بینی از مهم ترین اعضای بدن می باشد که علاوه بر نقش حیاتی ای که دارد در صورت داشتن ایرادی در ظاهر آن زیبایی چهره را نیز مختل می نماید. بینی به طور کلی به دو دسته بینی استخوانی و گوشتی تقسیم می شود. چنانچه بینی در بخش تحتانی خود ( نوک بینی ) دارای پوستی ضخیم و مستعد تولید چربی باشد در دسته بینی های گوشتی قرار می گیرد، در این مقاله قصد داریم به موضوع جراحی بینی گوشتی بپردازیم در صورتی که قصد انجام  این عمل زیبایی را دارید توصیه می کنم پیش از جراحی بینی این مقاله را مطالعه کنید.

مشخصات بینی گوشتی

 • از پوست ضخیمی برخوردارند.
 • دارای غدد چربی در نوک بینی هستند.
 • نوک این بینی ها پهن می باشد.
 • زیر پوست این نوع از بینی ها متشکل از بافت همبند زیادی است.
 • دارای پره هایی با ارتفاع زیاد می باشند.
 • غضروف ضعیفی دارند.

جراحی بینی گوشتی

انواع بینی گوشتی

بینی های گوشتی خود به دو نوع تقسیم می شوند که در ذیل به آن ها پرداخته ایم.

 • بینی های گوشتی با غدد چرب فعال و منافذ زیاد : این نوع از بینی های گوشتی ، از غدد چربی زیرپوستی فعال برخوردار بوده و دارای پوستی با منافذ زیاد و بزرگ هستند.

برخی افراد به منظور کنترل این امر ، داروهای خاصی مصرف می کنند که در این صورت حتما باید پیش از جراحی دماغ، جراح بینی خود را از این موضوع آگاه سازند.

چرا که مصرف این نوع از داروها همراه با جراحی بینی گوشتی ، منجر به بروز کلویید یا به عبارتی گوشت اضافه در محل برش های جراحی خواهد شد.

از این رو توصیه می شود ؛ حداقل از 6 ماه قبل از جراحی بینی ، مصرف این داروها به طور کامل قطع شود.

 • بینی های گوشتی با غدد چربی کم کار و پوست بسیار ضخیم : این نوع از بینی های گوشتی ، از پوستی ضخیم و سرخ برخوردار می باشند و غدد چربی موجود در این نوع از بینی ها نسبت به بینی های گوشتی نوع اول ، به مراتب کم کار تر بوده و فعالیت کمتری دارند.

روش های جراحی بینی گوشتی

 • جراحی بینی گوشتی به روش بسته

در جراحی بینی بسته ، جراح بینی تمامی برش ها را در داخل بینی ایجاد می نماید و هیچ گونه برشی در بیرون بینی ( ناحیه کلوملا ) ایجاد نخواهد شد.

 • جراحی بینی گوشتی به روش باز

در جراحی بینی باز ، جراح یک برش کوچک در بخش کلوملا ایجاد می کند و سپس پوست بینی را از طریق این قسمت از روی اسکلت بینی بلند نموده و اقدام به اعمال تغییرات روی بینی می نماید. وسعت دید جراح بینی در این روش زیاد می باشد.

بهترین روش برای جراحي بيني گوشتي ، روش باز می باشد زیرا در جراحی بینی گوشتی اساسی ترین تغییرات قرار است در نوک بینی اتفاق بیفتد.

بنابراین با توجه به اینکه در روش بسته نمی توان نوک بینی را به خوبی مشاهده نمود و نیز میزان مانور جراح در روش بسته محدود است ، دستیابی به نتایج خوب در جراحی بینی گوشتی با روش بسته وجود ندارد.

جراحی بینی گوشتی

تکنیک جراحی بینی گوشتی

بینی های گوشتی را نمی توان بیش از حد ممکن کوچک کرد و افرادی که بینی گوشتی دارند نباید توقعات غیر معقول از نتیجه جراحی بینی داشته باشند.

افرادی که دارای بینی گوشتی هستند ، نسبت به افرادی که از بینی استخوانی برخوردارند ؛ باید مدت زمان طولانی تری از چسب بینی استفاده کنند ، چرا که رفع تورم ناشی از جراحی بینی در بینی های گوشتی نیاز به گذشت مدت زمان بیشتری دارد.

