آیا درباره جراحی بینی با روش جدید چیزی می دانید ؟ اگر جز افراد متقاضی برای جراحی بینی هستید و می خواهید بدانید بروزترین روش های جراحی چیست توصیه می کنم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در حال حاضر جراحی زیبایی بینی با روش های مختلفی انجام می شود که به‌ مراتب بهتر از بسیاری از روش های قدیمی است.

از آن جا که هدف از روش های سنتی جراحی رینوپلاستی، صرفا بر مبنای کوچک کردن بینی خلاصه می شد ؛ فرم بینی و همچنین تناسب بینی با دیگر اجزای چهره مورد توجه قرار نمی گرفت. در نتیجه برای کوچک کردن سوراخ های بینی ، برش هایی بیش از حد طبیعی بر روی پره های بینی ایجاد می شد و شکل بینی دچار دفرمیتی می شد.

 

جراحی بینی با روش جدید

 

دلایل انجام جراحی بینی با روش جدید چیست؟

روش جدید عمل بینی ممکن است به دنبال موارد زیر انجام پذیرد :

 • بینی نسبت به سایر اجزای صورت خیلی بزرگ یا خیلی کوچک است.
 • روی پل بینی برآمدگی وجود دارد.
 • بینی ، پهن و نوک آن بیرون زده ، افتاده یا بزرگ است.
 • تیغه بینی کج یا نامتقارن است.
 • مشکلات تنفسی ناشی از ناهنجاری های ساختار داخلی بینی ؛ از قبیل انحراف تیغه بینی یا شرایط مربوط به آن وجود دارد.

کاندیدای مناسب جراحی بینی با روش جدید چه کسانی هستند؟

بیشتر افرادی که جراحی زیبایی بینی را انتخاب می کنند از اندازه یا شکل بینی خود ناراضی هستند و می خواهند بینی خود را با سایر ویژگی های صورت متناسب کنند. درصد کمتری از کاندیداهای رینوپلاستی شامل بیمارانی است که از مشکلات تنفسی و ناراحتی ناشی از ناهنجاری های ساختار بینی یا آسیب دیدگی رنج می برند. کاندید ایده آل عمل جراحی زیبایی بینی باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار بوده و ذهنیت مثبت و انتظارات واقع بینانه نسبت به نتایج این جراحی داشته باشند.

سن مناسب برای روش جدید عمل بینی

جراحان معمولا توصیه می کنند که به منظور عمل زیبایی بینی تا پایان روند بلوغ و رشد بینی صبر کنید. لذا سن مناسب برای جراحی رینوپلاستی در دختران ، پایان 15 سالگی و در پسران پایان 18 سالگی می باشد. البته در موارد معدودی ، بسته به شرایط بیمار و صلاحدید جراح بینی ؛ ممکن است در سنین پایین تر با رعایت یکسری تمهیدات ، جراحي یيني انجام شود.

روش های قدیمی جراحی رینوپلاستی

در گذشته ، جراحی دماغ حالت کاهنده داشت و به منظور ایجاد تغییرات ظاهری بر روی بینی از غضروف و استخوان بینی کاسته می شد. از این رو و به دلیل خارج کردن بیش از حد بافت بینی ؛ با گذشت زمان و در سنین میانسالی ، پوست بینی حالتی افتاده و چروکیده به خود می گرفت. همچنین در روش های سنتی جراحی ، اکثر مراجعین بعد از انجام عمل زیبایی دماغ با مشکلات تنفسی همچون انسداد و گرفتگی بینی مواجه می شدند. افزون بر این موارد ، فرم بینی تمام افرادی که با روش های قدیمی ، عمل می شدند ( به دلیل بهره وری از یک ساختار واحد ) به نتیجه ای تقریبا یکسان منتج می شد.

نحوه جراحی بینی با روش جدید

امروزه در روش های جدید و مدرن جراحی دماغ، نه تنها هیچ غضروف یا استخوانی از بینی کاسته نمی شود ؛ بلکه در راستای بهبود فرم ظاهری بینی به تقویت غضروف بینی پرداخته می شود. بدین معنا که در جراحی بینی با روش جدید ؛ کوچک کردن یا بزرگ کردن بینی و بهبود فرم بینی ، تنها با تغییر شکل دادن به بافت بینی میسر می شود. در حقیقت در تکنیک های عمل زیبایی بینی نوین ، تغییر شکل دادن به بینی باید بدون خارج کردن هیچ گونه بافتی از آن صورت پذیرد. با استفاده از روش های جدید جراحی بینی ، می توان از افتادگی نوک بینی در جراحی بینی گوشتی جلوگیری به عمل آورد.

