به طور کلی جراحی بینی ؛ با اصلاح نقائص استخوان یا غضروف بینی ، فرم بینی را بهبود می بخشد. حال آن که جراحی به دو روش جراحی بینی بسته و باز می تواند انجام پذیرد.

در این مجال قصد داریم در خصوص جراحی بینی به روش بسته ، توضیحاتی را ارائه نماییم ؛ برای کسب آگاهی کافی در خصوص این روش از جراحی بینی تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

جراحی بینی بسته

 

جراحی بینی بسته چیست ؟

در جراحی بینی بسته ، برش ها الزاما در داخل حفره بينی زده می شوند و در بیرون بینی بیمار هیچ برشی ایجاد نمی گردد.

این روش از عمل زیبایی بينی ، غالبا به منظور اصلاح نواقص جزئی بينی استفاده می شود و به عنوان مثال در مواردی که همزمان با اصلاح عیوب ظاهری بينی نیاز به درمان شکستگی بينی یا رفع انحراف بینی نیز وجود داشته باشد ؛ می توان گفت تقریبا بعید است که از طریق جراحی بينی به روش بسته بتوان به طور همزمان شکستگی بينی را نیز برطرف ساخت.

مزایای جراحی بینی بسته

 • مزیت اصلی جراحی بينی بسته این است که در این روش ، همه برش ها داخل بينی زده می شود و قابل رویت نیست ؛ لذا هیچ گونه اسکار خارجی نداشته و بعد از جراحی ، اثر زخمی دیده نخواهد شد و در نتیجه ؛ تورم کمتری متوجه فرد می گردد.
 • توجه داشته باشید که این جراحی ، کم تهاجمی است و در زمان نسبتا کوتاهی انجام می شود.
 • دوره ریکاوری ( بهبودی ) جراحی بينی به روش بسته ؛ به مراتب کوتاه تر از جراحی بینی باز می باشد.

گرچه در جراحی بينی به روش بسته ، هیچ گونه برش خارجی استفاده نمی شود و متعاقبا هیچ بخیه خارجی یا اثر زخمی نیز در این روش وجود ندارد ؛ اما با این حال جراحی بينی با تکنیک بسته ، عمدتا در مواردی که ایرادات ظاهری بينی جزئی است ، انتخاب می شود.

توجه داشته باشید که در جراحی بينی بسته ، صرفا اشکالات موجود در ساختار بينی اصلاح می شود و به طور کلی از طریق این روش نمی توان تغییرات شگرف و محسوسی بر روی بينی بیمار پیاده کرد.

لذا باید اشاره داشت که انتخاب روش جراحی بينی ؛ بر اساس ترجیحات جراح و وضعیت بیمار معین می گردد.

لازم به ذکر است که جراحی بينی به روش بسته ، معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و در بعضی موارد تحت بیحسی موضعی همراه با تزریق آرام بخش وریدی نیز انجام می شود.

تفاوت جراحی بینی به روش بسته و باز

جراحی بینی بسته همانطور که در ابتدای مقاله توضیح داده شد هیچ برشی بر روی کلوملا ایجاد نمی شود در حالی در روش باز بر روی کلوملا ( تیغه بین دو سوراخ بینی ) یک برش ایجاد می شود.

در روش بسته دید جراح بینی کمتر است اما در روش باز جراح دید بهتری بر روی ایرادات بینی دارد و به راحتی می تواند مشکلات موجود در بینی را برطرف کند.

در مقاله جراحی بینی به روش باز و بسته توضیحات کاملی را مطرح نموده ایم که می توانید برای کسب آگاهی بیشتر به آن مراجعه کنید.

انتخاب جراح بینی

عمل بینی تصمیم بزرگی است ؛ پس باید نکاتی را برای دستیابی به نتایج مطلوب پیش از این عمل جراحی در نظر بگیرید.

جراحان بیشماری انواع مختلف عمل زیبایی را  انجام می دهند ، اما بینی عضو نسبتا پیچیده صورت است.

لذا جراح متخصص را به دقت انتخاب کنید و زمان کافی را به تحقیق درباره جراح بینی اختصاص دهید.

پزشکی را انتخاب کنید که در جراحی ، تخصص و مهارت لازم را دارا باشد.

لازم به ذکر است سطح مهارت ، توجه به جزئیات و تجربه یک جراح بینی که در زمینه رینوپلاستی از کارآزمودگی گسترده ای برخوردار است ؛ در کسب نتایج رضایت بخش از این جراحی ، اثر مستقیم دارد.

از این رو باید مطمئن شوید جراح متخصص متبحر ، مجرب و معتبر در این زمینه است ؛ بنابراین درباره تحصیلات و دوره های تخصصی گذرانده شده توسط ایشان تحقیق کنید.

در آخر باید متذکر شد که نسبت به ماحصل عمل بینی ، باید واقع بین باشید و انتظارات غیرمنطقی را کنار بگذارید.

توجه داشته باشید که تقارن صورت و بینی شما ، آیتم هایی هستند که تغییرات مناسب با نیاز شما جهت دستیابی به نتیجه مطلوب را تعیین می کنند.

