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

آیا جراحی بینی بر لبخند اثرگذار است ؟

همانطور که پیشتر گفتیم برخی از بیماران قبل از جراحی بینی نگران تاثیر جراحی بینی بر لبخند خود هستند، در اینجا باید گفت که جراحی بینی تاثیری روی لبخند ندارد.

در صورتی که جراحی زیبایی بینی ، به منظور رفع افتادگی نوک بینی و بالا بردن نوک بینی ، غضروفی روی نوک بینی قرار داده شده باشد این مسئله باعث خواهد شد که تغییراتی در لب بالا ایجاد شود.

مقصود از قرار دادن غضروف مصنوعی در نوک بینی پیشگیری از پایین آمدن نوک بینی در هنگام لبخند زدن است و هرگز منجر به بروز تغییر در فرم طبیعی لبخند نخواهد شد.

بعد از جراحی بینی ، نوک بینی و لب بالا تا مدت کوتاهی دچار بی حسی خواهند بود و بدین ترتیب فرد در هنگام خندیدن اینطور گمان می کند که لبخند او با گذشته فرق کرده است.

بی حسی پدید آمده در لب بالا و نوک بینی پس از جراحی بینی جای هیچ گونه نگرانی ندارد ، زیرا بعد از مدت کوتاهی ( حدودا 1 هفته ) عد از جراحی از بین رفته و فرم لبخند بیمار به حالت سابق و طبیعی خود باز خواهد گشت.

انتخاب جراح بینی خوب

چنانچه عمل زیبایی بینی توسط یک جراح بی تجربه انجام گیرد ممکن است منجر به بروز اختلالاتی در ظاهر بینی و حتی عملکرد حیاتی بینی گردد.

در جراحی بینی به منظور دستیابی به یک نتیجه زیبا و در عین حال طبیعی و همچنین بدون عوارض ، باید انجام جراحی را به یک جراح بینی متبحر و مجرب محول نمود.

یک جراح بینی با تجربه و مسلط به انجام انواع جراحی بینی ، می تواند یک بینی ایده آل همراه با حفظ لبخندتان را برای شما به ارمغان آورد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی هستند ؟

 • بهترین کاندیدای جراحی زیبایی بینی ، افرادی هستند که انتظارات واقع بینانه از نتیجه این عمل جراحی دارند.
 • توجه داشته باشید که افراد برای داشتن شرایط لازم جهت انجام جراحی بینی ، باید از سلامت نسبتا خوبی برخوردار باشند.
 • ناگفته نماند که یکی از لازمه های جراحی بینی ، این است که فرد سن بلوغ را پشت سر گذاشته و رشد صورت وی کامل شده باشد.

 

مشاوره قبل از جراحی بینی

انتخاب یک جراح بینی متبحر و مجرب ، اولین قدم مهم در جراحی بینی محسوب می شود ؛ از این رو برای تضمین بهترین نتیجه از جراحی زیبایی بینی اکیدا توصیه می شود که با یک متخصص شناخته شده مشورت کنید.

به طور کلی جراحی زیبایی بینی موفق ؛ با یک جلسه مشاوره قبل از عمل آغاز می شود که در این جلسه ، بیمار و جراح همه جزئیات جراحی را بررسی می کنند.

بخشی از موفقیت جلسه مشاوره قبل از عمل بینی ، بر عهده شما است.

جراح ، باید از سابقه پزشکی و سایر اطلاعات مربوط به سلامتی شما مطلع شود تا بتواند ایمن ترین و موثرترین تجربه جراحی را برای تان فراهم کند ؛ لذا ارائه پاسخ صحیح به پرسش هایی که در خصوص سوابق شما می پرسد
، می تواند تأثیر زیادی بر نحوه انجام جراحی داشته باشد.

چه سوالاتی در جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی پرسیده می شود ؟

سوالاتی که جراح بینی ، در جلسه مشاوره جراحی بینی از شما می پرسد در زمینه های ذیل می باشد :

 • هرگونه شرایط پزشکی فعلی و گذشته
 • آلرژی های دارویی شناخته شده
 • درمان های پزشکی قبلی
 • درمان های دندانپزشکی ؛ نظیر ارتودنسی
 • جراحی های قبلی
 • مصرف الکل ، تنباکو و سایر مواد مخدر
 • هرگونه صدمه به بینی
 • داروهای فعلی که مصرف می کنید.
 • مشکلات تنفسی یا سینوسی که تجربه کرده اید.
 • واكنش هايي كه ممكن است در بيهوشي داشته باشيد.
 • هرگونه ویتامین و مکمل گیاهی که مصرف می نمایید.
 • جراحی بینی و تاثیر آن بر لبخند

توجه داشته باشید که در جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی ؛ نباید صرفا عنوان کنید که از فرم بینی خود راضی نیستید ، بلکه باید اهداف و مقاصد خود از این عمل جراحی را به صراحت و صادقانه به پزشک بگویید.