جراحی ترمیمی بینی مشکل با تکنیک انحصاری دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

 

روش های تقویت غضروف بینی

در جدیدترین روش جراحی بینی ، تمام سعی بهترین جراح بینی تهران بر آن است تا از هیچ بافت مصنوعی ای استفاده نکرده و از بافت های خود بینی برای تقویت بخش های مختلف بینی که نیاز به بافت دارند استفاده نماید. البته در بعضی موارد نیاز به استفاده از بافت های سایر نقاط بدن ، جهت تقویت برخی بخش های بینی وجود دارد.

هر آنچه درباره جراحی بینی با روش جدید

جراحي بيني ؛ نیز همچون بسیاری دیگر از اعمال جراحی زیبایی و عملکردی با تغییرات شگرفی مواجه شده است ، به طوری که شاهد آن هستیم در حال حاضر ، تکنیک ها و متدهایی که به منظور انجام عمل دماغ مورد استفاده قرار می گیرند ؛ در قیاس با روش هایی که سال ها پیش از آن ها استفاده می شد ، از تفاوت هایی اساسی برخوردار است. لازم به ذکر است که در گذشته ، جراحی زیبایی دماغ انحصارا بر کوچک کردن بینی ؛ معطوف می شد و در راستای تحقق این هدف ، نیاز به ایجاد تغییرات قابل توجهی در فرم بینی بود. متاسفانه با بکارگیری تکنیک های قدیمی عمل ؛ در برخی موارد نه تنها بهبود ظاهر فرد ، محقق نمی شد ؛ بلکه شخص با چهره ای غیرطبیعی نیز روبرو شده و مجبور به عمل مجدد بینی و پرداخت هزینه های قابل تامل می گردید.

در حال حاضر ، با بهره وری از تکنیک های مدرن در جراحی های زیبایی ؛ تمرکز اصلی جراحي بيني صرفا بر روی رفع عیوب ظاهری بینی ، در عین حفظ فرم طبیعی آن می باشد. به عنوان مثال ؛ چنانچه سایز بینی ، بیش از اندازه بزرگ باشد ، جراح زیبایی بینی با بهره وری از روش های جدید رینوپلاستی ، سایز بینی فرد را در حد نرمال کوچک می نماید و بدین ترتیب فرم طبیعی بینی و متعاقبا چهره را حفظ می کند. در واقع می توان گفت ؛ وجه تمایز روش های نوین جراحی با روش های قدیمی این عمل جراحی ، در وسعت تغییراتی است که بر روی ساختار بینی و فرم ظاهری بینی ایجاد می گردد.

انواع روش های جراحی بینی

یکی از گیج کننده ترین دو راهی ها برای بیمار در رینوپلاستی، تصمیم گیری در خصوص تکنیکی است که بتواند بهترین نتیجه را از جراحی بینی برایمان خلق کند. در این میان بالا بردن سطح آگاهی بیمار در خصوص گزینه های مربوط به تکنیک های موجود می تواند او را در خصوص اخذ دست ترین تصمیم که بتواند در وهله نخست سلامت او را تضمین کرده و در مرحله دوم، زیبایی مد نظر او را تامین نماید، یاری رسان واقع می شود. برای شکل دهی بینی، دو رویکرد موجود می باشد: رینوپلاستی با رویکرد باز و رینوپلاستی با رویکرد بسته هر یک از این دو تکنیک، دارای مزایا و نقاط ضعف مخصوص به خود می باشند.

