بنا به نظر بسیاری از متخصصین حوزه جراحی بینی، سن جوانی یعنی دامنه سنی بین 20 الی 30 سالگی، سنی است که در آن ویژگی های سلامت و شادابی پوست و سلامت عمومی بدن، از شرایط فوق العاده ای برای قرار گرفتن تحت عمل جراحی و دستیابی به نتایجی مطلوب برخوردار می باشد. در این بازه سنی، چارچوب بینی به رشد کامل خود رسیده و بخش های مختلف صورت نیز که با بینی در ارتباط هستند، پروسه رشد خود را کامل کرده اند. بعلاوه، بیمار از نظر روانشناختی به جایگاهی رسیده است که بتواند یک تصمیم گیری مستقل و به دور از هر گونه تعصب گرایی را انجام دهد. بنابراین، این دوره بعنوان بهترین سن جراحی بینی شناخته می شود.

بهترین سن جراحی بینی - دکتر باستانی نژاد

بهترین سن جراحی بینی چند سال است؟

  • جراحی بینی در نوجوانان

بینی اندام کانونی صورت است و تاثیر آن بر روی چهره و تحت تاثیر قرار دادن سایر ویژگی های صورت، امری انکار ناپذیر است. بسیاری از نوجوانان در این دوره از سن خود بنا به مقتضیات سنی شان، نسبت به چهره و ظاهر خود بسیار حساس می شوند. یکی از مواردی که نوجوانان برای تغییر دادن و بهبود بخشیدن به چهره خود به آن فکر می کنند، عمل جراحی بینی است. نکته قابل ذکر در این جا این است که نوجوانان باید تا زمان تکمیل رشد بینی خود یا اصطلاحاً به بلوغ رسیدن بینی شان دست نگه دارند. علاوه بر اهمیت رسیدن بینی به رشد کامل، رسیدن نوجوان به بلوغ شخصیتی و روحی نیز حائز اهمیت است. علت اهمیت این موضوع، تاثیر آن در اخذ یک تصمیم آگاهانه، به دور از تاثیر گرفتن از دوستان یا افراد دیگر، و اجتناب از هر گونه تعصب گرایی است.

  • حداقل سن برای جراحی بینی

حداقل سن برای جراحی بینی در دختران اندکی با پسران متفاوت است. دختران اغلب زودتر از پسران در بینی خود به رشد کامل می رسند. این فرایند رشد بینی در دختران، در سن 16 سالگی و در پسران در سن 18 سالگی اتفاق می افتد. البته همین دامنه سنی مذکور نیز ثابت نبوده و در افراد مختلف، متفاوت است. پزشک با آزمایش بینی در طول جلسه مشاوره می تواند تکامل رشد بخش های مختلف بینی را ارزیابی نماید. اگر بخواهیم به طور میانگین بگوییم ، بهترین سن جراحی بینی برای دختران و پسران 18 سالگی می باشد.

وقتی رشد بینی کامل می شود، می توان گفت که آیا بینی جزو خانواده بینی های استخوانی است یا گوشتی. گاهی برخی افراد علیرغم رسیدن به سن 18 سالگی، هنوز به رشد کامل بینی نرسیده اند و باید کمی بیشتر دست نگه دارند.

موضوع تکمیل رشد بینی، به هیج وجه نباید موضوع ساده ای تلقی شود. بینی یک اندام مستقل نیست و رشد برخی از بخش های آن از جمله برخی غضروف ها، رشد برخی از بخش های صورت را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین ورود زودهنگام به پروسه جراحی بینی، می تواند خطراتی را برای رشد برخی بخش های وابسته به بینی در صورت، به همراه داشته باشد.

  • حداکثر سن برای جراحی بینی

وقتی سن افراد بالا تر می رود، به مرور پوست، بیشتر و بیشتر خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. این کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، باعث می شود که پس از انجام جراحی بینی، علاوه بر اینکه پوست از شرایط خوب برای بهره مندی از یک دوره بهبود موفقیت آمیز برخوردار نباشد، کاهش خاصیت ارتجاعی پوست نیز بر روی کیفیت سازگاری آن با چارچوب تازه شکل داده شده بینی، تاثیر گذار گردد. بعلاوه، سرعت بهبود زخم ها و بخیه ها نیز کاهش خواهد یافت و تورم با سرعت کمتری فروکش خواهد کرد.

