هدف از جراحی بینی ترمیمی ( Revision Rhinoplasty ) ؛ ترمیم ، اصلاح و بازسازی اشکالات بینی می باشد که در حین عمل جراحی بینی اولیه حادث شده یا این که در جراحی قبلی به درستی مرتفع نشده است. توجه داشته باشید که در عمل ترمیم بینی می توان اختلالاتی اعم از انحراف بینی و عوارض آن ، عدم تقارن حفره های بینی ، کجی بینی ، سربالا شدن بیش از حد بینی و مواردی از این قبیل را برطرف نمود. با دکتر شاهین باستانی نژاد بهترین جراح بینی ترمیمی در تهران همراه باشید تا از نکات مفیدی اطلاع یابید

مزایای عمل ترمیم بینی

مزایای جراحی بینی ترمیمی ، شباهت زیادی به مزایای جراحی اولیه دارند. در ادامه به این مزایا می پردازیم:

 • باعث جوان سازی ظاهر فرد می شود: از عمل بینی ترمیمی برای اصلاح شکل بینی استفاده می شود. نتیجه این پروسه، ظاهری جوان و متوازن است.
 • تنفس بهبود می یابد: ترمیم بینی ، اغلب همراه سپتوپلاستی یا جراحی تصحیح ساختار بینی انجام می شود تا ایراداتی که در عمل قبلی ایجاد شده، برطرف شوند.
 • تقارن صورت را بهبود می بخشد: از رینوپلاستی ترمیمی ، برای اصلاح بینی کج، نوک بینی گوشتی یا هر مشکل دیگری که باعث نامتقارن شدن صورت می شود، استفاده می شود.
 • باعث افزایش اعتماد به نفس می شود: این عمل، ظاهر و شکل بینی را اصلاح می کند و به همین علت، باعث افزایش اعتماد به نفس بیمارانی می شود که از ظاهر خود راضی نیستند.

چه زمانی جراحی بینی ترمیمی انجام می شود؟

شکست خوردن جراحی اولیه، می تواند توازن و زیبایی صورت را از بین ببرد و مشکلاتی از جمله تضعیف بافت بینی، انحراف استخوان بینی و نقص در عملکرد بینی را ایجاد کند. در چنین مواردی، عمل ترمیمی می تواند این مشکلات را تا حد زیادی برطرف کند.

اهمیت انتخاب بهترین جراح بینی ترمیمی تهران

افرادی که تصمیم به ترمیم بینی عمل شده شان دارند ، باید در انتخاب یک جراح بینی خوب در تهران به خوبی دقت نمایند ، زیرا جراحی ترمیم بینی در قیاس با جراحی اولیه از محدودیت های زیادی برخوردار است و این مقوله موجب بروز مشکلات عدیده ای برای جراح بینی خواهد شد ؛ لذا تجربه و مهارت جراح تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی ترمیمی بینی خواهد داشت.

برای تماس با دکتر باستانی و تعیین نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید.

چه مدت بعد از عمل اولیه می توان اقدام به جراحی بینی ترمیمی نمود ؟

یکی از شایع ترین سوالاتی که اکثر بیماران با آن مواجه هستند ، این است که آیا در صورتی که یکبار بینی خود را عمل کرده باشند باز هم امکان عمل بینی برای آن ها وجود دارد ؟ به طور کلی تا قبل از یکسال نمی توان در رابطه با نتیجه قطعی عمل اظهار نظر نمود ، چرا که دماغ پس از انجام عمل ، باید پروسه ترمیم زخم ها را سپری کند تا علاوه بر بهبود زخم ، نتیجه اصلی عمل نیز مشخص گردد.

و اما در پاسخ به پرسش فوق می توان گفت که بله ، امکان انجام جراحی مجدد بینی پس از جراحی اولیه وجود دارد ، اما نکته ای که در این رابطه حائز اهمیت است این است که باید مدت زمان لازم ( این زمان ، حداقل یکسال تخمین زده شده است ) از عمل جراحی قبلی گذشته باشد

جراحی بینی ترمیمی با سابقه چند بار جراحی و سوراخ تیغه بینی ؛ توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی ترمیمی تهران

روش انجام جراحی بینی ترمیمی

به طور کلی رینوپلاستی ترمیمی ، تحت بیهوشی کامل صورت می پذیرد. به منظور انجام عمل بینی ترمیمی نیز مشابه جراحی اولیه بینی ، یکی از دو روش جراحی بینی به روش باز و بسته مورد استفاده قرار می گیرد. انتخاب هر یک از این دو روش ، به شرایط بیمار ، هدف از جراحی و صلاحدید جراح بینی بستگی دارد. غالبا در جراحی زیبایی ترمیمی بینی ، سعی دکتر بر این است که از زخم های داخلی بینی در راستای رفع و تصحیح مشکلات بینی استفاده نماید ؛ توجه داشته باشید که این مسئله در صورت انتخاب بهترین جراح بینی ترمیمی ، امکان پذیر خواهد بود.

