برخی از افراد که قصد انجام جراحی بینی دارند آن را همانند یک معجزه می پندارند و از آن توقعات نامعقولی دارند که امکان انجام آن وجود ندارد؛ چرا که این تغییرات، در عملکرد بینی اختلال ایجاد کرده و با اصول زیبایی شناختی مغایرت دارد، در این مقاله با ما همراه باشید تا به موضوع جراحی بینی و انتظارات منطقی بپردازیم.

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی یک عمل جراحی با هدف اصلاح بدشکلی های مارزادی و بازسازی ساختار بینی آسیب دیده با حفظ عملکرد تنفسی بینی محسوب می شود.

در عمل جراحی دماغ تمامی اختلالات ساختمانی و عملکردی بینی از زمان قبل از تولد و پس از آن برطرف می شود.

به این نکته توجه کنید که بینی یک ساختمان بسیار پیچیده و ظریف می باشد که علاوه بر نقش زیبایی که بر روی صورت دارد در عملکرد تنفسی نیز تاثیر می گذارد.

جراحی زیبایی بینی توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

نکاتی درباره جراحی بینی و انتظارات منطقی

ما یک فرد را با حاشیه ها و مرزهای بینی به صورت نیمه خود آگاه شناسایی می نماییم زیرا ابعاد و زوایای مختلف بینی برای هر فرد اختصاصی و منحصر به فرد است.

بهتر است بدانید اندازه و شکل بینی در نژاد های مختلف متفاوت است و به طور مثال در نژاد آسیای شرقی بینی افراد کوتاه و پهن بوده و در مناطق شمال شرقی کشورمان که به آن ها شباهت دارند بینی ها این چنین هستند.

اما ساکنان شمال کشور بینی هایی با طول بلند دارند، اما با این وجود بسیاری از بانوان بدون توجه به نژاد و قومیت علاقه مند بینی های کوچک و باریک هستند.

باید بگوییم بینی برجسته ترین قسمت در صورت است که در معرض دید افراد قرار می گیرد و به صورت طبیعی انحراف بینی از حالت طبیعی در این افراد بارز است.

داشتن یک بینی طبیعی امری طبیعی بوده اما ظاهر آن امری نسبی و کاملا وابسته به فرد است.

سایز بینی بر روی زیبایی چهره تاثیر بسزایی دارد که توجه به آن هنگام جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است، به این نکته توجه داشته باشید برخی از افراد از بزرگی بینی شان ابراز نارضایتی می کنند اما پس از معاینه تشخیص داده می شود که چانه آن ها عقب بوده و در حقیقت باید اقدام به بزرگ کردن چانه خود کنند.

باید بگوییم تقریبا در اکثر کتاب های جراحی پلاستیک صورت ، بخشی از آن به اصول زیبایی شناختی صورت اشاره شده است.

انتظارات افراد از جراحی بینی

زوایا ، فواصل و نسبت های اجزای مختلف صورت در یک چهره زیبا باید با هم هماهنگ و مرتبط باشد ، مثلا در یک صورت زیبا پهنای پایین بینی یک پنجم پهنای صورت و برابر با پهنای هر یک از چشم ها است یا زاویه مطلوب بین پایین بینی و پشت لب بالادر آقایان حدود 90 الی 95 درجه و در خانم ها 95 الی 110 درجه است.

افراد با توجه به زمینه های فرهنگی – اجتماعی ، قومیت و نژاد ، تعریف های متفاوتی از زیبایی دارند و توقعات شان نیز متفاوت است ؛ بنابراین مشاوره قبل از انجام جراحی بسیاز ضروری می باشد چرا که با مشاوره جراح بینی می تواند از توقعات بیمار اطلاع پیدا کند.

باید بگوییم برخی از افراد از عمل جراحی زیبایی بینی توقعات نامعقولی دارند که امکان پذیر نبوده و در عملکرد بینی اختلال ایجاد می کند و همچنین در اصول زیبایی شناختی مغایرت دارد بنابراین پزشکان زیر بار همچنین جراحی هایی نمی روند.

در مجموعه به این نکته بسیار مهم باید توجه شود که جراح و بیمار قبل از جراحی باید توافق نظر کلی در رابطه با جراحی بینی داشته باشند و قابلیت های جراح و خواسته های بیمار با یکدیگر منطبق باشد.

در صورتی که نقطه نظر مشترک بین بیمار و پزشک مشخص گردد ، دانش و آگاهی ، مهارت ها ، تجربه جراح اجازه می دهند که خواسته های معقول بیمار با لحاظ کردن سیستم عملکرد بینی به واقعیت بپیوندد.

جراحی بینی و انتظارات منطقی

روش های جراحی بینی و انتظارات منطقی

جراحی بینی به دو روش باز و بسته قابل انجام است.

جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته که به آن جراحی بینی اندونزال نیز گفته می شود ، کاملا از طریق برش های داخلی سوراخ بینی برای دستیابی به چارچوب ساختاری بینی انجام می شود و در پایان جراحی ، برش ها با بخیه های قابل جذب بسته می شوند.

جراحی بینی با تکنیک بسته ، در واقع یک عمل جراحی کور است ؛ به این معنی که جراحان زیبایی در راستای انجام جراحی بینی به این روش ، به چارچوب ساختاری بینی دسترسی ندارند و به عبارتی دسترسی و دامنه دید آن ها در روش بسته بسیار محدود است.

