جراحی بینی یا رینوپلاستی ، نوعی جراحی پلاستیک نسبتا پیچیده و دشوار است که دستیابی به نتایج موفقیت آمیز از آن ، در گرو انتخاب یک جراح بینی ماهر و حاذق می باشد. از دیگر مواردی که در کسب نتایج مطلوب از جراحی بینی اثر گذارند و نباید نسبت به آن ها بی توجه بود ، رعایت اقدامات قبل از جراحی بینی و مراقبت های پس از این عمل جراحی می باشد ؛ لذا اکیدا توصیه می شود نسبت به رعایت این دستورالعمل ها توجه نمایید ؛ تا به نتایج ایده آل خود از جراحی بینی دست یابید. در مقاله پیش رو ، به شرح مهم ترین دستورات و اقدامات قبل از جراحی بینی پرداخته شده است ؛ اما پیش از پرداختن به این مقوله بهتر است با اهداف جراحی بینی آشنا شوید.

اقدامات قبل از جراحی بینی

جراحی بینی به منظور دستیابی به تعادل بینی با اجزای صورت ، تغییر عرض پل بینی ، بهبود نمایه بینی شامل برداشتن قوز یا افتادگی بینی ، شکل دهی نوک بینی ، تغییر زاویه بینی و لب انجام می شود.

اقدامات قبل از جراحی بینی به شرح ذیل می باشد:

 • در راستای جراحی بینی ، پیش از هر چیز در جلسه مشاوره شرکت کنید.
 • خواسته ها و انتظارات خود از جراحی را با جراح بینی در میان بگذارید.
 • از پزشک خود بخواهید شما را از فرآیند جراحی آگاه سازد ، چرا که غالبا افراد از جراحی بینی تصوری اشتباه داشته و آن را یک جراحی ترسناک قلمداد می کنند ؛ لذا دچار تشویش و اضطراب می شوند.
 • در خصوص این که چه نوع مدل بینی ، مناسب فرم صورت شماست از پزشک خود سوال کنید.
 • توجه داشته باشید که در جلسه مشاوره ، بهترین جراح بینی تهران  از سوابق پزشکی شما و داروهایی که مصرف می کنید سوالاتی خواهد پرسید.
 • جراح به منظور اطمینان از وضعیت سلامت جسمانی شما ، آزمایشات مخصوص و در صورت صلاحدید سی تی اسکن تجویز خواهند نمود که باید همه را انجام داده و نتیجه را در اختیار ایشان بگذارید.
 • قبل از جراحی بینی ، عکس هایی از زوایای مختلف از چهره شما تهیه شده و در پرونده تان ثبت می شود.
 • شب قبل از جراحی حتما باید دوش بگیرید ، زیرا جهت جلوگیری از خیس شدن پانسمان بینی تا چند روز بعد از عمل ؛ دوش گرفتن برای شما ممنوع خواهد بود.

نکات و اقدامات قبل از جراحی بینی

 1. باید از دو هفته قبل از عمل بینی از مصرف برخی داروهای خاص که سبب رقیق شدن خون شده و در نتیجه منجر به افزایش ریسک خونریزی می شوند ؛ نظیر آسپرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن ، مکمل های گیاهی ، داروهای ضد التهاب فاقد استروئید و به طور کلی هر گونه دارویی که حاوی این ترکیبات باشد ؛ خودداری شود.
 2. از دو هفته قبل از جراحی بینی ، از نوشیدن الکل و استعمال دخانیات اجتناب نمایید ؛ زیرا الکل و نیکوتین سبب ایجاد اختلال در اکسیژن رسانی به خون شده و سلامت فرد را در حین عمل تهدید می کنند ؛ همچنین مصرف این موارد ، روند بهبود را به تاخیر انداخته و منجر به طولانی شدن روند ترمیم زخم می شوند.
 3. انجام عمل بینی در طول دوران بارداری ممنوع است و حداقل تا 2 ماه پس از زایمان باید انجام این عمل جراحی را به تاخیر انداخت ؛ لذا خانم ها باید قبل از اقدام به جراحی بینی ، آزمایش بارداری بدهند تا مطمئن شوند که باردار نیستند.
 4. جهت پیشگیری از بروز خطر در حین عمل بینی ، توصیه می شود که متقاضیان این عمل جراحی در روز عمل حتما ناشتا باشند و از 6 تا 8 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورده و ننوشند.

