جراحی بینی از رایج ترین و محبوب ترین نوع جراحی های زیبایی در بین افراد جامعه بوده و کسانی که متقاضی عمل بینی هستند گاه از روی نیاز و گاه فقط به دلیل علاقه خود نسبت به تغییر چهره تن به این عمل می دهند. یکی از انواع جراحی های زیبایی بینی ، جراحی بینی استخوانی است.

 

جراحی بینی استخوانی

 

ویژگی های بینی ‌های استخوانی

از جمله ویژگی های بینی استخوانی ، می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 1. بینی های استخوانی ، غالبا باریک می باشند.
 2. پوست بینی استخوانی ، نازک بوده و غضروف مستحکمی دارند.
 3. این نوع از بینی ها ، عمدتا دارای یک برجستگی یا به اصطلاح قوز در قسمت پل بینی هستند.

دلایل انجام جراحی بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی علاوه بر اصلاح مشکلات ظاهری در فرم بینی به جهت رفع مشکلات داخلی و تنفسی نیز انجام می پذیرد. افرادی که درخواست عمل زیبایی بینی استخوانی خود را دارند اغلب دارای مشکلاتی از قبیل قوز یا برآمدگی روی پل بینی، بزرگ بودن حفره های بینی، ناهنجاری استخوان سپتوم ( انحراف ) ، پولیپ بینی و غیره می باشد.

میزان موفقیت در جراحی بینی استخوانی

قدم اول برای داشتن یک نتیجه موفقیت آمیز در هر نوع جراحی زیبایی انتخاب یک جراح بینی استخوانی مجرب و متبحر است. پس به هنگام انجام عمل جراحی بینی استخوانی حتما به دنبال بهترین جراح بینی استخوانی در منطقه خود و حتی مناطق اطراف باشید. البته این را نیز باید در نظر بگیرید که دید شما نسبت به عمل رینوپلاستی باید یک دید واقع گرایانه و منطقی باشد تا بتوانید نسبت به نتیجه نهایی انتظارات نامعقول نداشته باشید.

نازک بودن پوست در بینی های استخوانی می تواند هم یک ویژگی مثبت باشد هم منفی. از این نظر که تغییرات ایجاد شده بر روی استخوان و غضروف بینی کاملا مشهود و قابل دید است یک نکته مثبت به شمار می رود اما از این لحاظ که به خاطر همین نازکی پوست می تواند حتی کوچکترین خطای احتمالی از سمت جراح بینی را نیز نمایان کند که این یک نکته منفی می باشد. بنابراین همانطور که می بینید انتخاب جراح بینی استخوانی با مهارت بالا ، برای داشتن یک نتیجه مطلوب و قابل قبول بسیار حائز اهمیت است.

 

 

عمل بینی استخوانی طبیعی و فانتزی

خبر خوب این که بینی استخوانی ، گزینه مناسبی برای عمل زیبایی به هر دو سبک طبیعی و فانتزی می باشد. جراح زیبایی بینی در عمل بینی طبیعی استخوانی ، پل بینی فرد را به صورت صاف می تراشد در نتیجه نوک بینی با لب زاویه 90 درجه می سازد ؛ اما در عمل بینی استخوانی فانتزی پل بینی قوس داده می شود و به همین خاطر نوک بینی کاملا سر بالا شده به شکلی که زاویه 95 الی 100 درجه با لب به وجود می آورد.

انواع روش های جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی ، به دو روش رینوپلاستی باز و رینوپلاستی بسته انجام می پذیرد که هر یک از مزایا و معایب خاص خود برخوردارند ؛ جهت دریافت آگاهی از این دو روش همراه ما باشید.

 • جراحی بینی استخوانی به روش باز

در جراحی باز ، افزون بر برش هایی که در داخل بینی بیمار ایجاد می گردد ؛ یک برش خارجی نیز در قسمت کلوملا ( ناحیه مابین حفره های بینی ) ایجاد می شود و بدین ترتیب امکان بلند کردن پوست بینی از روی ساختار آن و دسترسی به کل ساختمان بینی برای جراح فراهم می گردد.

بر اساس توضیحات ارائه شده می توان نتیجه گرفت که در رینوپلاستی باز ، جراح به تمامی ساختار بینی بیمار اشراف داشته و از این رو قادر به اعمال هر گونه تغییرات جزئی تا وسیع بر روی بینی وی می باشد ؛ همچنین احتمال بروز خطا و هر گونه عارضه احتمالی نیز در این روش از جراحی زیبایی بینی به حداقل می رسد.

