آیا درباره جراحی بینی با روش جدید چیزی می دانید ؟

جراحی بینی با روش جدید : در حال حاضر جراحی بینی با روش های مختلفی انجام می شود که به‌ مراتب بهتر از بسیاری از روش های قدیمی است.

از آن جا که هدف از روش های سنتی جراحی بینی ، صرفا بر مبنای کوچک کردن بینی خلاصه می شد ؛ فرم بینی و همچنین تناسب بینی با دیگر اجزای چهره مورد توجه قرار نمی گرفت.

در نتیجه برای کوچک کردن سوراخ های بینی ، برش هایی بیش از حد طبیعی بر روی پره های بینی ایجاد می شد و شکل بینی دچار دفرمیتی می شد.

دلایل انجام جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی ممکن است به دنبال موارد زیر انجام پذیرد :

 • بینی نسبت به سایر اجزای صورت خیلی بزرگ یا خیلی کوچک است.
 • روی پل بینی برآمدگی وجود دارد.
 • بینی ، پهن و نوک آن بیرون زده ، افتاده یا بزرگ است.
 • تیغه بینی کج یا نامتقارن است.
 • مشکلات تنفسی ناشی از ناهنجاری های ساختار داخلی بینی ؛ از قبیل انحراف تیغه بینی یا شرایط مربوط به آن وجود دارد.

جراحی بینی با روش جدید

کاندیدای جراحی بینی

بیشتر افرادی که جراحی زیبایی بینی را انتخاب می کنند از اندازه یا شکل بینی خود ناراضی هستند و می خواهند بینی خود را با سایر ویژگی های صورت متناسب کنند.

درصد کمتری از کاندیداهای جراحی بینی شامل بیمارانی است که از مشکلات تنفسی و ناراحتی ناشی از ناهنجاری های ساختار بینی یا آسیب دیدگی رنج می برند.

کاندید ایده آل جراحی بینی باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار بوده و ذهنیت مثبت و انتظارات واقع بینانه نسبت به نتایج این جراحی داشته باشند.

سن مناسب برای جراحی بینی

جراحان معمولا توصیه می کنند که به منظور جراحی بینی تا پایان روند بلوغ و رشد بینی صبر کنید.

لذا سن مناسب برای جراحی بینی در دختران ، پایان 15 سالگی و در پسران پایان 18 سالگی می باشد.

البته در موارد معدودی ، بسته به شرایط بیمار و صلاحدید جراح ؛ ممکن است در سنین پایین تر با رعایت یکسری تمهیدات ، جراحی بینی انجام شود.

روش های قدیمی جراحی بینی

در گذشته ، جراحی بینی حالت کاهنده داشت و به منظور ایجاد تغییرات ظاهری بر روی بینی از غضروف و استخوان بینی کاسته می شد.

از این رو و به دلیل خارج کردن بیش از حد بافت بینی ؛ با گذشت زمان و در سنین میانسالی ، پوست بینی حالتی افتاده و چروکیده به خود می گرفت.

همچنین در روش های سنتی جراحی بینی ، اکثر مراجعین بعد از انجام جراحی زیبایی بینی با مشکلات تنفسی همچون انسداد و گرفتگی بینی مواجه می شدند.

افزون بر این موارد ، فرم بینی تمام افرادی که با روش های قدیمی جراحی بینی ، عمل می شدند ( به دلیل بهره وری از یک ساختار واحد ) به نتیجه ای تقریبا یکسان منتج می شد.

نحوه جراحی بینی با روش جدید

امروزه در روش های جدید و مدرن جراحی بینی ، نه تنها هیچ غضروف یا استخوانی از بینی کاسته نمی شود ؛ بلکه در راستای بهبود فرم ظاهری بینی به تقویت غضروف بینی پرداخته می شود.

بدین معنا که درجراحی بینی با روش جدید ؛ کوچک کردن یا بزرگ کردن بینی و بهبود فرم بینی ، تنها با تغییر شکل دادن به بافت بینی میسر می شود.

در حقیقت در تکنیک های جراحی بینی نوین ، تغییر شکل دادن به بینی باید بدون خارج کردن هیچ گونه بافتی از آن صورت پذیرد.

با استفاده از روش های جدید جراحی بینی ، می توان از افتادگی نوک بینی در جراحی بینی های گوشتی جلوگیری به عمل آورد.

جراحی ترمیمی بینی مشکل با تکنیک انحصاری دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

 

روش های تقویت غضروف بینی

در جراحي بيني با روش جديد ، تمام سعی جراح بینی بر آن است تا از هیچ بافت مصنوعی ای استفاده نکرده و از بافت های خود بینی برای تقویت بخش های مختلف بینی که نیاز به بافت دارند استفاده نماید .

البته در بعضی موارد نیاز به استفاده از بافت های سایر نقاط بدن ، جهت تقویت برخی بخش های بینی وجود دارد.

