عمل جراحی بینی ترمیمی

هدف از جراحی بینی ترمیمی ( Revision Rhinoplasty ) ؛ ترمیم ، اصلاح و بازسازی اشکالات بینی می باشد که در حین جراحی بینی اولیه حادث شده یا این که در جراحی قبلی به درستی مرتفع نشده است.

توجه داشته باشید که در جراحي بيني ترميمي می توان اختلالاتی اعم از انحراف بینی ، عدم تقارن حفره های بینی ، کجی بینی ، سربالا شدن بیش از حد بینی و مواردی از این قبیل را برطرف نمود.

اهمیت انتخاب جراح در جراحي بيني ترميمي

افرادی که تصمیم به جراحی ترمیمی بینی دارند ، باید در انتخاب جراح بینی به خوبی دقت نمایند ، زیرا جراحی ترمیم بینی در قیاس با جراحی اولیه از محدودیت های زیادی برخوردار است و این مقوله موجب بروز مشکلات عدیده ای برای جراح بینی خواهد شد ؛ لذا تجربه و مهارت جراح بینی تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی ترمیمی بینی خواهد داشت.

البته ناگفته نماند که بینی برخی افراد طی جراحی اولیه تا حدی دچار آسیب شده که پتانسیل لازم برای عمل ترمیمی را ندارد ، بنابراین این دسته از افراد می بایست از انجام جراحي بيني ترميمي صرف نظر نمایند.

چه مدت بعد از عمل جراحی بینی می توان اقدام به عمل ترمیمی بینی نمود ؟

یکی از شایع ترین سوالاتی که اکثر بیماران با آن مواجه هستند ، این است که آیا در صورتی که یکبار بینی خود را عمل کرده باشند باز هم امکان جراحی بینی برای آن ها وجود دارد ؟

به طور کلی تا قبل از یکسال نمی توان در رابطه با نتیجه قطعی جراحی بینی اظهار نظر نمود ، چرا که بینی پس از انجام عمل جراحی ، باید پروسه ترمیم زخم ها را سپری کند تا علاوه بر بهبود زخم جراحی ، نتیجه اصلی عمل نیز مشخص گردد.

و اما در پاسخ به پرسش فوق می توان گفت که بله ، امکان انجام جراحی مجدد بینی پس از جراحی بینی اولیه وجود دارد ، اما نکته ای که در این رابطه حائز اهمیت است این است که باید مدت زمان لازم ( این زمان ، حداقل یکسال تخمین زده شده است ) از عمل جراحی قبلی گذشته باشد.

روش انجام جراحی بینی ترمیمی

به طور کلی جراحی بينی ترميمی ، تحت بیهوشی کامل صورت می پذیرد.

به منظور انجام جراحي بيني ترميمي نیز مشابه جراحی اولیه بینی ، دو روش رینوپلاستی بسته و باز مورد استفاده قرار می گیرد.

انتخاب هر یک از این دو روش ، به شرایط بیمار ، هدف از جراحی و صلاحدید جراح بینی بستگی دارد.

غالبا در جراحي بيني ترميمي ، سعی جراح بر این است که از زخم های داخلی بینی در راستای رفع و تصحیح مشکلات بینی استفاده نماید ؛ توجه داشته باشید که این مسئله در صورت انتخاب بهترین جراح بینی ترمیمی ، امکان پذیر خواهد بود.

البته ناگفته نماند در برخی موارد ، جهت سهولت دسترسی جراح به ساختمان داخلی بینی و اعمال تغییرات مورد نیاز و بهبود مشکلات ؛ نیاز به ایجاد چند برش خارجی ظریف بر روی بینی بیمار وجود دارد و نمی توان از طریق زخم های داخلی اقدام به اصلاح مشکلات موجود نمود.

لازم به ذکر است که بافت بینی طی جراحی قبلی آسیب دیده ، از این رو حساسیت بینی در جراحی ترمیمی بیش از جراحی اولیه خواهد بود ؛ در نتیجه مدت زمان جراحی بينی ترميمی به مراتب بیشتر از جراحی بینی اولیه می باشد.

جراحی بینی ترمیمی

نتیجه جراحی بینی ترمیمی

این سوال که جراحی بينی ترميمی تا چه حد می تواند اثرگذار باشد ؟ ؛ از رایج ترین سوالاتی است که افراد قبل از اقدام به عمل مجدد بینی عموما با آن مواجه هستند.

به طور کلی انجام موفقیت آمیز جراحی ترمیمی بینی ، به تجربه و تخصص بالای جراحی بینی نیاز دارد ؛ لذا انتخاب بهترین جراح بینی ترمیمی ، از عوامل موثر در نتیجه این جراحی می باشد.

از دیگر عوامل اثرگذار در نتیجه جراحی ترمیمی بینی ، نوع مشکلی است که در جراحی قبلی متوجه بینی شده ؛ چرا که ممکن است در جراحی پیشین ، بافت بینی به قدری مختل شده باشد که به جراح اجازه اصلاحات لازم را ندهد.

