عمل جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی از رایج ترین و محبوب ترین نوع جراحی های زیبایی در بین افراد جامعه بوده و کسانی که متقاضی جراحی زیبایی بینی هستند گاه از روی نیاز و گاه فقط به دلیل علاقه خود نسبت به تغییر چهره تن به این عمل می دهند. یکی از انواع جراحی های زیبایی بینی ، جراحی بینی استخوانی است.

ویژگی های بینی ‌های استخوانی

از جمله ویژگی های بینی های استخوانی ، می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 1. بینی های استخوانی ، غالبا باریک می باشند.
 2. پوست بینی های استخوانی ، نازک بوده و غضروف مستحکمی دارند.
 3. این نوع از بینی ها ، عمدتا دارای یک برجستگی یا به اصطلاح قوز در قسمت پل بینی هستند.

جراحی بینی استخوانی

دلایل انجام جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی علاوه بر اصلاح مشکلات ظاهری در فرم بینی به جهت رفع مشکلات داخلی و تنفسی نیز انجام می پذیرد. افرادی که درخواست عمل بینی استخوانی خود را دارند اغلب دارای مشکلاتی از قبیل قوز یا برآمدگی روی پل بینی، بزرگ بودن حفره های بینی، ناهنجاری استخوان سپتوم ( انحراف ) ، پولیپ بینی و غیره می باشد.

میزان موفقیت در جراحی بینی استخوانی

قدم اول برای داشتن یک نتیجه موفقیت آمیز در هر نوع جراحی زیبایی انتخاب یک جراح مجرب و متبحر است. پس به هنگام انجام عمل زیبایی بینی حتما به دنبال بهترین جراح زیبایی بینی در منطقه خود و حتی مناطق اطراف باشید. البته این را نیز باید در نظر بگیرید که دید شما نسبت به عمل بینی باید یک دید واقع گرایانه و منطقی باشد تا بتوانید نسبت به نتیجه نهایی انتظارات نامعقول نداشته باشید.

نازک بودن پوست در بینی های استخوانی می تواند هم یک ویژگی مثبت باشد هم منفی. از این نظر که تغییرات ایجاد شده بر روی استخوان و غضروف بینی کاملا مشهود و قابل دید است یک نکته مثبت به شمار می رود اما از این لحاظ که به خاطر همین نازکی پوست می تواند حتی کوچکترین خطای احتمالی از سمت جراح زیبایی را نیز نمایان کند که این یک نکته منفی می باشد. بنابراین همانطور که می بینید انتخاب جراح زیبایی بینی با مهارت بالا ، برای داشتن یک نتیجه مطلوب و قابل قبول بسیار حائز اهمیت است.

عمل بینی استخوانی طبیعی و فانتزی

خبر خوب این که بینی های استخوانی ، گزینه مناسبی برای عمل زیبایی به هر دو سبک طبیعی و فانتزی می باشد. جراح زیبایی بینی در عمل بینی استخوانی طبیعی پل بینی فرد را به صورت صاف می تراشد در نتیجه نوک بینی با لب زاویه 90 درجه می سازد ؛ اما در عمل بینی استخوانی فانتزی پل بینی قوس داده می شود و به همین خاطر نوک بینی کاملا سر بالا شده به شکلی که زاویه 95 الی 100 درجه با لب به وجود می آورد.

جراحی بینی استخوانی ؛ توسط دکتر باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران

انواع روش های جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی ، به دو روش رینوپلاستی باز و رینوپلاستی بسته انجام می پذیرد که هر یک از مزایا و معایب خاص خود برخوردارند ؛ جهت دریافت آگاهی از این دو روش همراه ما باشید.

 • جراحی بینی باز

در جراحی بینی به روش باز ، افزون بر برش هایی که در داخل بینی بیمار ایجاد می گردد ؛ یک برش خارجی نیز در قسمت کلوملا ( ناحیه مابین حفره های بینی ) ایجاد می شود و بدین ترتیب امکان بلند کردن پوست بینی از روی ساختار آن و دسترسی به کل ساختمان بینی برای جراح فراهم می گردد.

بر اساس توضیحات ارائه شده می توان نتیجه گرفت که در رینوپلاستی باز ، جراح به تمامی ساختار بینی بیمار اشراف داشته و از این رو قادر به اعمال هر گونه تغییرات جزئی تا وسیع بر روی بینی وی می باشد ؛ همچنین احتمال بروز خطا و هر گونه عارضه احتمالی نیز در این روش از جراحی بینی به حداقل می رسد.