در عمل بینی گوشتی اساسی ترین اقدامی که صورت می گیرد تقویت بافت و غضروف بینی می باشد. بدین صورت که اقدام به کاهش غضروف از بخشی از بینی نموده و آن را به بخشی که نیاز به تقویت دارد می افزایند.

بافت افزودنی عموما از قسمت غضروف موجود در تیغه بینی گرفته می شود ، اما چنانچه به هر دلیلی تیغه بینی غضروفی نداشته باشد می توان از غضروف دیگر بخش های بدن بدون ایجاد خلل در ظاهر آن عضو ، استفاده نمود. به این تکنیک اصطلاحا گرافت گذاری در جراحی بینی گفته می شود.

در نهایت این تکنیک منجر به تقویت پایه بینی و جمع شدن نوک بینی می گردد و همچنین زیبایی و ماندگاری جراحی بینی گوشتی را دو چندان می کند.

آیا نتیجه بینی گوشتی پس از عمل بینی برگشت پذیر است ؟

عموما افرادی که دارای بینی گوشتی می باشند ، همواره با این دغدغه روبرو هستند که آیا فرم بینی آن ها بعد از عمل به حالت سابق باز خواهد گشت یا خیر ؟

در گذشته به دلیل بهره وری از تکنیک های کاهنده در راستای جراحی بینی های گوشتی و برداشت غضروف و گوشت از نوک این نوع از بینی ها ، شاهد آن بودیم که با گذشت زمان و به تدریج ؛ بینی به حالت سابق خود باز می گشت.

اما امروزه به دلیل استفاده از تکنیک ها و متدهای نوین جراحی بینی ( تقویت غضروف ) ، این مشکل تا حد قابل توجهی مرتفع شده و به جرأت می توان گفت که افتادگی نوک بینی های گوشتی و بازگشت پذیری آن ها به حداقل ممکن و حتی به صفر رسیده است.

عمل بینی گوشتی با لیزر

متاسفانه امروزه تبلیغات نادرستی در زمینه جراحی بینی گوشتی با لیزر شایع شده و بسیاری از افراد اینطور متصور می شوند که بدون عمل می توانند به بینی دلخواه خود دست یابند.

به طور کلی جراحی رینوپلاستی با لیزر روشی غیرعلمی است و مورد تایید علوم پزشکی نمی باشد. زیرا فناوری لیزر هنوز به میزانی از پیشرفت نرسیده که بتوان از آن در تغییر ساختار بینی استفاده کرد و از لیزر می توان تنها جهت از بین بردن لک ، آکنه و جای زخم روی بینی استفاده نمود.

جراحی بینی گوشتی

اقدامات قبل از جراحی بینی گوشتی

قبل از اعمال جراحی زیبایی می بایست یکسری نکات و اقدامات مراقبتی ، صورت گیرد تا به این ترتیب دستیابی به نتایج دلخواه از انجام این جراحی ها محقق گردد.

این موضوع در مورد جراحی زیبایی بینی نیز مصداق دارد و افراد باید قبل از اقدام به انجام این جراحی حتما نکات ذیل را مد نظر داشته و رعایت نمایند.

 • پزشک متخصص ، آزمایشات خاصی برای متقاضیان عمل بینی تجویز می کند که باید انجام شده و نتیجه نیز در روز عمل در اختیار ایشان قرار گیرد.
 • در برخی موارد جهت انجام بررسی های بیشتر ( به دلیل وجود ضایعات داخل بینی ) ، انجام سی تی اسکن نیز درخواست می گردد.
 • از آن جا که در دوران بارداری نباید عمل انجام گیرد ( به دلیل خطری که برای جنین دارد ) ؛ جراح بینی قبل از عمل ، انجام تست بارداری را نیز برای خانم ها تجویز می نمایند.
 • سیگار ، فرآیند اکسیژن رسانی خون را مختل می کند و سبب بروز مشکلات تنفسی در حین عمل می گردد ؛ بعد از عمل نیز روند ترمیم زخم ها را کند می کند ، بنابراین افراد در صورت سیگاری بودن باید از دو هفته قبل از عمل تا دو هفته پس از آن ، مصرف سیگار را متوقف کنند.