جراحی بینی ؛ اقدامی بزرگ و ریسک پذیر است ، زیرا تغییرات ایجاد شده در صورت شما برای همیشه همراهتان خواهد بود ؛ بنابراین با دقت و صرف زمان مناسب تصمیم به عمل بینی بگیرید.

 

تکنیک های جراحی بینی

یکی از اقدامات قبل از جراحی بینی که باید بدانید این است که جراحی بینی به چند روش انجام می شود و جراح بینی مورد نظر از کدام روش استفاده می کند: باید بگوییم عمل زیبایی بینی دو روش اصلی انجام می شود : روش باز و بسته.

 • جراحی بینی بسته :در این روش برش هایی در داخل حفره بینی ایجاد می شود. استخوان و غضروف از داخل بینی تغییر شکل داده می شوند ، ساختار بینی در دامنه دید جراح قرار نمی گیرد. در این تکنیک ، هیچ برشی روی پوست زده نمی شود و اثر زخمی نیز ایجاد نمی شود و دکتر عمل بینی برای افزایش دید از آندوسکوپ استفاده می کند. بنابراین باید درک کاملی از ساختار عملکردی بینی داشته باشد. جراحی بینی بسته ، به بیمارانی توصیه می شود که خواستار تغییرات مختصری در ساختار بینی هستند ؛ لذا رینوپلاستی بسته به بیماران با بینی گوشتی به دلیل داشتن بافت زیاد و غدد چربی ، محدودیت دید و قدرت عمل جراح توصیه نمی شود. این تکنیک چندین مزیت منحصر به فرد دارد که شامل زمان جراحی کوتاه تر ، بهبود گردش خون در نوک بینی ، کاهش تورم ، نتیجه طبیعی تر و بهبودی سریع است.
 • جراحی بینی باز : در این تکنیک جراح ، علاوه بر برش های جراحی بسته ؛ یک برش نیز در بافت پایه حدفاصل سوراخ بینی می زند و پوست بینی را بلند می کند تا به بافت های داخلی دسترسی کامل یافته و تغییرات لازم را به راحتی اعمال کند. برش داخلی اکثرا در سوراخ های بینی پنهان است و قابل مشاهده نیست ، تنها برشی که دیده می شود برش پایه بینی است که آن هم به مرور زمان کمرنگ می شود. پزشک با استفاده از این تکنیک ، دسترسی آسان به ساختار زیرین استخوان و غضروف را داشته و در نتیجه دید بهتری از اجزای بینی خواهد داشت. رینوپلاستی باز ، معمولا مداخله ای است. در جراحی های ترمیمی و پیچیده ، نارسایی های پزشکی بینی مانند مشکل تنفسی ، جراحت های بینی مانند شکستگی ، نارسایی مادرزادی و مواردی از این قبیل از تکنیک باز استفاده می شود.

فرآیند جراحی بینی

از دیگر اقدامات قبل از جراحی بینی کسب اطلاعات درباره فرآیند عمل بینی می باشد ، عمل جراحی دماغ معمولا سرپایی و تحت بیهوشی عمومی یا در برخی موارد تحت بیحسی موضعی انجام می شود. طی جراحی بینی ، بهترین جراح بینی تهران برش هایی در حفره بینی ایجاد می کند ؛ نحوه ایجاد برش به نوع جراحی و تغییرات مورد نیاز بستگی دارد. سپس استخوان و غضروف داخلی را تغییر شکل می دهد و ظاهری خوشایندتر ایجاد می کند.