البته ناگفته نماند در برخی موارد ، جهت سهولت دسترسی جراح به ساختمان داخلی بینی و اعمال تغییرات مورد نیاز و بهبود مشکلات ؛ نیاز به ایجاد چند برش خارجی ظریف بر روی بینی بیمار وجود دارد و نمی توان از طریق زخم های داخلی اقدام به اصلاح مشکلات موجود نمود. لازم به ذکر است که بافت بینی طی جراحی قبلی آسیب دیده ، از این رو حساسیت بینی در عمل ترمیمی بیش از جراحی اولیه خواهد بود ؛ در نتیجه مدت زمان جراحی بینی ترمیمی به مراتب بیشتر از جراحی اولیه می باشد.

عمل ترمیمی ثانویه توسط دکتر باستانی نژاد

داوطلبین مناسب عمل جراحی بینی ترمیمی

در برخی موارد در پی سپرده شدن فرایند جراحی اولیه به دست یک جراح غیر ماهر و بی تجربه ، بعد از مدتی ، مشکلاتی در بینی اتفاق می افتد که نارضایتی بیمار را در خصوص ویژگی های شکل ظاهری و عملکردی ، بر می انگیزد. مشکلات رایجی که بیمار را به یک داوطلب مناسب برای انجام جراحی ثانویه یا ترمیمی تبدیل می کند ، شامل موارد زیر می باشد:

1 . شکل گیری ناهمواری بر روی پل بینی

قوز بینی که یکی از مشخصه های بینی استخوانی است ، در برخی موارد در رینوپلاستی اولیه ، به شکل صحیحی اصلاح و پیراسته نمی شود و بعد از فروکش کردن تورم بینی ، مجدداً به شکل یک ناهمواری بر روی پل بینی پدیدار می شود.

2 . دشواری در نفس کشیدن از راه بینی

یک جراح خوب ، علاوه بر خلق بینی با شکل ظاهری زیبا ، به ویژگی های فانکشنال یا عملکردی بینی نیز توجه می کند تا کیفیت تنفس ، بعد از عمل جراحی بهبود یابد. در صورت سپرده شدن جراحی به دست یک جراح بی تجربه ، ممکن است چارچوب عملکردی بینی به گونه ای تخریب شود که تنفس از راه این اندام را با مشکل روبرو کند.

3 . بد فرم شدن بینی

بد فرم شدن بینی به شکل ظاهری آن مرتبط می باشد و باعث می شود بینی دفرمه شده و اعتماد به نفس بیمار در اثر این بدشکلی در بینی ، تحت تاثیر منفی قرار خواهد گرفت. در برخی موارد ، نوک بینی دچار افتادگی می شود. علت این دفرمه شدن ، عدم تقویت چارچوب بینی در جراحی اولیه می باشد. چارچوب بینی باید به گونه ای تقویت شود که بتواند به خوبی با شکل تازه خلق شده در بینی هماهنگ شده و از آن پشتیبانی کند.

4 . عدم رعایت تناسب مدل بینی با سایر ویژگی های صورت

یک عمل حرفه ای ، عملی است که در آن ، تنها بر روی خلق یک بینی زیبا تمرکز نشده و زیبایی بینی ، متناسب با سایر ویژگی های صورت در نظر گرفته شود. برای مثال گاهی یک بینی با مدل فانتزی ، به تنهایی زیباست ، ولی وقتی بر روی صورت یک بیمار بالقوه اجرا می شود ، هیچگونه هارمونی با سایر ویژگی های صورت نداشته و کل چهره را تحت تاثیر منفی قرار می دهد.

5 . نامتقارن بودن سوراخ های بینی

برخی بیماران بعد از جراحی ، مشاهده می کنند که سوراخ های بینی شان متقارن نمی باشد. در برخی موارد این عدم تقارن به اندازه ای است که عمل جراحی بینی ترمیمی را به امری الزامی تبدیل می نماید.

