در مقاله پیش رو به این موضوع خواهیم پرداخت که آیا موهای داخل بینی را باید وکس کرد یا خیر ؟ پیش از آن که به اجمال به بررسی این موضوع بپردازیم ؛ در پاسخ به این سوال باید متذکر شویم که وکس کردن موهای داخل بینی و کندن آن ها از ریشه ، اکیدا اشتباه بوده و می تواند صدمات جدی به بار آورد ؛ چرا که موهای درون بینی در واقع ، وظیفه تصفیه هوای وارد شده به دستگاه تنفسی و محافظت از بدن را بر عهده دارند ؛ لذا کندن موها از ریشه ، علاوه بر آن که به بافت داخل بینی صدمه وارد می کند ، سبب خواهد شد که انواع آلودگی نیز به مجاری تنفسی راه یافته و سلامت بدن به مخاطره بیفتد.

 

آیا موهای داخل بینی را باید وکس کرد

 

کندن موهای داخل بینی چه تاثیری بر روی سلامتی دارد ؟

تمامی موهایی که در بدن ما می رویند ، موی زائد تلقی نمی شوند و بعضی از آن ها از بدن در برابر برخی عوامل خطرزا محافظت به عمل می آورند.

موهای بینی نیز جزو موهای مراقبت کننده از سلامت بدن به شمار می روند و به طور کلی بخشی از موهای طبیعی بدن هستند که نقش حیاتی ای در سلامت بدن ایفاء می کنند.

بنابراین باید اشاره داشت که وجود مو در داخل بینی امری ضروری و حائز اهمیت است ، زیرا اولین عامل دفاعی بدن در مقابل عوامل بیماری زا ؛ اعم از میکروب ها و قارچ ها محسوب شده و همچنین در مقابل ذرات جامد معلق در هوا که از طریق استنشاق وارد مجاری هوایی می شوند ، به مثابه فیلتر و پالاینده عمل کرده و مانع ورود آن ها به بدن می شوند.

مرطوب ساختن هوای وارد شده به بینی ، نیز از دیگر وظایف موهای داخل بینی می باشد ؛ لازم به ذکر است که مرطوب شدن هوای ورودی به بدن ، می تواند تاثیرات مثبتی بر روی دیگر ارگان های تنفسی نظیر ریه بر جای بگذارد.

از این رو کندن آن ها امری خطرناک بوده و به شدت باید از این کار اجتناب کرد. کندن موی بینی ، اثرات مخربی بر روی مغز خواهد گذاشت ؛ چرا که با این کار بخشی از پوست داخل بینی نیز دچار پارگی شده و این اتفاق می تواند منجر به بروز عفونت و بیماری های عفونی گردد.

عفونت ایجاد شده نیز می تواند وارد جریان خون شده و از آن جا به مغز راه یابد و مشکلات عدیده ای پدید آورد.

برای اصلاح موهای بینی چه باید کرد ؟

اگرچه کندن موهای دماغ از ریشه ، مسئله ای خطرناک است ؛ اما با موهای بلندی که از حفره بینی تجاوز کرده و بیرون زده اند ، چه باید کرد ؟

گاها موهای بینی برخی افراد ؛ خصوصا آقایان ، به حدی بلند می شوند که از سوراخ بینی بیرون می زنند و منظره ای ناخوشایند ایجاد می کنند ؛ به طوری که باعث خجالت فرد می شوند.

افرادی که با این مشکل روبرو هستند ، عموما در صدد یافتن راهی بر می آیند تا به کمک آن موهای بینی خود را حذف کرده و از شر آن خلاص شوند.

اما آیا همه روش های از بین بردن موی دماغ ، ایمن هستند ؟ در پاسخ باید بگوییم که خیر ، هرگز نمی توان از هر روشی اقدام به رقع موهای داخل بینی نمود ؛ بلکه باید راهی را انتخاب کنید که ریشه موها را از بین نبرده و صرفا آن ها را از ساقه کوتاه کند. زیرا همانطور که پیشتر اشاره داشتیم کندن موها از ریشه ، تبعات و پیامدهای جدی و خطرناکی به دنبال دارد.

