درباره جراحی بینی نیمه فانتزی چه می دانید ؟

به طور کلی مقصود از جراحی بینی به فرم نیمه فانتزی ترکیبی از بینی طبیعی و بینی فانتزی می باشد. منظور از جراحی بینی نیمه فانتزی ، ایجاد تغییرات متوسط روی بینی و قوس جزئی روی بینی می باشد به نحوی که بینی بیش از اندازه فانتزی یا بیش از حد طبیعی نشود.

نکاتی در مورد جراحی بینی نیمه فانتزی

جهت دستیابی به جراحي بيني نيمه فانتزي موفق و رضایت بخش باید عمل جراحی بینی توسط بهترین جراح بینی نیمه فانتزی و با آنالیز و بررسی نوع و ساختار بینی انجام پذیرد.

برخورداری از یک بینی با بافت و غضروف مستحکم و پوستی نازک ، از ملزومات جراحي بيني نيمه فانتزي می باشد ؛ بنابراین جراحي بيني نيمه فانتزي برای افرادی که دارای بینی های استخوانی می باشند گزینه بسیار مناسبی می باشد.

چرا که ظرافت های جراحی بینی در بینی ای که دارای پوست نازکی باشد به خوبی قابل رویت خواهد بود.

افراد با بینی گوشتی همراه با پوست ضخیم و غضروف ضعیف کاندید مناسبی برای جراحي بيني نيمه فانتزي نمی باشند و مطلوب ترین و مناسب ترین مدل جراحی بینی برای این دسته از افراد ، جراحی بینی طبیعی می باشد.

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی بینی هستند ؟

جراحی زیبایی بینی یک روش کاملا فردی است و شما باید این جراحی را با اهداف و انگیزش خود انجام دهید ؛ نه این که بخواهید با انجام این جراحی ،
خواسته های شخص دیگری را برآورده کنید یا سعی کنید متناسب با هر نوع تصویر ایده آلی باشید.

شما می توانید کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبایی بینی باشید در صورتی که :

رشد صورت شما کامل شده باشد ، از نظر جسمی سالم باشید و چشم انداز مثبت و اهداف واقع بینانه ای نسبت به نتایج این جراحی در ذهن داشته باشید.

تکنیک های جراحی بینی

به طور کلی جراح بینی در راستای انجام رینوپلاستی و رفع نقائص بینی ، از یکی از تکنیک های جراحی بینی به روش بسته یا جراحی بینی به روش باز استفاده می نماید.

در خصوص این مسئله که کدام یک از این روش ها برای انجام جراحی بینی ، مورد استفاده واقع خواهند شد ؛ باید گفت که جراح بینی با توجه به وسعت ایرادات موجود ، میزان اصلاحات مورد نیاز و بر اساس صلاحدید خویش یکی از تکنیک های فوق الذکر را بر خواهد گزید.

البته توجه داشته باشید که جراحی بینی به روش باز ، به دلیل عدم محدودیتی که دارد ؛ غالبا انتخاب اول جراحان بوده و شاهد آن هستیم که معمولا جراحان بینی به منظور انجام عمل بینی ، روش باز را برمی گزینند.

 • جراحی بینی به روش بسته

در رینوپلاستی بسته ؛ تمامی شکاف ها و برش های مورد نیاز جراحی در داخل بینی بیمار لحاظ شده و اصلاح ایرادات بینی ، تنها از طریق این برش ها اعمال می گردد.

توجه داشته باشید که در جراحی بینی بسته ، نیازی به ایجاد شکاف در بخش خارجی بینی وجود نداشته و در نتیجه از آن جا که کلیه شکاف ها در داخل بینی ایجاد می شوند ، دسترسی به کل ساختار بینی با محدودیت مواجه خواهد شد.

از این رو ایجاد تغییرات گسترده بر روی بینی از طریق جراحی بینی به روش بسته ، با دشواری زیادی همراه بوده و حتی در برخی موارد ، امکان پذیر نیست.

لذا تنها در مواردی که بینی با ایرادات جزئی و مختصری روبروست و نیازی به اعمال اصلاحات وسیع بر روی آن وجود ندارد ، جراحی بینی به روش بسته گزینه مناسبی خواهد بود.

 • جراحی بینی به روش باز

در رینوپلاستی باز ؛ مازاد بر شکاف های ایجاد شده در داخل بینی ، یک شکاف ظریف نیز در ناحیه کلوملا یا پوست مابین حفره های بینی بیمار ایجاد می گردد.

ایجاد برش خارجی بر روی بینی در روش باز ، سبب خواهد شد که جراح بتواند از طریق آن اقدام به بلند نمودن پوست از روی ساختار زیرین بینی نموده و به کل ساختار بینی تسلط یابد.

حال از آن جا که دامنه دید جراح در رینوپلاستی باز ، با محدودیت مواجه نیست ؛ امکان ایجاد تغییرات عمده بر روی بینی در این روش برای جراح به سهولت میسر می گردد.