سایر اقدامات لازم قبل از جراحی بینی گوشتی

 • الکل ، عروق خونی را گشاد می کند و در حین عمل ، فرد را با مشکل مواجه می سازد پس از آن نیز در فرآیند ترمیم زخم های ناشی از جراحی ، اخلال ایجاد می کند ؛ از این رو در رابطه با مصرف الکل نیز افراد باید توجه داشته باشند که از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل به هیچ عنوان الکل مصرف نکنند.
 • داروهای مسکن ؛ همچون آسپرین و داروهای حاوی آن همچون بروفن و وارفارین ، خونریزی در حین عمل را تشدید می کنند و به این ترتیب فرد را با مشکل روبرو می سازند ، لذا مصرف این داروها نیز از دو هفته قبل از عمل تا دو هفته پس از آن ممنوع می باشد.
 • افراد در روز عمل دماغ گوشتی باید ناشتا باشند ؛ از این رو بایستی از 8 ساعت قبل از عمل ، چیزی نخورده باشند و حداقل 8 ساعت پیش از ساعت تعیین شده برای عمل ، یک شام سبک میل کنند.

دلیل تاکید بر این موضوع از این لحاظ می باشد که در صورت بازگشت محتوای معده به مجاری تنفسی ، سلامت فرد به مخاطره خواهد افتاد ؛ لذا پر بودن معده در حین جراحی می تواند بیمار را در معرض خطر قرار دهد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

در ابتدا لازم به ذکر است که مواجهه با حالت تهوع و سرگیجه جزئی ، بعد از جراحی مسئله ای عادی و طبیعی قلمداد می گردد اما توصیه می شود در صورت تشدید این علائم حتما به پزشک معالج خود مراجعه فرمایید.

 • بیماران می بایست نسبت به مصرف داروهایی که پزشک برای آن ها تجویز می کند دقت لازم را داشته و آن ها را در ساعات معین و تا آخر به مصرف برسانند.
 • تا 48 ساعت پس از جراحی ، بیماران می توانند به منظور جلوگیری از تشدید تورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده نمایند.
 • در روزهای آغازین پس از جراحی بینی ، افراد می بایست در مواقع استراحت و هنگام خواب دو بالش در زیر سر خود قرار دهند تا بالاتنه آن ها در سطحی بالاتر قرار گیرد.
 • افراد پس از عمل بینی باید تا چند هفته از خندیدن زیاد ، صحبت کردن به مدت طولانی ، فین شدید ، خم شدن و انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایند.
 • در صورت عطسه ، این کار باید با دهان باز انجام گیرد تا فشاری بر بینی وارد نگردد.

دیگر مراقبت ها بعد از جراحی بینی گوشتی

 • در روزهای ابتدایی بعد از جراحی ، افراد باید از قرارگیری در اماکن شلوغ خودداری نمایند.
 • بعد از جراحی بینی می بایست برنامه غذایی خود را با مایعات آغاز کنند و تا یک هفته از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی نیاز دارند اجتناب نمایند.
 • باید از دستکاری پانسمان و گچ بینی خودداری کنند و همچنین از خیس شدن آن نیز پرهیز نمایند.
 • جهت تمیز کردن داخل بینی باید از سرم های مخصوص تجویز شده توسط پزشک معالج خود استفاده نمایند.
 • تا یک هفته بعد از عمل بینی گوشتی، استحمام ممنوع می باشد و در صورت ضرورت نیاز به حمام باید از خیس شدن گچ بینی جلوگیری به عمل آید.
 • تا دو هفته بعد از عمل ، باید از مصرف دخانیات پرهیز شود ، چرا که دخانیات سبب اختلال خونرسانی و اشکال در روند ترمیم زخم ها می شود.
 • شنا کردن و قرارگیری در معرض نور مستقیم آفتاب تا یکماه پس از عمل بینی ممنوع می باشد.
 • دو الی سه ماه بعد از جراحی ، نباید از عینک طبی و آفتابی استفاده شود.

توجه داشته باشید که در صورت رعایت مراقبت های فوق می توانید دوران نقاهت خود را به بهترین نحو ممکن پشت سر بگذارید و به نتایج ایده آل خود از انجام جراحی دست یابید.

هزینه جراحی بینی گوشتی

هزینه جراحی زیبایی بینی فارغ از نوع بینی ( گوشتی یا استخوانی ) ، نیازمند مراجعه حضوری به مطب پزشک متخصص و معاینه بالینی می باشد ؛ چرا که به طور کلی هزینه دقیق جراحی بینی متأثر از عوامل متعددی است و مستلزم بررسی بیمار توسط جراح می باشد.