امروزه جراحی زیبایی بینی در مقایسه با سایر اعمال جراحی زیبایی به عنوان شایع ترین جراحی زیبایی محسوب می شود و در سراسر دنیا طرفداران بی شماری را به خود اختصاص داده است. جراحی بینی در ایران و نژادهای مختلف متقاضیان بسیار زیادی دارد، به همین دلیل جراحان بینی ایرانی به تجربه و تبحر بسیار بالایی در این زمینه دست یافته اند به طوری که سالانه مراجعین بسیاری از دیگر کشورهای جهان جهت انجام جراحی بینی به ایران سفر می کنند.

جراحی بینی در زنان ایرانی

به طور کلی معیارهای زیبایی بینی در خانم ها با آقایان متفاوت است.

آنچه که خانم های ایرانی از جراحی انتظار دارند با آنچه که در کتاب های علمی جراحی زیبایی دماغ مطرح شده است بسیار متفاوت است و اکثریت خانم های ایرانی متقاضی داشتن یک بینی ظریف و کوچک و با چرخش حدود 110 درجه در نوک بینی و یک قوس ملایم در پشت بینی می باشند.

جراحی بینی در ایران و نژادهای مختلف

خوشبختانه طی سال های اخیر خانم ها به بینی های طبیعی علاقه بیشتری نشان می دهند و تعداد متقاضیان مدل بینی عروسکی و فانتزی ( بینی با سایز بسیار کوچک و قوس زیاد ) کاهش چشمگیری داشته است.

باید خاطر نشان نمود که شمار عمده ای از خانم های ایرانی نیز دچار انحراف بینی و عوارض آن می باشند ، لذا همزمان با عمل زیبایی بینی ، انحراف بینی آن ها نیز باید مرتفع گردد.

جراحی بینی در مردان ایرانی

به طور کلی جراحی بینی در ایران و نژادهای مختلف امروزه بسیار پر اهمیت شده است.

مردان ایرانی عموما از بزرگ بودن سایز بینی ، افتادگی و پهنای نوک بینی ، قوز دار بودن بینی و در مواردی کجی بینی شکایت دارند.

در عمل بینی آقایان باید توجه نمود که بینی حالت مردانه خود را از دست ندهد و حالتی طبیعی داشته باشد.

غالبا مردان متقاضی جراحی بینی طبیعی می باشند و بدین ترتیب چرخشی که در نوک بینی، آن ها ایجاد می شود بین 90 تا 95 درجه است.

بعضی از آقایان خواهان چرخش بیشتر در نوک بینی و در نتیجه ایجاد قوس در بینی می باشند، اما جراحان بینی هرگز چنین تغییراتی را به بیماران خود توصیه نمی کنند.

مردان ایرانی اغلب درگیر انحراف بینی می باشند بنابراین در این دسته از آقایان، جراحی انحراف بینی به صورت همزمان با جراحی زیبایی بینی توصیه می شود.

رینوپلاستی در بیمار با فرم بینی ایرانی ؛ توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی در ایران

عمل بینی در نژادهای خاص یا افراد دارای بینی شبیه نژاد های خاص

از آنجایی که نژادهای مختلف به دلایل متعددی با هم آمیخته اند نمی توان به صراحت در رابطه با نژاد ایرانی و غیر ایرانی اظهار نظر نمود.

در مجموع با بررسی ها انجام گرفته روی افراد ایرانی می توان این طور بیان نمود که بینی اغلب ایرانیان به بینی نژادهای آسیای جنوب شرقی و آفریقایی شباهت دارد.

عمل بینی در نژاد آسیای جنوب شرقی

افراد در کشورهایی از جمله افغانستان ، کره ، چین ، فیلیپین و بخش هایی از سرزمین ایران دارای وجه تشابه در مدل بینی هستند ، به گونه ای که دارای بینی های کم ارتفاع با نوک پهن و ریشه کوتاه می باشند.