بنابراین می توان گفت که جراحی بینی به روش باز برای جراحی های پیچیده و دشوار بینی ؛ از جمله جراحی بینی ترمیمی ، جراحی بینی گوشتی و مواردی از این قبیل گزینه مناسبی به شمار می رود.

فیلم عمل بینی نیمه فانتزی توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

در حین جراحی بینی چه اتفاقی می افتد ؟

انجام جراحی بینی تحت بیحسی موضعی همراه با آرام بخش یا بیهوشی عمومی ، به میزان پیچیده بودن جراحی و ترجیح جراح بستگی دارد.

متخصص جراحی بینی ، در جلسه مشاوره بهترین گزینه را به شما خواهد گفت.

بیحسی موضعی همراه با آرام بخش ؛ معمولا در جراحی سرپایی استفاده می شود. در این روش ، پزشک داروی بیحسی را به بافت بینی تزریق می کند ؛  بیمار در حین عمل هوشیار است اما روند جراحی را حس نمی کند.

در صورت انجام جراحی بینی تحت بیهوشی عمومی ؛ بیمار داروی بیهوشی را با استنشاق یا تزریق به رگ دریافت می کند اما به لوله تنفسی نیاز دارد. بیمار در حین عمل کاملا خواب است و هوشیاری ندارد.

جراحی زیبایی بینی از طریق یکی از روش های ( باز یا بسته ) انجام می شود و در حین جراحی ، جراح استخوان و غضروف های زیر پوست را تنظیم می کند.

جراح بینی می تواند بسته به میزان نیاز به برداشتن یا افزودن غضروف به ساختار بینی ، شکل استخوان بینی یا غضروف را تغییر دهد.

برای تغییرات کوچک ، جراح ممکن است از غضروف های بینی یا گوش استفاده کند ؛ اما برای تغییرات بزرگتر ، جراح می تواند از غضروف های دنده یا پروتز استفاده کند.

پس از ایجاد تغییرات مورد نظر ، جراح پوست و بافت بینی را روی ساختار بینی قرار می دهد و برش را بخیه می زند.

مشاوره قبل از جراحی بینی

قبل از تعیین وقت برای جراحی زیبایی بینی ، باید در جلسه مشاوره قبل از عمل ؛ با جراح خود در مورد عوامل مهم تعیین کننده در مناسب بودن جراحی برای شما ، به طور جامع صحبت کنید.

جلسه مشاوره به طور کلی شامل موارد زیر است :

بررسی سابقه پزشکی

جراح درباره انگیزه و اهداف شما خواهد پرسید. پزشک همچنین درباره سابقه پزشکی از جمله سابقه انسداد بینی ، جراحی و هر دارویی که مصرف می کنید پرسش هایی خواهد داشت.

اگر به اختلال خونریزی مانند هموفیلی مبتلا هستید ، ممکن است کاندید جراحی زیبایی بینی نباشید.

معاینه بدنی

پزشک ؛ پوست ، ساختار داخلی و خارجی بینی را به طور کامل معاینه می کند. معاینه فیزیکی به پزشک کمک می کند تا مشخص کند چه تغییراتی باید اعمال شود و خصوصیات جسمی شما ؛ به عنوان مثال ، ضخامت پوست یا قدرت غضروف در انتهای بینی بر نتایج شما تأثیر می گذارد یا خیر.

 • معاینه فیزیکی برای تعیین تأثیر جراحی بینی بر تنفس مهم است.
 • آزمایش خون ، نوار قلب و تنفس سنجی برای دریافت داروی بیهوشی تجویز می شود.
 • از زوایای مختلف بینی عکس هایی گرفته می شود.
 • پزشک ، تغییرات لازم را بر روی عکس مشخص می کند و در حین جراحی به علائم درج شده روی تصویر توجه می کند.
 • جراح با توجه به انتظارات و خواسته های شما خواهد گفت آیا می توانید عمل بینی و تغییرات مورد نظر را انجام دهید یا خیر.
 • جراحی بینی را می توان همراه با عمل های دیگری مانند جراحی چانه انجام داد ؛ در برخی موارد پزشک ممکن است جراحی زیبایی چانه را ( در مواردی که فرد چانه کوچکی داشته یا با عقب رفتگی چانه مواجه است ) توصیه کند ؛ زیرا چانه کوچک ، بینی را بزرگتر نشان می دهد.

لازم به ذکر است که انجام جراحی چانه همراه با عمل رینوپلاستی ، الزامی نیست ؛ اما می تواند تناسب و تعادل مولفه های صورت را بهبود بخشیده و نتیجه جراحی بینی را به شکل بهتری نمایان سازد.

اقدامات قبل از جراحی بینی

هماهنگ کنید یکی از اعضای خانواده یا دوستان شما را در زمان جراحی ، بازگشت به منزل و حتی چند روز مراقبت بعد از عمل همراهی کند.

