متقاضیان جراحی بینی می بایست به اهمیت حفظ سلامت بدن خود در حین جراحی و پس از آن آگاه باشند. بدین منظور می بایست توصیه های جراح بینی را قبل و بعد از عمل رعایت نمایند. رعایت رژیم غذایی مناسب و تغذیه بعد از جراحی بینی منجر به تسریع روند بهبودی می گردد. فرد همچنین باید تغذیه قبل از عمل بینی را نیز رعایت نموده و از مصرف مواد غذایی ای نظیر کرفس ، سیر ، مویز سیاه ، زنجبیل و همچنین مسکن هایی مانند آسپرین و بروفن ومثل پروفن و آسپیرین که منجر به افزایش احتمال خونریزی در هنگام جراحی و میزان تورم و کبودی بعد از جراحی دماغ را افزایش می دهند، خودداری نماید. با دکتر شاهین باستانی نژاد بهترین جراح بینی تهران همراه باشید تا نکات مهمی را فرا گیرید.

تغذیه بعد از جراحی بینی

زمانبندی تغذیه بعد از جراحی بینی

یکی از مواردی که به شما کمک می کند دوره ریکاوری راحت تری داشته باشید ، رژیم غذایی است که پس از عمل از آن پیروی می کنید. در ادامه به شما توضیحاتی می دهیم که در هر بازه زمانی می توانید چه نوع غذایی را مصرف کنید.

24 ساعت ابتدایی پس از عمل

24 ساعت اول دوره ریکاوری یک بازه حیاتی به حساب می آید. باید مطمئن باشید که در این مقطع زمانی بهترین مواد غذایی را برای مصرف خود انتخاب می کنید تا از اثرات جانبی داروی بیهوشی در امان باقی بمانید. در 24 ساعت اول مصرف غذاهای میکس شده که به طور یکسان حاوی مواد پروتئینی و کربوهیدرات بوده ، به کاهش التهاب های ایجاد شده کمک بسیاری می کند. یکی از نکات اساسی در این خصوص ، هیدارته نگه داشتن بدن است. در این جهت آب آشامیدنی و آبمیوه طبیعی بنوشید و از مصرف مشروبات الکلی و کافئین اجتناب کنید ؛ زیرا موجب از دست رفتن آب بدن و یبوست می شوند.
میل کردن غذاهای میکس شده در این بازه ، از فشار آمدن به بینی نیز جلوگیری می کند ؛ زیرا به جویدن نیاز نداشته و به راحتی بلعیده می شوند.

نکته : زمانی که اثرات دارو بیهوشی برطرف گردید ، می توانید روند تغذیه بعد از جراحی بینی را گسترده تر کنید.

یک هفته پس از عمل

در 7 روز ابتدایی خوب است برنامه غذایی تان شامل خوراکی های نرمی باشند که به راحتی جویده می شوند ؛ مثل ماست ، اوت میل ، نیمرو ، پوره سیب زمینی و موارد دیگری از این قبیل. غذاهای گفته شده علاوه بر این که به راحتی قابل مصرف هستند ، مواد مغذی بسیاری را هم شامل می شوند. یادتان نرود که همچنان بدن تان را در حالت هیدراته حفظ کنید.

هفته دوم بعد از جراحی

با رسیدن به دومین هفته ، بهبودی تا حدی که فرد بتواند روند تغذیه بعد از عمل بینی خود را به حالت طبیعی برگرداند ، حاصل شده است. اما باز هم توصیه می شود تا زمانی که ترمیم بافت ها به طور کامل صورت بگیرد ، از مصرف غذاهای سفت دوری کنید.