تکنیک های مدرن جراحی بینی

جراحی بینی ؛ نیز همچون بسیاری دیگر از اعمال جراحی زیبایی و عملکردی با تغییرات شگرفی مواجه شده است ، به طوری که شاهد آن هستیم در حال حاضر ، تکنیک ها و متدهایی که به منظور انجام جراحی بینی مورد استفاده قرار می گیرند ؛ در قیاس با روش هایی که سال ها پیش از آن ها استفاده می شد ، از تفاوت هایی اساسی برخوردار است.

لازم به ذکر است که در گذشته ، جراحی زیبایی بینی انحصارا بر کوچک کردن بینی ؛ معطوف می شد و در راستای تحقق این هدف ، نیاز به ایجاد تغییرات قابل توجهی در فرم بینی بود.

متاسفانه با بکارگیری تکنیک های قدیمی جراحی بینی ؛ در برخی موارد نه تنها بهبود ظاهر فرد ، محقق نمی شد ؛ بلکه شخص با چهره ای غیرطبیعی نیز روبرو شده و مجبور به عمل مجدد بینی و پرداخت هزینه های قابل تامل می گردید.

در حال حاضر ، با بهره وری از تکنیک های مدرن جراحی بینی ؛ تمرکز اصلی جراحی بینی صرفا بر روی رفع عیوب ظاهری بینی ، در عین حفظ فرم طبیعی آن می باشد.

به عنوان مثال ؛ چنانچه سایز بینی ، بیش از اندازه بزرگ باشد ، جراح بینی با بهره وری از روش های جدید جراحی بینی ، سایز بینی فرد را در حد نرمال کوچک می نماید و بدین ترتیب فرم طبیعی بینی و متعاقبا چهره را حفظ می کند.

در واقع می توان گفت ؛ وجه تمایز روش های نوین جراحی بینی با روش های قدیمی این عمل جراحی ، در وسعت تغییراتی است که بر روی ساختار بینی و فرم ظاهری بینی ایجاد می گردد.

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • یکسری آزمایشات مخصوص برای کاندیدای جراحی بینی ، تجویز می شود که باید همه آن ها را انجام داده و نتیجه را به جراح ارجاع دهد.
 • برای زنان علاوه بر این آزمایش ها ، آزمایش بارداری نیز یک الزام است ؛ زیرا اگر فردی باردار باشد ، غالبا جراحان عمل را به تعویق می اندازند.
 • از 2 هفته قبل از رینوپلاستی نباید محصولات حاوی نیکوتین و دخانیات مصرف کنید ؛ چرا که نیکوتین رگ های خونی را منقبض می کند ، در نتیجه اکسیژن و خون کمتری به بافت های در حال بهبود می رسد.
 • آسپرین ، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی باعث افزایش خونریزی می شوند. مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن و همچنین ویتامین E را متوقف کنید ؛ زیرا چنین داروهایی می توانند باعث خونریزی در حین و بعد از جراحی شوند.
 • شب قبل از رینوپلاستی یک شام سبک میل کنید و از 8 ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و ننوشید چرا که در روز عمل ناشتا باشید.
 • خانم ها باید در روز جراحی ، از داشتن آرایش صورت و چشم خودداری نمایند.
 • یک نفر همراه در روز جراحی در کنارتان باشد.
 • در روز عمل ، لباس جلو باز بپوشید. لباس های جلو بسته در هنگام تعویض لباس ، به ساختار جدید بینی فشار وارد می کنند و ممکن است موجب جابجایی بینی شوند.
 • در صورت ابتلا به عفونتهای تنفسی ، تب ، سرفه ، گلودرد ، درد شکم ، سرما خوردگی ، تبخال ، نارسایی خون مانند بیماری هموفیلی ، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید ؛ چون در این صورت عموما باید عمل جراحی به تعویق بیفتد.

جراحی بینی با روش جدید

مراقبت های بعد از جراحی بینی

تا مدتی بعد از جراحی بینی باید از تماس مستقیم با نور خورشید ، دوش گرفتن با آب درجه حرارت بالا ، رفتن به سونا و استخر خودداری نمایید.

فعالیت های سنگین و فعالیت های پر تنش باید از زمانی که پزشک تان صلاح می داند از سر گرفته شوند.

تا 2 ماه بعد از جراحی بینی ، از زودن هر گونه عینک ( آفتابی یا طبی ) اجتناب کنید ؛ می توانید از لنزهای تماسی به جای عینک استفاده نمایید.

تا یک هفته پس از رینوپلاستی ؛ از خندیدن یا حرکات شدید صورت ، خوردن مواد خوراکی سخت و فین کردن با فشار خودداری کنید.

خونریزی بعد از جراحی بندرت اتفاق می افتد که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. نوشیدن الکل خطر خونریزی را افزایش می دهد زیرا الکل رگ های خونی بینی را گشاد می کند ؛ بنابراین تا 2 هفته بعد از عمل باید از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری شود.

خوابیدن بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی ، باید تا یک هفته به خوبی استراحت کنید ؛ البته از بی تحرکی مطلق بپرهیزید و روزانه در منزل پیاده روی داشته باشید و بدین ترتیب از افزایش تورم ناشی از عمل بکاهید.