اصلاح موهای درون بینی با قیچی مناسب اصلاح یا استفاده از دستگاه های اصلاح موی بینی ، بهترین و امن ترین راه ها برای خلاصی از موهای بینی می باشند ؛ هرچند این روش ها یک راهکار موقتی هستند و طی چند روز و پس از رشد موها مجددا شاهد بیرون زدن موها از سوراخ بینی خواهید بود ، اما از آن جا که خطری برای سلامتی تان ایجاد نمی کنند ، می توانید با خیال راحت این کار را هفته ای یکبار انجام دهید و ظاهر خود را آراسته نگه دارید.

 

آیا موهای داخل بینی را باید وکس کرد

 

کندن موهای داخل بینی با وکس :

اصلاح موهای زائد با وکس ( نوعی روش اپیلاسیون ) ، از جمله روش های نوینی است که چند سالی است ترویج یافته ؛ از این روش برای از بین بردن موهای اضافی بینی نیز استفاده می شود.

حال ممکن است این سوال برای تان پیش آید که آیا موهای داخل بینی را باید وکس کرد ؟ بر اساس نظر کارشناسان ، متخصصین بهداشت و پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی ؛ کندن موهای داخل بینی با وکس به هیچ وجه کار صحیحی نیست و با توجه به این که سبب آسیب پذیری بافت داخل بینی می شود ؛ می تواند عوارض بسیار جدی و حتی مهلکی در پی داشته باشد.

بنابراین اکیدا توصیه می شود که افراد موهای داخل بینی خود را وکس نکنند ؛ چرا که در این روش ، موهای بینی کوتاه نمی شوند بلکه از ریشه کنده شده و این کار می تواند موجب بروز عفونت ، رشد موهای زیرپوستی و همچنین آسیب دیدن پوست درون بینی شود.

ضمنا ناگفته نماند که فضای داخل بینی ، محیطی غیراستریل است و مملو از باکتری و ویروس می باشد ؛ لذا در صورتی که اقدام به کندن موها از ریشه نمایید ، پیاز مو آسیب دیده و مسیر ورود میکروب ها به بدن هموار می گردد.

با ورود میکروب ها به بدن ، بدن مستعد ابتلا به عفونت های موضعی می شود ؛ این عفونت ها گاها بسیار خطرناک بوده و در مواردی ممکن است حتی کشنده نیز باشند ؛ چرا که رگ های بینی تا مغز امتداد دارند و عفونت های ایجاد شده می توانند از این طریق به مغز راه یافته و تبدیل به آبسه مغزی و مننژیت شوند و در پاره ای موارد ممکن است منجر به مرگ نیز شوند.

سخن پایانی :

در این جا بیان این مسئله بسیار حائز اهمیت است که ناحیه منتهی به بینی از دید پزشکان به مثلث خطر مشهور است و گاهی اوقات از آن به عنوان مثلث مرگ نیز یاد می کنند. دلیل این نامگذاری ، از اهمیت بسیار زیاد این ناحیه نشأت می گیرد.

در بخش قدامی این قسمت که در واقع مجاری بینی می باشد ، موهایی برای مراقبت از سلامت بدن رشد می کنند ؛ لذا با توجه به حساسیت بالایی که این ناحیه دارد ، تحت هیچ شرایطی نباید اقدام به کندن آن ها از ریشه نمود ؛ زیرا این کار عوارض جدی ای به دنبال خواهد داشت که در متن مقاله به این خطرات اشاره داشتیم.

در نتیجه کندن موهای بینی با وکس که اخیرا خیلی رواج یافته و بسیاری از افراد نیز ناآگاهانه مبادرت به انجام آن می کنند ، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

در همین رابطه ، یک ویدئو از برنامه پزشکان را به شما به اشتراک گذاشته ایم ؛ تا شما نظر کارشناسان جراحی بینی را نیز در این خصوص بشنوید و خودتان تصمیم بگیرد که آیا موهای داخل بینی را باید وکس کرد یا خیر ؟