تغذیه بعد از جراحی بینی به شرح ذیل می باشد :

 • مصرف مواد غذایی مفید نظیر خوراکی های حاوی ویتامین آ ، بی ، سی ، کا و منیزیوم به منظور تسریع روند بهبودی
 • نوشیدن آب و مایعات به میزان کافی در هفته اول بعد از عمل به دلیل پیشگیری از خشکی پوست
 • قطع یا کاهش مصرف مواد غذایی حاوی نمک زیاد مانند فست فودها و گوشت های فرآوری شده به دلیل پیشگیری از افزایش تورم بینی
 • خودداری از مصرف کافئین و نوشیدن الکل ، به دلیل جلوگیری از بروز غلظت خون
 • مصرف غذاهای نرم مانند انواع سوپ ها
 • نوشیدن آب کرفس به منظور کاهش تورم
 • پرهیز از مصرف قهوه به منظور پیشگیر از افزایش تورم
 • خودداری از نوشیدن مایعات با نی ، زیرا فشار ایجاد شده در اثر نوشیدن با نی باعث ایجاد درد در بینی می شود.
 • اجتناب از میل نمودن میوه های و آبمیوه های اسیدی مانند پرتقال و آب پرتقال ، زیرا منجر به تحریک معده می گردند.
 • مصرف چربی های سالم مانند روغن زیتون جهت تامین انرژی مفید برای بدن
 • مصرف مواد غذایی حاوی فیبر به منظور تسهیل امر گوارش
 • به خاطر داشته باشید هرگز از عمل دماغ به عنوان راهی برای لاغری و محدود نمودن رژیم غذایی استتفاده نکنید.

در صورت مواجهه با هر گونه سوالی در زمینه تغذیه بعد از جراحی بینی می توانید از طریق وب سایت یا صفحه اینستاگرام دکتر شاهین باستانی نژاد سوالات خود را مطرح نمایید.

تغذیه بعد از جراحی بینی

نکاتی درباره تغذیه بعد از جراحی بینی

معمولاً پس از از بین رفتن تاثیرات بیهوشی ، احساس گرسنگی می کنید. وعده های غذایی نرم و ولرم مثل ماست یا سوپ هایی که نیازی به گرم کردن ندارند، بهترین گزینه های غذایی برای دوره نقاهت بعد از عمل بینی هستند.

مصرف چای سبز بعد از جراحی

چای سبز دارای ویژگی های آنتی اکسیدانی قوی می باشد. البته، این نوشیدنی، بیهوشی، فشار خون و ضربان قلب را تحت تاثیر منفی قرار می دهد. پزشک به شما توصیه می کند ده روز قبل از جراحی، نوشیدن چای سبز را متوقف کرده و در مورد زمان مناسب برای شروع مجدد استفاده از آن پس از عمل با جراح خود مشورت کنید.

مصرف فیبر پس از عمل 

یبوست به دلیل ترکیب داروها ، عدم تحرک و رژیم غذایی محدود ، یکی از عوارض جانبی نسبتاً شایع بعد از عمل می باشد. گنجاندن مقداری فیبر در تغذیه بعد از جراحی بینی از قبیل میوه های نرم مانند هلو و انواع توت ها ، سبزیجات خوب پخته شده مانند هویج و نان و غلات کامل منابع غنی فیبر بوده و می توانند به معده شما در انجام صحیح فعالیت خود کمک کند.

فیبر به دو شکل محلول و نامحلول موجود است. فیبر نامحلول در آب حل نمی شود. این نوع فیبر به جلوگیری از یبوست کمک می کند و در غلات کامل ، غلات گندم و سبزیجاتی مانند هویج ، کرفس و گوجه فرنگی یافت می شود. فیبر محلول ، در آب حل می شود و به کنترل قند خون و کاهش کلسترول کمک می کند. منابع غنی فیبر محلول شامل جو ، لوبیا ، آجیل و میوه هایی مانند سیب ، توت ، مرکبات و گلابی می باشد.

بسیاری از غذاها حاوی فیبر محلول و نامحلول هستند. به طور کلی هرچه غذا طبیعی و فرآوری نشده تر باشد ، میزان فیبر آن بیشتر است. فیبر در گوشت ، لبنیات یا شکر وجود ندارد. غذاهای تصفیه شده یا سفید مانند نان سفید ، برنج سفید و شیرینی ها ، بخش عمده یا تمام فیبر خود را از دست داده اند.

غذاهای ضد التهاب

گنجاندن غذاهای ضد التهاب در رژیم غذایی دوره نقاهت می تواند از تورم بینی و کبودی بیش از حد جلوگیری کند. خوردن مقدار زیادی سبزیجات برگ سبز ، سیب ، مرکبات و آناناس برای تحقق به این هدف بسیار کارساز است.