فیلم عمل ترمیمی بینی 

نتیجه عمل بینی ترمیمی

این سوال که جراحی بینی ترمیمی تا چه حد می تواند اثرگذار باشد ؟ از رایج ترین سوالاتی است که افراد قبل از اقدام به عمل مجدد بینی عموما با آن مواجه هستند. به طور کلی انجام موفقیت آمیز عمل ثانویه بینی ، به تجربه و تخصص بالای عمل نیاز دارد ؛ لذا انتخاب بهترین جراح ترمیمی بینی تهران ، از عوامل موثر در نتیجه این جراحی می باشد. از دیگر عوامل اثرگذار در نتیجه عمل ترمیمی دماغ ، نوع مشکلی است که در جراحی قبلی متوجه بینی شده ؛ چرا که ممکن است در جراحی پیشین ، بافت بینی به قدری مختل شده باشد که به جراح اجازه اصلاحات لازم را ندهد.

همچنین باید اشاره داشت عامل دیگری که در ماحصل عمل ترمیمی بینی می تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد ، جنس پوست بینی است ؛ طبیعتا داشتن پوست بینی سالم و نازک ، از مولفه هایی است که در کسب نتایج قابل قبول از جراحی بسیار اثرگذار است. به طوری که افرادی که پوست بینی آن ها از ضخامت معمولی برخوردار است ، بهترین گزینه برای انجام جراحی ثانویه به شمار می روند.

توضیحات : نتیجه دو ماه بعد از جراحی بینی ترمیمی با نقایص کم

✔ بینی با غضروف دنده خودشان بازسازی شده است.

✔ هر چه مشکلات و معضلات بینی کمتر باشد، نتیجه جراحی بهتر است.

✔ بیمارانی که پوست نامناسب و ضخیم یا اسکار پوستی دارند نتیجه همیشه ساب اپتیمال است.

دوره نقاهت جراحی بینی ثانویه

جراحی ثانویه بینی ، به مراتب پیچیده تر و دشوارتر از عمل اولیه است ؛ چرا که عمل قبلی ، غضروف ها و استخوان های بینی دستخوش تغییراتی شده و فرم و ساختار بینی تغییر کرده است و این امر می تواند روند بهبودی را پیچیده تر کند. لازم به ذکر است در برخی موارد ؛ طی جراحی اولیه به ساختار بینی آسیب وارد شده ، لذا این مسئله سبب محدودیت جراح در ایجاد تغییرات مورد نظر خواهد شد.

از این رو انتخاب یک جراح خوب بسیار ضروری است تا جراحی ثانویه به راحتی و با موفقیت انجام شود. توجه داشته باشید که در جراحی بینی ترمیمی ، بافت هایی که طی جراحی قبلی تغییر شکل یافته اند ، برای بهبودی مجدد به زمان بیشتری احتیاج دارند. همچنین بعضی مواقع برای انجام عمل بینی ترمیمی مستلزم استفاده از پیوند غضروف ( از گوش یا دنده بیمار ) برای پشتیبانی یا تعریف شکل جدید دماغ می باشیم.

لذا باید اشاره داشت که اگرچه شباهت هایی میان جراحی اولیه و ثانویه دماغ وجود دارد ، اما روند بهبودی جراحی ترمیمی دماغ تفاوت های زیادی با جراحی اولیه دارد. تا جایی که جراحی ثانویه بینی ؛ نسبت به جراحی اولیه ، به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد و دوره نقاهت طولانی تری دارد. ناگفته نماند که برای انجام جراحی بینی ترمیمی ، باید حداقل یکسال از رینوپلاستی قبلی شما گذشته باشد ؛ تا بافت اسکار ( زخم ) نرم شده و آمادگی عمل مجدد را داشته باشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی ترمیمی

بهتر است بدانید مراقبت های بعد از رینوپلاستی برای تمامی مدل ها و حتی جراحی ترمیمی یکسان می باشد که در این بخش به مواردی از آن اشاره می کنیم:

 • توصیه می شود هفته اول پس از جراحی به خوبی استراحت کنید.
 • بعد از عمل ترمیمی بینی ، برای بازگشت به امور روزمره عجله نکنید.
 • داروهای تجویزی برای هر بیمار متفاوت هستند ، لذا دستورالعمل مصرف داروها را با دقت مطالعه کنید.
 • تا 2 هفته پس از جراحی ؛ از مصرف آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ، ترکیبات حاوی الکل ، مکمل ها و داروهای گیاهی و ویتامین E اجتناب کنید.
 • طی هفته های ابتدایی پس از عمل ؛ هنگام خواب با چند بالش سرتان را بالاتر از قفسه سینه نگهدارید.
 • نوشیدن آب کرفس و آب آناناس ، نیز در کاهش تورم صورت بینی ، تاثیر بسیار چشمگیری دارند.
 • یکی دیگر از مواردی که در تقلیل تورم بینی ، موثر است ؛ استفاده از کمپرس یخ روی پیشانی ، آتل یا گچ بینی می باشد.
 • تا چند روز اول بعد از جراحی بینی ترمیمی باید از مصرف غذاها و میوه های سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند ، خندیدن و حرف زدن زیاد بپرهیزید.