 • جراحی بینی باز

جراحی بینی باز که رینوپلاستی خارجی نیز نامیده می شود، از طریق ایجاد یک برش کوچک در ستونچه بینی، یعنی بافت نرم جدا کننده سوراخ های بینی، انجام می شود. این تکنیک که تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود، امکان دسترسی آسان به چارچوب بینی برای شکل دهی ساختار استخوانی و غضروفی پایه را فراهم می نماید. تکنیک باز، در زمان مد نظر قرار دادن ملاحظاتی از قبیل رینوپلاستی ترمیمی، بهترین گزینه محسوب می شود، چون ساختار بینی، در جراحی اولیه، دچار اختلالاتی شده است که نیاز به اصلاح اساسی خواهد داشت. این تکنیک جراحی همچنین در بیماران دارای بینی کج نیز گزینه فوق العاده ای محسوب می شود، چون بواسطه آن، می توان چارچوب بینی را صاف نمود. همچنین، بینی هایی که دارای پروجشکن شدید در قسمت نوک بینی هستند نیز به وسیله این تکنیک جراحی، به بهترین شکل، درمان می شوند. رینوپلاستی باز به دکتر عمل بینی تهران این امکان را می دهد تا در زمان انجام اصلاحات در بینی، به چارچوب بینی احاطه کامل داشته باشد و بخیه ها و گرافت ها را با دقت بیشتری در نواحی مربوطه، ایجاد نماید. جای زخم برجای مانده از برش ایجاد شده در ستونچه بینی، به مرور زمان، محو خواهد شد.

 • جراحی بینی بسته

رینوپلاستی بسته، که تحت عنوان رینوپلاستی اندونیزال نیز خوانده می شود، از طریق ایجاد تمام برش های لازم، منحصراً در داخل سوراخ های بینی، انجام می شود. این جراحی نیز مانند جراحی بینی باز، تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی قابل اجرا می باشد. یک دکتر عمل بینی خوب در تهران ، این روند را از طریق برش های جراحی جداگانه در سوراخ های بینی چپ و راست انجام می دهد. در این رویکرد، هیچ برشی در خارج از بینی ایجاد نمی شود. به همین دلیل، جراحی بینی بسته، بعنوان یک روند حداقل تهاجمی شناخته می شود که هیچ جای زخمی از آن بر جای نمی ماند. علیرغم تغییرات و اصلاحات بسیار انجام شده در بینی، به دلیل عدم ایجاد برش در خارج بینی، سطح تورم در دوره ریکاوری در مقایسه با جراحی بینی باز، اندکی کمتر است. در جراحی بینی بسته، نتایج به دست آمده، همتراز با نتایج کسب شده در جراحی بینی باز می باشد.

جراحی بینی باز بهتر است یا بسته

جراحی بینی باز بهتر است یا بسته

تفاوت عملی بین دو تکنیک جراحی باز و بسته، حقیقتاً بسیار جزئی است، ولی عمده تفاوت آنها با نتیجه به دست آمده از هر یک از این تکنیک ها، ارتباط دارد. تکنیک بسته به دلیل عدم ایجاد برش در ستونچه بینی، طبیعتاً در مدت زمان کوتاه تری قابل اجرا بوده و تورم برجای مانده بعد از جراحی در دوره ریکاوری، محدودتر خواهد بود. از طرف دیگر، رینوپلاستی باز این امکان را فراهم می آورد که جراح، بینی های دشوار را با دقت بیشتری جراحی نموده و در زمان رویارویی با موارد پیچیده تر، دسترسی و احاطه کامل تر و بهتری به ساختار داخلی بینی داشته باشد. انتخاب رویکرد باز یا بسته، چیزی است که جراح، در طول جلسه مشاوره، بعد از انجام بررسی ها و دستیابی به تشخیص های لازم، در خصوص آن تصمیم گیری خواهد نمود.

هزینه جراحی بینی چیزی است که اعلام یک رقم مصوب و قطعی برای آن ناممکن است. علت، تاثیر گذاری فاکتورهای متعدد بر روی قیمت نهایی این روند جراحی می باشد. برخی از این فاکتورها عبارتند از:

 • بیهوشی که بسته به فرد اجرای کننده آن، متغیر می باشد.
 • امکانات فراهم شده برای انجام جراحی برای مثال اجرای روند در یک کلینیک خصوصی یا در یک مرکز جراحی سرپایی
 • مظنه قیمت جراح که با توجه به تجربه جراح و میزان شهرت او، متغیر می باشد.
 • هزینه های قبل از جراحی که مواردی از قبیل تست ها و آزمایشات و داروهای تجویز شده توسط پزشک جهت مصرف در دوره ریکاوری را شامل می شود.
 • هزینه های دوره ریکاوری که شامل خرید ملزومات برای پاکسازی ناحیه درمان و غیره می باشد.

 

اقدامات قبل از جراحی بینی با روش جدید

تمام اقدامات قبل و بعد از عمل زیبایی بینی یکسان می باشد، در این بخش به برخی از این مراقبت ها اشاره می کنیم.