خوردن آناناس قبل و بعد از عمل بینی

آناناس حاوی بروملین ، یک آنزیم قوی با ویژگی های کاهش التهاب می باشد. این میوه ، میزان کبودی را به حداقل رسانده و در رفع حالت تهوع و کمک به هضم غذا و حتی جلوگیری از احتقان مفید است.

نکاتی چند در مورد رژیم غذایی و تغذیه بعد از جراحی بینی

خوردن غذاهای نرم : غذاهای نرم که نیازی به جویدن ندارند و فشاری بر بینی وارد نمی کنند ، بهترین گزینه برای داشتن احساس بهتر بعد از عمل بینی می باشند.

اجتناب از مصرف الکل و کافئین : اجتناب از مصرف نوشیدنی های الکلی و کافئین دار تا چند روز پس از جراحی می تواند به پیشگیری از  رقیق شدن خون و خطر خونریزی ، لخته شدن خون ، تجمع خون در زیر پوست و تورم بعد از جراحی بینی کمک کند.

اجتناب از مصرف نمک : مصرف نمک باعث احتباس آب و در نتیجه التهاب بیشتر بینی می شود. با کاهش مصرف این ماده می توان عوارض ناشی از مصرف آن را به حداقل رسانده و دوره نقاهت کوتاه تری را تجربه کرد.

مصرف غذاهای کم دما : کنترل دمای غذاها بعد از عمل بینی قبل از مصرف ، بسیار مهم می باشد. غذاهای بسیار داغ یا منجمد روند بهبودی را کندتر می کنند. برای جلوگیری از سوختگی دهان در دوران نقاهت ، از مصرف سوپ های گرم یا غذاهای داغ برای چند هفته خودداری کنید.

تغذیه بعد از جراحی بینی - دکتر باستانی نژاد

خوراکی هایی که نباید بعد از جراحی زیبایی بینی بخوریم

اینکه بعد از عمل بینی باید از مصرف چه غذاهایی پرهیز کنیم ، درست به اندازه مواد غذایی مورد نیاز بدن اهمیت دارد. برخی غذاها تاثیر منفی روی نتیجه جراحی می گذارند و نباید در طول دوره ریکاوری آن ها را میل نمود. در ادامه برخی از آن ها را ذکر کرده ایم :

 • غذاهای تند : با اینکه این دست از خوراکی ها می توانند التهاب را کاهش دهند ، اما باید در دو هفته اول بعد از رینوپلاستی آن ها را کنار بگذارید زیرا ممکن است مصرف آن ها منجر به بروز مشکلات گوارشی مثل حالت تهوع ، فشار خون بالا ، خون دماغ شدن و عطسه شود.
 • غذاهای فرآوری شده : این دست از خوراکی ها سرشار از شکر ، سدیم ، و چربی های اشباع هستند. تمامی این موارد التهاب را بالا می برند و سرعت ریکاوری را تا حد زیادی پایین می آورند.
 • غذاهای سفت : تا حداقل دو هفته بعد از عمل ، در تغذیه بعد از جراحی بینی باید به صورت کاملا جدی از میل کردن غذاهای سفت و جویدنی خودداری نمایید. این خوراکی ها منجر به تورم و درد در فک بالا می شوند.

نوشیدنی های مفید بعد از جراحی بینی

نوشیدن آبمیوه های غیراسیدی بعد از این پروسیجر توصیه شده است ، مخصوصا آب آناناس و کرفس. میوه آناناس ، آنزیمی به نام بروملین را در خود دارد که به کم کردن میزان کبودی و تورم کمک شایانی می کند. همچنین با خوردن این میوه هضم راحت تر انجام شده و حالت تهوع برطرف می گردد.

به یاد داشته باشید آبمیوه های اسیدی مثل آب پرتقال ممکن است معده را بهم بریزند ، به همین خاطر اکثر پزشکان توصیه می کنند تا این دست نوشیدنی ها را میل نکنید. بعد از این جراحی ، می توانید از شیک پروتئینی که حاوی بادام ، بادام زمینی و مغزهای دیگر است بهره بگیرید.