بهترین جراح بینی ترمیمی در تهران کیست ؟

جراحان زیادی در تهران هستند که جراحی ترمیمی بینی انجام میدهند اما با توجه به نظرات درباره دکتر شاهین باستانی نژاد می توان ایشان را جز بهترین جراحان ترمیم بینی در تهران و ایران معرفی کرد. ایشان بسیار دقیق و مجرب هستند.

بهترین جراح بینی ترمیمی

فیلم جراحی ترمیمی بینی

هزینه جراحی بینی ترمیمی در سال 1403

یکی از سوالاتی که متقاضیان عمل با آن روبرو هستند ، در خصوص ترمیم بینی عمل شده در تهران می باشد ؛ به طوری که متاسفانه برخی از زیباجویان ، بدون مد نظر قرار دادن تبحر و توانمندی جراح بینی به دنبال یافتن پزشکی هستند که بینی آن ها را با حداقل هزینه جراحی نماید.

افرادی که تمایل به انجام این جراحی دارند ؛ هنگام اقدام به انجام عمل ، در قدم اول باید نسبت به انتخاب جراح نهایت دقت را بکار گیرند ، چرا که مهارت و تجربه جراح ارتباط مستقیمی با نتیجه جراحی زیبایی بینی دارد.

به طوری که متاسفانه شاهد آن هستیم ؛ زیباجویانی که توسط جراحان کم تجربه تحت عمل جراحی قرار گرفته اند ، نه تنها به نتایج مطلوبی از این جراحی دست نیافته اند ؛ بلکه در موارد بسیاری با عوارض این عمل جراحی مواجه شده و ملزم به انجام جراحی ثانویه و تقبل هزینه های گزافی شده اند. جراحی زیبایی بینی از جراحی های دشوار محسوب می گردد و به طور کلی دارای پیچیدگی و حساسیت بالایی می باشد ؛ به نحوی که در صورت بروز هر گونه خطا حین این عمل جراحی ، عوارض جبران ناپذیری ممکن است برای فرد حادث گردد.

از این رو هزینه این عمل جراحی ، تقریبا بالا خواهد بود ؛ و اما در خصوص جراحی بینی ترمیمی باید عنوان داشت که قاعدتا جراحی مجدد بینی به مراتب پیچیده تر از جراحی اولیه بینی بوده و همچنین به دلیل تغییراتی که طی عمل قبلی بر روی ساختار بینی ایجاد شده است ؛ قدرت مانور بهترین جراح بینی ترمیمی تهران در جراحی ثانویه به نسبت جراحی اولیه ، محدودتر خواهد بود ؛ لذا بدیهی است هزینه های این جراحی بیشتر از جراحی اولیه بینی باشد.

جراحی بینی ترمیمی

آیا بیمه هزینه عمل ترمیمی بینی را پرداخت می کند ؟

خیر ؛ به طور کلی تنها جراحی های عملکردی و درمانی ، مشمول بیمه می شوند. به عنوان مثال ؛ بیمه هزینه جراحی انحراف بینی که در دسته جراحی های درمانی بینی قرار دارد را تقبل می کند. اما پرداخت هزینه اعمال جراحی زیبایی ؛ اعم از جراحی زیبایی بینی ، تحت پوشش بیمه نمی باشند و خود فرد باید تمامی هزینه های مربوط به آن را پرداخت نماید.

خطرات جراحی بینی ثانویه یا ترمیمی

تا به اینجای مقاله درباره اکثر مواردی که ممکن بود درباره این جراحی بخواهید بدانید توضیح دادیم، اما یکی از مهم ترین مواردی که افراد می خواهند بدانند درباره خطرات جراحی بینی ترمیمی است. باید بگوییم در این جراحی نیز مانند جراحی اولیه ممکن است عوارض و خطراتی وجود داشته باشد مانند از دست دادن موقتی حس بویایی ، کبودی و تورم طولانی مدت بینی ، آسیب دیدن مویرگ ها ، باقی ماندن جای زخم بینی و غیره.

اما چگونه می توان خطرات عمل ترمیمی بینی را کاهش داد؟ 

در پاسخ به سوال فوق باید بگوییم تنها با انتخاب یک جراح بینی ترمیمی خوب در تهران می توان این احتمال را کم کرد.