همچنین باید اشاره داشت عامل دیگری که در ماحصل جراحی بينی ترميمی می تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد ، جنس پوست بینی است ؛ طبیعتا داشتن پوست بینی سالم و نازک ، از مولفه هایی است که در کسب نتایج قابل قبول از جراحی بینی بسیار اثرگذار است.

به طوری که افرادی که پوست بینی آن ها از ضخامت معمولی برخوردار است ، بهترین گزینه برای انجام جراحی ترمیمی بینی به شمار می روند.

نکات مهم درباره جراحی بینی ترمیمی

عمل جراحی بينی ترميمی ؛ از پیچیده ترین و دشوارترین روش های جراحی پلاستیک به شمار می رود ، زیرا به دلیل تغییراتی که در جراحی قبلی بر روی بینی ایجاد شده است ، مواجهه با بافت های سالم در جراحی ترمیمی بسیار ناچیز خواهد بود و این موضوع ، منجر به محدودیت جراح برای ایجاد تغییرات جدید می گردد.

از این رو توصیه می شود در صورتی که خواستار انجام جراحی بينی ترميمی هستید ، نکات ذیل را به خاطر داشته باشید :

  • جراحی بینی به خودی خود یک جراحی پیچیده محسوب می شود ؛ حال آن که پیچیدگی های آن با هر بار جراحی مجدد ، بیشتر خواهد شد ؛ لذا باید انتظاراتی معقولانه و واقع بینانه از این جراحی داشته باشید.
  • از آن جا که پیچیدگی های جراحی بينی ترميمی در قیاس با جراحی اولیه بیشتر است باید در رعایت مراقبت های بعد از آن بیشتر دقت نمایید.
  • برای انجام جراحی بينی ترميمی ؛ باید حداقل یکسال از زمان جراحی قبلی ، گذشته و زخم های داخل بینی به طور کامل بهبود یافته باشند.
  • در آخر این که برای انجام جراحی ترمیمی ، در انتخاب جراح بینی دقت کافی داشته باشید تا به ناچار ملزم به انجام جراحی مجدد نگردید ؛ چرا که افزایش تعدد جراحی های انجام شده بر روی بینی ، ریسک بروز خطرات ناشی از این جراحی را افزایش خواهد داد.

جراحی ترمیمی بینی توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی ترمیمی تهران

هزینه جراحی زیبایی بینی

یکی از سوالاتی که متقاضیان جراحی زیبایی بینی با آن روبرو هستند ، در خصوص هزینه این عمل جراحی می باشد ؛ به طوری که متاسفانه برخی از زیباجویان ، بدون مد نظر قرار دادن تبحر و توانمندی جراح بینی به دنبال یافتن پزشکی هستند که بینی آن ها را با حداقل هزینه جراحی نماید.

توجه : از آن جا که بینی در مرکز صورت قرار گرفته و زیبایی و تناسب صورت ، تا حد قابل توجهی وابسته به آن است.

افرادی که تمایل به انجام جراحی زیبایی بینی دارند ؛ هنگام اقدام به انجام این عمل جراحی ، در قدم اول باید نسبت به انتخاب جراح بینی نهایت دقت را بکار گیرند ، چرا که مهارت و تجربه جراح ارتباط مستقیمی با نتیجه جراحی بینی دارد.

به طوری که متاسفانه شاهد آن هستیم ؛ زیباجویانی که توسط جراحان کم تجربه تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته اند ، نه تنها به نتایج مطلوبی از این جراحی دست نیافته اند ؛ بلکه در موارد بسیاری با عوارض این عمل جراحی مواجه شده و ملزم به انجام جراحی ترمیمی بینی و تقبل هزینه های گزافی شده اند.

هزینه جراحی بینی ترمیمی

جراحی زیبایی بینی از جراحی های دشوار محسوب می گردد و به طور کلی دارای پیچیدگی و حساسیت بالایی می باشد ؛ به نحوی که در صورت بروز هر گونه خطا حین این عمل جراحی ، عوارض جبران ناپذیری ممکن است برای فرد حادث گردد.

از این رو هزینه این عمل جراحی ، تقریبا بالا خواهد بود ؛ و اما در خصوص جراحی بينی ترميمی باید عنوان داشت که قاعدتا جراحی مجدد بینی به مراتب پیچیده تر از جراحی اولیه بینی بوده و همچنین به دلیل تغییراتی که طی عمل قبلی بر روی ساختار بینی ایجاد شده است ؛ قدرت مانور جراح بینی در جراحی ترمیمی به نسبت جراحی اولیه ، محدودتر خواهد بود ؛ لذا بدیهی است هزینه جراحی بینی ترمیمی بیشتر از جراحی اولیه بینی باشد.

آیا بیمه هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت می کند ؟

خیر ؛ به طور کلی تنها جراحی های عملکردی و درمانی ، مشمول بیمه می شوند.

به عنوان مثال ؛ بیمه هزینه جراحی انحراف بینی که در دسته جراحی های درمانی بینی قرار دارد را تقبل می کند.

اما پرداخت هزینه اعمال جراحی زیبایی ؛ اعم از جراحی زیبایی بینی ، تحت پوشش بیمه نمی باشند و خود فرد باید تمامی هزینه های مربوط به آن را پرداخت نماید.