توجه داشته باشید که جراحی های پیچیده بینی ؛ نظیر جراحی بینی ترمیمی ، جراحی بینی گوشتی که تمرکز اصلی جراحی باید بر روی نوک بینی باشد و به طور کلی هر نوع جراحی پیچیده بینی ؛ از طریق روش باز به نتایج قابل قبولی خواهد انجامید.

 

جراحی بینی استخوانی

 

 • جراحی بینی استخوانی به روش بسته

روش بسته ، تکنیک قدیمی عمل بینی می باشد. در این روش از جراحی ؛ برش های لازم ، تنها در داخل بینی بیمار ایجاد می گردد و نیازی به برش کلوملا نمی باشد.

بنابراین با توجه به عدم وجود برش در کلوملا ، جراح بینی امکان دسترسی به اسکلت داخلی بینی را نخواهد داشت و وسعت دید او محدود می گردد ؛ چرا که تنها راه دستیابی وی به ساختار بینی از طریق سوراخ های بینی بیمار می باشد.

لازم به ذکر است به دلیل محدودیت دید جراح به ساختمان بینی در این روش ، نمی توان اصلاحات وسیعی بر روی بینی بیمار اعمال نمود و در حقیقت این روش از عمل زیبایی بینی برای رفع عیوب بینی هایی که نیاز به ایجاد تغییرات جزئی دارند گزینه مناسبی می باشد.

شایان توجه است که امروزه ، اکثریت جراحان بینی از روش باز برای کلیه اعمال جراحی زیبایی بینی استفاده می کنند و در واقع می توان گفت که روش باز ، اولویت اکثر جراحان می باشد.

جراحی بینی استخوانی ؛ توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی استخوانی در تهران

بهترین کاندیدا برای جراحی بینی استخوانی

به طور کلی افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی استخوانی دارند ، عموما از بینی خود راضی نیستند ؛ این افراد در صورت برخورداری از شرایط ذیل به عنوان بهترین کاندیدای جراحی به شمار خواهند رفت :

 • انتظارات آن ها منطقی و واقع بینانه باشد.
 •  از سلامت جسمانی خوبی برخوردار هستند.
 • توقعات غیرمنطقی از نتیجه عمل دماغ استخوانی ندارند.
 • با درایت عقل تصمیم به انجام این جراحی دارند.

چه افرادی کاندید مناسبی برای عمل بینی استخوانی نمی باشند ؟

در صورت ابتلا به دیابت ، آرتروز ، بیماری ریه و قلبی ، اختلالات خونریزی ، آلرژی شدید ، کلسترول بالا ، استعمال دخانیات یا مصرف شدید نوشیدنی های الکلی ، فشار خون بالا و بارداری ، جراحی بینی انجام نمی شود.

اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید و اجازه ندارید برای چند روز مصرف دارو را متوقف کنید ، جراحی زیبایی بینی گزینه شما نیست.

بیمارانی که از بیماری های قلبی یا ریوی رنج می برند باید با پزشک خود مشورت کنند تا ببینند آیا می توانند عمل زیبایی بینی استخوانی انجام دهند یا خیر ؛زیرا معمولا آن ها نامزدهای خوبی برای انجام عمل در نظر گرفته نمی شوند.

در مجموع ؛ برای تعیین صلاحیت خود ، باید با یک پزشک باتجربه مشورت کرده و یک تاریخچه پزشکی دقیق را به ایشان ارائه دهید تا نظر دقیق در این زمینه را دریافت کنید.

ضمنا ناگفته نماند برخی عوامل باعث می شوند تا جراح به افراد زیباجو توصیه نماید که تحت جراحی زیبایی بینی استخوانی قرار نگیرند. به عنوان مثال افرادی که غضروف یا پوست بینی آن ها تا حدودی از نظر ساختاری فاقد یکپارچگی است و خطر عارضه در حین جراحی را افزایش می دهد ، افرادی که تصور روشنی از جراحی عمل بینی استخوانی ندارند ، افرادی که اخیرا افسردگی یا سایر موارد روانشناختی را تجربه کرده اند یا در حال درمان هستند ؛ بهتر است از انجام این عمل جراحی صرف نظر نمایند.

اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی

باید به شما عزیزان که فکر می کنید تفاوتی بین اقدامات قبل و بعد از عمل بینی استخوانی و سایر نوع بینی ها هست بگوییم که این فکر اشتباه هست، تمامی نکات و اقدامات قبل از جراحی برای تمامی نوع بینی های یکسان بوده مگر اینکه فرد دارای شرایط ویژه ( از نظر بیماری ) باشد که در این صورت جراح موارد لازم و مختص بیمار را در جلسه مشاوره به او می گوید.

