عمل جراحی بینی باز

جراحی بینی باز : یکی از مسائلی که در حوزه جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است ، تصمیم گیری در مورد استفاده از تکنیک های این جراحی برای به دست آوردن بهترین نتیجه می باشد.

دو روش مختلف برای ایجاد تغییرات ظاهری بر روی بینی وجود دارد که عبارتند از :

جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته

لازم به ذکر است که هر یک از این تکنیک ها ؛ دارای مجموعه ای از مزایا و معایب خاص خود است که با توجه به وضعیت بیمار ، وسعت تغییرات مورد نظر و سلیقه جراح بینی نهایتا یکی از این دو روش انتخاب می شود.

در ادامه به شرح توضیحاتی پیرامون هر یک از این دو روش خواهیم پرداخت.

جراحی بینی به روش باز

جراحی بینی باز که به آن رینوپلاستی خارجی نیز گفته می شود ؛ با ایجاد یک برش کوچک روی کلوملا ( بافت نرمی که سوراخ های بینی را جدا می کند ) انجام می شود.

به این ترتیب جراح بینی قادر خواهد بود از طریق این ناحیه و به کمک ابزاری مخصوص ، پوست بینی را از روی ساختمان بینی بلند نموده و اقدام به اعمال اصلاحات مد نظر نماید.

بنابراین در این روش ؛ امکان دسترسی آسان به ساختار استخوانی و غضروف زیرین برای جراح میسر خواهد شد.

جراحی بینی باز

مزیت اصلی تکنیک باز ، دقت بالا در ایجاد تغییر بر روی شکل چارچوب بینی و دستیابی به کانتورینگ مطلوب است.

از این رو می توان گفت که برای انجام جراحی زیبایی بینی بهتر است از تکنیک باز استفاده شود ؛ زیرا در این روش احتمال بروز خطا و عوارضی اعم از کجی شدن بینی ، نامتقارن شدن سوراخ های بینی ، سر بالا شدن بینی و غیره به حداقل خواهد رسید.

همچنین استفاده از روش باز ، برای انجام جراحی های پیچیده بینی همچون جراحی بینی گوشتی که می بایست اهمّ تمرکز جراح بر روی نوک بینی باشد و نیز جراحی بینی ترمیمی که نیاز به دقت بیشتری دارد گزینه بسیار مناسبی می باشد.

به طور کلی در رابطه با رینوپلاستی باز می توان گفت که در این تکنیک ، جراح بینی دید واضح تری بر ساختمان بینی داشته و در نتیجه قدرت مانور بالایی در اصلاحاتی که باید انجام شود خواهد داشت.

در ارتباط با محل بخیه به جای مانده در ناحیه کلوملا نیز لازم به ذکر است که به سختی قابل مشاهده است و معمولا با گذشت زمان محو می شود.

جراحی بینی به روش بسته

رینوپلاستی بسته که به آن رینوپلاستی اندونازال نیز گفته می شود ، بدون برش بیرونی و تنها با ایجاد برش هایی در داخل سوراخ های بینی انجام می شود ؛ از این رو قدرت ماور جراح در روش بسته نسبت به روش باز محدودتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که روش بسته در قیاس با روش باز کمتر تهاجمی است و به هیچ وجه زخم قابل مشاهده ای ایجاد نمی کند.

همچنین در روش بسته ، عدم وجود برش در بخش کلوملای بینی ؛ منجر به تورم کمی در حین بهبود خواهد شد.

اما در روش بسته ، به دلیل محدودیت جراح در دسترسی به کل ساختار بینی ؛ شاهد آن هستیم که این روش کمتر از سوی جراحان بینی مورد استفاده قرار می گیرد و غالبا جراحی بینی باز انتخاب اول اکثر جراحان می باشد.

جراحی زیبایی بینی توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

سن مناسب جراحی بینی

از عمده سوالاتی که در جلسه مشاوره با جراح بینی مطرح می شود این است که بهترین سن برای انجام عمل رینوپلاستی چه سنی است ؟

در پاسخ به این سوال باید اشاره داشت که بینی از جمله اجزای صورت به شمار می رود که رشد آن تا زمان خاتمه بلوغ تداوم داشته و حتی رشد برخی عناصر صورت نیز تحت الشعاع آن قرار دارد.

از این رو چنانچه قبل از بلوغ ، اقدام به انجام عمل رینوپلاستی گردد ؛ قاعدتا فرم بینی به مرور زمان با تغییراتی روبرو شده و دچار دفرمیتی خواهد شد ؛ طبیعتا این اتفاق سبب ایجاد احساس ناخوشایندی در فرد شده و وی را ناچار به انجام جراحی ترمیمی بینی خواهد نمود.

لذا به طور کلی توصیه می شود افرادی که قصد انجام عمل زیبایی بینی دارند ، تا پایان دوره بلوغ صبر کرده و پس از آن به انجام این عمل جراحی مبادرت نمایند.

آیا جراحی بینی برای افراد میانسال امکان پذیر است ؟

بله ، امکان انجام جراحی زیبایی بینی در افراد میانسال نیز وجود دارد.

اما از آن جا که افزایش سن و پیدایش علائم پیری در پوست ، منجر به شل شدگی و افتادگی پوست شده و متعاقبا به افتادگی نوک بینی منتج شده و می تواند بر نتیجه عمل تاثیر سوء بگذارد ؛ توصیه می شود افرادی که بیش از 50 سال سن دارند اقدام به انجام جراحی بینی ننمایند.

اگرچه جراحی بینی در سنین میانسالی غیر ممکن نیست ، اما به دلیل پیامدهایی که بدان اشاره شد بهتر است این عمل جراحی در این دسته از افراد صورت نپذیرد.

تا چه مدت بعد از عمل بینی باید از چسب بینی استفاده کرد ؟

لازم به ذکر است که چسب بینی به منظور فرم گرفتن و نگاه داشتن بینی و همچنین کاهش تورم بینی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از سوالات متداولی که غالبا از پزشکان جراح بینی پرسیده می شود در خصوص مدت زمان استفاده از چسب بینی می باشد.

لازم به ذکر است استفاده از چسب پس از عمل بینی ، ضرورت داشته و به طور کلی بسته به نظر جراح باید تا مدت زمانی که ایشان مقرر می کنند از چسب بینی استفاده شود.

توجه داشته باشید که مدت استفاده از چسب بینی ، در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد.

ضمنا ناگفته نماند چسبی که بر روی بینی زده می شود باید در زمان خاصی تعویض گردد ؛ چرا که در غیر این صورت چسب خاصیت خود را از دست داده و تاثیر مثبتی نخواهد داشت. ( تعویض چسب بینی ، بهتر است طی هفته های ابتدایی پس از جراحی بینی توسط جراح معالج انجام گیرد. )