فیلم عمل جراحی بینی ترمیمی

📍عمل بینی ترمیمی مشکل، با استفاده از غضروف دنده و فاشیای رکتوس
🔅مشکلات بیمار: بینی کوتاه، پیچدار، اجزا نامتقارن بینی و فرم زینی شکل.

گرافت های طبیعی و پروتز های مصنوعی در جراحی بینی ترمیمی

جراحی ترمیمی دماغ در برخی موارد ، با هدف تقویت چارچوب بینی یا ایجاد تغییر شکل هایی در بینی انجام می شود. در عمل بینی اولیه ، این تقویت چارچوب یا تغییر شکل ، بینی انجام نشده و در نتیجه ، بینی بعد از مدتی تغییر شکل داده است. یک جراح بینی ترمیمی خوب در تهران معمولاً سعی می کند طی فرایند اتوگرافت از غضروف های خود بینی برای تقویت چارچوب آن استفاده کند ، ولی در صورتی که کمیت غضروف در بینی به اندازه کافی نباشد ، از بخش های دیگر بدن از قبیل دنده یا گوش ، برای تامین غضروف استفاده می شود.

در صورتی که پزشک به این تشخیص برسد که غضروف بینی دارای کمیت کافی نبوده یا غضروف های گوش و دنده از ویژگی های مطلوب جهت استفاده در بینی ، برخوردار نیستند ، از پروتز های سیلیکونی استفاده می کند.

آیا عمل بینی ترمیمی در مقایسه با جراحی بینی اولیه دشوارتر است؟

این اتفاق نظر در میان بسیاری از پزشکان وجود دارد که رینوپلاستی ترمیمی ، در مقایسه با جراحی بینی اولیه ، چالش برانگیز تر است.

جنبه های تمایز جراحی ترمیمی و جراحی بینی اولیه

در جراحی ترمیم بینی ، جراح باید بر روی بینی کار کند که قبلاً یک بار تحت جراحی قرار گرفته است. در واقع جراح با بافتی سر و کار دارد که قبلاً دست کاری شده و شاید برخی از آنها تا اندازه ای آسیب دیده اند که جبران این آسیب دیدگی را بسیار دشوار نماید.

در جراحی ترمیمی ، مدت زمان جراحی در مقایسه با جراحی بینی اولیه طولانی تر است. در واقع جراح باید علاوه بر تمرکز بر روی استاندارد طلایی ، باید ایرادات ایجاد شده در پی جراحی اولیه را نیز رفع نماید.

رینوپلاستی ترمیمی ، دارای دوره نقاهت طولانی تر در مقایسه با جراحی بینی اولیه است. با توجه به اینکه در جراحی بینی ترمیمی ، کار زیادی بر روی بینی انجام می شود ، بینی دچار تورم بیشتری می شود و باید مدت زمان بیشتری صرف شود تا بینی دوره نقاهت خود را سپری کند.

به علت اینکه در جراحی بینی اولیه، بینی تغییر یافته، اغلب ساختار داخل و خارج بینی با قبل تفاوت پیدا می کنند. امکان دارد بخش هایی از بینی برداشته شده باشند و یا اندازه و شکلشان تغییر کرده باشد. این تغییر آناتومی، به این معنی است که بهترین جراح ترمیمی بینی تهران باید اقدامات لازم را برای زیباسازی، تغییر شکل و عملکرد بینی انجام دهد. بنابراین پزشک باید مهارت و تجربه لازم را برای جراحی بینی ترمیمی را داشته باشد. این امر شامل مهارت استفاده از غضروف دنده، گوش و دیگر اعضای بدن برای ترمیم بینی می شود.

فیلم عمل بینی ترمیمی

چگونه تورم و کبودی بعد از جراحی بینی ترمیمی را کاهش دهیم؟

بخش عمده تورم در طول یک یا دو ماه اول بعد از عمل بینی ثانویه فروکش می کند و باقیمانده آن به یک دوره زمانی 12 الی 18 ماهه نیاز دارد. بمنظور کمک به تسریع فروکش کردن این تورم ، می توانید راهکار های زیر را دنبال کنید

 1. قبل از جراحی بینی ترمیمی ، کیفیت پوست خود را افزایش دهید. در واقع با مراقبت های لازم ، می توانید پوست خود را برای برخورداری از شرایطی بهتر برای سپری کردن سریع تر و موفقیت آمیزتر دوره بهبود ، تقویت کنید.
 2. دستورالعمل های پزشک را با دقت دنبال کنید.
 3. از کمپرس یخ استفاده کنید. سرما می تواند به فروکش کردن سریع تر تورم قبل از شدت گرفتن آن کمک کند.
 4. سر خود را بالا نگه دارید. جلوگیری از وارد آمدن فشار به بینی و جریان شدید خون به این ناحیه تاثیر مثبتی بر روی فروکش کردن سریع تر تورم دارد.