لازم به ذکر است که پس از شرح اهداف و خواسته های تان از انجام جراحی بینی ، جراح به شما خواهد گفت که چه ویژگی هایی را می توان به راحتی تغییر داد یا کاهش داد و آیا بینی شما به فرم دلخواه تان جراحی خواهد شد یا خیر ؟

فیلم جراحی بینی توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

 

مراحل جراحی بینی و تاثیر آن بر لبخند

جراحی زیبایی بینی ، شامل مراحل زیر است :

 • مرحله اول : بیهوشی

جراحی بینی می تواند تحت بیحسی موضعی و تزریق آرام بخش وریدی یا بیهوشی عمومی انجام شود. پزشک ؛ بهترین انتخاب را توصیه می کند که عمدتا جز در موارد معدودی ، جراحی بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد.

 • مرحله دوم : برش جراحی

جراحی بینی در حالت کلی ، به دو روش بسته و باز انجام می شود.

جراحی زیبایی بینی با برش داخلی به عنوان جراحی بسته شناخته می شود ، در حالی که جراحی زیبایی بینی با برش خارجی به عنوان جراحی باز شناخته می شود.

در رینوپلاستی باز ، یک برش در طول کلوملا ایجاد می شود ؛ کلوملا نوار باریک بافتی ای است که سوراخ های بینی را از یکدیگر جدا می کند.

از طریق این برش ، پوستی که استخوان بینی و غضروف ها را می پوشاند به آرامی بالا می رود و امکان دسترسی به ساختار زیرین بینی فراهم می گردد و جراح می تواند تغییرات مورد نظر خود را به سهولت بر روی بینی اعمال نماید.

در جراحی بینی به روش باز ؛  به علت وسعت دید جراح ، محدودیت جراحی وجود نداشته و جراح می تواند تمامی تغییرات مورد نظر خود را به راحتی بر روی بینی اعمال نماید.

در رینوپلاستی بسته ، هیچ برش در کلوملا ایجاد نمی شود و همه برش ها صرفا در داخل بینی زده می شوند.

لذا میدان دید جراح در جراحی بینی به روش بسته ، با محدودیت مواجه بوده و نمی تواند تغییرات گسترده ای بر روی بینی لحاظ کند.

لازم به ذکر است که در برخی موارد ممکن است صرف نظر از روش جراحی ( باز یا بسته ) ، برش های اضافی در چین های طبیعی سوراخ های بینی ایجاد شود تا اندازه آن ها نیز تغییر داده شود.

 • مرحله سوم : تغییر شکل ساختار بینی

پس از  ایجاد برش های لازم برای انجام جراحی بینی ، جراح اقدام به ایجاد اصلاحات مورد نظر خود می کند.

گاهی اوقات ممکن است جراحی بینی به پیوند غضروف نیاز داشته باشد ؛ معمولا برای این منظور از غضروف های تیغه بینی ، جدا کننده سوراخ های بینی استفاده می شود.

گاها در راستای جراحی بینی ،  از غضروف گوش یا به ندرت در برخی موارد از بخشی از غضروف دنده بیمار استفاده می گردد..

 • مرحله چهارم : بستن برش

هنگامی که شکل دلخواه به ساختار زیرین بینی داده می شود ، برش های ایجاد شده باید بخیه شوند.

 • مرحله پنجم : دوره بهبودی

طول دوره نقاهت و بهبودی بعد از جراحی بینی ، به نوع عمل و وسعت جراحی بستگی دارد ؛ برای اکثر جراحی های بینی ، متوسط ​​زمان بهبودی یک الی دو هفته می باشد.

در نهایت اگر جراحی زیبایی بینی به درستی و توسط یک جراح بینی خوب انجام شود می توان شاهد نتیجه جراحی بینی و تاثیر آن بر لبخند بود.