 1. انتخاب جراح زیبایی بینی یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی زیبایی می باشد، برای انتخاب درست راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها پرس و جو از دوستان و آشنایان می باشد.
 2. یکسری آزمایشات مخصوص برای کاندیدای جراحی ، تجویز می شود که باید همه آن ها را انجام داده و نتیجه را به بهترین جراح بینی تهران ارجاع دهد.
 3. برای زنان علاوه بر این آزمایش ها ، آزمایش بارداری نیز یک الزام است ؛ زیرا اگر فردی باردار باشد ، غالبا جراحان عمل را به تعویق می اندازند.
 4. از 2 هفته قبل از رینوپلاستی نباید محصولات حاوی نیکوتین و دخانیات مصرف کنید ؛ چرا که نیکوتین رگ های خونی را منقبض می کند ، در نتیجه اکسیژن و خون کمتری به بافت های در حال بهبود می رسد.
 5. آسپرین ، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی باعث افزایش خونریزی می شوند. مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن و همچنین ویتامین E را متوقف کنید ؛ زیرا چنین داروهایی می توانند باعث خونریزی در حین و بعد از جراحی شوند.
 6. شب قبل از عمل جراحی یک شام سبک میل کنید و از 8 ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و ننوشید چرا که در روز عمل ناشتا باشید.
 7. خانم ها باید در روز جراحی ، از داشتن آرایش صورت و چشم خودداری نمایند.
 8. یک نفر همراه در روز جراحی در کنارتان باشد.
 9. در روز عمل ، لباس جلو باز بپوشید. لباس های جلو بسته در هنگام تعویض لباس ، به ساختار جدید بینی فشار وارد می کنند و ممکن است موجب جابجایی بینی شوند.
 10. در صورت ابتلا به عفونتهای تنفسی ، تب ، سرفه ، گلودرد ، درد شکم ، سرما خوردگی ، تبخال ، نارسایی خون مانند بیماری هموفیلی ، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید ؛ چون در این صورت عموما باید عمل جراحی به تعویق بیفتد.

جراحی بینی با روش جدید

مراقبت های بعد از جراحی بینی با روش جدید

 1. تا مدتی بعد از جراحی باید از تماس مستقیم با نور خورشید ، دوش گرفتن با آب درجه حرارت بالا ، رفتن به سونا و استخر خودداری نمایید.
 2. فعالیت های سنگین و فعالیت های پر تنش باید از زمانی که پزشک تان صلاح می داند از سر گرفته شوند.
 3. تا 2 ماه بعد از جراحی زیبایی دماغ ، از زودن هر گونه عینک ( آفتابی یا طبی ) اجتناب کنید ؛ می توانید از لنزهای تماسی به جای عینک استفاده نمایید.
 4. تا یک هفته پس از رينوپلاستي ؛ از خندیدن یا حرکات شدید صورت ، خوردن مواد خوراکی سخت و فین کردن با فشار خودداری کنید.
 5. خونریزی بعد از جراحی بندرت اتفاق می افتد که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. نوشیدن الکل خطر خونریزی را افزایش می دهد زیرا الکل رگ های خونی بینی را گشاد می کند ؛ بنابراین تا 2 هفته بعد از عمل باید از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری شود.

خوابیدن بعد از جراحی بینی با روش جدید

بعد از عمل بيني ، باید تا یک هفته به خوبی استراحت کنید ؛ البته از بی تحرکی مطلق بپرهیزید و روزانه در منزل پیاده روی داشته باشید و بدین ترتیب از افزایش تورم ناشی از عمل بکاهید. توجه داشته باشید که تا چند وقت پس از رینوپلاستی فقط باید به حالت طاقباز بخوابید و از خوابیدن به شکم و پهلو اجتناب نمایید. ضمنا در هنگام خواب باید سر خود را به کمک دو بالش بالا بیاورید ، این کار سبب تسهیل گردش جریان خون شده و از تشدید ورم و کبودی جلوگیری به عمل می آورد.

کبودی و تورم بعد از عمل بینی با روش جدید

رویارویی با تورم و کبودی از بدهیهات رینوپلاستی می باشد که در روز سوم بعد از عمل به اوج خود می رسد ؛ به منظور کاهش تورم ، می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. به طور کلی کبودی و ورم به وجود آمده ، به تدریج فروکش کرده و تقریبا بعد از چند هفته به طور کامل از بین می روند.