محدودیت سنی جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی ، فقط برای بیمارانی مناسب است که به بلوغ کامل صورت رسیده اند ؛ یعنی بیمارانی که رشد بینی آن ها متوقف شده است. افراد در سنین مختلف ، به بلوغ کامل بینی می رسند ؛ اما تا زمانی که به بلوغ کامل صورت نرسند نباید تحت عمل جراحی بینی قرار بگیرند زیرا بینی هنوز در حال رشد و تغییر است. در برخی موارد ممکن است نتایج عمل ، متناسب با آناتومی صورت بالغ شما نباشد.

گاها نیز امکان دارد بینی بیمار حتی پس از جراحی تغییر کند و بر نتایج جراحی تاثیر منفی داشته باشد. بیماران مبتلا به بیماری های مزمن پزشکی ؛ مانند آسم ، دیابت ، فشار خون بالا و غیره ؛ به طور کلی واجد شرایط جراحی بینی نیستند ، بنابراین حتی اگر محدودیت سنین بالا برای انجام این جراحی وجود نداشته باشد ، ضرورت سلامت جسمی ممکن است برای برخی محدودیت ایجاد کند.

تغذیه مناسب قبل از جراحی بینی

یکی از اقدامات قبل از جراحی بینی که بیماران باید به آن توجه کنند ، نحوه تغذیه شب قبل از عمل است. برای اینکه در حین پروسه جراحی مشکلی پیش نیاید و همچنین برای دوره ریکاوری بدن انرژی و قدرت کافی را داشته باشد لازم است از مواد غذایی سالم استفاده کنید.

یکی از نکات مهم این است که قبل از جراحی بینی ، به میزان کافی آب بنوشید. سعی کنید چند روز قبل از جراحی از خوردن غذاهای چرب با ارزش غذایی پایین خودداری کنید. به جای آن ، از خوراکی هایی استفاده کنید که حاوی ویتامین و پروتئین هستند.

در 24 ساعت مانده به موعد عمل جراحی بینی ، نباید سبزیجات و غذاهای حاوی فیبر مصرف کنید. در عوض بهتر است شب پیش از جراحی ، غذاهایی را مصرف کنید که هضم سریع و آسانی دارند. ؛ چرا که عمل بینی باید با معده خالی و به اصطلاح ناشتا به انجام برسد.

دقت داشته باشید که برای مدتی پیش از عمل جراحی باید مصرف مشروبات الکلی را کنار بگذارید. این مورد یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی بینی است. زیرا الکل علاوه بر این که منجر به دهیدراته شدن بدن می شود فرایند بهبودی و ریکاوری را مختل می کند.

رفع استرس و اضطراب پیش از جراحی بینی

تقریبا همه متقاضیان پیش از جراحی با میزانی استرس و اضطراب دست و پنجه نرم می کنند که بایستی از شدت یافتن ان جلوگیری کرده و اصطلاحا ان را کنترل نمایند. با توجه به این که شب قبل از عمل لازم است فرد به میان کافی استراحت داشته باشد ، اگر درگیر نگرانی بیش از حدی باشد ، مطمئنا نمی تواند خواب راحتی داشته باشد. علل مختلفی مثل بیهوشی ، نتیجه عمل ، درد بعد از جراحی بینی و خطرات احتمالی منجر به استرسی شدن فرد قبل از عمل می شود. برای اینکه اضطراب شما کنترل شود بهتر است روز عمل شخصی از نزدیکان تان را همراه خود به بیمارستان یا کلینیک ببرید. همچنین در انتخاب بهترین جراح بینی تهران دقت کافی داشته باشید تا بتوانید به کار و مهارت ایشان اعتماد کنید و نگران این نباشید که آیا از پس عمل بر می آید یا خیر.