فیلم ترمیم نوک بینی عمل شده

جایگزین های عمل بینی ترمیمی

در مواردی ، امکان دارد نیاز به ایجاد تغییرات و دستکاری زیاد بینی نباشد. تصمیم گیری در این مورد به عهده بهترین جراح بینی ترمیمی در تهران می باشد و بستگی به این دارد که شدت معضلات به وجود آمده ، تا چه حد باشد. اقداماتی که در جهت از بین بردن این ایرادات به انجام می رسند ، بیشتر مواقع در مطب پزشک صورت خواهند پذیرفت و در حین پروسیجر تنها از بی حسی موضعی استفاده می شود. از جمله این اقدامات ، می توان به رفع برآمدگی های روی تیغه و یا ناهنجاری های نوک بینی اشاره کرد. البته در نظر داشته باشید زمانی که این ایرادات شدید باشند ، تنها می توان از طریق جراحی بینی ترمیمی آن ها را از بین برد.

از جمله متدهایی که می توان از آن به عنوان جایگزین ریویژن رینوپلاستی استفاده کرد ، تزریق فیلر درمال می باشد. این رویکرد با وجود مزیت های بسیار ، معایبی را نیز با خود به دنبال دارد. به عنوان مثال احتمال دارد حین تزریق به ساختار بینی آسیب وارد شده و جای زخم ایجاد گردد. مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید ، این است که ماندگاری نتیجه این پروسه بین 9 تا 12 ماه می باشد.

نکته : علاوه بر تمامی این موارد در صورتی که تصمیم به انجام جراحی بینی ترمیمی بگیرید ، ممکن است با عوارض و خطرات اضافی رو به رو شوید.

دو نکته بسیار مهم

 1. اولین مورد : زمانی که بیمار سوابق و مدارک جراحی پیشین خود را در اختیار پزشک قرار می دهد ، کمک بسزایی به ایشان کرده است. چنین اقدامی موجب می شود از بروز خطرات احتمالی جلوگیری شود. برای عمل بینی ثانویه ، نیاز است تا یک جراح خوب بینی در تهران را انتخاب نمایید تا دیگر با این دست معضلات مواجه نشوید.
 2. دومین مورد : در کیس های نادری ، به اسکلت و ساختار بینی صدمه وارد می شود و احتمال دارد آسیب هایی مثل بی حسی ، عفونت ، عدم رضایت از نتیجه و خونریزی به وقوع بپیوندند.

جراحی بینی ترمیمی + دکتز باستانی نژاد

جراحی بینی ترمیمی با بی حسی موضعی

سوالی که بسیاری از بیماران دارند ، این است که می توان عمل بینی ترمیمی را بدون بیهوشی و تحت بی حسی موضعی انجام داد؟ این دسته از مراجعین چون یک بار تحت جراحی قرار گرفته اند ، دیگر نمی خواهند عوارض بیهوشی را تجربه کنند و به دنبال راهی دیگر برای انجام این پروسه هستند. ما در این قسمت به این سوال پاسخ داده ایم.

به طور کلی ، می توان این فرآیند را با بی حسی انجام داد ، اما معمولا پزشکان آن را توصیه نمی کنند. با بی حسی ، بیمار نمی تواند در حالتی قرار گیرد که در راحتی و آرامش کامل باشد. در این رویکرد معمولا نیاز است تا روی پوست برش ایجاد شده و از پیوند غضروف استفاده گردد.

نکته دیگر این است که زمانی که از بی حسی استفاده می شود ، ممکن است بیمار احساس ناراحتی کند. بنابراین برای حل این مشکل جراح بینی ترمیمی از دوز بیشتری از داروی بی حسی استفاده خواهد کرد. هر چه دوز داروی استفاده شده بالاتر رود ، احتمال بروز عوارض آن نیز بیشتر می شود.

حتی ممکن است در جراحی بینی ترمیمی با بی حسی ، خون به حلق بیمار بازگردد و در روند اکسیژن رسانی اختلال ایجاد نماید. هدف اصلی جراحی های درمانی یا زیبایی در مرحله اول ، حفظ امنیت و جان بیمار است بنابراین بهتر است از این روش استفاده نشود.