بنابراین باید تغییراتی که در حین رینوپلاستی بر روی بینی شما اعمال می گردد ، با ویژگی های دیگر عناصر صورت شما هماهنگی و تناسب داشته باشد ؛ تا نتیجه طبیعی به نظر برسد.

 

اقدامات قبل از جراحی بینی به روش بسته

اقدامات قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی ارتباطی به نوع روش جراحی ندارد، در این بخش به برخی از این مراقبت های اشاره می کنیم.

 1. از مصرف آسپرین ، ایبوپروفن ، داروهای رقیق کننده خون و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ، ویتامین E ، مکمل های گیاهی یا هر داروی حاوی این ترکیبات ؛ از دو هفته قبل از جراحی خودداری کنید.
 2. دو هفته قبل از عمل ، از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل پرهیز کنید.
 3. دو هفته قبل و بعد از جراحی از استعمال دخانیات و محصولات حاوی نیکوتین خودداری کنید ؛ زیرا نیکوتین و دود تنباکو بهبودی را به تأخیر می اندازند و می توانند باعث ایجاد زخم شوند.
 4. دو هفته قبل از جراحی ، در معرض مستقیم نور خورشید نباشید. چنانچه ناچار به قرارگیری در برابر نور آفتاب بودید ، از ضد آفتاب حاوی SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 5. شب قبل و صبح روز جراحی ، از خوردن و نوشیدن خودداری کنید و سعی کنید 8 تا 12 ساعت قبل از عمل یک شام سبک میل نمایید.
 6. هماهنگ کنید یکی از بستگان یا دوستان تان ، شما را از مرکز جراحی به منزل رسانده و همراهی کند.
 7. در روز جراحی ، لباس های جلو باز بپوشید ؛ چرا که لباس های یقه دار و بسته با کشیده شدن روی بینی موجب جابجایی ساختار بینی می شوند.
 8. در روز عمل ، اشیاء فلزی ؛ مثل ساعت و جواهرات همراه خود نداشته باشید.
 9. از آرایش صورت و چشم و لاک خودداری کنید.
 10. نتیجه آزمایشات و عکس های گرفته شده را همراه خود داشته باشید.
 11. اگر به دارویی حساسیت دارید ، حتما با پزشک در میان بگذارید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی بسته

 1. به مدت دو هفته در هنگام استراحت و خوابیدن ، باید سرتان را بالاتر از قفسه سینه نگهدارید ؛ لذا به حالت نیمه نشسته بخوابید و در این مدت از خم شدن اجتناب نمایید.
 2. تا زمانی که آتل بر روی بینی تان قرار دارد ، از خیس شدن آن خودداری کنید.
 3. تا یکماه پس از عمل ، از دمیدن در بینی خودداری کنید و از فین کردن شدید بپرهیزید.
 4. از وارد کردن هر چیزی به داخلی بینی از قبیل گوش پاک کن و غیره برای تمیز کردن بینی ، اجتناب نمایید.
 5. تا 3 ماه بعد از جراحی بینی ؛ باید از انجام تمرینات سنگین ( دویدن ، ایروبیک ، شنا و غیره ) خودداری کنید.
 6. افراد سیگاری در دوره بهبودی باید حداقل تا دو هفته مصرف سیگار را ترک کنند ؛ چرا که نیکوتین رگ های خونی را منقبض می کند ، در نتیجه اکسیژن و خون کمتری به بافت های بهبود دهنده می رسد و روند بهبودی مختل می گردد.

 

جراحی بینی بسته

 

تغذیه بعد از جراحی بینی بسته

غذاهای حاوی نمک ، تاثیر منفی در روند بهبودی تورم و کبودی دارند ؛ بنابراین برای بهبود سریع تر ، بهتر است غذاهای بدون نمک میل کنید.

چندروز اول ، غذاهای نرم و با حرارت ملایم بخورید ؛ گرمای زیاد موجب اتساع رگ های خونی می شود و ممکن است منجر به خونریزی گردد.

از آن جا که استخوان و بافت بینی هنوز در مرحله بهبود هستند ؛ چند روز اول بهبودی ، از مصرف غذاهایی مانند خشکبار ، استیک و آدامس و به طور کلی غذاهایی که نیازمند جویدن طولانی هستند ، اجتناب کنید.

غذاهایی که  به آن ها حساسیت دارید ، موجب واکنش بدن مانند عطسه و سرفه می شوند و می توانند تاثیر منفی در روند بهبودی بدن داشته باشند ؛ پس این نوع غذاها را برای مدت زمان مشخصی از برنامه غذایی خود حذف کنید.

سخن آخر

به طور کلی از آن جا که جراحی بينی بسته ، امکان اصلاح بينی را محدود می کند ؛ اکثر جراحان از این روش برای جراحی بينی استفاده نمی کنند و برای ایجاد تغییرات وسیع بر روی بينی و نیز حصول نتایج موفقیت آمیز عمدتا روش باز را برای جراحی بينی انتخاب می کنند.