جراحی آندوسکوپی سینوس

آندوسکوپی سینوس : سینوس ، فضای پر از هوا و متشکل از استخوان است که در جلوی جمجمه و بین چشم و ناحیه فوقانی فک بالا واقع شده و به داخل بینی متصل است. منظور از سینوزیت ، عفونت غشای مخاطی است که سینوس را می پوشاند و علائمی از قبیل درد ، انسداد بینی ، ترشح مخاط ، کاهش حس بوبایی و احساس ماده مخاطی پشت بینی یا گلو را به دنبال دارد. ( جراحی آندوسکوپی سینوس چیست )

آندوسکوپي سينوس ؛ یک پروسه جراحی کم تهاجمی جهت تشخیص و درمان سینوزیت است که به وسیله آندوسکوپ که در واقع یک لوله باریک و انعطاف پذیز مجهز به یک دوربین کوچک و نور است ، امکان مشاهده مسیر سینوس و بینی را میسر می سازد.

جراحی آندوسکوپي سينوس ، با استفاده از آندوسکوپ و از طریق داخل بینی و با هدایت آندوسکوپ به مسیر سینوس و بینی بیمار انجام شده و  نیازی به ایجاد برش بر روی بخش خارجی بینی ندارد.

در چه مواردی نیاز به جراحی آندوسکوپی سینوس می باشد ؟

در صورتی که پزشک ، برای درمان سینوزیت نیاز به بررسی موارد بیشتری اعم از گرفتگی و انسداد بینی ، عفونت سینوس و بینی ، پولیپ بینی ، تومور ، خون دماغ ، فقدان حس بویایی ، نشت مایع مغزی نخاعی و مواردی از این قبیل داشته باشد ؛ انجام جراحی آندوسکوپي سينوس ضرورت می یابد.

آندوسکوپی سینوس

به کمک آندوسکوپي سينوس ، می توان جزئیات خاصی مانند محل خونریزی و تورم بافت بینی را نیز بررسی نمود. همچنین از طریق آندوسکوپي سينوس ، می توان برای مشاهده توده هایی که احتمال سرطانی شدن آن ها وجود دارند نیز استفاده کرد.

توجه داشته باشید همانطور که پیشتر اشاره شد ، آندوسکوپي سينوس دارای دو رویکرد تشخیصی و درمانی می باشد ؛ لذا از آن علاوه بر درمان سینوس می توان برای برای برداشتن یک شی خارجی از بینی کودک نیز استفاده نمود.

اقدامات لازم قبل از آندوسکوپی سینوس

اگر سینوس براثر حساسیت ایجاد شده باشد ، ممکن است پزشک معالج شما دستور قطع مصرف هر گونه داروی رقیق کننده خون نظیر بروفن و آسپرین را صادر کند

قبل از آندوسکوپي سينوس ؛ یک ضد احتقان معمولی ، داخل بینی شما اسپری می شود که به کاهش تورم کمک می کند و امکان حرکت راحت تر آندوسکوپ را نیز در داخل حفره بینی و سینوس فراهم می آورد.

همپنین لازم به ذکر است که در جراحی آندوسکوپي سينوس ، بینی شما تحت بی حسی قرار می گیرد و نهایتا اقدامات لازم برای تشخیص یا درمان سینوزیت صورت می پذیرد.

مراقبت های بعد از آندوسکوپی سینوس

 • پس از جراحی آندوسکوپی سینوس ، ترشح خونابه قرمز روشن از مجاری بینی امری طبیعی است و از این موضوع نگران نشوید ؛ پزشک معالج شما برای کنترل خونریزی ، گاز استریل در بینی تان قرار خواهند داد.
 • باید اشاره داشت که به منظور جلوگیری از گرفتگی بینی و همچنین پیشگیری از بروز درد احتمالی ناشی از عمل ، حتما جهت شستشوی مجاری بینی از محلول یا سرم های نمکی مخصوصی که پزشک معالج تان تجیز نموده است استفاده نمایید.
 • توجه داشته باشید که شستشوی بینی پس از عمل آندوسکوپی سینوس ، نقشی حیاتی در راستای بهبودی سریع تر ایفاء کرده و باعث از بین رفتن لخته های خون و به حداقل رسیدن  احتمال انسداد بینی شده و در نتیجه منجر به بهوبد عملکرد تنفسی می شود.
 • تا مدتی بعد از عمل آندوسکوپی سینوس ، از خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمایید.
 • تا چند وقت بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس ، با دهان باز عطسه یا سرفه کنید تا فشار جمع شده در داخل بینی کاهش یابد.
 • بعد از عمل آندوسکوپی سینوس ؛ رژیم غذایی خود را با غذاهای نرم و سبک شروع کنید.

آندوسکوپی سینوس

سایر مراقبت های بعد از آندوسکوپی سینوس

 • تا زمانی که پزشک معالج تان تعیین می نماید ، از مصرف نوشیدنی های الکلی و کافئین دار مانند قهوه یا نوشابه خودداری کنید. ( الکل ، رقیق کننده خون است و می تواند خطر خونریزی بعد از جراحی را افزایش دهد. همچنین خطر ابتلا به هماتوم یا لخته شدن خون در زیر پوست را افزایش می دهد و تورم را بدتر می کند. )
 • ضمنا باید اشاره داشت از آن جا که نمک و سدیم می توانند سبب تجمع آب زیر پوست شده و تورم را تشدید کنند ؛ توصیه می شود تا مدتی پس از جراحی آندوسکوپی سینوس ، مصرف سدیم و نمک را به حداقل رسانده یا از برنامه غذایی تان حذف کنید.
 • تا چند وقت بعد از عمل آندوسکوپی سینوس ، به هیچ عنوان نباید از داروهای رقیق کننده خون و ضد التهاب غیر استروئیدی ؛ اعم از آسپیرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن ، ادویل  ، موترین و مواردی از این قبیل استفاده کنید.
 • تا چند روز پس از جراحی آندوسکوپی سینوس ، از پایین انداختن سر خودداری نمایید و در هنگام خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید و از خوابیدن به پهلو و پشت اجتناب کنید.
 • بعد از عمل آندوسکوپی سینوس ، ممانعتی برای استفاده از عینک وجود نداشته و می توانید عینک بزنید.
 • برای مرطوب نگه داشتن هوای اتاق به ویژه در اتاق خواب از دستگاه بخور استفاده کنید.

به طور کلی پس از انجام کلیه اعمال جراحی ؛ بسته به وسعت عمل و شرایط فیزیکی افراد ، زمان بهبودی در هر شخصی متفاوت خواهد بود. البته باید اشاره داشت که رعایت مراقبت های بعد از عمل ، بخش مهمی از روند بهبودی محسوب می شود و در کوتاه تر شدن دوره نقاهت بسیار موثر است.