توجه داشته باشید که تا چند وقت پس از رینوپلاستی فقط باید به حالت طاقباز بخوابید و از خوابیدن به شکم و پهلو اجتناب نمایید.

ضمنا در هنگام خواب باید سر خود را به کمک دو بالش بالا بیاورید ، این کار سبب تسهیل گردش جریان خون شده و از تشدید ورم و کبودی جلوگیری به عمل می آورد.

کبودی و تورم بعد از جراحی بینی

رویارویی با تورم و کبودی از بدهیهات رینوپلاستی می باشد که در روز سوم بعد از عمل به اوج خود می رسد ؛ به منظور کاهش تورم ، می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.

به طور کلی کبودی و ورم به وجود آمده ، به تدریج فروکش کرده و تقریبا بعد از چند هفته به طور کامل از بین می روند.

استحمام بعد از جراحی بینی

پس از عمل بینی بر روی بینی بیمار ، اسپلینت قرار داده می شود که باید تا 10-7 روز بر روی بینی مانده و از خیس شدن آن پیشگیری شود.

اسپلینت جهت حفاظت از فرم جدید بینی و نیز جلوگیری از برخورد ضربه و آسیب به بینی قرار داده می شود.

علت آن که تاکید می شود که اسپلینت مادامی که بر روی بینی قرار دارد ، خیس یا مرطوب نشود از این حیث است که رطوبت می تواند سبب شل شدن آن شده و در نتیجه مکانیزم آن را مختل کند ؛ همچنین اسپلینت مرطوب ، باعث بثورات پوستی و عفونت نیز می شود.

از این رو اکیدا توصیه می شود طی این محدوده زمانی ( 7 تا 10 روزه ) ، استحمام نکنید ؛ البته می توانید با کمک دوش دستی مبادرت به شستن گردن به پایین خود کنید و موهای تان را نیز با روشی که در آرایشگاه ها استفاده می شود بشویید ؛ فقط باید دقت داشته باشید که صورت تان خیس نشود.

تغذیه بعد از جراحی بینی

بعد از عمل بینی رژیم خود را نوشیدن مایعات زیاد آغاز کنید و برنامه غذایی حاوی فیبر داشته باشید ؛ چون به دلیل بی تحرکی پس از عمل ممکن است با یبوست مواجه شوید ، غذاهای حاوی فیبر مانع بروز این اتفاق خواهند شد.

طی هفته های ابتدایی بعد از رینوپلاستی ، از نی برای نوشیدن استفاده نکنید ؛ زیرا استفاده از نی باعث درد در بینی می شود.

تا چند وقت بعد از جراحی ، غذاهای فرآوری شده و همچنین غذاهای پر ادویه و حاوی نمک زیاد نخورید ؛ این موارد سبب تشدید تورم بینی می شوند.

سخن پایانی

ناگفته نماند که با ورود روش های جدید جراحی بینی به این عرصه و نیز تغییر معیارهای زیبایی شناختی ؛ باز هم افرادی هستند که خواستار ایجاد تغییرات شدید بر روی بینی و چهره خود می باشند.

این افراد باید آگاه باشند که ایجاد تغییرات وسیع بر روی بینی ، منجر به بروز خطرات و عوارضی برای آن ها خواهد شد و حتی در موارد متعددی ، انجام جراحی ترمیمی بینی برای این دسته از افراد ضروری می گردد تا بدین ترتیب ، بتوان ظاهر بینی آن ها را اصلاح کرده و فرمی متناسب به آن بخشید.

لازم به ذکر است که در حال حاضر به دلیل بهره وری از تکنیک های نوین و مدرن جراحی بینی ، خوشبختانه آمار مواجهه با عوارض این عمل جراحی به میزان چشمگیری کاهش یافته است.

جراحي بيني با روش جديد بیمار با بینی ایرانی و غضروف های تحتانی نامتعارف با انحراف به سمت بالا که با روش‌های جدید جراحی زیبایی بینی عمل شد.

واژگان جراحی بینی

 • غضروف : بافت همبند که ساختار بینی را تشکیل می دهد.
 • کلوملا : نوار باریک بافتی که سوراخ های بینی را جدا می کند.
 • تیغه بینی کج : تیغه میانی بینی یا سپتوم که جداکننده سوراخ های بینی است در حالت نرمال ، باید درست در وسط قرار داشته باشد ؛ در صورتی که این تیغه از موقعیت اصلی خود انحراف یابد سبب انسداد نسبی راه هوایی بینی شده و در برخی موارد سبب کجی ظاهری بینی نیز می شود ؛ کجی بینی یا ریشه وراثتی دارد و در برخی موارد به دنبال برخورد ضربه اتفاق می افتد.
 • بیهوشی عمومی : داروها یا گازهایی که در حین عمل ، برای تسکین درد و عدم هوشیاری کامل بیمار استفاده می شود.
 • آرام بخش وریدی : از طریق تزریق داخل ورید تجویز می شوند تا به آرامش بیمار کمک کنند.
 • بیحسی موضعی : دارویی که در حین عمل برای تسکین درد مستقیما به محل برش تزریق می شود و بیمار هوشیار است اما دردی حس نمی کند.