 1. به طور کلی از 14 روز قبل از عمل زیبایی بینی استخوانی ، مصرف داروهای رقیق کننده خون  ؛ همچون بروفن و آسپرین که سبب افزایش احتمال خونریزی در حین عمل می شوند ، باید قطع شود.
 2. استعمال دخانیات ( سیگار و قلیان ) و همچنین مشروبات الکلی ؛ که کاهش اکسیژن رسانی خون را به دنبال دارند از دیگر مواردی است که منع مصرف آن ها از دو هفته قبل از جراحی ، ضروری می باشد.
 3. از 8 ساعت قبل از عمل بینی استخوانی ، باید از مصرف هر گونه مواد خوراکی و نوشیدنی خودداری شود و فرد در روز عمل ، حتما ناشتا باشد.
 4. دوش گرفتن در شب قبل از جراحی از دیگر مواردی است که افراد باید حتما مورد توجه قرار دهند ؛ زیرا تا چند روز بعد از عمل رینوپلاستی نباید استحمام نمود.
 5. پوشیدن لباس گشاد و دکمه دار در روز جراحی زیبایی بینی استخوانی ، توصیه می شود ؛ تا بدین ترتیب پس از جراحی و هنگام تعویض لباس ، بینی تحت فشار یا ضربه قرار نگیرد.
 6. افراد باید در روز جراحی ؛ به اتفاق یک نفر همراه به محل جراحی مراجعه نمایند و کلیه مدارک پزشکی و نتایج آزمایشات خود را نیز همراه داشته باشند.

آیا می توان در صورت سرماخوردگی جراحی بینی استخوانی انجام داد ؟

خیر ؛ تورم مجاری بینی ، عفونت ، برونشیت و سایر مشکلات رایج در بیماری های تنفسی می تواند عوارض ایجاد کند ؛ لذا در صورت مواجهه با هر یک از این موارد بهتر است جراحی را به زمان دیگری موکول کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

 1. افرادی که عمل بینی انجام داده اند ؛ عموما طی ساعات ابتدایی عمل ، دچار حالت تهوع و استفراغ خواهند بود ؛ این موضوع نگران کننده نبوده و امری طبیعی می باشد.
 2. پزشک معالج ، داروهایی را برای افراد تجویز خواهند نمود که باید در شب اول پس از عمل و طبق دستور به مصرف برسند.
 3. تورم و کبودی از عوارض شایع عمل بینی استخوانی است که مسئله ای طبیعی بوده و نباید ایجاد نگرانی نماید.
 4. این تورم ؛ تا 72 ساعت پس از عمل شدت یافته و پس از این بازه زمانی ، تدریجا کاهش یافته و برطرف می گردد.
 5. توجه داشته باشید که استفاده از کمپرس یخ تا 48 ساعت پس از عمل می تواند در جلوگیری از افزایش ورم و کبودی جراحی ، کمک کننده بوده و سبب کاهش آن گردد.
 6. نحوه خوابیدن بعد از جراحی زیبایی بینی استخوانی ، تنها در حالت طاقباز مجاز بوده و از خوابیدن به روی شکم و پهلو باید اجتناب گردد.
 7. همچنین افراد در هنگام استراحت باید به کمک دو یا چند بالش سر و بالاتنه خود را بالاتر از حد پایین تنه قرار دهند و بدین ترتیب با بهبود گردش جریان خود از تشدید تورم ناشی از عمل پیشگیری نمایند.
 8. انجام اموری که سبب ایجاد فشار بر بینی و بخیه های جراحی شده و ممکن است بر روی فرم بینی اثر سوء بگذارند ؛ از جمله خندیدن با فشار ، خم شدن زیاد ، عطسه با دهان باز ، فین کردن شدید و مواردی از این قبیل ؛ تا چند وقت بعد از جراحی بینی ممنوع خواهد بود.
 9. جهت شستشوی بینی بعد از جراحی ، باید صرفا از سرم های شستشوی تجویز شده استفاده گردد ؛ فرو بردن گوش پاک کن و به طور کلی هر نوع وسیله خارجی در داخل بینی اکیدا ممنوع می باشد.
 10. تغذیه بعد از عمل دماغ استخوانی باید با مصرف مایعات آغاز گردد و در روزهای اول بعد از عمل ، افراد باید فقط از غذاهای نرم و رقیق استفاده نمایند و پس از آن ، مصرف غذاهای روزمره بلامانع خواهد بود.
 11. البته توجه داشته باشید که مصرف آب آناناس و کرفس از مواردی است که در کاهش کبودی و ورم بسیار تاثیرگذار می باشد ؛ لذا توصیه می شود مصرف آن ها را برنامه غذایی تان بگنجانید.
 12. ضمنا باید توجه داشت که مصرف نمک از عوامل تشدید کننده تورم محسوب می گردد ، لذا مصرف آن را به حداقل رسانده یا به طور کلی حذف نمایید.
 13. پانسمانی که بعد از جراحی بینی استخوانی جهت حفظ فرم جدید بینی و محافظت از آن در برابر ضربه بر روی بینی قرار داده می شود باید تا 7 روز پس از عمل ، بر روی بینی باقی بماند و در این مدت از خیس یا مرطوب شدن آن خودداری شود ؛ چرا که در غیر این صورت ، پانسمان شل شده و نمی تواند به خوبی از فرم بینی حفاظت به عمل آورد.
 14. لازم به ذکر است که در این 7 روز ، استحمام و شستن صورت ممنوع خواهد بود ؛ البته شستن بدن و موها مشروط به عدم خیس شدن صورت بلامانع است.
 15. از مصرف سیگار و کلیه دخانیات و نیز نوشیدنی های حاوی الکل از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل بینی استخوانی باید خودداری شود ، زیرا این موارد منجر به اختلال در خونرسانی شده و موجب مختل شدن فرآیند ترمیم زخم های جراحی می شوند.