استحمام بعد از جراحی بینی با روش جدید

استحمام بعد از جراحی بینی با روش جدید

پس از عمل زیبایی دماغ بر روی بینی بیمار ، اسپلینت قرار داده می شود که باید تا 10-7 روز بر روی بینی مانده و از خیس شدن آن پیشگیری شود. اسپلینت جهت حفاظت از فرم جدید بینی و نیز جلوگیری از برخورد ضربه و آسیب به بینی قرار داده می شود.

علت آن که تاکید می شود که اسپلینت مادامی که بر روی بینی قرار دارد ، خیس یا مرطوب نشود از این حیث است که رطوبت می تواند سبب شل شدن آن شده و در نتیجه مکانیزم آن را مختل کند ؛ همچنین اسپلینت مرطوب ، باعث بثورات پوستی و عفونت نیز می شود.

از این رو اکیدا توصیه می شود طی این محدوده زمانی ( 7 تا 10 روزه ) ، استحمام نکنید ؛ البته می توانید با کمک دوش دستی مبادرت به شستن گردن به پایین خود کنید و موهای تان را نیز با روشی که در آرایشگاه ها استفاده می شود بشویید ؛ فقط باید دقت داشته باشید که صورت تان خیس نشود.

تغذیه بعد از جراحی بینی با روش جدید

بعد از عمل رژیم خود را نوشیدن مایعات زیاد آغاز کنید و برنامه غذایی حاوی فیبر داشته باشید ؛ چون به دلیل بی تحرکی پس از عمل ممکن است با یبوست مواجه شوید ، غذاهای حاوی فیبر مانع بروز این اتفاق خواهند شد. طی هفته های ابتدایی بعد از عمل جراحی ، از نی برای نوشیدن استفاده نکنید ؛ زیرا استفاده از نی باعث درد در بینی می شود. تا چند وقت بعد از جراحی ، غذاهای فرآوری شده و همچنین غذاهای پر ادویه و حاوی نمک زیاد نخورید ؛ این موارد سبب تشدید تورم بینی می شوند.

سخن پایانی :

ناگفته نماند که با ورود روش های جدید جراحی بینی به این عرصه و نیز تغییر معیارهای زیبایی شناختی ؛ باز هم افرادی هستند که خواستار ایجاد تغییرات شدید بر روی بینی و چهره خود می باشند. این افراد باید آگاه باشند که ایجاد تغییرات وسیع بر روی بینی ، منجر به بروز خطرات و عوارضی برای آن ها خواهد شد و حتی در موارد متعددی ، انجام جراحی بینی ترمیمی برای این دسته از افراد ضروری می گردد تا بدین ترتیب ، بتوان ظاهر بینی آن ها را اصلاح کرده و فرمی متناسب به آن بخشید. لازم به ذکر است که در حال حاضر به دلیل بهره وری از تکنیک های نوین و مدرن جراحی دماغ، خوشبختانه آمار مواجهه با عوارض این عمل جراحی به میزان چشمگیری کاهش یافته است.

جراحی بینی با روش جديد بیمار با بینی ایرانی و غضروف های تحتانی نامتعارف با انحراف به سمت بالا که با روش‌های جدید جراحی زیبایی بینی، عمل شد.

واژگان

 • غضروف : بافت همبند که ساختار بینی را تشکیل می دهد.
 • کلوملا : نوار باریک بافتی که سوراخ های بینی را جدا می کند.
 • تیغه بینی کج : تیغه میانی بینی یا سپتوم که جداکننده سوراخ های بینی است در حالت نرمال ، باید درست در وسط قرار داشته باشد ؛ در صورتی که این تیغه از موقعیت اصلی خود انحراف یابد سبب انسداد نسبی راه هوایی بینی شده و در برخی موارد سبب کجی ظاهری بینی نیز می شود ؛ کجی بینی یا ریشه وراثتی دارد و در برخی موارد به دنبال برخورد ضربه اتفاق می افتد.
 • بیهوشی عمومی : داروها یا گازهایی که در حین عمل ، برای تسکین درد و عدم هوشیاری کامل بیمار استفاده می شود.
 • آرام بخش وریدی : از طریق تزریق داخل ورید تجویز می شوند تا به آرامش بیمار کمک کنند.
 • بیحسی موضعی : دارویی که در حین عمل برای تسکین درد مستقیما به محل برش تزریق می شود و بیمار هوشیار است اما دردی حس نمی کند.
 • رینوپلاستی : به عمل زیبایی بینی گفته می شود.