عمل جراحی بینی بسته

به طور کلی جراحی بینی ؛ با اصلاح نقائص استخوان یا غضروف بینی ، فرم بینی را بهبود می بخشد. حال آن که جراحی بینی به دو روش جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته می تواند انجام پذیرد.

در این مجال قصد داریم در خصوص جراحي بينی به روش بسته ، توضیحاتی را ارائه نماییم ؛ برای کسب آگاهی کافی در خصوص این روش از جراحی بینی تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

جراحی بینی بسته چیست ؟

در جراحي بينی بسته ، برش ها الزاما در داخل حفره بينی زده می شوند و در بیرون بینی بیمار هیچ برشی ایجاد نمی گردد.

این روش از جراحی بينی ، غالبا به منظور اصلاح نواقص جزئی بينی استفاده می شود و به عنوان مثال در مواردی که همزمان با اصلاح عیوب ظاهری بينی نیاز به درمان شکستگی بينی یا رفع انحراف سپتوم بینی نیز وجود داشته باشد ؛ می توان گفت تقریبا بعید است که از طریق جراحی بينی به روش بسته بتوان به طور همزمان شکستگی بينی را نیز برطرف ساخت.

جراحی بینی بسته

اگرچه در جراحی بينی به روش بسته ، هیچ گونه برش خارجی استفاده نمی شود و متعاقبا هیچ بخیه خارجی یا اثر زخمی نیز در این روش وجود ندارد ؛ اما با این حال جراحی بينی با تکنیک بسته ، عمدتا در مواردی که ایرادات ظاهری بينی جزئی است ، انتخاب می شود.

توجه داشته باشید که در جراحی بينی بسته ، صرفا اشکالات موجود در ساختار بينی اصلاح می شود و به طور کلی از طریق این روش نمی توان تغییرات شگرف و محسوسی بر روی بينی بیمار پیاده کرد.

لذا باید اشاره داشت که انتخاب روش جراحی بينی ؛ بر اساس ترجیحات جراح و وضعیت بیمار معین می گردد.

لازم به ذکر است که جراحی بينی به روش بسته ، معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و در بعضی موارد تحت بیحسی موضعی همراه با تزریق آرام بخش وریدی نیز انجام می شود.

مزایای جراحی بینی بسته

  • مزیت اصلی جراحی بينی بسته این است که در این روش ، همه برش ها داخل بينی زده می شود و قابل رویت نیست ؛ لذا هیچ گونه اسکار خارجی نداشته و بعد از جراحی ، اثر زخمی دیده نخواهد شد و در نتیجه ؛ تورم کمتری متوجه فرد می گردد.
  • توجه داشته باشید که این جراحی ، کم تهاجمی است و در زمان نسبتا کوتاهی انجام می شود.
  • دوره ریکاوری ( بهبودی ) جراحی بينی به روش بسته ؛ به مراتب کوتاه تر از جراحی بینی باز می باشد.

سخن آخر

به طور کلی از آن جا که جراحی بينی بسته ، امکان اصلاح بينی را محدود می کند ؛ اکثر جراحان از این روش برای جراحی بينی استفاده نمی کنند و برای ایجاد تغییرات وسیع بر روی بينی و نیز حصول نتایج موفقیت آمیز عمدتا روش باز را برای جراحی بينی انتخاب می کنند.