بنابراین جابجایی پوست بالای بینی ، در جراحی بینی به روش بسته به سهولت جراحی بینی به روش باز نخواهد بود ؛ البته ناگفته نماند که جراح بینی برای افزایش دید و قدرت عمل بیشتر در حین جراحی بینی به روش بسته ، از آندوسکوپ استفاده می کند.

جراحی یبنی باز

جراحی بینی باز که عمدتا به آن ، رینوپلاستی خارجی گفته می شود ؛ با ایجاد یک برش کوچک روی کلوملا ( پایه حدفاصل سوراخ های بینی ) انجام می شود.

لازم به ذکر است که از روش باز ، برای دسترسی بیشتر به ساختار بینی و دید گسترده تر به بخش غضروفی – استخوانی بینی استفاده می شود.

تفاوت جراحی بینی باز و بسته

به طور کلی جراحی زیبایی بینی به روش باز یا بسته ، به منظور بهبود عملکرد و اغلب ظاهر بینی می باشد.

جراحی بینی بسته ، به بیمارانی توصیه می شود که می خواهند تغییرات جزئی در ساختار بینی داشته باشند ؛ در صورتی که تکنیک باز ، مداخله ای است و در جراحی های ترمیمی بینی و مواردی که نیاز به اعمال تغییرات و اصلاحات اساسی در ساختار بینی وجود دارد ؛ مورد استفاده قرار می گیرند.

جراحی بینی و انتظارات منطقی

از این رو می توان اشاره داشت که مدت زمان انجام جراحی بینی به روش بسته ، به مراتب نسبت به روش باز کمتر است.

در جراحی بینی به روش بسته ؛ بخیه ها لحاظ شده در داخل بینی ، جذبی هستند و با گذشت زمان جذب می شوند ؛ همچنین اثر زخم نیز در قسمت داخلی بینی پنهان شده و به هیچ عنوان قابل رویت نخواهد بود.

اما در جراحی بینی به روش باز ؛ بخیه های لایه داخلی بینی ، جذبی بوده و بخیه های خارجی معمولا غیرقابل جذب بوده و حدودا بعد از یک هفته برداشته می شوند.

در خصوص بخیه ایجاد شده بر روی برش خارجی ، نگران نباشید زیرا با گذشت زمان ، به تدریج کمرنگ شده و دیگر قابل رویت نخواهند بود.

به طور کلی در جراحی بینی بسته ، فقط نقائص جزئی بینی برطرف می شود و تغییرات کمی در ساختار بینی ایجاد می گردد ؛ بنابراین افرادی که از این روش استفاده می کنند باید انتظارات واقعی از نتایج به دست آمده داشته باشند.

لذا اکثر جراحان بینی ، جراحی بینی به روش باز را نسبت به روش بسته ؛ ارجحیت می دهند و در عمده موارد از این روش برای انجام جراحی بینی استفاده می کنند.

آیا جراحی بینی برای من مناسب است ؟

جراحی بینی برای اکثر افراد مناسب است، اگر جراحی بینی و انتظارات منطقی را مد نظر قرار دهند، بهترین کاندیدا برای جراحی زیبایی بینی ، معمولا افرادی هستند که از شکل ظاهری بینی خود ناراضی بوده و حتی در برخی موارد با مشکلات تنفسی نیز روبرو هستند.

جراحی زیبایی بینی چه نتیجه ای دارد و انجام آن چه مدت طول می کشد ؟

نتیجه جراحی بینی ، بسته به انتظارات و تغییرات مورد نظر افراد با یکدیگر متفاوت می باشد.

جراحی رینوپلاستی ، تقریبا دو ساعت به طول می انجامد و تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد.

بهترین سن برای جراحی بینی چه زمانی است ؟

رشد بینی در اکثر دختران 13 ساله و پسران 15 ساله از نظر جسمی کامل شده است و در نتیجه افراد پس از اتمام رشد بینی ، می توانند جراحی بینی داشته باشند.

البته جراحی ، تنها مختص افراد جوان نبوده و افراد مسن نیز در صورت برخورداری از شرایط مناسب جسمی می توانند نسبت به انجام این عمل جراحی اقدام نمایند.

به طور کلی محدوده سنی ایده آل برای جراحی بینی ، بازه سنی 20 الی 40 سال می باشد ؛ زیرا در این سنین ، پوست صورت هنوز خاصیت کشسانی خود را حفظ کرده است و می تواند روش های جراحی را بدون عارضه در خود جای دهد.

پزشک در جلسه مشاوره چه خواهد کرد ؟

جراح بینی ، در جلسه مشاوره قبل از رینوپلاستی ؛ داخل و خارج بینی بیمار را معاینه کرده و استخوان ها ، غضروف ها و تنفس وی را ارزیابی می نماید.

سپس از زوایای مختلف صورت بیمار ، عکس های دیجیتالی تهیه نموده و تغیرات مورد نظر را در رایانه علامت می زند.

توجه داشته باشید چنانچه جراح و بیمار ، نتوانند در مورد شکل بینی از طریق شبیه سازی رایانه ای توافق کنند ؛ بعید است بیمار از نتیجه نهایی راضی باشد.

جراحی بینی و انتظارات منطقی بسیار حائز اهمیت می باشد و جراح بینی در جلسه مشاوره سعی می کند انتظارات بیمار را بررسی کند و موارد غیر معقول را به او گوش زد کند.