همچنین زمانی که از بیهوشی عمومی استفاده گردد ، چون بیمار به طور کامل بیهوش است می توان نتیجه بهتری را به ارمغان آورد. علاوه بر آن راه تنفسی بیمار به طور کامل تحت کنترل گرفته می شود و علائم حیاتی او نیز در طول عمل تحت نظر قرار گرفته می شود. جراحان توصیه می کنند برای انجام پروسه های کمتر تهاجمی تر مثل تزریق فیلر به بینی ، از بی حسی موضعی استفاده گردد.

فیلم جراحی بینی ترمیمی در تهران

🔸فیلم گذاشتن غضروف در بینی ، نتیجه پس از 8 ماه، عکس ارسالی از طرف خود زیباجوی محترم هست 🌷

چند بار می توان جراحی بینی ترمیمی را انجام داد؟

نمی توان یک عدد مشخص برای این عمل اعلام کرد. اما محدودیت هایی برای آن وجود دارد ؛ زیرا با هر بار انجام عمل بینی ترمیمی ، با عوارض اضافه تری رو به رو می شوید. برای مثال خونرسانی بافتی بدتر می شود و احتمال عفونت و یا حتی نکروز بیشتر است. به همین جهت ، دست جراح در ایجاد تغییرات محدود می گردد. و برای همین میزان موفقیت جراحی به مراتب پایین تر از جراحی اولیه بینی است. از این رو انتخاب بهترین جراح ترمیم بینی ، از اهمیت بسزایی برخوردار است. در ادامه عواملی که تعیین می کنند چند بار می توانید این عمل را انجام بدهید ، ذکر شده اند.

 • پیچیدگی عمل

یکی از فاکتورهای تعیین کننده در این مورد ، پیچیدگی جراحی ترمیم بینی می باشد. با هر بار ترمیم ، پروسه کمی پیچیده تر می شود. هر چه میزان این پیچیدگی بیشتر باشد ، ایجاد تغییرات با محدودیت بیشتری مواجه می گردد. بعد از اولین ریویژن رینوپلاستی ، امکان ایجاد تغییرات اساسی کاهش می یابد. البته این موضوع به اینکه کدام قسمت بینی مورد تغییر قرار می گیرد بستگی خواهد داشت.

برای مثال ، در صورتی که اولین جراحی بینی ترمیمی به منظور اصلاح تنفس صورت و دومین عمل برای ایجاد تغییرات در نوک این عضو گرفته باشد، احتمال اینکه عوارض آن ها با یکدیگر مشابه باشند پایین است. دلیل آن هم این است که در این دو جراحی ، بافت های مختلفی مورد تغییر قرار می گیرند.

همانطور که مشخص است ، زمانی که عمل بینی ترمیمی مجددا روی یک بافت انجام شود ، ریسک بروز عارضه های آن نیز بالاتر می رود.

علل جراحی بینی ترمیمی

 • بیمار

همانطور که دست جراح در ایجاد تغییرات بسته است ، بیمار نیز باید این محدودیت ها را درک کند. با هر بار انجام این عمل ، باید انتظارات خود را نیز بسته به آن تغییر دهید. پزشک انتخابی شما هر چقدر هم که حاذق باشد ، باز هم ممکن است به دلیل مشکلات به وجود آمده امکان اصلاح برخی موارد وجود نداشته باشد.

جراحی ترمیمی افتادگی نوک بینی

گاهی اوقات پزشکان در عمل ، از تکنیک های غیر اصولی بهره می گیرند. این عامل باعث می شود استحکام نوک بینی کاهش یافته و در نتیجه آن ، این قسمت دچار افتادگی شوند. البته گاهی نیز خود بیمار با رعایت نکردن مراقبت های بعد از جراحی، در این امر دخیل خواهد بود. اما در هر صورت علت آن هر چه که باشد ، می توان با انجام جراحی بینی ترمیمی در تهران یا هر شهری اقدام به برطرف کردن این مشکل نمود.

روشی که در این عمل مورد استفاده قرار می گیرد ، شامل برداشتن بخشی از غضروف تیغه ، اصلاح آن و یا استفاده از گرافت غضروف می باشد. البته گاهی نیز می توان با کمک گرفتن از تکنیک های خاص بخیه زنی نیز این افتادگی را رفع کرد. در مواردی نیز امکان دارد پزشک از ترکیب چند روش برای برطرف کردن این عارضه استفاده نماید.

در این پروسیجر ابتدا برشی در ناحیه ای که افتادگی پیدا کرده ایجاد خواهد شد. سپس بسته به دلیل افتاده شدن نوک ، تغییرات لازمه در آن اعمال می گردد. برای مثال در صورتی که پایین بودن تیغه بینی دلیل این عارضه باشد ، نیاز است تا مقداری از غضروف برداشته شود. در این زمان باید سپتوم کمی به سمت بالا برده شده تا بینی دوباره افتاده نشود.