آیا می توان جراحی زیبایی بینی استخوانی را بدون بر جای ماندن اثر زخم انجام داد ؟

روش جراحی باز ، جای زخم کمی در قاعده بینی ایجاد می کند ؛ در حالی که جراحی به روش بسته ، جای زخم را در داخل سوراخ های بینی پنهان می کند. البته انتخاب تکنیک جراحی باید در جلسه مشاوره تعیین شود.

لازم به ذکر است حتی اگر برای دستیابی به نتایج دلخواه خود باید جراحی بینی به روش باز انجام شود ، جای زخم غالبا به وضوح قابل مشاهده نیست و به تدریج از بین می رود.

تا چند وقت بعد از جراحی بینی استخوانی باید از چسب استفاده کرد ؟

به طور کلی بعد جراحی بینی استخونی ؛ افراد باید از چسب مخصوص بینی استفاده کنند ، چرا که در کاهش ورم بینی بسیار اثرگذار است.

مدت زمان استفاده از چسب ، به صلاحدید پزشک معالج شما بستگی دارد ؛ اما اغلب در بینی های گوشتی مدت استفاده از چسب ، به مراتب بیشتر از بینی استخوانی می باشد.

نتایج جراحی بینی استخوانی

نتایج عمل بینی استخوانی بلافاصله پس از عمل ، ملموس خواهد بود ؛ اما به دلیل تورم موجود نمی توان نتیجه نهایی را مشاهده نمود.

بنابراین به منظور ملاحظه نتیجه قطعی جراحی ، باید تا پایان روند ترمیم بافت بینی منتظر ماند که بسته به وسعت جراحی و تغییرات اعمال شده ؛ معمولا تا یکسال به طول می انجامد.

 

جراحی بینی استخوانی

 

هزینه عمل بینی استخوانی

هزینه عمل زیبایی بینی استخوانی ، وابسته به پارامترهای مختلفی است که در هر فردی ممکن است متفاوت باشد. لذا جهت اطلاع دقیق از هزینه جراحی بینی خود باید به مطب پزشک مراجعه کرده و مورد معاینه حضوری قرار بگیرید. توجه داشته باشید که در جلسات مشاوره قبل از جراحی، هزینه دقیق به بیمار اطلاع داده می شود.

آشنایی با واژگان

غضروف : بافت همبند که ساختار بینی را تشکیل می دهد.

کلوملا : بافت پایه که سوراخ های بینی را جدا می کند.

بیهوشی عمومی : داروها یا گازهایی که برای تسکین درد و عدم هوشیاری بیمار در حین عمل استفاده می شود.

آرامبخش وریدی : به داخل ورید تزریق می شود تا به آرامش بیمارکمک کند.

بیحسی موضعی : دارویی که در حین عمل برای تسکین درد مستقیماً به محل برش تزریق می شود اما بیمار در حین عمل هوشیار است:

رینوپلاستی : جراحی زیبایی بینی با هدف تغییر شکل بینی است و می تواند به دلایل پزشکی مانند انسداد مجرای بینی و انحراف تیغه بینی انجام شود.