توجه داشته باشید که جراحی های پیچیده بینی ؛ نظیر جراحی بینی ترمیمی ، جراحی بینی گوشتی که تمرکز اصلی جراحی باید بر روی نوک بینی باشد و به طور کلی هر نوع جراحی پیچیده بینی ؛ از طریق جراحی بینی به روش باز به نتایج قابل قبولی خواهد انجامید.

 • جراحی بینی بسته

روش بسته ، تکنیک قدیمی عمل بینی می باشد. در این روش از جراحی بینی ؛ برش های لازم ، تنها در داخل بینی بیمار ایجاد می گردد و نیازی به برش کلوملا نمی باشد.

بنابراین با توجه به عدم وجود برش در کلوملا ، جراح بینی امکان دسترسی به اسکلت داخلی بینی را نخواهد داشت و وسعت دید او محدود می گردد ؛ چرا که تنها راه دستیابی وی به ساختار بینی از طریق سوراخ های بینی بیمار می باشد.

لازم به ذکر است به دلیل محدودیت دید جراح به ساختمان بینی در جراحی بینی به روش بسته ، نمی توان اصلاحات وسیعی بر روی بینی بیمار اعمال نمود و در حقیقت این روش از جراحی بینی برای رفع عیوب بینی هایی که نیاز به ایجاد تغییرات جزئی دارند گزینه مناسبی می باشد.

شایان توجه است که امروزه ، اکثریت جراحان بینی از روش باز برای کلیه اعمال جراحی بینی استفاده می کنند و در واقع می توان گفت که جراحی بینی به روش باز ، اولویت اکثر جراحان می باشد.

جراحی بینی استخوانی

اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی

 • به طور کلی از 14 روز قبل از عمل بینی ، مصرف داروهای رقیق کننده خون  ؛ همچون بروفن و آسپرین که سبب افزایش احتمال خونریزی در حین عمل می شوند ، باید قطع شود.
 • استعمال دخانیات ( سیگار و قلیان ) و همچنین مشروبات الکلی ؛ که کاهش اکسیژن رسانی خون را به دنبال دارند از دیگر مواردی است که منع مصرف آن ها از دو هفته قبل از جراحی بینی ، ضروری می باشد.
 • از 8 ساعت قبل از عمل بینی ، باید از مصرف هر گونه مواد خوراکی و نوشیدنی خودداری شود و فرد در روز عمل ، حتما ناشتا باشد.
 • دوش گرفتن در شب قبل از جراحی بینی از دیگر مواردی است که افراد باید حتما مورد توجه قرار دهند ؛ زیرا تا چند روز بعد از عمل بینی نباید استحمام نمود.
 • پوشیدن لباس گشاد و دکمه دار در روز جراحی بینی ، توصیه می شود ؛ تا بدین ترتیب پس از جراحی و هنگام تعویض لباس ، بینی تحت فشار یا ضربه قرار نگیرد.
 • افراد باید در روز جراحی بینی ؛ به اتفاق یک نفر همراه به محل جراحی مراجعه نمایند و کلیه مدارک پزشکی و نتایج آزمایشات خود را نیز همراه داشته باشند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • افرادی که جراحی بینی انجام داده اند ؛ عموما طی ساعات ابتدایی عمل ، دچار حالت تهوع و استفراغ خواهند بود ؛ این موضوع نگران کننده نبوده و امری طبیعی می باشد.
 • پزشک معالج ، داروهایی را برای افراد تجویز خواهند نمود که باید در شب اول پس از عمل و طبق دستور به مصرف برسند.
 • تورم و کبودی از عوارض شایع جراحی بینی است که مسئله ای طبیعی بوده و نباید ایجاد نگرانی نماید.
 • این تورم ؛ تا 72 ساعت پس از عمل شدت یافته و پس از این بازه زمانی ، تدریجا کاهش یافته و برطرف می گردد.
 • توجه داشته باشید که استفاده از کمپرس یخ تا 48 ساعت پس از عمل می تواند در جلوگیری از افزایش ورم و کبودی جراحی ، کمک کننده بوده و سبب کاهش آن گردد.
 • نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی ، تنها در حالت طاقباز مجاز بوده و از خوابیدن به روی شکم و پهلو باید اجتناب گردد.
 • همچنین افراد در هنگام استراحت باید به کمک دو یا چند بالش سر و بالاتنه خود را بالاتر از حد پایین تنه قرار دهند و بدین ترتیب با بهبود گردش جریان خود از تشدید تورم ناشی از عمل پیشگیری نمایند.
 • انجام اموری که سبب ایجاد فشار بر بینی و بخیه های جراحی شده و ممکن است بر روی فرم بینی اثر سوء بگذارند ؛ از جمله خندیدن با فشار ، خم شدن زیاد ، عطسه با دهان باز ، فین کردن شدید و مواردی از این قبیل ؛ تا چند وقت بعد از جراحی بینی ممنوع خواهد بود.

سایر مراقبت های ضروری بعد از جراحی بینی

 • جهت شستشوی بینی بعد از جراحی بینی ، باید صرفا از سرم های شستشوی تجویز شده استفاده گردد ؛ فرو بردن گوش پاک کن و به طور کلی هر نوع وسیله خارجی در داخل بینی اکیدا ممنوع می باشد.
 • تغذیه بعد از جراحی بینی باید با مصرف مایعات آغاز گردد و در روزهای اول بعد از عمل ، افراد باید فقط از غذاهای نرم و رقیق استفاده نمایند و پس از آن ، مصرف غذاهای روزمره بلامانع خواهد بود.
 • البته توجه داشته باشید که مصرف آب آناناس و کرفس از مواردی است که در کاهش کبودی و ورم بسیار تاثیرگذار می باشد ؛ لذا توصیه می شود مصرف آن ها را برنامه غذایی تان بگنجانید.
 • ضمنا باید توجه داشت که مصرف نمک از عوامل تشدید کننده تورم محسوب می گردد ، لذا مصرف آن را به حداقل رسانده یا به طور کلی حذف نمایید.
 • پانسمانی که بعد از جراحی بینی جهت حفظ فرم جدید بینی و محافظت از آن در برابر ضربه بر روی بینی قرار داده می شود باید تا 7 روز پس از عمل ، بر روی بینی باقی بماند و در این مدت از خیس یا مرطوب شدن آن خودداری شود ؛ چرا که در غیر این صورت ، پانسمان شل شده و نمی تواند به خوبی از فرم بینی حفاظت به عمل آورد.
 • لازم به ذکر است که در این 7 روز ، استحمام و شستن صورت ممنوع خواهد بود ؛ البته شستن بدن و موها مشروط به عدم خیس شدن صورت بلامانع است.
 • از مصرف سیگار و کلیه دخانیات و نیز نوشیدنی های حاوی الکل از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از جراحی بینی باید خودداری شود ، زیرا این موارد منجر به اختلال در خونرسانی شده و موجب مختل شدن فرآیند ترمیم زخم های جراحی می شوند.

تا چند وقت بعد از جراحی بینی استخوانی باید از چسب استفاده کرد ؟

به طور کلی بعد جراحی بینی ؛ افراد باید از چسب مخصوص بینی استفاده کنند ، چرا که در کاهش ورم بینی بسیار اثرگذار است.

مدت زمان استفاده از چسب ، به صلاحدید پزشک معالج شما بستگی دارد ؛ اما اغلب در بینی های گوشتی مدت استفاده از چسب ، به مراتب بیشتر از بینی های استخوانی می باشد.

نتایج جراحی بینی استخوانی

نتایج جراحی بینی بلافاصله پس از عمل ، ملموس خواهد بود ؛ اما به دلیل تورم موجود نمی توان نتیجه نهایی را مشاهده نمود.

بنابراین به منظور ملاحظه نتیجه قطعی جراحی ، باید تا پایان روند ترمیم بافت بینی منتظر ماند که بسته به وسعت جراحی و تغییرات اعمال شده ؛ معمولا تا یکسال به طول می انجامد.

هزینه عمل بینی استخوانی

هزینه عمل زیبایی بینی ، وابسته به پارامترهای مختلفی است که در هر فردی ممکن است متفاوت باشد. لذا جهت اطلاع دقیق از هزینه جراحی بینی خود باید به مطب پزشک مراجعه کرده و مورد معاینه حضوری قرار بگیرید. توجه داشته باشید که در جلسات مشاوره قبل از جراحی بینی ، هزینه دقیق جراحی به بیمار اطلاع داده می شود.