بعلاوه با توجه به اینکه اکثر جراحی های بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، افراد بالای 60 سال اغلب با مشکلات قلبی عروقی یا سایر بیماری ها درگیر بوده و در نتیجه خطر انجام جراحی تحت بیهوشی عمومی در آنها افزایش می یابد. بهتر است اگر قصد انجام جراحی بینی را دارید، با مد نظر قرار دادن توضیحات فوق، قبل از قرار گرفتن شرایط پوست و شرایط عمومی بدن در وضعیتی که نتیجه جراحی را در مسیر منفی تحت تاثیر قرار دهد، برای انجام این فرایند، اقدام نمایید.

مشاوره با جراح متخصص و تعیین بهترین سن جراحی بینی

مشاوره با بهترین جراح بینی تهران که حاذق و صاحب تجربه است ، برای تعیین داوطلبی جهت قرار گرفتن تحت جراحی زیبایی بینی، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. یک جراح خوب، با مورد آزمایش قرار دادن کامل بینی شما، و نیز بررسی شرایط سلامت عمومی تان، به شما می گوید که آیا از شرایط ایده آل برای قرار گرفتن تحت عمل جراحی برخوردار هستید یا خیر.

وی توضیحات جامعی را در خصوص تاثیر جراحی بر روی زیبایی ظاهری و عملکرد بینی شما در اختیارتان قرار داده و بهترین مدل بینی را که برازنده صورت تان بوده و بتواند بیشترین هماهنگی و هارمونی را با سایر بخش های صورت خلق نماید پیشنهاد می کند. با توجه به اینکه بهترین جراح بینی تهران ، به تناسبات بین بخش های مختلف بینی احاطه کامل دارد بنابراین، اعتماد به پیشنهاد او در خصوص بهترین مدل بینی متناسب با صورت شما، بهترین گزینه خواهد بود.

ریکاوری بینی در سن نوجوانی

ریکاوری در بیماران جوان و نوجوان، سریع است. بیشتر بیماران در این بازه سنی در یک دوره یک هفته ای، شرایط نرمال خود را بازیابی کرده و می توانند فعالیت های روزمره خود را از سر بگیریند. البته در خصوص برخی فعالیت های ورزشی، محدودیت هایی وجود دارد که معمولاً پس از سپری شدن یک دوره سه هفته ای، لغو محدودیت آنها نیز از طرف پزشک صادر می شود. در ماه اول بعد از جراحی ، بیش از دو سوم تورم طبیعی بعد از جراحی، فروکش کرده است و یک سوم باقی مانده نیز در طول یک دوره یک ساله به طور کامل از بین خواهد رفت.

نتیجه انجام جراحی بینی در بهترین سن

 

بهترین سن جراحی بینی و ضخامت پوست

پس از تکمیل رشد بینی، شکل آن بر حسب استخوانی یا غضروفی بودن اسکلت بینی و ضخامت پوست، کاملاً مشخص می شود. جراحی بینی با مداخلات پزشکی خود، با توجه به چارچوب کلی بینی و ضخامت پوست آن، تکنیک های مناسب را مورد استفاده قرار می دهد. استخوانی یا غضروفی بودن بینی و ضخامت پوست آن، ارتباطی با بازه سنی نداشته و تنها، حالت ارتجاعی پوست است که کیفیت آن در سنین مختلف، نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار می دهد.

رینوپلاستی که بعنوان یکی از پر چالش ترین پروسیجر های جراحی زیبایی شناخته شده است، در افراد مختلف، متناسب با ویژگی های بینی هر یک، اهداف متفاوتی را دنبال می کند. ضخامت پوست فاکتوری است که بر روی نتیجه جراحی تاثیر گذاشته و بهترین جراح بینی تهران آن را در طرح درمان ترسیم شده، مد نظر قرار می دهد.

یک روش ساده برای تجسم پوست بینی، تصور آن به عنوان پتویی است که بر روی چارچوب استخوانی و غضروفی قرار گرفته است. وقتی پتو ضخیم باشد، ویژگی های شکل داده شده در چارچوب بینی، پنهان می شوند و در نتیجه زیبایی های بینی، نمی تواند خود را به نمایش بگذارد. به همان نسبت، نازک بودن بیش از حد پوست هم باعث می شود که هر گونه عدم تقارن و ناهماهنگی ( که هیچ بینی از داشتن آن مستثنی نیست )، به راحتی نشان داده شود.

در نهایت، نتیجه جراحی به تعامل بین ساختار پایه استخوانی و غضروفی بینی و پوشش پوستی روی آن، وابسته است و این تعامل با تکنیک های اجرا شده به دست پزشک، در مطلوب ترین سطح، برقرار می شود.