اگر بینی بیمار گوشتی باشد ، به معنی این است که غضروف های آن ضعیف است. در همین جهت باید از پیوند غضروف استفاده شود. معمولا گرافت های مصنوعی ماندگاری بالایی دارند و به راحتی می توان افتادگی را با آن ها درمان کرد. اما ممکن است بعد از مدتی این گرافت ها عفونت کرده و یا از جای خود تکان بخورند. بهترین راه ، جراحی بینی ترمیمی با غضروف گوش یا دنده می باشد. این گرافت ها هیچ عارضه ای ندارند و درصد موفقیت شان بالاست.

سخن آخر

عمل جراحی بینی ترمیمی ؛ از پیچیده ترین و دشوارترین روش های عمل پلاستیک به شمار می رود ، زیرا به دلیل تغییراتی که در جراحی قبلی بر روی دماغ ایجاد شده است ، مواجهه با بافت های سالم در رینوپلاستی ثانویه بسیار ناچیز خواهد بود و این موضوع ، منجر به محدودیت جراح برای ایجاد تغییرات جدید می گردد. از این رو توصیه می شود در صورتی که خواستار انجام جراحی ترمیمی هستید ، نکات ذیل را به خاطر داشته باشید :

 • جراحی زیبایی بینی به خودی خود یک جراحی پیچیده محسوب می شود ؛ حال آن که پیچیدگی های آن با هر بار جراحی مجدد ، بیشتر خواهد شد ؛ لذا باید انتظاراتی معقولانه و واقع بینانه از این جراحی داشته باشید.
 • از آن جا که پیچیدگی های عمل بینی ترمیمی در قیاس با جراحی اولیه بیشتر است باید در رعایت مراقبت های بعد از آن بیشتر دقت نمایید.
 • برای انجام این عمل ؛ باید حداقل یکسال از زمان جراحی قبلی ، گذشته و زخم های داخل بینی به طور کامل بهبود یافته باشند.
 • در آخر این که برای انجام جراحی ثانویه، در انتخاب جراح بینی دقت کافی داشته باشید تا به ناچار ملزم به انجام عمل مجدد نگردید ؛ چرا که افزایش تعدد جراحی های انجام شده بر روی بینی ، ریسک بروز خطرات ناشی از این جراحی را افزایش خواهد داد.

سوالات متداول

زمانی که ظاهر بینی خود را بعد از عمل اولیه دوست نداشته باشید ، می توانید به سراغ عمل ثانویه بینی بروید. همچنین در مواردی نیز مشکلات عملکردی برطرف نشده اند و یا مشکلات جدیدی در پی آن ایجاد شده اند.

تا برطرف شدن تورم به صورت کامل و نمایان شدن شکل نهایی بینی ، به چیزی حدود 18 تا 24 ماه زمان نیاز است. بنابراین توصیه می شود تا این زمان صبر کنید و سپس برای انجام این پروسیجر تصمیم گیری کنید.

فاکتورهای زیادی این فرآیند را نسبت به جراحی اولیه سخت تر می کنند. از آنجایی که ممکن است بافت هایی مثل پوست ، استخوان و غضروف برداشته شده باشند ؛ بنابراین در ریویژن رینوپلاستی نمی توان خیلی از تغییرات را ایجاد کرد. به همین دلیل باید از بخش دیگری از بدن یا بانک غضروف استفاده نمود تا این ضررها جبران شوند.

گاهی افراد فکر می کنند چون یک بار بینی عمل شده ، بار دوم می توانند هزینه کمتری پرداخت کنند. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است ؛ زیرا تمام مراحل این رویکرد با عمل اولیه یکسان بوده و چون از بیهوشی استفاده می شود تفاوتی در هزینه ها وجود نخواهد داشت. چه بسا چون در این پروسه نیاز است تا پزشک دقت و مهارت بیشتری را به کار گیرد ، هزینه جراحی ترمیمی بینی بیشتر نیز خواهد شد.

در این مورد نیز تفاوتی بین عمل اولیه و ثانویه نیست. اغلب توصیه می شود قبل از بازگشت به فعالیت روتین خود ، دو هفته استراحت کنید. انجام فعالیت ها و ورزش های شدید نیز باید به حداقل یک ماه بعد از جراحی موکول شود.

بسته به تشخیص پزشک و میزان تغییراتی که باید اعمال شود ، می توان از هر دوی این روش ها بهره گرفت.

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید