عمل جراحی اندوسکوپی

به منظور درمان قطعی بیماری های سینوسی و سینوزیت مزمن ، جراحی اندوسکوپی همراه با درمان طبی و مراقبت های بعد از عمل آندوسکوپی سینوس انجام می گیرد. در حال حاضر مطالعاتی در زمینه درمان قطعی بیماران مبتلا به سینوزیت بعد از عمل جراحی صورت گرفته است و بدین منظور از سرم هایی که حاوی داروهای کورتونی می باشند به میزان و حجم زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

طبق تحقیقاتی که در زمینه مراقبت های بعد از جراحي اندوسکوپي به دست آمده می توان ادعا نمود به کمک این این شیوه درمانی و استفاده از کورتون مومتازون به میزان 2 میلی گرم از طریق شستشوی روزانه بینی ، حتی در بیمارانی که جراحي اندوسکوپي انجام نداده اند نیز می تواند اثرگذار باشد. باید خاطر نشان نمود که این تحقیقات در حال حاضر توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به عنوان یک شیوه درمانی به تایید نرسیده است.

پروفسور « کرن » با مطالعه در ارتباط با بیمارانی که بعد از جراحي اندوسکوپي دچار عود گسترده در پولیپ به این نتیجه دست یافته اند که از طریق مواد کاشتنی که با گذشت زمان قادر به آزادسازی کورتون مومتازون هستند در داخل سینوس می توان شدت نیاز بیماران سینوسی به انجام جراحی مجدد کاهش داد.

پروفسور « چو » در بیمارانی که درگیر تجمع باکتریایی موسوم به سودوموناس می باشند از طریق مواد کاشتنی ای که قادر به آزادسازی آنتی بیوتیک سیپروفلوگزاسین هستند به نتایج مطلوبی دست یافته اند.

لازم به ذکر است تمام روش های تحقیقاتی فوق قابل انجام روی بیمارانی است که تحت جراحي اندوسکوپي قرار گرفته اند.

جراحی آندوسکوپی

هدف از جراحی اندوسکوپی

به طور کلی جراحی اندوسکوپی بینی و سینوس با هدف مرتفع نمودن مشکلات مجاری بینی و دهانه سینوس و به منظور تخلیه نمودن ترشحات سینوسی و ارسال جریان هوا به درون سینوس هایی که دچار ایراد و اختلال شده اند ، صورت می پذیرد. هدف بعدی پس از جراحی اندوسکوپي رعایت مراقبت های بعد از عمل و استفاده از داروهای موضعی و سرم های شستشو می باشد.

این مقاله به منظور افزایش اطلاعات بیماران سینوسی در زمینه درمان های نوین بیماری های سینوسی می باشد. پروفسور « کندی » از جمله جراحان مشهوری هستند که در این زمینه تحقیقات ارزشمندی ارائه نموده اند و جزو پایونیر های جراحی سینوس می باشند.

علیرغم تمامی تحقیقات انجام شده در رابطه با درمان بیماران مبتلا به سینوزیت ، هنوز راهکارهای درمانی ارائه شده نتوانسته اند منجر به درمان قطعی بیمارانی که عمل اندوسکوپی سینوس انجام داده اند شود.

آیا جراحی اندوسکوپی درد دارد ؟

از آن جا که بینی دارای حساسیت بالایی می باشد ، برای انجام این جراحی باید ناحیه مورد نظر را تحت بی حسی موضعی قرار داد.

نحوه جراحی اندوسکوپی چگونه است ؟

گاهی اوقات ، شاهد آن هستیم که به علت عدم ایجاد برش در این روش جراحی ؛ به جراحی اندوسکوپی در میان عوام ، اصطلاحا جراحی لیزری نیز اطلاق می گردد.

اما لازم به ذکر است که نام صحیح این جراحی ، اندوسکوپی می باشد ؛ چرا که در آن از ابزاری به اسم آندوسکوپ استفاده می شود.

آندوسکوپ ، از طریق سوراخ های بینی وارد حفره بینی بیمار می گردد ؛ این دستگاه به دوربینی با قابلیت بزرگنمایی قوی مجهز است و مخاط داخل بینی و سینوس های بیمار را بر روی مانیتور نمایش می دهد.

بدین ترتیب ؛ جراح با نهایت دقت و ظرافت و بدون ایجاد کوچکترین عارضه ای ، قادر به درمان اختلالات موجود در این نواحی خواهد بود.

استفاده از آندوسکوپ ؛ امکان تشخیص بیماری های خاص بینی و سینوس ها ، مشاهده تیغه بینی ، مشاهده شاخک های بینی و مجرای ورودی سینوس ها را به بهترین نحو ممکن فراهم می آورد.

لازم به ذکر است که در جراحی اندوسکوپی ، امکان مشاهده و بررسی پشت بینی نیز وجود دارد ؛ از این رو می توان مشکلاتی همچون تنگی مجرای بینی و سینوس ، عفونت موجود در آن ، پولیپ بینی ، چسبندگی و وجود هر نوع ضایعه یا توموری را در این مکان به سهولت تشخیص داد.

جراحی اندوسکوپی برای چه افرادی مناسب است ؟

  • افرادی که در بینی و سینوس های خود با مشکلاتی مواجه هستند که از طریق هیچ یک از روش های درمانی ، قابل رفع نمی باشد ؛ می توانند با انجام جراحی اندوسکوپی به درمان این مشکلات بپردازند.
  • افرادی که مجرای عبور مایعات در سینوس های آن ها دچار انسداد شده و به همین دلیل با عفونت های شدید سینوسی روبرو هستند ؛ نیز می توانند با انجام جراحی اندوسکوپی ، اقدام به عریض نمودن مجرای مذکور نموده و مشکل خود را مرتفع نمایند.
  • افرادی که در آناتومی بینی و سینوس های خود با اختلالاتی مواجه می باشند و این امر منجر به بروز اختلالات تنفسی در آن ها شده است ، می توانند این جراحی را انجام دهند.
  • افرادی که با التهاب غشای مخاطی سینوس ها روبرو هستند ، نیز می توانند اقدام به جراحی اندوسکوپی سینوس نموده و با بزرگ تر کردن حفره خروجی سینوس به رفع مشکل خود بپردازند.

جراحی آندوسکوپی

اهمیت انتخاب متخصص گوش و حلق و بینی

جراحی اندوسکوپی ، نوعی عمل جراحی است که به منظور درمان مشکلات ناشی از اختلالات سینوس ها ؛ اعم از سینوزیت ، انسداد مجاری تنفسی ، ترشحات بد بو در مجاری بینی و غیره که نسبت به درمان با دارو مقاوم بوده و بهبود نیافته اند ؛ ضرورت می یابد.

در این جراحی از دستگاهی موسوم به آندوسکوپ استفاده می شود که دارای لنزهایی بسیار ظریف با قدرت بزرگنمایی بالا بوده و امکان تخلیه پولیپ های بینی را به سهولت میسر می سازد.

جراحی اندوسکوپی سینوس ، از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است ؛ چرا که سینوس ها در مجاورت اعضای حیاتی بدن از جمله چشم ، مغز و شاهرگ های گردن قرار دارند.

از این رو این مسئله ، انتخاب بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی را ضروری می نماید ؛ چرا که یک جراح گوش و حلق و بینی حاذق و مجرب ، با اشراف و تسلط کافی بر این عمل جراحی ؛ خواهد توانست ریسک بروز عوارض احتمالی عمل به میزان قابل توجه و چشمگیری بکاهد.

مراقبت های بعد از جراحی اندوسکوپی

عموما افرادی که نیاز به جراحی اندوسکوپی دارند ، پس از انجام آن این طور تصور می کنند که بهبودی کامل یافته اند و نیازی به رعایت ملاحظات خاصی ندارند ؛ اما باید گفت اگرچه با انجام این عمل جراحی ، مشکلات بیمار مرتفع شده و این مسئله برای وی ملموس است اما باید توجه داشت که با رعایت مراقبت های بعد از جراحی اندوسکوپی می توان نتایج به دست آمده را تقویت کرده و فرآیند بهبودی را نیز سرعت بخشید.

  • لازم به ذکر است بعد از جراحی اندوسکوپی نیز ؛ مانند تمامی جراحی های دیگر ، داروهایی برای بیمار تجویز می شود که بیمار موظف است این داروها را در زمان مشخص شده و به طور کامل به مصرف برساند.
  • بعد از عمل اندوسکوپی ، بیمار با خونریزی خفیفی مواجه خواهد بود که مسئله ای نگران کننده نمی باشد و غالبا با مصرف قطره های موضعی مرتفع می گردد.
  • به علاوه در راستای کمک به کنترل خونریزی به وجود آمده ، توصیه می شود افراد پس از این عمل جراحی در هنگام استراحت و خواب ، سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار داده و بدین ترتیب از ریسک تشدید خونریزی بکاهند.
  • به منظور شستشوی بینی خود تا چند وقت بعد از عمل ، صرفا از سرم های شستشو استفاده نمایید و بدین وسیله به باز شدن مجاری هوایی و تخلیه ترشحات بینی کمک کنید.

سایر مراقبت های بعد از جراحی اندوسکوپی

  • احساس درد خفیف و مختصر بعد از عمل اندوسکوپی امری بدیهی می باشد و جای نگرانی ندارد.

توجه داشته باشید در صورت مواجهه با درد از مصرف داروهای حاوی آسپرین از قبیل مفنامیک اسید ، بروفن ، آسپرین ، ژلوفن و غیره اجتناب نمایید ؛ زیرا این نوع از داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

  • از فین کردن با فشار زیاد تا مدتی بعد از جراحی اندوسکوپی خودداری فرمایید ، چرا که این کار می تواند سبب انتقال عفونت به اطراف چشم شده و شانس خونریزی داخل چشمی را تشدید کند.

شما عزیزان با بکارگیری دستورالعمل های فوق ، خواهید توانست از ریسک خونریزی و احتمال ابتلا به عفونت به میزان چشمگیری بکاهید و به تسریع دوران نقاهت نیز کمک شایانی نمایید.