متقاضیان جراحی بینی می بایست به اهمیت حفظ سلامت بدن خود در حین جراحی و پس از آن آگاه باشند. بدین منظور می بایست توصیه های جراح بینی را قبل و بعد از عمل رعایت نمایند. رعایت رژیم غذایی مناسب و تغذیه بعد از عمل جراحی بینی منجر به تسریع روند بهبودی می گردد.

فرد همچنین باید تغذیه قبل از عمل بینی را نیز رعایت نموده و از مصرف مواد غذایی ای نظیر کرفس ، سیر ، مویز سیاه ، زنجبیل و همچنین مسکن هایی مانند آسپرین و بروفن ومثل پروفن و آسپیرین که منجر به افزایش احتمال خونریزی در هنگام جراحی و میزان تورم و کبودی بعد از جراحی دماغ را افزایش می دهند، خودداری نماید.

تغذیه بعد از عمل جراحی بینی

تغذیه بعد از عمل جراحی بینی به شرح ذیل می باشد :

 • مصرف مواد غذایی مفید نظیر خوراکی های حاوی ویتامین آ ، بی ، سی ، کا و منیزیوم به منظور تسریع روند بهبودی
 • نوشیدن آب و مایعات به میزان کافی در هفته اول بعد از عمل به دلیل پیشگیری از خشکی پوست
 • قطع یا کاهش مصرف مواد غذایی حاوی نمک زیاد مانند فست فودها و گوشت های فرآوری شده به دلیل پیشگیری از افزایش تورم بینی
 • خودداری از مصرف کافئین و نوشیدن الکل ، به دلیل جلوگیری از بروز غلظت خون
 • مصرف غذاهای نرم مانند انواع سوپ ها
 • نوشیدن آب کرفس به منظور کاهش تورم
 • پرهیز از مصرف قهوه به منظور پیشگیر از افزایش تورم
 • خودداری از نوشیدن مایعات با نی ، زیرا فشار ایجاد شده در اثر نوشیدن با نی باعث ایجاد درد در بینی می شود.
 • اجتناب از میل نمودن میوه های و آبمیوه های اسیدی مانند پرتقال و آب پرتقال ، زیرا منجر به تحریک معده می گردند.
 • مصرف چربی های سالم مانند روغن زیتون جهت تامین انرژی مفید برای بدن
 • مصرف مواد غذایی حاوی فیبر به منظور تسهیل امر گوارش
 • به خاطر داشته باشید هرگز از عمل بینی به عنوان راهی برای لاغری و محدود نمودن رژیم غذایی استتفاده نکنید.

در صورت مواجهه با هر گونه سوالی در زمینه جراحی می توانید از طریق وب سایت یا صفحه اینستاگرام دکتر شاهین باستانی نژاد سوالات خود را مطرح نمایید.

تغذیه بعد از عمل جراحی بینی

نکاتی درباره تغذیه بعد از عمل جراحی بینی

معمولاً پس از از بین رفتن تاثیرات بیهوشی ، احساس گرسنگی می کنید. وعده های غذایی نرم و ولرم مثل ماست یا سوپ هایی که نیازی به گرم کردن ندارند، بهترین گزینه های غذایی برای دوره نقاهت بعد از عمل جراحی بینی هستند.

مصرف چای سبز بعد از جراحی زیبایی بینی

چای سبز دارای ویژگی های آنتی اکسیدانی قوی می باشد. البته، این نوشیدنی، بیهوشی، فشار خون و ضربان قلب را تحت تاثیر منفی قرار می دهد. پزشک به شما توصیه می کند ده روز قبل از جراحی، نوشیدن چای سبز را متوقف کرده و در مورد زمان مناسب برای شروع مجدد استفاده از آن پس از عمل با جراح خود مشورت کنید.