جراحی زیبایی بینی در این دسته از افراد با تقویت ریشه و پشت بینی و از طریق غضروفی که از خود بیمار گرفته شده یا پروتز صورت می گیرد.

جراحی بینی در نژاد های آفریقایی

عموما ساکنین بخش های جنوبی ایران که دارای پوست هایی تیره می باشند بینی هایی شبیه به بینی نژادهای آفریقایی دارند.

از ویژگی های بینی در این دسته از افراد می توان به پوست بینی ضخیم ، ارتفاع بینی کوتاه ، ریشه بینی کوتاه ، پره های بینی گشاد و پهن اشاره داشت.

نکته مهمی که در مورد این بینی ها وجود دارد این است که جراحی زیبایی بینی به گونه ای هماهنگ با بقیه اعضای صورت و اعمال تغییرات بسیار به منظور تغییر اساسی در فرم کلی بینی ، غالبا نتایج خوشایندی را به همراه خواهد داشت.

روش های جراحی بینی در ایران و نژادهای مختلف

رینوپلاستی به دو روش انجام می شود. هر روش با جنبه ها و قسمت های خاصی از بینی سروکار دارد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. بنابراین ، مهم است با جراح در مورد نیازهای خود بعد از جراحی زیبایی بینی صحبت کنید تا بدین ترتیب جراح با انتخاب بهترین روش جراحی ، بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان آورد.

جراحی بینی در ایران و نژادهای مختلف

جراحی بینی بسته

جراح بینی در این روش از رینوپلاستی ، در لایه داخلی بینی و در مکان های مختلف ؛ برش هایی می زند تا به قسمت های مختلف ساختار بینی دسترسی پیدا کند.

حال از آن جا که برش ها در داخل بینی قرار دارند ، دامنه دید جراح کاهش می یابد ؛ البته جراح برای افزایش میدان دید خود ، می تواند از آندوسکوپ استفاده کند.

در جراحی بینی بسته ؛ برش ها در داخل بینی پنهان می شوند ، لذا جای زخم ناشی از عمل زیبایی بینی در این روش به حداقل می رسد.

روش بسته ، به نفع زیباجویانی است که نیاز به تغییر شکل مختصر بر روی بینی خود دارند ؛ به عنوان مثال صرفا می خواهند قوز روی بینی شان از بین برود.

برخی از مزایای عمل بینی به روش بسته عبارتند از :

  • کوتاه بودن دوره نقاهت
  • کبودی و تورم ناچیز
  • بدون اثر زخم

در این جا باید خاطر نشان نمود که رینوپلاستی بسته ، چالش برانگیزاست ؛ زیرا در این روش ، پزشک دید کمتری از ساختارهای داخلی بینی دارد.

بنابراین در روش بسته ، در افرادی که می خواهند تغییر مختصری در فرم و اندازه بینی خود ایجاد کنند ؛ گزینه مناسبی می باشد.

جراحی بینی باز

عمل بینی با روش باز ، با ایجاد برش روی پوست بین حفره های بینی و باز شدن کلوملا  ( پایه حدفاصل سوراخ های بینی ) انجام می شود و امکان دسترسی کامل به ساختارهای بینی ؛ از جمله غضروف ها و استخوان های بینی را فراهم می کند.

برش کلوملا و جدا کردن پوست ، دید بیشتری به جراح می دهد و کار بر روی غضروف بینی را بسیار ساده تر می کند.

در جراحی بینی باز ، به اندام داخلی بینی دسترسی آسان تری وجود دارد ؛ از این رو این روش از جراحی معمولا در افرادی که نیاز به ایجاد تغییرات اساسی دارند ، به عنوان مثال در جراحی های ترمیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

تصمیم گیری در مورد روش جراحی ؛ به نیازهای خاص بیمار بستگی دارد. هیچ یک از دو روش ؛ بهتر از دیگری نیست و انتخاب مناسب ترین روش به عهده پزشک می باشد.