 • از داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن ، ویتامین E و مکمل های گیاهی به مدت دو هفته برای جلوگیری از خونریزی خوددداری کنید.
 • سیگار و محصولات دخانی و نوشیدنی های الکلی را دو هفته قبل از جراحی بینی ترک کنید ؛ تنباکو و نیکوتین می توانند موجب انقباض رگ های خونی و نارسایی گردش خون شوند.
 • از چند روز قبل از عمل بینی ، به وفور آب بنوشید.
 • شب قبل از جراحی حمام کنید و آرایش ، لوسیون و کرم های آرایشی را کاملا از بدن بشویید.
 • اگر لاک ناخن دارید ، قبل از جراحی پاک کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

رعایت موارد زیر در کاهش دوره نقاهت و تسریع فرآیند بهبودی جراحی بینی تاثیر بسزایی دارد و همچنین در دستیابی به نتایج بینی زیباتر نیز تاثیر چشمگیری دارد.

 • چند روز اول ؛ سرگیجه ، ضعف و بی حالی ، کاهش قوه تشخیص بویایی خواهید داشت.
 • بعد از جراحی بینی ، داروهایی که پزشک تان تجویز نموده را در ساعت های معین و به طور مرتب مصرف نمایید.
 • بعد از عمل ، شدیدا توجه داشته باشید که ضربه به بینی تان وارد نشود و به این منظور در جاهای پر رفت و آمد و شلوغ تردد نکنید.
 • در خصوص تغذیه بعد از جراحی بینی باید گفت که طی هفته اول پس از عمل بینی ، غذاهای رقیق و آبکی نظیر سوپ و فرنی میل نمایید و از خوردن غذاهای جویدنی خودداری کنید.
 • لازم به ذکر است که  ورم و کبودی ناشی از جراحی بینی از روز سوم به بعد تشدید می گردد ولی جای نگرانی نیست چرا که به تدریج و به مرور زمان از میزان آن کاسته شده تا جایی که به طور کامل برطرف می گردد.
 • برای کاهش کبودی و تورم بینی و جلوگیری از افزایش آن می توانید به مدت 72 ساعت پس از عمل از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • هنگام عطسه کردن حتما با دهان باز عطسه کنید و از عطسه کردن با دهان بسته بپرهیزید ، تا به این ترتیب به بینی تان فشار وارد نگردد.
 • در دوران نقاهت عمل بینی ، از صحبت کردن زیاد و خندیدن بیش از اندازه خودداری کنید.
 • از فین کردن شدید در چندین ماه ابتدایی پس از عمل بینی اجتناب نمایید.

سایر مراقبت های ضروری بعد از جراحی بینی

 • در ماه های اولیه بعد از جراحی بینی رفتن به استخر و همچنین قرار گرفتن در محیط هایی با حرارت بالا همچون سونا ممنوع است.
 • از استعمال دخانیات حداقل به مدت 2 ماه خودداری کنید ، زیرا دخانیات در فرآیند ترمیم زخم های جراحی اخلال ایجاد می کنند.
 • همچنین از مصرف مشروبات الکلی نیز تا 2 ماه پس از عمل بینی باید اجتناب نمایید ، زیرا مشروب سبب گشاد شدن رگ های خونی شده و میزان تورم را افزایش می دهد.
 • از پمادهایی که جهت ترمیم بخیه و بهبود جای زخم تجویز شده اند مطابق دستور استفاده نمایید.
 • پس از جراحی بینی ، گاز استریل کوچکی در زیر بینی شما به منظور جذب خونابه قرار داده می شود در صورت خونی شدن بهتر است اقدام به تعویض آن با یک گاز استریل تمیز نمایید. توجه داشته باشید که برای این کار هرگز از دستمال کاغذی استفاده نکنید زیرا ممکن است منجر به ایجاد آلودگی شود.
 • نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی بصورت طاقباز می باشد و به هیچ عنوان نباید به پهلو یا شکم بخوابید. همچنین سر شما باید بالاتر از حد باشد که بدین منظور باید دو عدد بالش زیر سرتان قرار دهید.
 • توجه داشته باشید که پس از جراحی بینی و بعد از اولین مراجعه جهت ویزیت اولیه ، تاریخ مراجعات بعدی شما توسط پزشک معالج تان مشخص خواهد شد.

هزینه جراحی بینی نیمه فانتزی

پرداخت هزینه زینوپلاستی ، صرف نظر از مدل بینی ( طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی ) ؛ از آن جا که جزو اعمال جراحی زیبایی به شمار می رود ، بر عهده خود فرد زیبا جو بوده و بیمه تعهدی در قبال پرداخت هزینه های آن ندارد.

البته لازم به ذکر است که چنانچه جراحی بینی ، منحصرا با هدف درمانی اعم از رفع پولیپ بینی ، انحراف بینی و مواردی از این قبیل انجام پذیرد ؛ بیمه هزینه های آن را تقبل خواهد کرد.

به طور کلی محاسبه دقیق هزینه جراحی زیبایی بینی ، مستلزم معاینه و بررسی دقیق بیمار می باشد و در غیر این صورت نمی توان قیمت مشخصی برای آن عنوان نمود.