مصرف فیبر پس از عمل جراحی زیبایی بینی

یبوست به دلیل ترکیب داروها ، عدم تحرک و رژیم غذایی محدود ، یکی از عوارض جانبی نسبتاً شایع بعد از عمل می باشد. گنجاندن مقداری فیبر در تغذیه بعد از عمل جراحی بینی از قبیل میوه های نرم مانند هلو و انواع توت ها ، سبزیجات خوب پخته شده مانند هویج و نان و غلات کامل منابع غنی فیبر بوده و می توانند به معده شما در انجام صحیح فعالیت خود کمک کند.

فیبر به دو شکل محلول و نامحلول موجود است.

فیبر نامحلول در آب حل نمی شود. این نوع فیبر به جلوگیری از یبوست کمک می کند و در غلات کامل ، غلات گندم و سبزیجاتی مانند هویج ، کرفس و گوجه فرنگی یافت می شود.

فیبر محلول ، در آب حل می شود و به کنترل قند خون و کاهش کلسترول کمک می کند. منابع غنی فیبر محلول شامل جو ، لوبیا ، آجیل و میوه هایی مانند سیب ، توت ، مرکبات و گلابی می باشد.

بسیاری از غذاها حاوی فیبر محلول و نامحلول هستند. به طور کلی هرچه غذا طبیعی و فرآوری نشده تر باشد ، میزان فیبر آن بیشتر است. فیبر در گوشت ، لبنیات یا شکر وجود ندارد. غذاهای تصفیه شده یا سفید مانند نان سفید ، برنج سفید و شیرینی ها ، بخش عمده یا تمام فیبر خود را از دست داده اند.

غذاهای ضد التهاب

گنجاندن غذاهای ضد التهاب در رژیم غذایی دوره نقاهت می تواند از تورم بینی و کبودی بیش از حد جلوگیری کند. خوردن مقدار زیادی سبزیجات برگ سبز ، سیب ، مرکبات و آناناس برای تحقق به این هدف بسیار کارساز است.

خوردن آناناس قبل و بعد از عمل بینی

آناناس حاوی بروملین ، یک آنزیم قوی با ویژگی های کاهش التهاب می باشد. این میوه ، میزان کبودی را به حداقل رسانده و در رفع حالت تهوع و کمک به هضم غذا و حتی جلوگیری از احتقان مفید است.

نکاتی چند در مورد رژیم غذایی و تغذیه بعد از عمل جراحی بینی

خوردن غذاهای نرم

غذاهای نرم که نیازی به جویدن ندارند و فشاری بر بینی وارد نمی کنند ، بهترین گزینه برای داشتن احساس بهتر بعد از عمل بینی می باشند.

اجتناب از مصرف الکل و کافئین

اجتناب از مصرف نوشیدنی های الکلی و کافئین دار تا چند روز پس از جراحی بینی می تواند به پیشگیری از  رقیق شدن خون و خطر خونریزی ، لخته شدن خون ، تجمع خون در زیر پوست و تورم بعد از جراحی بینی کمک کند.

اجتناب از مصرف نمک

مصرف نمک باعث احتباس آب و در نتیجه التهاب بیشتر بینی می شود. با کاهش مصرف این ماده می توان عوارض ناشی از مصرف آن را به حداقل رسانده و دوره نقاهت کوتاه تری را تجربه کرد.

مصرف غذاهای کم دما

کنترل دمای غذاها بعد از جراحی بینی قبل از مصرف ، بسیار مهم می باشد. غذاهای بسیار داغ یا منجمد روند بهبودی را کندتر می کنند. برای جلوگیری از سوختگی دهان در دوران نقاهت ، از مصرف سوپ های گرم یا غذاهای داغ برای چند هفته خودداری کنید.

کبودی بعد از عمل بینی

کبودی و تغییر رنگ بافت در زیر پوست ، بعد از جراحی ، به دلیل نشت خون از عروق باز شده در حین عمل می باشد. خون در حالت نرمال ، قرمز شفاف است. خون مرده به دلیل کمبود اکسیژن به قرمز متمایل به بنفش تغییر رنگ می دهد. در چنین شرایطی، بدن برخی عناصر را به محل دچار مشکل شده می فرستد تا خون مرده را جذب کنند. هنگامی که خون مرده جذب می شود ، رنگ آن به سبز و سپس به زرد تغییر می یابد.