تغذیه بعد از جراحی بینی تا چه زمانی باید رعایت شود؟

معمولا دوره ریکاوری این عمل تنها یک هفته است ، اما در برخی موارد خاص می تواند تا دو هفته نیز ادامه داشته باشد. به همین خاطر توصیه می شود در طول این مدت زمان ، رژیم توصیه شده توسط پزشک خود را رعایت کنید. بعد از این مدت و با مجوز پزشک می توانید به تدریج به رژیم عادی خود باز گردید.

اما نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که نوشیدن الکل و کافئین باید تا شش هفته بعد از عمل قطع شود. از همه مهم تر ، مصرف دخانیات از هر نوع باید حتما کنار گذاشته شود. مورد دیگری که باید به خاطر سپرده شود ، این است که در این مقاله ما توصیه های کلی را در اختیار شما قرار دادیم ، اما برای اطلاع از تمامی راهنمایی ها لازم است تا با جراح خود مشورت کنید.

برای کاهش تورم چه غذاهایی بخوریم؟

زمانی که به تغذیه بعد از جراحی بینی فکر می کنید ، احتمالا یکی از چیزهایی که به ذهنتان می رسد این است که برای کم کردن ورم دقیقا باید چه خوراکی هایی بخوریم؟ میل کردن برخی غذاها پاسخ ضد التهابی بدن را کنترل کرده و تعادل را در پروسه درمان طبیعی بدن بازیابی خواهد کرد.

یکی از بهترین خوراکی ها به منظور کم کردن ورم ، زردچوبه می باشد. زردچوبه حاوی ماده ای است که خاصیت آنتی اوکسیدان قوی دارد و می تواند روی این عارضه تاثیر بسیار مثبتی بگذارد. تحقیقات نشان داده است زردچوبه سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به درمان زخم ها به صورت طبیعی کمک بسیاری می نماید.

می توان زردچوبه را به راحتی در تغذیه بعد از عمل بینی گنجاند ، تنها باید در نظر داشته باشید که آن را با روغن های مقدی مثل روغن زیتون یا نارگیل ترکیب کنید.

نقش ویتامین ها و پروتئین ها در تغذیه بعد از جراحی بینی

پروتئین ها و ویتامین ها نقش مهمی را در برطرف شدن تورم بعد از رینوپلاستی و سرعت بخشیدن به روند بهبودی ایفا می کنند. مصرف ترکیب درستی از این مواد به ترمیم بافت کمک خواهد کرد. پروتئین ، ماده ضروری برای تولید کلاژن است ؛ کلاژن پروتئین ساختاری اصلی در پوست و دیگر بافت های همبند است. علاوه بر این ، پروتئین به ساخت بافت جدید کمک می کند ، در حالی که ویتامین روی احیا سلول ها و ترمیم سلول های آسیب دیده تاثیر می گذارد.

آمینو اسیدها که بلوک های سازنده پروتئین هستند آسیب بافتی که در نتیجه جراحی به وجود آمده است را ترمیم می کنند. ویتامین های آنتی اوکسیدان مثل ویتامین C از بروز تنش و اختلال در روند بهبودی جلوگیری می نمایند. باور بر این است که ویتامین های A و C به جوانسازی پوست و پیشگیری از تشکیل بافت اسکار کمک می کنند. ویتامین E ویژگی های ضد التهابی قوی دارد و می تواند درد و تورم بعد از عمل جراحی را تا حد زیادی کاهش دهد.

با اینکه پروتئین ها و ویتامین ها از موارد ضروری تغذیه بعد از جراحی بینی هستند ، اما مهم است که به یاد داشته باشید نباید در مصرف آن ها زیاده روی کنید. مصرف بیش از حد پروتئین می تواند در بروز عوارضی مثل پوکی استخوان و بیماری های کلیوی نقش داشته باشد. علاوه بر آن ، بالا بودن سطح ویتامین مصرفی می تواند در طولانی مدت ریسک ابتلا به بیماری های مختلف را بالا ببرد.

به همین دلیل نیاز است تا در مصرف این مواد ، حد تعادل را رعایت کنید تا به بهترین نتیجه برسید. مقدار دقیق این مواد ، برای هر بیمار متفاوت است و باید طبق ویژگی های هر شخص ، تجویز شود.